Vakumiranje: kako, iz česa...

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Jst imam samo navadno cev za pretakanje vina in podobnih brozg, ni ravno nevarno da bi jo stisnilo. Ostalega ne uporabljam :D
Fly it like you stole it!
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Mislite, da bi tole delovalo ali je primerno samo za vodo?
http://www.conrad.si/Membransko-tlacno- ... 85_0813000
_ID_
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 15 Dec 2008, 23:16
Kraj: Ljubljana-Podpeč

Re: vakumirka

Odgovor Napisal/-a _ID_ »

Ne bo delovalo! Gre za tlačno stikalo ti pa rabiš vakuumsko, če delaš vakuumirko :wink:
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Lepo pozdravljeni, iščem vakumirko, srednje cenovnega razreda, kaj bi se splačalo pogledat. Nekako gradnja iz nule mi v tem trenutku skoraj ni mogoča, ker pri toliko projektih ni časa še za to, a nekaj pa rabim čim prej.

A je kaj takega sploh uporabno?
http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek ... 29512.html

Ker trenutno niti ne vem kaj naj iščem...do zdaj se je vedno vso laminiranje delalo na peš in mam počasi dost tega tapkanja do onemoglosti... ko pa odstraniš izdelek, pa vseeno to ni to...treba it stopnjo naprej :)

Hvala za vso pomoč.

lp
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a brejker »

Pravzaprav ne potrebuješ veliko.

Rabiš pumpo, ki ustvari podtlak.
Rabiš ventil, ki ugasne ko doseže pumpa svojo max moč oz. ugasne na tlaku ki ga nastaviš.

Videl sem že vse živo vakum pump. Od pumpe za sesanje mleka iz dojk, do zobozdravniških kompresorjev,... izbira je kar pestra.
Bolj je problem poznati prave ljudi.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Tale se mi zdi nekako smiselna?

http://www.ebay.com/itm/A-C-Refrigerati ... 4d06a9ef84

Pa še eno vprašanje..Ko se neka zadeva vakumira...kolikor sem do sedaj bral, je recimo dovolj cirka 0,8bara. Se pravi, kako potem to izgleda, se zapre izdelek v neprepustno pvc vrečko, nastavi pritisk na -0,8bara in pusti vakum pumpo toliko časa teči, da se epoxy smola do konca posuši (24h) ali se zadevo lahko prej izklopi? (ko smola prehaja iz mehkega v trdo stanje).

Če naprimer pogledamo vakum pumpo na objavljenem linku, nima vgrajenega merilnika pritiska, se lahko merilnih veže zaporedno z cevko ki prehaja iz pumpe proti vakumirni vrečki?

Če bo kdo tako prijazen, pa mi odgovoril na kakšno vprašanje, bom zelo zadovoljen.

Bom pa delal izdelke na malenkost kvalitetnejši ravni..zaenkrat le za hobi...če bo vse po načrtih, se bo pumpo uporabilo še v firmi za nekatere projekte. Zato mi trenutno ni nek hud problem vložit nekaj več denarja, ker bo pumpa kar nekaj časa obratovala in rabim nekaj malenkost bolj zanesljivega.

hvala

lp

Jaka I.
Zadnjič spremenil HyperJack, dne 09 Nov 2012, 23:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

brejker napisal/-a:Pravzaprav ne potrebuješ veliko.

Rabiš pumpo, ki ustvari podtlak.
Rabiš ventil, ki ugasne ko doseže pumpa svojo max moč oz. ugasne na tlaku ki ga nastaviš.

Videl sem že vse živo vakum pump. Od pumpe za sesanje mleka iz dojk, do zobozdravniških kompresorjev,... izbira je kar pestra.
Bolj je problem poznati prave ljudi.
Se pravi če prav razumem, nastaviš pumpo le do neke vrednosti, pri kateri se ustavi in potem konstantno vzdržuje željeni vakum v sistemu?
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Tema prekipeva od zanimanja, pa me vseeno še nekaj zanima..

V kolikor imam pramodel z razgibano površino spodnjega dela, in se ta ne prilega na ravno površino, s čim bi lahko odvečne luknje zapolnil? Pramodel je bolj delikatne zadeve in si kitanja ne morem privoščiti. Se lahko koristi plastelin ali kaj podobnega? Nevem pa kako bi se plastelin obnašal v stiku z ločilci.

Hvala za pomoč.

lp
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a brejker »

R&G prodaja plastelin prav v te namene. Lindinger ga ima. :wink:
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Doma imam gel coat z oznako datuma 05/12 in trdilec z oznako 10/11, ali je to datum proizvodnje, ali datum roka uporabe. Zadeva je še neodprta in me zanima, ali če je to že pretečen rok, zadeva še uporabna?

Pol kile gel coata je pakiranega porabil bom cirka 200 ali 300g, je ostalo za zavreči, ali je še uporabno?

Po kolikšnem času naj bi gel coat začel "pikat", cirka 2h?

Hvala za trud.

lp
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Za vakumirnje sem uporabil plastično vrečo za smeti in membransko črpalko za akvarij. V črpalki samo obrneš membrano.

LP,
Jože
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

jaka napisal/-a:Doma imam gel coat z oznako datuma 05/12 in trdilec z oznako 10/11, ali je to datum proizvodnje, ali datum roka uporabe. Zadeva je še neodprta in me zanima, ali če je to že pretečen rok, zadeva še uporabna?

Pol kile gel coata je pakiranega porabil bom cirka 200 ali 300g, je ostalo za zavreči, ali je še uporabno?

Po kolikšnem času naj bi gel coat začel "pikat", cirka 2h?

Hvala za trud.

lp
Živjo
Pomojem ni panike za "rok uporabe" sploh ce je se zapakirano lahko pa naredis tudi tester.
Ostalo kar prisparaj sem ze delal z par leti starim BP,pazi da bo dobro zaprto..
Gdaj "zapika" je odvisno predvsem od trdilca in zmešane količine,ampak skoraj sigurno pod 1h sam sem delal z parim različnim pa je bil čas ponavadi okoli 30min.Če imaš veliko površino priporočam da zmesas večkrat po manjšo količino da nebo kaj zreagiralo,in zelo dobro premešaj sploh pazi po robu lončka,oziroma z čopičem raje ne postrgaj gelcoata do konca (po lončku).Gdaj veš da gelcaot "zapika" ? ko z suhim čopičem potegneš po njem se na čopiču ne sme poznati nobena sled gelcoata..




lp Simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Hvala za odgovore..se počasi že "jasni" nebo v moji glavi...

Pa še nekaj me zanima...nekaj časa že iščem po forumu pa ne najdem hibrid spreja za nanašanje PVA.ja...kako se tisti zadevi reče?
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

jaka napisal/-a:Hvala za odgovore..se počasi že "jasni" nebo v moji glavi...

Pa še nekaj me zanima...nekaj časa že iščem po forumu pa ne najdem hibrid spreja za nanašanje PVA.ja...kako se tisti zadevi reče?
PVA spay mende :D

Vem da ga imajo tukaj:
http://www.samson-kamnik.si/si/index.htm

Pred nanosom pva ja moras povrsino navoskat najprej z grunderwacs-om če ne ti bo vse skupaj potegnilo v kapljice..



lp Simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Gresta PVA in geal coat vredu skupaj?

Zdej pramodel ni glih na taki stopnji, da bi bil vosek dovolj, ker se bojim, da ena zadeva ne bi dobro odreagirala na geal coat, tko da bo zdaj par premazov PVA.ja, potem pa geal coat in ostala zadeva, bo vredu?
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Pva in gelcoat gresta skupaj seveda...
Saj nisem mislil da bi povrsino samo navoskal,ampak pravim da moras povrsino pramodela najprej pripraviti- navoskati z grunderwaxom preden naneseš PVA
Verjetno so se kaksne druge variante ampak meni se ta kombinacija odnese dobro in zanesljivo.
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=11081

Tako bi se lotil jaz:
par nanosov grundirwaxa 5-10,vsak nanos narahlo z bombažno krpo obrisat ko se posuši, priporočljivo je imet rokavice,pazi da ti grundierwax ne topi barve ali "šprickita" :D
zadnji nanos pusti 24ur in ga nato spoleraj do sijaja.
PVA jaz kar polijem po pramodelu nič ne šparam in ga nahitro kolikor se le da razvlečem po površini pramodela po možnosti v eni smeri,uporablam gobico.
Opazil sem da nekatiri tudi špricajo pva z pištolo,ali sprejom sicer zgleda enostavno ampak pomoje hitro kaj steče in smo ponovno na "gobici" :lol: :lol:




lp
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

modelarcina napisal/-a:Pva in gelcoat gresta skupaj seveda...
Saj nisem mislil da bi povrsino samo navoskal,ampak pravim da moras povrsino pramodela najprej pripraviti- navoskati z grunderwaxom preden naneseš PVA
Verjetno so se kaksne druge variante ampak meni se ta kombinacija odnese dobro in zanesljivo.
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=11081

Tako bi se lotil jaz:
par nanosov grundirwaxa 5-10,vsak nanos narahlo z bombažno krpo obrisat ko se posuši, priporočljivo je imet rokavice,pazi da ti grundierwax ne topi barve ali "šprickita" :D
zadnji nanos pusti 24ur in ga nato spoleraj do sijaja.
PVA jaz kar polijem po pramodelu nič ne šparam in ga nahitro kolikor se le da razvlečem po površini pramodela po možnosti v eni smeri,uporablam gobico.
Opazil sem da nekatiri tudi špricajo pva z pištolo,ali sprejom sicer zgleda enostavno ampak pomoje hitro kaj steče in smo ponovno na "gobici" :lol: :lol:




lp
Ja za vosek sem bil prepričan kaj počnem :)...nanos, 15min sušenja in čez 2ure poliranje, tako so sledili 3.je nanosi. PVA nanašam z valčkom kateri ima valjček iz umetne pene, nanaša zelo lepo enakomerno. 5nanosov PVA.ja...nekoliko sem se le ustrašil, ker mi je pričelo pri 4nanosu PVA družiti v "kapljice".

No zaenkrat nimam kaj reči, kalupa sta videti brez napak....zadeve sicer ne bom preveč hvalil, dokler ne odlijem kakšnega izdelka.

Geal coat je bilo nemogoče nanašati z čopičom, sem imel nadete rokavice, in sem mazal kar z prsti. rezultat je super.

p.s. Kako bi lahko dosegel mat poršino izdelka? vosek le nanesem in ga ne poliram?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Mat površino dobiš z mat površino kalupa. Ampak najbolje je izdelat svetleš izdelek in ga kasneje matirat z finim peskanjem, brušenjem...

Če si kalup obdelal z voskom je pva malce težje nanesti. Meni gre to najbolje tako, da ga dam tanko gor, počakam kake 15 minut in z isto cunjo še enkrat ponovim. To zadostuje. Jaz ga nikoli ne nanašam z valjčkom, je preveč na debelo.
Brizganje pvaja je dobro le za zelo površne izdelke, ker se vedno napravijo neki mehurčki, pva se na debelo nanese...
Povsem dober "temeljni" vosek je tudi formula five. Kadar na hitro izdelam kak kalup ga špricnem z špric kitom, obrusim z papirjem tja do 180 in spoliram z nekaj nanosi formula five voska. Včasih dam čez pva, včasih ne. Ko izdelam prvi kos ali kalup, ga obrusim z 800 papirjem in spoliram v zrcalo. To se mi zdi daleč najbolj produktiven način, saj je gel coat otročje enostavno spolirat z namenskimi pastami.

Vakumirko potrebuješ za infuzijo ali le za stisnit laminat ob kalup?
- za infuzijo epoksija potrebuješ posebno vakumirko, ki ustvari podtlak nižji od 0,9 bara in epoksi mora biti primeren za tvoj namen.
- za infuzijo poliestra je dovolj 0,7-0,8 bara in ustrezna smola.
- za sendvič krila z polistirensko sredico je dovolj 0,7 podtlaka
- za vakumiranje v kalup ob uporabi namenskih polnil daš podtlaka kolikor ga premoreš.

Povsem dobra modelarska vakumirka je navaden kompresor od hladilne skrinje. Od časa do čas mu daš v sesalni del malce olja in bo dolgo držal.
Nikoli še nisem delal nekih tlačnih stikal..., temveč priklopim kompresor na vrečko in jo stisnem. Ko se mi zdi, da sem dosegel željeni tlak napravim v vrečko z buciko toliko lukenj, da ostane podtlak v željenem območju. Če je kaka luknja preveč jo zatesnim z selotejpom.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

raktivec napisal/-a:Mat površino dobiš z mat površino kalupa. Ampak najbolje je izdelat svetleš izdelek in ga kasneje matirat z finim peskanjem, brušenjem...


Vakumirko potrebuješ za infuzijo ali le za stisnit laminat ob kalup?
- za infuzijo epoksija potrebuješ posebno vakumirko, ki ustvari podtlak nižji od 0,9 bara in epoksi mora biti primeren za tvoj namen.
- za infuzijo poliestra je dovolj 0,7-0,8 bara in ustrezna smola.
- za sendvič krila z polistirensko sredico je dovolj 0,7 podtlaka
- za vakumiranje v kalup ob uporabi namenskih polnil daš podtlaka kolikor ga premoreš.
Vakumirka bo le za stiskanje laminata ob kalup.

Me zanima, bo PVC vrečka za živila - vredu za vakumiranje. Je kakšen hakelc v teh vrečkah?

Hvala
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Ali se da lepo nanašat PVA z ličarsko pištolo in kompresorjem?

Na roko nanest PVA brez pikice napake skoraj ni mogoče, zato iščem, bolj učinkovite rešitve?

lp
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

HyperJack napisal/-a:Ali se da lepo nanašat PVA z ličarsko pištolo in kompresorjem?

Na roko nanest PVA brez pikice napake skoraj ni mogoče, zato iščem, bolj učinkovite rešitve?

lp
Najlepšo površino dobiš z uporabo voska naprimer formula five ali trenmitel od rg-ja parkrat naneseš in spoliraš v šajbo..



lp
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

modelarcina napisal/-a:
HyperJack napisal/-a:Ali se da lepo nanašat PVA z ličarsko pištolo in kompresorjem?

Na roko nanest PVA brez pikice napake skoraj ni mogoče, zato iščem, bolj učinkovite rešitve?

lp
Najlepšo površino dobiš z uporabo voska naprimer formula five ali trenmitel od rg-ja parkrat naneseš in spoliraš v šajbo..



lp
Ja vosek imam vedno za osnovo (3sloji), se pravi, če imam kalup lep, brez prask, bo vosek dovolj?
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Če imaš kakega od zgoraj navedenih bo ok mora bit za izdelke in ne za predpripravo za pva,ne pa uporabljat naprimer grungirwachs-a ker je zanič!
Za prvič namaži kar 7x+ ko se sloj posuši na nežno pobriši dol,zadnega pa spuleraš-priporočljivo je zadnji nanos pustit 24ur na kalupu da izhlapi vsa nafta iz nega in sele nato cunjo v roke.
Priporočam ti tudi da polakeras izdelk z avto 2k lakom sploh ce bo karbonski,zagotovi lep odstop iz kalupa in tudi kalup se manj obrablja..



LP Simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

modelarcina napisal/-a:Če imaš kakega od zgoraj navedenih bo ok mora bit za izdelke in ne za predpripravo za pva,ne pa uporabljat naprimer grungirwachs-a ker je zanič!
Za prvič namaži kar 7x+ ko se sloj posuši na nežno pobriši dol,zadnega pa spuleraš-priporočljivo je zadnji nanos pustit 24ur na kalupu da izhlapi vsa nafta iz nega in sele nato cunjo v roke.
Priporočam ti tudi da polakeras izdelk z avto 2k lakom sploh ce bo karbonski,zagotovi lep odstop iz kalupa in tudi kalup se manj obrablja..



LP Simon
Uporabljam Formulo Five od firme Rexco (uvoznik R&G)

Slika

bo vredu?
TadejF
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 23 Jan 2009, 14:41

Re: Vakumiranje: kako, iz česa...

Odgovor Napisal/-a TadejF »

Je že kdo preizkusil, natisniti sliko z brizgalnim tiskalnikom na folijo za prosojnice, ter potem s tem zvakumirati kakšno višino ali smer? Zanima me če bi se stvar prenesla na izdelek enako dobro kot če folijo pobarvaš, po teoriji bi stvar morala delovati.

Lep pozdrav
Tadej
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti