DG 300

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Na obeh zaključkih kil sem najprej s flomastrom "zatočkal" nekakšno središčnico prifila (katerega profila ??? verjetno kakšen HQW ???), potem mi je pa morala pomagati hčerka, ki je zarisala simetralo (?) medtem ko sem jaz na "zatočkanih" točkah držala "ukrivljajoče se" ravnilo ... :oops: =D>


Slika


Med nadaljevanjem dela sem opazil, da je razmak med krilcem in ostalim delom krila zelooo majhen, verjetno narejen samo s "šnicl žagico" in ga bo pred oblačenjem s folijo treba še povečati ... :oops:


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Oba zaključka kril sem najprej "na grobo" oblikoval z brusno kladico, nato sem ju še "na fino" pobrusil z brusno gobico, s katero sem "zgladil" (?) tudi abachi na obeh krilih zgoraj in sppodaj, mad zakljčkom krila do zaključka nagiba", seveda na obeh krilih, da bom jutri mogoče "položil" na vse štiri zbrušene dele 25 g stekleno tkanino ... [-o< [-o< [-o<
Vse današnje delo v delavnici me ni tako utrudilo kot ta zadnji stavek ... :oops: :oops: :oops:


Slika


Slika


Slika


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ta teden imam na ozadju prenosnika tega "strica", da me spomni kadar imam pavzo (čakanje na drugo roko barvanja) v maketarstvu, da lahko "malo skočim" tudi v delavnico ... :oops: :wink:


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Zakaj na obeh krilih ne bom zgoraj in spodaj položil steklene tkanine enako ??? :wink: Levo krilo je spodaj in desno zgoraj ??? :wink:


Slika


=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>


Slika


Jutri imam maketarski "dopust", ker se bo morala barva, ki jo bom "napenzlal" sedaj, sušiti "noč in dan" ... :wink:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
GregaU
Freak
Prispevkov: 948
Pridružen: 13 Apr 2005, 16:21
Kraj: HALOZE

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a GregaU »

Roberto napisal/-a:Zakaj na obeh krilih ne bom zgoraj in spodaj položil steklene tkanine enako ??? :wink: Levo krilo je spodaj in desno zgoraj ???
hmmm :-k , mogoče zato ker ima zgoraj abahi oplata grčo ? :wink:

Lepo napreduješ z gradnjo. =D>

Za motivacijo pa med tem, ko se tvoja barva suši, ena slikica Ptujske tristotke, ki je bila posneta letos za 1.maja nad Košuto.

LP Grega
Priponke
IMG_1099a (Custom).jpg
IMG_1099a (Custom).jpg (28.43 KiB) Pogledano 2422 krat
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

GregaU napisal/-a:
Roberto napisal/-a: hmmm :-k , mogoče zato ker ima zgoraj abahi oplata grčo ? :wink:
Tudi grčo mislim (upam !!!) prekriti s tkanino, glavni namen pa je recimo "strižna obremenitev" (???) pri dotiku konca krila z "zemljo", ki kar "prosi": odlomi se ... :oops: Mislim, da bom z "nesimetričnem" polaganjem tkanine zgoraj in spodaj, to nadlogo odpravil ...

Malo prej me je poklical Bogdan, da sta moja dva Oracoverja že prišla, bel zgoraj in temno moder spodaj ... Vem da to za DG 300 ni ravno najlepše, toda moj vid in še vedno (nekateri) spomini na vidljivost modela v F5J ... :oops: Če se ne motim, je moj Polde spodaj povsem črn ...

Še vprašanje "kar tuki" ... Ali sem bil jaz mogoče kdaj ne "sal" (?) tekmi v Ludbregu, ker sem o tamkajšnji pravkaršni (?) tekmi ravno bral "spodaj" ???

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Bogdan ... =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Včeraj me je Bogdan opozoril, da bo zaradi 59 g steklene tkanine na krilih nastala "stopnica", zato sem danes 50 g zamenjal s 25 (?) g, da bo stopnica "nižja" ... :wink: Najprej sem "iz role" odrezal manjši (?) del in iz njega še štiri še manjše, pod kotam 45 stopinj ... =D>


Slika


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Epoxy za "laminiranje" se meša v razmerju 100 : 40 (100 + 40), kar je enako kot 50 : 20 iz česar sledi 7 g "mešanice" ... =D>


Slika


Ko je bila tkanina položena jo je bilo treba še obrezati, kar brez RG-jevih škarij ne bi bilo izvedljivo, in ker je Roberto z njimi strigel že marsikaj :oops: , strižejo zeloooo slabo in ker Roberto še ni pozabil, da je, verjetno v Mibo, že spraševal za brušenje takih škarij in so mu povedali, da je zeloo drago ... :oops: Any suggestion ???


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

ZGORAJ ... =D> =D> =D>


Slika


SPODAJ ... =D> =D> =D>


Slika


Jutri danešnje delo še pobrusim in potem sledijo še "robovi zaključkov" (???) krilc in vseh štirih nasprotnih delov krilc na obeh krilih ... Kar kompliciran stavek za Robertota, ki upa da je vseeno razumljiv ... :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Z "razmakom" (?) med krilcem na obeh "koncih" in "fiksnim delom krila" (?) sem "se spopadel" kar z 2 mm debelo (?) pilo za kovine (?) ... =D>


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

"Material za pant" mi je na obeh krilih, verjetno s pilo, uspelo "prerezati" že pred 6. septembrom 2.009 in NE danes ... :oops:


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Z vsemi štirimi današnjim povečanimi razmaki med ????? sem kar zadovoljen, =D> , precej manj z ... :oops:


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Vse štiri "zaključke" bomj jutri res zaključil z 0,8 mm debelim letalskim brezovim vezenim lesom = internetni Nemško Slovenski prevajalnik ... =D>


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Res ni lahko živeti s takimi NEspomini ... :oops: Ko sem šel popoldne v delavnico sem hotel na list papirja narisati "tloris" (?) krila in na njemu označiti, kje sem zvrtal dve izvrtini za "uhajanje" zraku med "natikanjem" krila na nosilec ... Bolj ko sem izvrtini iskal, bolj ju nisem našel = hotel in NE naredil = narediti OBVEZNO pred prekrivanjem in takoj točno "narisati" in potem, ko bo prekroto, tam odrezati košček Oracoverja in nalepiti (napeglati) novega s prej narejeno odprtino ... [-o< [-o< [-o<
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Moja prva objava v tej temi je bila 20. novembra 2.004, kar pomeni, da totega "strica DG-ja" delam že skoraj 8 let ... :oops: :oops: :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Zaradi te slike, objavljene ... nekoč, ... :oops: ... bom lahko naredil "oddušek" tudi ko bo krilo že prekrito, ker se "cevka" konča v lesu in ne v stiroporju, tako da bom njeno globino (?) lahko izmeril s kljunastim šublerjem :wink: ... =D>


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

"Kljunast šubler" = bukova (?) okrogla palica premera recimo 8 mm (?), ki je pokazala samo 1 dober mm razlike med cevkama v obeh krilih in ker sta nosilca pravokotna na "koren krila" (???) bo Roberto s svedrom "fi" 2 mm vrtal 13 ali 13,5 cm oddaljeno od "korena krila" ... Uf,Uf,Howg ... , težak je Robertotov život, s takim memory deficitom (?) ... :oops: Zakaj = zato, ker se prav nič ne spomnim in uporabljam kar tri forume za mojo "spominsko banko" .. :oops:


Slika


Slika


Slika


Slaba "spominska banka", če bom vedno pozabil objaviti slikane slike ... :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Na moped forumu se vsako popravilo prispevka izpiše spodaj kot na primer: XYZ urejal XX.XX.XXXX "datuma", ob YY.YY uri. Tukaj se kaj takega ne izpiše, zato se tudi ne vidi kolikokrat popravljam svoje tipkarske + spominske :oops: napake ... :oops:
Nekdo je verjetno v temi Robertovo okrevanje (?) že pred preeecej časa napisal, da ni videti mojih pomanjkljivosti pri pisanju, ker ne bere sproti kot jaz pišem in popravljam ... :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Roberto napisal/-a: Nekdo je verjetno v temi Robertovo okrevanje (?)
OKREVANJE OČETA ROBERTA, sem moral prebrati, ker se nisem pravilno spomnil ... :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a brejker »

Dejmo dejmo Robert! =D> Saj bo :D

p.s. Če ti spomin bremza daj v vodo tisto rumeno jadrnico in malo "peglaj" po vodi. Sprostitev. Koncentracija se poveča. Poveča se sreča!

LP
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

brejker napisal/-a:... daj v vodo tisto rumeno jadrnico in malo "peglaj" po vodi. Sprostitev. Koncentracija se poveča. Poveča se sreča!
Od doma o Idrijce imam dobrih 30 m. vendar Idrijca "pri nas" ni primerna (dovolj globoka) za Robertino. Na ponovno preverjanja za sposobnost (?) voznika avtomobila bom na Sočo šel prihodnje leto, ker upam, da bojo do takrat zadeve z ZPIZ-om končno le urejene ... :oops:

Koncentracijo drugače kar "dobro treniram", saj sem na vseh petih forumih kar nekaj ur na dan ...

HVALA za vzpodbudo ... =D> =D> =D>
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Preden sem "zaključke zaključil" sem jih s "primerno" :wink: pilo (rašpljo ???) še malo povečal, tako da sedaj grejo med "krilce in fiksni del krila" štirje kosi 0,8 mm "avio špera" , kar pomeni, da bo po prilepljenju (?) vseh danes izrezanih zaključkov =D> , ostalo med premičnim in "fiksnim delom krila" še približno mm in pol, kar bo dovolj prostora (?) za Oracover in v zraku se bo lahko še kakšna muha "zmuznila mimo" (?) ... :wink: =D> :jumpjump:


Slika


:wink: :wink: :wink:


Slika


Slika


Slika


=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Zakaj jih nisem tudi prilepil, če sem jih že "izrezal" (?) ??? ZATO KER ... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: DG 300

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Kljub temu, da zunaj dežeju, je bilo v delavnici enako "vroče" kot dopoldne, vendar "sem moral" v delavnico tudi po kosilu ... =D>
Najprej sem s "srednje gostim" sekundnim lepilom zlepil dva daljša in dva krajša "vložka" za na vsako stran krilca za nagib ... =D>


Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti