Moj prvi čoln...

Moderatorji: KlemenR, Intruder

impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Pozdravljeni.

Zaželel sem si oddih od letalskega modelarstva in sem prišel na idejo, da bi si naredil gliser. Najprej moram povedat, da se ne smatram za modelarja, saj imam izkušnje zgolj z gradnjo (kupljenih) letalskih modelov iz elaporja in z lesom nimam iskušenj. Vem, da se sliši precej slabo, ampak nekje je treba začeti.

Ampak imam čas in voljo, da bi se lotil gradnje "preprostega" gliserja. Moje želje so sledeče: Želim si gliser z elektro motorjem (napajan z LiPo) (bolj, ko bo močen bolj mi bo všeč), ni potrebe po modelarskih detajlih (ne potrebujem makete), uporabljal bi ga zgolj za zabavo (nimam namena tekmovati). Pogledal sem malo naokrog po forumu in nimam pojma, česa bi se lotil. Nekaj časa nazaj sem videl v reviji TIM načrt za model čolna OSKAR, pa ne vem, če je primeren za začetnika (kar se tiče gradnje). Mi lahko svetujete, kakšen gliser bi ustrezal mojim željam ?
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Zdravo,

moj prvi model, ki sem ga izdeloval je bil maček in moram povedati, da se je kar dobro obnesel. Izdelava ni prezakomplicirana, samo lepo počasi moraš delat. Če boš površen (tako kot sem bil jst), boš na koncu mogu dati na model veliko kita, kar pa pomeni dodatna teža in dodatno delo ...

Na tem linku si lahko pogledaš obliko mačka, drugače je bil pa podrobni načrt predstavljen v TIMU, če te zanima lahko povem v kateri številki, lahko ti tudi dam načrt in kosovnico. Mislim, da mam nekje še celo video svojga mačka, lahko tudi to dobiš (da se boš lažje odločil).
viewtopic.php?t=40797

Stvari lahko naročiš prek hobbykinga, ki je zelo ugoden in dokaj kvaliteten (sam sem že dvakrat naročil in do zdaj še vse dela). Brezkrtačni motor in regler (30-40A), (lahko mu dodaš vodno hlajenje, priporočam), servomotor, 2S LiPO baterija komande pa že verjetno imaš. Seveda pa še kakšna plastična vodotesna posoda nebi bila odveč, da daš vse to notri ... Glavni vzrok zakaj nimam več svojga prvega modela je ta, da ni imel vodotesne posode (vrečke).

Upam, da sem ti pomagal.
Obilo sreče pri izdelavi plovila.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Čoln izgleda super in takšnega sem imel v glavi! Prosim sporoči številko TIMa v katerem je bil načrt objavljen, bi poiskuil dobiti to v knjižnici in skopirat, če bo šlo.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Oziroma,če delaš, delaj nekaj iz tega tisočletja...............učiš se lahko na vsakem.........pa še kaj se najde na forumu............
Slika
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Načrt in podrobnejši opis je v številki 3, letnik 2005 NOVEMBER.
Upam, da boš model večkrat slikal med izdelavo in nam pokazal kako ti gre. Priporočam, da na koncu prevlečeš vse z epoksi smolo in steklenimi vlakni (tako bi jst naredu, če bi se še enkrt lotil...).
Če te še kaj zanima, smo ti na razpolago (vsaj jaz).
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Hvala obema za predloge. Gledal sem načrte po forumu in načrte po reviji TIM in načrte po raznih spletnih straneh in ko sem jih pregleda, sem imel več vprašanj kot odgovorov. Predvsem sem se pa ustrašil, da bom ugriznil v več kot lahko prežvečim. Zato sem se odločil, da pustim izdelavo gliserja na naslednji projekt in si najprej izberem kaj lažjega. V reviji TIM (september 2008), je bil podan načrt rečne ladije Krap, ki se mi zdi primeren mojim sposobnostim izdelave. Zato sem se odločil za moj prvi projekt, da izdelam rečno ladijo Krap. Pa naj se zgodi, kar se mora... :) Se bom poskušal lotiti izdelave pedagoško in upam, da mi boste pri prvem projektu pomagali s kakšnimi nasveti.
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Nabavil sem topolovo vezano ploščo debeline 4mm. Gor sem nalepil izrezane dele iz načrta (kopije načrta), ki tvorijo trup. Pri nanosu listov sem imel malce težav z vihanjem listov in odstarnjevanjem zračnih mehurčov. Katera tehnika prenosa načrta na les za kasnejše rezanje se po vaših izkušnjah najbolje obnese? Sledi rezanje...
Priponke
Pripravljeno na razrez.
Pripravljeno na razrez.
IMG_7919.jpg (44.03 KiB) Pogledano 6645 krat
NDagarin
Tekmovalec
Prispevkov: 414
Pridružen: 11 Jul 2011, 15:13
Kraj: Škofja Loka

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a NDagarin »

če to sprašuješ:najpogosteje se nalepi načrt na vezano ploščo z navadnim lepilom za les (UHU)..ko odrezeš dele, pa enostavno dol odlepiš, če ne gre dol pa pobrusiš..z brusilnim gre fino dol ;)
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Trup počasi dobiva obliko. Krivulja učenja je kar strma :)
- Modelarska žagica je res dobro orodje, ki je sposobno neverjetnih stvari v rokah spretnega modelarja. Verjetno vaja dela mojstra.
- Šmerglej papir res dobro odstrani priliman papir. Hvala NDagarin.
- Načrt v reviji TIM in opis gradnje je rahlo nepopoln...no vsaj za začetnika (beri: mene). Imel sem nekaj težav. Ko sem izrezal kose lesa,
niso pasali skupaj. Zadnje rebro ("zrcalno rebro" pri krmi), nisem vedel ali moram dati NA dno čolna ali OB dno čolna. V vsakem primeru,
se mi ni izšlo in v reviji ni bilo niti besede o tem kako je avtor mislil, da so deli sestavljeni.
Ali je kos preširok...ali sta pa ostali dve rebri previsoki. Na koncu sem se odločil, da stranice in "zrcalno rebro" dam na NA dno
in pobrusim robove, tako da bo to mogoče.
- Sestaviti lesene dele, je bilo po predelavi enostavno. Najtežje jih je bilo prepričati, da so ostali na mestu medtem, ko sem limal. Ampak z malo truda je tudi to uspelo.
Še sreča, da sem danes kupil nekaj spon za začetek. So sila uporabne stvari!
Priponke
Limanje trupa.
Limanje trupa.
limanje1_mala.jpg (52.89 KiB) Pogledano 6574 krat
Limanje trupa.
Limanje trupa.
limanje2_mala.jpg (58.09 KiB) Pogledano 6574 krat
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Gradnja počasi napreduje. Imam pa nekaj vprašanj:
- Za čoln je predviden motorček speed400, pa me zanima, ali je hlajenje potrebno...oziroma, kdaj je hlajenje potrebno?
- V navodilih piše naj bi se nepravilnosti pokitale. Ali je tukaj mišljen kakšen poseben KIT ?
- Prav tako v navodilih piše, da je potrebno trup prekriti s japonskim papirjem. Zakaj? In ali je to res potrebno?
Če sem prav razumel je potrebno najprej polakirat z akrilnim lakom, ko se ta posuši se prekrije z japonskim papirjem in tega potem
polakiram z temeljnim akrilnim lakom? (je razlika med akrilnim lakom in temeljnim akrilnim lakom?).

Hvala za nasvete.
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Za ta čoln bo dovolj speed 400. Hlajenje ni potrebno, lahko ga pa vseeno narediš, jaz ga nisem imel. Nepravilnosti pokitaš z ličarskim kitom, ali pa z navadnim za les. Prekrivanje z japonskim papirjem tudi ni potrebno, če čoln dobro prekitaš, in prebrusiš, potem ne rabiš japonskega papirja. Japonski papir se je včasih lakiralo z nitro lakom, ampak se ga ne dobi več. Jaz sem za japonski papir uporabljal nek hitrosušeči lak, iz merkurja.
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Trup bo počasi zlepljen. Sledi brušenje, kitanje, brušenje, lakiranje, ...
V začetku tedna, grem še po regulator, motorček in ostalo RV opremo.
Glede japonskega papirja, sem se odločil, da če ga dobim v trgovini, ga bom dal gor, če pa ne, ga pa ne bom dal gor... preprosto :)
Če sem prav razumel, se da japonski papir gor, da čez čas, les ne razpoka zaradi vode? Ali lak ne zaščiti les pred vodo?
Prilagam še slike lepljenja trupa in slike kita, ki sem ga kupil in laka.
Priponke
Kit in lak.
Kit in lak.
Kit_in_lak.jpg (49.01 KiB) Pogledano 6468 krat
Trup se že suši.
Trup se že suši.
Limanje_mala_1.jpg (54.99 KiB) Pogledano 6468 krat
Trup se že suši.
Trup se že suši.
Limanje_mala_2.jpg (58.9 KiB) Pogledano 6468 krat
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Jst nisem še nobenkrat uporabljal japonskega papirja tako, da ti ne znam svetovati. Ampak vem pa neki, če čoln prelakiraš in pobarvaš nimaš kaj skrbeti. Sploh pri takih modelih kjer je hitrost manjša.
Ali mogoče veš iz glave koliko si dal za ščipalke?
Lepo napreduješ z izdelkom.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
kus
Razpravljalec
Prispevkov: 85
Pridružen: 11 Jan 2006, 17:33
Kraj: grosuplje

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a kus »

Kolikor sem jaz razumel uporabo japonskega papirja naj bi pomagal, da nebi coln razpokal po nekaj letih... Tako, da se ga jaz osebno nebal uporabljati saj vsako leto naredim kaksen coln in gre prejsni na polico :)
modelarstvo je ta bol
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Ščipalke sem kupil v Bauhausu in sem za največje odšel okoli 4 EUR, srednje so bile okoli 2 EUR in najmanjše okoli 1 EUR. To so cene iz glve, ampak je tam nekje.
Aja, skoraj sem pozabil. Želel bi si kupiti tudi RV postajo, katero imam namen uporabljati za čolne in nekoč še za avte. Bi mi prosim priproročili katero?
Želim si, da bi bila na 2,4GHz in, da bi jo šel lahko iskat (ali naročil) iz slovenskih trgovin. Kakšne imate vi? Katero bi mi priporočili glede na moje zahteve?
Z njo nimam namena tekmovat ali kaj podobnega, gre se za zabavo.
Uporabniški avatar
bostjan9a
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 01 Dec 2009, 21:22
Kraj: Ljubljana, Sostro

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a bostjan9a »

Evo tale bi bila primerna zate. Cenovno ugodna, lahko voziš z njo čoln oz. avto in je 2.4.

http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... cts_id=674


lpb
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Ja, tale mi je kar všeč. Izgleda, da ima čisto vse kar potrebujem. Še cena je nekam neverjetno ugodna. O kolega, vidim da si iz sostra. Jaz tudi. Bi šla pa lahko kdaj na kakšno modelarsko pivo :D
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Kitanje končano. Jutri še malo brušenja. In potem montaža letvic. Mogoče še malo brušenja. In lakiranje. Letvice sem namenoma izbral malce višje, da bo voda težje prišla v čoln. ...vsaj tak je plan :D
Priponke
Kitanje
Kitanje
kitanje_1.jpg (44.62 KiB) Pogledano 6321 krat
Letvica.
Letvica.
kitanje_3.jpg (50.3 KiB) Pogledano 6321 krat
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Vlimal sem letvice. Zdelo se mi je smotrno, da so nekoliko višje za težjo vstop vode. Kabino sem nekoliko po svoje naredil, ker mi je takšna oblika bolj všeč. Zdaj se bom lotil izdelave nosilca za motor. Os mora biti biti pod kotom okoli 13° glede na dno čolna ane?
Priponke
Letvice.
Letvice.
letvice_mala.jpg (44.74 KiB) Pogledano 6260 krat
Malce spremenjena kabina.
Malce spremenjena kabina.
kabina_mala.jpg (44.69 KiB) Pogledano 6260 krat
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Takle zgleda zajem hladilne vode, krmilo in pogonski sklop. Tiste male lajštice so za stabilnost po smeri med plovbo.
Priponke
dno_1.jpg
dno_1.jpg (41.76 KiB) Pogledano 6100 krat
dno_2.jpg
dno_2.jpg (39.68 KiB) Pogledano 6100 krat
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Še izhod hladilne vode. Ter pogled na krmilo in os iz notranje strani. Motor bo v zraku.
Priponke
izhod hladilne vode.jpg
izhod hladilne vode.jpg (40.2 KiB) Pogledano 6100 krat
krmilo.jpg
krmilo.jpg (53.21 KiB) Pogledano 6100 krat
os.jpg
os.jpg (44.15 KiB) Pogledano 6100 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Zelo lepo napreduje gradnja. Sicer bosta dva Krapa zagledala vodo (skoraj istočasno). Po ogledu slik imam le eno pripombo: skrajšaj cevko na dnu za zajem vode. Takole bo prevelika ovira. Oblikovana je prav, vendar naj bo začetek poševnosti tik ob izhodu iz dna čalna. Potisk vode je na obodu elise večji kot na sredini.
LP Niko
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Hvala za nasvet.
Jaz sem mislil, da bo bolje če dam daljšo cevko in v višini propelorja naredim "vhod" za vodo... v smislu, da bo vhod hladilne vode v "toku" propelorja (za lažje kroženje vode).
Je moje razmišljanje napačno?
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

impulse napisal/-a:Hvala za nasvet.
Jaz sem mislil, da bo bolje če dam daljšo cevko in v višini propelorja naredim "vhod" za vodo... v smislu, da bo vhod hladilne vode v "toku" propelorja (za lažje kroženje vode).
Je moje razmišljanje napačno?
Ja razmišljanje je napačno... v sredini propelerja se ne ustvarja nobena potisna sila...največja je na konicah krakov...tako da skrajšaj cevko skoraj do dna.

Pa naredil si eno napako, čoln bi bilo potrebno pred vgradnjo komponent zaščititi z lakom, če že ne z špric kitom in barvo.

lp
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Moj prvi čoln...

Odgovor Napisal/-a impulse »

Bom skrajšal cevko. Lakiral sem ga, šele po vgradnji komponent, res je. Bom vedel za drugič. Hvala.
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci