LED za nujno lociranje letala v zraku

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Večkrat se mi je že zgodilo, da sem letalo v zarku (vsaj za nakej sekund, ki pa so lahko tudi kritične) izgubil.
Posebej kritično zna biti, ko je čudna svetloba, ali pa če zapelješ belo letalo na oblak, ali v pri letenju v večernih urah ( ko je letenje najlepše zaradi mirnega ozračja) zapelješ letalo na temno podlago (npr gozd. v ozdaju).
Dogajali so se celo primeri, ko je bilo v zraku večje število jadralcev na večji oddaljenosti in se je pojavil problem z identifikacijo lastnega letala.

Po pogovoru z ostalimi modelarji nisem edini.
Zato je v eni debati padla ideja, da bi se večja letala (kakšen depronar tu ne pride v poštev predvsem zaradi teže)
opremijo z nekakšno "LED emergancy" za lociranje letala v zraku, ko se to izgubi zaradi zgoraj navedenih pogojev.

Nekaj v smislu ZELO ZELO močne utripajoče led diode, širokega kota, ki bi se preko ustreznega vezja priklopila na prosti kanal in bi se po potrebi vklopila samo ZA NEKAJ SEKUND s stiklom na komandi. V teh nekaj sekundah poraba ne bi bila prevelika, pa tudi pregrevanja v nekaj sekundah verjetno ne bi bilo problem.

Običajne navigacijske luči so ponavadi premahnjih moči in tudi po nepotrebnem porabljajo energijo.

Pri tem projektu se ja pojavlja kar nekaj vprašanj :
kje dobiti ustrezno diodo (čimširši kot, čimvečja moč)
kako veliko porabo lako prenese povprečen sprejemnik po 1 kalu ?
kakšno vezje, po možnosti čimlažje, ali je kaj podobnega že na trgu(prid v poštev kaj od servota ?

Sam v elektroniki nisem tako dobro podkovan, morda pa se bo ideja zdela zanimiva komu in bi se projekta celo lotil.
Mislim da bi lahko bil izdelek prišel marsikomu zelo prav.
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

ales73 napisal/-a:kakšno vezje, po možnosti čimlažje, ali je kaj podobnega že na trgu(prid v poštev kaj od servota ?
Mogoče kaj takega: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=8833
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Hvala odlično, polovico projekta so že izdelali kitajci, išče se še samo ZELO MOČNA LED s širokim kotom.
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a david5570 »

"Kdor leti ne zboli!"
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Poišči kaj od creeja ali SSC, recimo XM-L, SSC P7, načeloma bi bila dovolj tudi R ali Q serija. (Če hočeš extra zelo močno vzemi SST90, sveti malo manj kot 200w navadna žarnica :-({|= ) Ne pozabit da rabijo primerno tokovno omejitev, sicer se bo kadilo. Dobiš driverje za par $..

Za boljšo vidljivost bi bilo pametno poiskat kak driver ki podpira stroboskopsko utripanje, in si ga bo tudi zapomnil, če hočeš met na gumbu aktivacijo. Morda bi bila še boljša opcija da poiščeš kak soliden driver ki omgoča lokator utripanje, se pravi zelo kratek blisk vsake x časa in imaš zadevo skos vklopljeno. Ne bi bilo težav s porabo in segrevanjem. (če misliš imet takšno LED dlje časa prižgano bo treba kakšen hladilnik zraven montirat)


Naprimer nekaj takšnega: http://www.goodluckbuy.com/warm-white-c ... upply.html ...če obrneš v kakšnega stiroporkota navznoter bo cel razsvetljen.
Fly it like you stole it!
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a ales73 »

T0RN4D0 hvala za izčpen odgovor.

koliko pa se lahko obesi na en kanal na sprejemniku ?

10W se mi kljub vsemu ne zdi tako malo. Da ne binazdadnje od vsega samo svetilo :oops: :oops: :oops:
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a miharix »

Zanimiv svež članek če boš uporabil "malo" močnejšo žarnico
http://hackaday.com/2012/08/30/building ... ower-leds/
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Malo huda bi bilo 10W (2A) direktno iz sprejemnika, pa ne toliko zaradi sprejemnika ampak ker imaš verjetno BEC ranga 3A. Z lokator utripanjem (zelo kratki bliski) bi sicer vse skupaj padlo na sprejemljivo raven. Druga opcija je da uporabiš signal za proženje releja oziroma tranzistorja, ki se napaja direktno iz baterije, potem pa lahko priklopiš gor kar ti zapaše :)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

Sam sem razdrl 12v LED rotacijsko luč, ki ima 6 led diod pa posamezno utripajo zelo močno.Zadeva bi bila uporabna za kaj večjega, ne pa za stiroflya.Pa me zanima če kdo ve kje bi dobil ustrezen modul, ki bi krmilil eno ali dve diodici.pa da je primernih dimezij...ali pa ce ima kdo mogoce shemo za kaksen manjsi stroboskopski led modul.
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Uporabniški avatar
Zvone
Tekmovalec
Prispevkov: 347
Pridružen: 13 Sep 2006, 16:12
Kraj: Litija

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a Zvone »

Pozanimajte se pri modelarjih v frajletu(prosto leteči)kako imajo to zadevo zadevo oni rešeno!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz sem montiral na Cirusa LED nav. lučke iz HK. Doma na travniku sem jih iz razdalje 250m videl zelo lepo, ampak začuda v Krškem, čeprav že po sončnem zahodu, se pa niso kaj preveč videle. Res da imajo le "običajno" moč, ampak....vseeno sem bil razočaran v mraku, kaj šele sredi belega dne!

Če bi se sam lotil sistema za lociranje izgubljenega modela v zraku, bi šel v povsem drugo smer. Pirotehnika!
Nabavil bi dimno patrono, jo vstavil v kovinsko cev (to pa v model, tako, da bi na spodnjem delu trupa bila odprtina), ter dimno patrono v sili sprožil električno prek daljinca.

Mislim, da bi ob sprožitvi dimne patrone, bel ali barvni dim lepo nakazal lokacijo modela in tudi njegovo smer in hitrost. Če bi dimna patrona delovala par minut bi bilo že "kičasto" :) patrone so različnih vrst, velikosti in barv.. nekatere gorijo 40 sec, druge do 6 minut! Izbira je pestra!

Mislim, da pri velikem modelu taka stvar ne bi bila prezahtevna ali prevelika in nerodna, niti ne bi pokvarila izgled modela..le spodaj na trupu ena mala luknja...

http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=84555

http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=49988

Mitja
loudek
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 28 Jun 2012, 21:15

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a loudek »

Kaj pa fleš od kakšnega starga trotelziherja.

Domen
Uporabniški avatar
capo
Tekmovalec
Prispevkov: 356
Pridružen: 19 Sep 2005, 15:28
Kraj: okolica Domžal

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a capo »

tale zadeva tudi kar dobro utripa in je dokaj dobro vidna na nebu, pa še narejena je za direkten priklop na sprejemnik. Jih imam doma pripravljene za vgradnjo na multikopter:
enojna
http://www.flytron.com/rc-light-systems ... light.html
dvojna
http://www.flytron.com/rc-light-systems ... trobe.html

prenese pa elektronika z eno led diodo še eno 1w led diodo v vzporedmni vezavi brez dodatnega tranzistorja
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a Krist »

Če kdo rabi, imam shemo ta en moj arduino projekt. Z Alešem sva za mojega quada izdelalo vezje z arduino. 10A po kanalu, deluje na 3S, ima pa 5 kanalov, ki se nastavljajo po želji, 3 faze utripanja pa še lipo alarm ima.
Link
Uporabniški avatar
ashi
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 08 Maj 2007, 21:36
Kraj: Novo mesto

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a ashi »

Krist napisal/-a:Če kdo rabi, imam shemo ta en moj arduino projekt. Z Alešem sva za mojega quada izdelalo vezje z arduino. 10A po kanalu, deluje na 3S, ima pa 5 kanalov, ki se nastavljajo po želji, 3 faze utripanja pa še lipo alarm ima.
Link
seveda je stvarca po zelji razsirljiva, ane krist, ce zrtvujemo vec stikal na oddajniku ipd..

lpa
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a Krist »

Hehe, pa od programerja je odvisno.
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

Vem, da je tema že stara - samo me zanima - je potem kdo realiziral to lociranje modela v zraku - se je kaj obneslo ?

Hvala
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a david5570 »

Ja, jaz sem realiziral tole zadevo in čisto vredu deluje. Lahko objavim prispevek celotne izdelave.

lp, David
"Kdor leti ne zboli!"
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: LED za nujno lociranje letala v zraku

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

david5570 napisal/-a:Ja, jaz sem realiziral tole zadevo in čisto vredu deluje. Lahko objavim prispevek celotne izdelave.
lp, David
Ne bo odveč...
Odgovori

Vrni se na Elektronika