Fugee

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
spiky
Tekmovalec
Prispevkov: 436
Pridružen: 31 Mar 2008, 12:46
Kraj: Mengeš

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a spiky »

Jernej*_ napisal/-a:Notranje vrteč BK motor Turningy velikosti 2835 z 3900kv
Slika
Samo en nasvet glede na moje izkušnje s temi inrunnerji; skuril sem namreč 3 take motorje v cca. 20 poletih, z APC 4,75x4,75 in 5,5x4,5, ob pol minutnih nažiganjih. :roll:

-obvezno dobro zbalansiraj prop
-v trup naredi odprtine za hlajenje motorja
-na začetku ne tišči do konca več kot 10-15sek; in spremljaj temperaturo

Sicer pa zaenkrat izgleda lep model; in prav zanima me kako bo letel. :wink:



LP Izi
RFM Fox F5D
Mibo Flash F5B
Mibo Osa F5B
X-TAZE F3P
Messerschmitt Bf 109 Funfighter
HobbyKing® Go Discover FPV
KingKong HEX 300 FPV

Fr'SKY X9D - TARANIS
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

Gradnje se nadaljuje vendar z malo počasnjšim tempom.
Za začetek sem pričel z izdelavo zaklepa kabine da v zraku ne bo odpadla. Narejena je iz žice ki se uporablja za krmiljenje modelov debeline 0,8mm.
Slika

Nato sem še izdelal dva zračnika za hlajenje motorja. Malo sem tudi gledal za naca vstopniki, vendar sem se na koncu odločil za navadne da ne bom kaj narobe naredil.
Slika

In tako je trup končan, sedaj ga čaka še samo prekrivanje.
Slika

Pred plankakanjem krila sem pozabil vlepiti 2 koščka balze tam kjer so vijaki, tako da sem moral sedaj ta predel malo ojačati. Ojačal sem ga z dvema krogcema iz 1,5mm letalske vezane plošče.
Slika

Nato sem še na krilu izrezal luknje za servomotorje ter ga dokončno pobrusil. Končna masa krila pred prekrivanjem je 373 gramov.
Slika

Slika

Slika

Sem pa včeraj šel po servomehanizme katere mi je predlagal "brejker". Servoti se mi zdijo resnično odlični za ta denar, zračnosti nimajo skoraj nič, koliko so pa močni in trpežni se bo pa še pokazalo čez čas. Hvala za predlog brejker
Slika

To je to zaenkrat.

Spiky- Hvala, bom upošteval tvoj nasvet pri poletu.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

Nocoj sem pričel z prekrivanjem krila ter trupa. Prvo sem model prelepil z barvnimi lepilnimi trakovi, nato pa sem še celega prekril z prozornim lepilnim trakom.
Slika
Slika
Slika
Slika

Propeler bo še potrebno zbalansirati (Prosim za pomoč če je kdo iz okolice Velenja ali Celja)
Slika

Sedaj morem še vlepiti smerni krmili, servomehanizma ter narediti povezave.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
spiky
Tekmovalec
Prispevkov: 436
Pridružen: 31 Mar 2008, 12:46
Kraj: Mengeš

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a spiky »

Zdravo.

Spiner na zadnjem delu modela nima nobene funkcije; v tvojem primeru pa celo blokira izstop vročega zraka iz modela! Namontiraj raje navaden prop adapter, da bo čimveč "prepiha" skozi motor.
Glede na to, da si v nosilec motorja očitno pravilno zvrtal luknje za hlajenje, ki so, kot sklepam s slik, poravnane z luknjami na motorju, res ne vidim potrebe po tem, da bi jih na koncu zaprl s spinerjem. :wink:


prepih.jpg
prepih.jpg (93.58 KiB) Pogledano 11203 krat
adapter.jpg
adapter.jpg (51.27 KiB) Pogledano 11205 krat



LP Izi
RFM Fox F5D
Mibo Flash F5B
Mibo Osa F5B
X-TAZE F3P
Messerschmitt Bf 109 Funfighter
HobbyKing® Go Discover FPV
KingKong HEX 300 FPV

Fr'SKY X9D - TARANIS
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

Na nosilcu motorja so luknje točno tam kjer so na motorju, morda se malo slabše vidi zaradi podlošk katere so bile samo začasno gor dokler nisem skrajšal vijakov. Do poleta moram še tako kupiti vsaj 60 regulator, tako da bom še potem zraven nabavil umesni adapter za propeler.

Modej je dokončan, potrebno je še samo vlepiti servomehanizme ter narediti povezave.

Slika
Slika
Slika
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

Model je pripravlje na polet, tako da je že tudi poletel, seveda brez motorja, ker še nimam regulatorja. Prvi vtis letenja je ta da bo model potreboval večjo hitrost kot navadno jadralno krilo. Nocoj sem na modelu naredil povezave iz 1,5mm žice.

Slika

Slika
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a brejker »

Težišče si ujel z baterijo ali si moral dodajati kaj svinca?
Večjo hitrost potrebuje v večini zaradi dvojnega planka na krilu :roll:

Nesi ga na hrib :wink:
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

Trenutno sem mogel dati okoli 15 gramov uteži v nos, ampak potem ko pride še 60A regulator zravn bo pa v nulo.
Rad bi ga šel poskusit na kako padino, sam ka ko so vse dalč, edin mogoč Smrekovc če je vredu.
Sm pa sprva nameraval dati samo en plank čez krilo, ampak je bilo premalo močno na delu kjer je bil plank štukan... potem sm pa še kr enega dal čez... :lol:
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a brejker »

Jernej*_ napisal/-a: Sm pa sprva nameraval dati samo en plank čez krilo, ampak je bilo premalo močno na delu kjer je bil plank štukan... potem sm pa še kr enega dal čez... :lol:
"Štukal" bi ga po sredini krila in spoj ojačal s stekleno tkanino. Dobil bi lažje in močnejše krilo + zavaroval bi krilo pred vgrezom vijakov v model.

p.s.
Po tihem se gradi šeen Fugee na primorskem koncu :)
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

brejker napisal/-a: "Štukal" bi ga po sredini krila in spoj ojačal s stekleno tkanino. Dobil bi lažje in močnejše krilo + zavaroval bi krilo pred vgrezom vijakov v model.

p.s.
Po tihem se gradi šeen Fugee na primorskem koncu :)
Bom to upošteval pri drugi gradnji.


p.s.
Pri meni se tudi gradi še en
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a brejker »

:D/ Super!
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

Mini Fugee je dokončan (Mini zaradi tega ker je razpon zmanjšan na 100 cm ker nisem imel večjega kosa stiropora :D ). Končna masa z napolnjenim akumolatorjem je 220 gramov, kar se mi ne zdi veliko glede na to da je gnan z motorjem ki ga požene v vertikalo. Sedaj še sam počakam lepo vreme in nato sledi krstni polet.

Slika

Slika

Slika

Slika
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a brejker »

:D
Izgleda res zabavna zadeva =D>
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

In tudi je zabavna. Danes sem ga šel prvič poletet in sem kar zadovolen, leti podobno kot kak parkflyer in je resnično dobro ubogljiv. Tahitrega bom pa najbrž sprobal prihodnji teden, prvo se bom tega probal navadit.
Ta model ima sredico iz stiropora in ječez celo ujačano z smrekovo letvico 4Ă—2. Na zakrilca sem nalepil samo na zgornjo stran oplato balze da so dovolj toga, ter nato sem vse skupaj prekril z lepilnim trakom. Nato sem še vgradil servomehanizme ter speljal kable kar po površini kril do trupa. Tudi trup in smerni stabilizator sta narejena iz stiropora ter sta oblečena v lepilni trak. Krilo je trenutno pritrjeno na trup samo z lepilnim trakom ker se mi je ta način zdel najbolj enostaven in lahek.

Oprema:
2Ă—HXT 900
12A BK regulator
8 kanalni FrSky sprejemnik
2s 370mAh LiPo (nano-tech)
BK motor 2205C 1400Kv http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... otor_.html

Bom poskusil narediti kak video če bom našel kandidata za snemanje.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
Jernej*_
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 05 Feb 2012, 18:55
Kraj: Velenje

Re: Fugee

Odgovor Napisal/-a Jernej*_ »

Dodajam videoposnetek mojega drugega poleta z modelom. Polet mi ni uspel najbolje, saj ga nism vredu natrimu (model je silil gor) na koncu pa sem še imel ponesrečen pristanek ko sem med pristajanju zadel žico od pastirja, ampak sreča da je to trpežno letalo, priporočam vsem ki imajo kaj odvečnega časa za izdelavo kakšnega modela, meni je všeč :D :D

http://www.mojvideo.com/video-fugee-za- ... a3c7a5cf8e
L.p.
Jernej
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti