3D modeliranje

Vse o risanju, 3d modeliranju, programski opremi,...

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
alex83
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 03 Jan 2010, 20:59
Kraj: Zabukovica

Odgovor Napisal/-a alex83 »

Funjet-ne ultra
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Slika

večja resolucija
http://img853.imageshack.us/img853/6855/finalwi.jpg


Res je 1:1 funjet, je bilo kar nekaj merjenja in gledanja/slikanja/skeniranja presekov:)
:) :) 8)
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
funjet
Tekmovalec
Prispevkov: 397
Pridružen: 31 Avg 2008, 11:29
Kraj: ptuj

Odgovor Napisal/-a funjet »

moj funjet
LP Tadej
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Zanima me ali si lahko v solidworksu postaviš nko sliko za ozadje in jo nato prerišeš. V mislih imam to kar je naredil Ultralajt v tem prispevku viewtopic.php?f=12&t=54841&start=75
Lp Luka
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

žE NAJDU :D
Lp Luka
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a štajerc »

torej da se tudi jaz malo oglasim... ko si stvar zamisliš v glavi jo seveda najprej načečkaš na prvi kos papirja ki pride pod roke...nato pa seveda v elektronsko obliko...tako sem danes študiral kako nekje naredit vlečno kljuko iz fi20 aluminija...seveda preprosto...zato pa sem zadevo najprej narisal s pomočjo pc-ja... no sedaj pa tudi že pišem dlje časa kot sem vse skupaj risal...v prihodnjosti pokažem še kak drug projekt ;)
Priponke
Slika šlep kljukemm.jpg
Slika šlep kljukemm.jpg (71.83 KiB) Pogledano 10229 krat
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Iščem kakšen dober program za generacijo g kode. Za neko ljudsko ceno recimo nekje do 500€ ? Predlogi ?
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

jannyy napisal/-a:Iščem kakšen dober program za generacijo g kode. Za neko ljudsko ceno recimo nekje do 500€ ? Predlogi ?
Ni vsemogočen, je pa poceni in v stalnem nadgrajevanju.
http://www.estlcam.de/
madmito
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 10 Feb 2012, 12:10

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a madmito »

Cut2D in Cut3D oba skupaj 365€ ali ceneje.

http://www.vectric.com/store.html
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a jannyy »

super hvala =D>
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
yakuza987
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 31 Mar 2013, 03:08

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a yakuza987 »

jaz sem najbolj za 3D Studio Max. Če koga zanima sodelovanje ali rabi pomoč, kar na dan z besedo.
Moj portfolio pa se da ogledati na http://www.slim3d.net
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Melly »

Jani za 2D g kodo je usb cnc zastonj (eding cnc). Za kaj več, pa da dobro dela je pa potrebno nad 1000e.
Pa za majhne 2D stvari se da na roko napisat... zelo hitro.
G koda je neke vrste logo (en zelo oskubljen basic za otroke).

p.s. moraš ločit med izdelavo posameznega mehanskega dela in resnično 3d rezkanjem recimo obraza ali kaj podobnega.
Mehanske kose pač ločiš na več postopkov (večinoma 2d), kot se jih je v času pred cnc izdelovalo), vrtanje, odrez, rezkanje... ker 3d rezkat nek kos nima smisla, če ga lahko s klasičnimi postopki izdelaš.
lp Melly
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a jannyy »

zanima še kakšen v redu 3D program za kaj malo bolšega kasneje naredit kakšne bolj specifične oblike ki se jih z pomočjo 2Dja neda.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
madmito
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 10 Feb 2012, 12:10

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a madmito »

Jani,

tu je 7 strani o modeliranju, navedenih je ne vem koliko programov.....
Sorry, ampak malo se moraš tudi sam potrudit, preberi celotno temo, nekateri ponujajo tudi pomoč, ni vse na pladnju servirano.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:
jannyy napisal/-a:Iščem kakšen dober program za generacijo g kode. Za neko ljudsko ceno recimo nekje do 500€ ? Predlogi ?
Ni vsemogočen, je pa poceni in v stalnem nadgrajevanju.
http://www.estlcam.de/
Tole je zelo ljudska CAD-CAM rešitev:
http://www.madcamcnc.com/product.html

Rhino3D sam uporabljam že leta (2 leti pred Ultralajtom ;-)), in se ga kot študensko varianto kupi precej poceni - in ga toplo priporočam!
MADCAM ki je plugin od Rhino3D pa je zelo zmogljiv CAM za 595€ (3x nivo - vse kar rabiš za domači cnc / brez 4 osi)
več tukaj: http://www.madcamcnc.com/sales.html

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

rc-ryder napisal/-a:Rhino3D sam uporabljam že leta (2 leti pred Ultralajtom ;-)),
Torej še pred letom 2000? Skoraj ne verjamem.... :-s
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:
rc-ryder napisal/-a:Rhino3D sam uporabljam že leta (2 leti pred Ultralajtom ;-)),
Torej še pred letom 2000? Skoraj ne verjamem.... :-s
Jaz pa. Rinoceros 1.0Beta, leta 1998 ;-) Sprva je bil to PlugIn za Autocad, pa so fantje "šli na svoje" :-)
V tem času je moral biti uporabnik AutoCada programer in matematik, da je kaj naredil v 3D, v Rhinotu so pa lahko modelirali otroci... Pa še dostopna cena in preplavili so 3D sceno...

Leta 99 sem delal primerjalno analizo za zelo specifično 3D modeliranje med Rhino3D, Pro/E, Catio, SW, SE, Ugx in še kaj se je našlo. Freeform modeliranje brez parametričnih omejitev je zmagalo.... To si verjetno opazil tudi sam. Pa če ne veš kako bi, se kaj da lepo popackat - in se to iz avijona ne vidi. Drugje ti pa ultraprecizna matematika na 16 decimalk pove, da se to ne sme....

Potem na 1.1 in nato 2.0.. in tako naprej do 5.0

Je pa to res modelirnik, ki je po mojem mnenju najbolj enostaven za naučit, še posebej za aktivne uporabnike AutoCada.

Sedaj sem le še občasen uporabnik CAD/CAM in po pol leta neuporabe porabim ene dve do tri minute, da se ulavfam in sem spet polno produktiven...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Morem rečt da Rhino je res taprav, če že znaš autocad. Da se risat oz. ukazovat z enakimi ukazi, na zelo podoben način. Sicer sedaj uporabljam večinoma solidworks, predvsem zato, ker dostikrat delam na varjantnem modeliranju, pa potem za 30 korakov nazaj spreminjam parametre, ali naredim celo tabelo in kličem tiste, ki jih želim, pa se model sam spreminja in popravla. :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ah, kje so tisti časi, ko sem odkrival zmožnosti Rhinota. Sedaj ni več časa, da bi se še tako igral z njim.

Spomnem se, (spodnja slika), kako me je jezilo, ko me orientacija nekaterih tekstur ni hotela "ubogati.. :lol:
Priponke
jan carlson-elisa8.jpg
jan carlson-elisa8.jpg (204.54 KiB) Pogledano 9464 krat
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:Ah, kje so tisti časi, ko sem odkrival zmožnosti Rhinota. Sedaj ni več časa, da bi se še tako igral z njim.

Spomnem se, (spodnja slika), kako me je jezilo, ko me orientacija nekaterih tekstur ni hotela "ubogati.. :lol:
Ja, jaz se spomnim AutoCada 2.72 na nekih kaj pa vem kaj PC jih, kjer smo eno minuto čakali da je odštel 64k RAM-a , nato pa na zelenem zaslonu z vodoravnimi grbinicami občudovali čudovite vzorčke, ki jih je puščal kurzorski križ na aslonu O:) In nato smo se čudili čudu tehnike imenovanem LINE, SNAP, GRID, OSNAP...

Tako lepih slikc, kot si jih delal ti nisem delal nikoli, lahko pa na cestah in morjih opazujem končne izdelke, ki so prišli na svet v tistih časih.

BTW: po mojem samo 2% (če jim tega ne namigneš) ljudi opazi, da je struktura temnega lesa in rob mize v napačni smeri.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

AutoCad 2.6.... PC 286, monokromatski zaslon in iz Minhna (radiorim, če se ne motim) prešvercana grafična kartica Hercules, brez miške, le s kurzorskimi tipkami v kombinaciji s Ctrl ali Shift, da si delal večje ali manjše pomike kurzorja. Pa A3 ploter Roland HPGL z elektrostatičnim prijemom papirja...
Ne spomnem se, kdaj smo dokupili matematični koprocesor... :-k V Fabriki, kjer smo se šli to, so nam šli kar na roko pri nabavi teh "novotarij", čeprav so se v AOP (Avtomatska obdelava podatkov) smejali in zagovarjali svoje velike zastarele mašine (IBM, matrični tiskalnik, ki je naenkrat ustrelil celo vrstico..) ampak jih je hitro čas povozil.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:PC 286, monokromatski zaslon in iz Minhna (radiorim, če se ne motim) prešvercana grafična kartica Hercules, bPa A3 ploter Roland HPGL z elektrostatičnim prijemom papirja...
matematični koprocesor... :-k
To je blo takrat dnarja za dve Katrci... / dva Kangoo-ja v denašnjem denarju...
Ja, danes pa to rešiš za en redni servis.... :o Ampak sedaj se že oddaljujeva od teme... 8)
LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

rc-ryder napisal/-a: Ampak sedaj se že oddaljujeva od teme... 8)
LP
Niti ne. Tako smo stopili v CAD in kasneje v 3D modeliranje....
Ker sem pred tem 14 let risal načrte na risalni deski, sem znal ceniti CAD ko se je pojavil, pa potem 3D modeliranje in renderiranje za vizualizavijo izdelkov.
Takrat smo bili zelo zagnani. Autocad nam je pokazal najprej en zunanji sodelavec, ki je kasneje v firmo pripeljal še Jure Špilerja (Kasnejši BASIC d.o.o.) da nam je na hitro pokazal kako se dela v autocadu. Jaz sem se še posebej razveselil funkcije Undo! :)

Opažam pa, da sem na žalost "obvisel" na nekem nivoju 3D modeliranja in se ne premaknem naprej. Nujno bi moral preiti na postopke modeliranja, ki samodejno naredijo nekatere stvari, ne pa tako, da je treba vsako rebro ali vzdolžnico trupa prav posebej modelirati.

Govorim o postopku, kjer modeliraš zunanjo obliko trupa (letala), potem pa pokažeš, kje so vzdolžnice, pa rebra in se utori na rebrih kar sami porihtajo.. nekako po filozofiji rebro=rebro-vzdolžnice.

Pri Durantovem Štefkotu (profili2.com) sem kupil program DevFus, ki ima veliko samodejnih funkcij, katere pohitrijo modeliranje trupov, ampak sem zelo razočaran z vnosom osnovne oblike modela, ki štarta na osnovi neke bitne ali jpg slike, preko katere potem orišemo naš trup. Pri tem se izgubi natančnost v prvem (vsaj zame) najpomembnejšem koraku. Moti me tista nenatančnost ki že meji na prostoročno risanje.
Ko sem "pojamral" Durantiju, da bi si želel, da če bi njegov program za osnovno obliko trupa lahko importiral poleg bmp ali jpg še DXF, ali kako drugo vektorsko obliko risbe (ki si jo sam lahko zelo dobro pripravim), kar bi pomenilo da bo izdelek bolj natančen, mi je odgovoril, da tega ne nameravajo storiti, ker ("kao") večina modelarjev ni CAD stručkotov in da je to potem brez veze, sal DXF fajlov za importiranje ne bi uporabljali.. (razen mene). Mislim, da se moti. Škoda. Mislim, da to sploh ne bi bil kak hud programerski zalogaj.

Mitja
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: 3D modeliranje

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a: Opažam pa, da sem na žalost "obvisel" na nekem nivoju 3D modeliranja in se ne premaknem naprej. Nujno bi moral preiti na postopke modeliranja, ki samodejno naredijo nekatere stvari, ne pa tako, da je treba vsako rebro ali vzdolžnico trupa prav posebej modelirati.

Govorim o postopku, kjer modeliraš zunanjo obliko trupa (letala), potem pa pokažeš, kje so vzdolžnice, pa rebra in se utori na rebrih kar sami porihtajo.. nekako po filozofiji rebro=rebro-vzdolžnice.
Vem o čem govoriš, a verjemi, da nisi obvisel. Pred leti sem demonstratorjem najnaprednejših CAD / CAM sistemov deemonstriral njihovo nalogo v Rhinoti v smislu: poglej, jaz to zmodeliram takole. Pokaži kako gre to v "Karkoliže CAD" sistemu. In so se začeli dolgi obrazi, potne roke...

Rhino nima omejitev. Parametrični in avtomatizirani CAD sistemi pa jih imajo - ker omogočajo zgodovino, avtomatizacijo in popravke za deset korakov za nazaj. Za enostavne projekte in tudi malo bolj zahtevne Rhino še gre, ko gre zares, pa rabiš čas in denar, in se ukvarjati samo s tem...

Profili 2 je ozko specializiran in omogoča enostavno in hitro modeliranje kril in pripravo za izdelavo. A lahko naredi čoln? Hišo? Bicikel?
Ne. Ker ni narejen za to.


Evo še en na brzino demo preskov trupa (ki je kar tako):
narišeš elipsoid:
Slika
ga označiš in s srednjo tipko aktiviraš meni za prikaz ročajev površin:
Slika
Z malo domišlije zadevo razvlečeš v prostor:
Slika
Nato preseki:
samo en presek točno tam kjer želiš z uporabo projecirane premice:
Slika
in offset za debelino rebra:
Slika
Lahko pa avtomatsko generiraš preseke na enakih oddaljenostoh med seboj z uporabo funkcije Contour (curve from object)
Slika
Slika

To je bila naloga (za vrhunske demonstratorje) za en teden za premislit in napreden tečaj modeliranja ;-)

Ni avtomatsko, a dela vedno. Ni pa povezave za nazaj :cry:

Sicer pa frajer ni tisti, ki zna modelirat ampak tisti, ki ve kaj modelira 8)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na Risanje in 3D modeliranje