Eloksiranje aluminija.

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a Melly »

Po dolgem času sem se lotil eloksacije aluminija.

http://astro.neutral.org/anodise.shtml

Potrebujemo natrijev hidroksid (NaOH zrnca), H2SO4 (žveplena kislina 35%), destilirano vodo in barvo naravnega izvora (tako za barvanje blaga). Potrebujemo še ALU žičko in kos aluminija ali svinca ter vir enosmerne napetosti 12V. Če lahko dobimo dušikovo kislino (HNO3) 70%...

Obvezna uporaba zaščitnih sredstev (očala, rokavice, obleka). Kislino in natrijev hidroksid dobimo v Merkurju, kislino moramo razredčiti (na 60% kisline 35% in 40% distilirane vode). Obvezno vlivamo kislino v vodo in ne obratno.

Postopek je sledeč:

1. Izdelek iz aluminija dobro finiširamo (brusimo, poliramo) saj eloksacija ne pokrije nepravilnosti. Od tukaj naprej izdelka ne prijemamo z golimi rokami, saj se bodo poznali prstni odtisi.

2.a Izdelek namočimo v mešanico vode in NaOH (1-5% enaka mešanica kot za razvijanje pri fotopostopku, 1-2 čajni žlici na pol litra vode), počakamo nekaj minut (10-30) da se dobro razmasti in odstrani oksid. Tale raztopina očisti tudi staro eloksacijo, če je potrebno.

2.b Če imamo na razpolago dušikovo kislino (HNO3 70%) dobro operemo v vodi (raje destilirani) in potopimo v zmes dušikove kisline in destilirane vode 1:1 za par minut, tako odstranimo še okside drugih barvnih kovin v alu zlitini.

3. izdelek dobro operemo pod tekočo vodo (še raje destilirano vodo) in obesimo na ALU žičko (jaz sem uporabil kar tako za varjenje-kolut), kjer se žica dotika izdelka, eloksacije ne bo, uporabimo izvrtine, navoje, notranje skrite dele izdelka...

4. Izdelek namočimo v H2SO4 (20% raztopina) in povežemo na plus (+) pol baterije ali napajalnika (12V), na minus pol (-) priključimo kos aluminija ali kos svinca. Počakamo dobro uro (45 minut), raztopina naj se ne segreje nad 50 stopinj. Ta postopek naredi mikro pore na površini-oksid. Uporabljam kar star avtomobilski akumulator 12V 70Ah.

5. Izdelek dobro operemo z vodo (raje destilirano vodo) in namočimo v barvo (jaz sem uporabil kar barvo za inkjet tiskalnike dye-cyan), barva gre v pore odvisno od barve 1 - 15 minut...

6. Spet operemo v vodi (raje destilirani vodi) in damo v vročo vodo za 15-30 minut (voda naj zavre), pore se zaradi toplote zaprejo.

7. Sedaj samo še dobro obrišemo z mehko krpo (mogoče gre malenkost barve dol) in to je to za ta denar!

Izdelek na fotografiji je zapiralo baterije za Tamiyo DF-03, fi 5mm in dolg 65mm, z eno luknjo za zaponko fi 1,5mm in na drugi strani z luknjo z navojem M3 za vijak in podložko.
Priponke
eloksacija.jpg
eloksacija.jpg (153.6 KiB) Pogledano 38065 krat
izpiranje v vodi
izpiranje v vodi
eloksacija 002.jpg (128.02 KiB) Pogledano 37952 krat
mešanica vode in NaOH
mešanica vode in NaOH
eloksacija 001.jpg (145.89 KiB) Pogledano 37952 krat
Zadnjič spremenil Melly, dne 30 Jan 2010, 11:00, skupaj popravljeno 2 krat.
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

... distančniki za pult...
Priponke
eloksacija 005.jpg
eloksacija 005.jpg (114.95 KiB) Pogledano 37949 krat
H2SO4 in voda, ploščica aluminija na minus pol
H2SO4 in voda, ploščica aluminija na minus pol
eloksacija 004.jpg (141.71 KiB) Pogledano 37949 krat
levo NaOH sredina voda desno H2SO4
levo NaOH sredina voda desno H2SO4
eloksacija 003.jpg (123.52 KiB) Pogledano 37949 krat
Zadnjič spremenil Melly, dne 30 Jan 2010, 11:02, skupaj popravljeno 1 krat.
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

...
Priponke
eloksacija 006.jpg
eloksacija 006.jpg (120.63 KiB) Pogledano 37948 krat
lp Melly
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Odlično!
Prosil bi, če lahko zadevo objaviš še v tips & tricks. Je zgoraj pod ne prezri.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Krist, če lahko ti premakneš, sem pa še malo popravil navodila.
lp Melly
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ti samo skoperaj slike in tekst tam, ker ne morem pripeti tvoje teme direktno v tisto temo.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Melly, zelo zanimivo.
Zanima me koliko si odštel za cel postopek.
Namreč menim se z firmo iz Grosuplja, kjer mi eloksirajo Al v barvo po želji. Cena eloksacije tam je 2.5€ na Kg :roll:

*Vsekakor je boljši občutek, če narediš vse v domači delavnici =D>
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ni problem v denarju, problem je, da v radiju 100 km stran od Ankarana ni nobene firme, ki bi mi eloksirala. Če se pa vsedem v avto in grem do Ljubljane pa me stane 1 kg 40e.
Kislina je cca 5e, natrijev hidroksid tudi ene 5e, destilirana voda 5l 2,5e, barva za blago je tudi par evrov (inkjet barve pa imam itak na litre)... praktično 10e pa naredim kadar hočem. Kislina se ne obrablja, barve gre zelo malo, natrijev hidroksid ena žlička ...

p.s. To je tako, sicer imam 100 m do morja, nimam pa kje eloksirat, če bi živel v Ljubljani bi pa imel 100 km do morja (poleti tudi kakšno urco v kolonah več) in bi imel kje eloksirat, sem raje v Ankaranu, čeprav sem kar nekaj let živel v Ljubljani.
lp Melly
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1033
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Bravo!
Sicer sem imel soseda, ki je kar nekaj desetletij eloksiral aluminij, ma kaj, ko so bile vse barve v glavnem puste in mrtve.
Odkar se je pojavil barvan aluminij, sedaj pa plastika, je ta dejavnost pač zamrla. Je pa res zanimivo nekaj takega ustvariti v domači delavnici... , kot včasih, ko smo v kopalnici razvijali fotografije ( ČB ).
Lp Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

@Melly
Gledam link, ki si ga podal. Uporabil je celo barvo za živila.


Slika
As shown above the pink post and the pink tube coloured using "organic" red food colouring.
Doma imam tiste male flaške z aromami, ki so ob enem tudi močna barvila. Par kapljic obarva konkretno 2dl tekočine.

Razmišljam da bi kar sam probal zadevo. Imam ravno 12V rač. napajalnik, pa tudi polnilec za PB akumulatorje, ostalo pa še nabavim.
zigahorvat85
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 05 Jul 2011, 17:07
Kraj: Ptuj-Bukovci

Odgovor Napisal/-a zigahorvat85 »

Mene zanima, koliko žvepla in vode bi moral zmešati za 1l raztopine?
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Žvepleno kislino potrebuješ (recimo Merkur). Če boš mešal žveplo in vodo ne boš dobil žveplene kisline...
lp Melly
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Melly ti ki si bolj tak znalac, mi boš lažje povedal... namreč dobil sem iz anglije eloksirane vijake v rdeči barvi, zdaj pa je problem, da na umetni svetlobi so te vijaki res prijetno rdeči, na naravni-zunaj, pa le te dobijo povsem vijoličasto barvo.

Ali je možno, da omenjene vijake zeloksiram še enkrat sam, vendar bi primešal nekoliko temnejši odtenek rdeče barve.

Hvala,

Jaka
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a Melly »

Najprej je potrebno odstraniti staro eloksacijo, nato pa še enkrat, kajti na koncu eloksacije zapreš pore v aluminiju in naknadno ni mogoče doidajati barvo...
lp Melly
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Za odstranitev barve, je potrebno uporabiti isti postopek kot za barvanje le brez barve?
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a tintek »

Odlično hvala ti za ta prispevek tole bo pa treba probat =D>
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a Melly »

jaka napisal/-a:Za odstranitev barve, je potrebno uporabiti isti postopek kot za barvanje le brez barve?
2.a Izdelek namočimo v mešanico vode in NaOH (1-5% enaka mešanica kot za razvijanje pri fotopostopku, 1-2 čajni žlici na pol litra vode), počakamo nekaj minut (10-30) da se dobro razmasti in odstrani oksid. Tale raztopina očisti tudi staro eloksacijo, če je potrebno.
lp Melly
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a tintek »

Zdravo!

Danes sem tudi sam poizkusil z postopkom eloksacije, ampak žal neuspešno.

Naj najprej povem da sem imel dveh vrst aluminija 6060 in 2011

Dam v pvo kislino NaOH in aliminij je lepo pojedkalo le da so nekateri izmed njih postali pošteno črni:
Slika

Dam v drugo fazo HNO3 in aluminij je očiščen kot bi ga narisal tako eden kot drugi, črnina se je lepo očistila:
Slika

Potem pa so se začele težave navežem vseh 23 kosov na alu žičko potopim v kislino in pripnem na +12V maso dam na drug kos aluminija 5x5cm tok omejim na 1A
Rezultat po eni uri pa ne tak kot bi si želel. nekateri kosi so bili lepo svetli drugi pa so malenkost potemnili.
Slika
Slika

Namočim v barvo in pobarvali so se le tisti ki so ostali svetli.
Postopek sem ponovil 3x nato pa izgubil živce in posprejal zadevo ](*,) dobesedno celo popoldne pacanja.
Slika

Najverjetneje je problem napajanje + pola ker sem povezal preveč kosov vendar sem v enem poizkusu navezal le 4 kose pa sta useeno le dva ratala vsakega posebej pa res nimam časa eloxirat, ima kdo kakšno idejo kaj bi šlo narobe?

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a Melly »

Po mojem je bil 1A veliko premalo za tako površino. Jaz toka ne bi omejeval, nastaviš na 12V in čakaš. Lahko, pa je problem tudi v barvi.

Vendar: NaOH in HNO3 očistita aluminij nečistoč in oksidov (HNO3 čisti okside primesi v 6061). H2SO4 pa s pomočjo elektriki naredi majhne pore v površino. V te pore se nato "naselijo" molekule barve. Ko pa vse skupaj še "skuhaš" se pore zaprejo in barva ostane v njih.

Mislim, da nisi naredil dovolj porozno površino zaradi premajhnega toka.

Poizkusi še enkrat, kot sem ti že pisal najprej na enem odpadnem kosu aluminija, nato na "izdelkih".
lp Melly
Uporabniški avatar
deci
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 13 Jan 2009, 19:20
Kraj: Sežana - Šepulje
Kontakt:

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a deci »

Pozdravljeni,
zanima me kje kupujete te raznorazne kisline in kemijske izdelke?

hvala, lp
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a Melly »

Merkur. (h2so4,naoh,destilirana voda) HNO3 pa ... (ni nujno potrebna).
lp Melly
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a manpower »

tintek napisal/-a:Zdravo!

Danes sem tudi sam poizkusil z postopkom eloksacije, ampak žal neuspešno.

Naj najprej povem da sem imel dveh vrst aluminija 6060 in 2011

Dam v pvo kislino NaOH in aliminij je lepo pojedkalo le da so nekateri izmed njih postali pošteno črni:


Dam v drugo fazo HNO3 in aluminij je očiščen kot bi ga narisal tako eden kot drugi, črnina se je lepo očistila:


Potem pa so se začele težave navežem vseh 23 kosov na alu žičko potopim v kislino in pripnem na +12V maso dam na drug kos aluminija 5x5cm tok omejim na 1A
Rezultat po eni uri pa ne tak kot bi si želel. nekateri kosi so bili lepo svetli drugi pa so malenkost potemnili.


Namočim v barvo in pobarvali so se le tisti ki so ostali svetli.
Postopek sem ponovil 3x nato pa izgubil živce in posprejal zadevo ](*,) dobesedno celo popoldne pacanja.


Najverjetneje je problem napajanje + pola ker sem povezal preveč kosov vendar sem v enem poizkusu navezal le 4 kose pa sta useeno le dva ratala vsakega posebej pa res nimam časa eloxirat, ima kdo kakšno idejo kaj bi šlo narobe?

LP

Anode so premajhne za tako površino in premalo štroma.
Zakaj ne delate tako da ob strani posode daste anode in na sredini obdelovanec za eloksiranje, ker bi s tem omogočili enakomeren nanos zej je pa to kr nekej, galvanika ni tako enostavna kot se sliši.
Shema je za hobi eloksiranje in enačba tudi za profi bo potrebno podatke plačati.
In še nekaj eloksira se minimalno 45min.
Kose zatesnimo v vreli vodi.
Pametno je kose tudi dekapirati pred eloksiranjem, mešanica dušikove kisline in vode.
30% žveplene in 70% vode
Slika
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a tintek »

Pozdravljeni!

V četrtm poizkusu mi je vendarle uspelo, banjico za eloksiranje sem izdelal malenkost boljše in sicer po manpower-jevem nasvetu, okrog sem navezal lističe aluminija v sredino pa obesil alu palčko na katero sem navezal kos.

Površina ni tako svetleča kot na drugih slikah, je pa barva enakomirna in obstojna.

Slika

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a manpower »

Da površina ni svletleča je pa več razlogov predolgo eloksiranje prenizka temparatura ali previsoka temparatura elektrolita, predobdelava obdelovanca.... in še par drugih stvari sam kot sem že povedal ti podatki niso zastonj jih je potrebno kupiti, pač sem pa povedal za hobi dovolj podatkov, fantje testirajte.
Sam nasvet temp elektrolita naj bo od 19 do 22 stopinj in nikakor ne sme biti več ker je površina obdelovanca po obdelovanju mokastega izgleda.
LP
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Eloksiranje aluminija.

Odgovor Napisal/-a tintek »

Jah površina je bila kar ok mogoče sem malenkost premalo časa imel v kislini (ca45minut) je pa košček potegnil zelo malo toka skoraj da se A-meter ni dvignil, imel sem 1/2 litra kisline, jutri probam še tiste rode bom navezal vseh 8 na + pol in dal v 1,5l kisline anode bodo ostale enake, pa da vidimo če bo ratalo.
Sej je pa tudi pri tem koščku zelo malo "kadilo" od anod kvečjemu od katode je šlo malo verjetno zato ker je bilo dovolj anod, zadnjič se mi je od anode kadilo kot za stavo.

19-22° torej bi bilo kislino potrebno ohlajati ali jo vsaj za kratek čas pred začetkom dati v hladilnik? če jo imam v omari ima že pred začetkom 22 stopinj malenkost se še ogreje...

Ima kdo kakšno idejo katero barvo se še lahko uporabi ta moder odtenek tale barva za textil je popolnoma vijolična barva na embalaži pa prikazuje modro :)

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti