Pylon

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Pozdravljeni!

Strast do hitrih modelov in že nekaj letna zasvojenost s pylon modeli me je pripeljala, do izdelave kalupa za pylon letalce, ki je plod mojih in izkušenj drugih modelarjev. Glede na to, da modelarji, ki ste se kdaj spopadli s temi modeli veste,da je njihova življenska doba, zaradi strmenja po čim višji hitrosti in tiščanje modela do njegovih meja, relativno kratka in ponavadi precej boleča za denarnico. Iz teh razlogov sem se odločil, da naredim kalupe za preizkušen model, ki bo lahko glede na laminatni plan letel izredno ponižno ali pa konkretno brisal tam nekje do 350 mogoče celo 400km/h. Za zacetek nekaj podatkov o modelu.
-Profil: RK40
-Razpon: 900mm
-V lom: 2°
- površina: cca 9dm2
-Dolžina: 625mm (+spiner)
-Spiner:30mm

Trup modela je v delu pod krilom kjer so predvidene baterije zasnovan dokaj zajetno saj bo v njega možno stlačiti tam nekje do 2200mAh(mogoče še malce več) 5s celice, kar pa je že zaradi same teže celic zgornja meja. Prvotni namen pa je v njega brez večji težav spraviti 2200mAh 4s in 150A regler ob čemer bo v trupu še ostal prostor za sredinsko namestitev dveh servomotorjev za elerone.
Teža modela se bo gibala nekje med 450 in 900g odvisno glede na trdnost gradnje iz izbranega setupa.
Prilagam nekaj slik dosedanjega dela. Komentarji in dobronamerne pripombe zaželjene. ď�Š
p.s. zberam tudi predloge imen za model..ima kdo dobro idejo?
Priponke
DSC05042.JPG
DSC05042.JPG (59.01 KiB) Pogledano 6104 krat
ujemanje zadnjega roba krila s trupom
ujemanje zadnjega roba krila s trupom
DSC05044.JPG (46.25 KiB) Pogledano 6104 krat
naleganje krila na trup
naleganje krila na trup
DSC05065.JPG (43.24 KiB) Pogledano 6104 krat
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Še dve slikci za začetek.
Priponke
označena krila za popolno simetrijo
označena krila za popolno simetrijo
DSC05048.JPG (50.95 KiB) Pogledano 6101 krat
pogled od spredaj
pogled od spredaj
DSC05059.JPG (56.47 KiB) Pogledano 6101 krat
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Komaj čakam na nadaljevanje =D>

lp
www.okarbon.eu
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Še nekaj slik današnjega dela - določanje kota kril. Krila sem postavil pod kotom 0,5°, da pri visokih hitrostih ne bo preveč pluženja po zraku. (iphone pravi da je kot 0,6°)
Trenutno se krilo in trup sušita, saj sem nanju pihnil zadnjo roko šprickita, tako, da jutri sledi kar nekaj finega brušenja.
Do kakšne granulacije vodobrusnega papirja zbrusite pred nanosom barve? Barva bo dvokomponenten avto lak.
Priponke
rep postavljen v nulo po obeh oseh
rep postavljen v nulo po obeh oseh
rsz_1dsc05070.jpg (67.59 KiB) Pogledano 5970 krat
kot krila glede na rep
kot krila glede na rep
rsz_dsc05074.jpg (52.5 KiB) Pogledano 5970 krat
iphone
iphone
rsz_dsc05075.jpg (71.38 KiB) Pogledano 5970 krat
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Hvala za idejo za digitalno vago. Sem si pravkar naložil še verzijo za Androida. =D> :D
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Res nimate nobenih dobrih idej za ime modela, da spremenim naslov teme???
8)
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a raktivec »

janjan1212 napisal/-a:Še nekaj slik današnjega dela - določanje kota kril. Krila sem postavil pod kotom 0,5°, da pri visokih hitrostih ne bo preveč pluženja po zraku. (iphone pravi da je kot 0,6°)
Trenutno se krilo in trup sušita, saj sem nanju pihnil zadnjo roko šprickita, tako, da jutri sledi kar nekaj finega brušenja.
Do kakšne granulacije vodobrusnega papirja zbrusite pred nanosom barve? Barva bo dvokomponenten avto lak.

Če boš z tem modelom letel pobrusi z 400 papirjem na suho, nato pa špricni in čez nekaj dni pobrusi barvo z 800 papirjem, ter spoliraj z malo bolj grobo polir pasto. Ampak tale model kot je videti nima v sebi nič karbona. Dvomim, da bo prilezel čez 300 km/h, prej bo zafrfotal.
V kolikor je to pramodel pobrusi špric kit z 400 papirjem, zmešaj še en bolj redek špric kit po možnosti mehkega in ga rahlo zbrusi z 600 papirjem, da ga zgladiš. Nato daj gor bogat sloj ločilca Formula five, spoliraj in vsaj še 5x ponovi vajo. Naslednji dan posnameš kalup in ko bo kalup postaran ga spoliraj z namensko polir pasto, da bo špiglglanz. Na 2k avto lak se smola zelo rada prime, na špric kit prepariran z ločilcem pa sploh ne.
lp
Sašo
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Ne, to je pramodel! Raktivec, sedaj si me pa zmedel predvsem z 2k avtolakom in ločilcem. Ves material od ločilca, gelcoata, smole... sem kupil pri Mirniku, ki mu zaupam saj sem imel do sedaj same pozitivne izkušnje. Po obsežnem pogovoru z Mirnikom sva prišla do zaključka da bo najboljša kombinacija pramodel polakiran v 2k avto lak spoliran do sijaja, kot ločilec pa mi je priporočil Huntsmanov qz5111.
2k avto lak imam namen uporabiti ker je špric kit porozen in ga je treba konkretno prepojiti z ločilci da se pore zapolnijo in naredi celoten filem. Govorila sva tudi o formuli five in pravi da je to dokaj zastarela zadeva, ki naj bi se včasih uporabljala predvsem za kalupe iz poliestra. Ima morda kdo, ki se res veliko ukvarja s tem kakšne izkušnje, kaj menite o qz5111?
Verjetno bo najbolje da naredim preizkus.
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Ker mi Sašotovi nasveti niso dali miru sem takoj preizkusil kako moj ločilec deluje in naredil hiter test. Vzel sem kos odpadnega plexy stekla, ga nad štedilnikom segrel in konkretno zvil (razvidno iz filmčka), ga zbrusil z vodobrusni papirjem (mislim da 120), da je postal hrapav, nanj špricnil špric kit in ga, ko se je posušil, na hitro zbrusil z vodobrusnim papirjem granulacije 1000 (površina ni bila idealna). Nato sem nanj nanesel dva nanosa qz511 in na hitro spoliral. Narezal sem cca. 700g/m2 tkanine, zmešal epoksi in vse to nanesl na "pripravljeno" plexy steklo katerega sem postavil v peč na 45°C saj mi ni dalo, da bi čakal do jutra. :D
Vse to kar sem sedaj opisal sem začel delati takoj po zadnjem napisanem postu in zadevo "razkalupil" ob dveh zjutraj (ob sedmih pa ustajanje za v službo :-? )
Pripenjam video...kako se vam zdi???
http://www.youtube.com/watch?v=ZtJEkeoa ... dZH91BfWc=
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Formula je zastarela zadeva, ampak v povezavi z špric kitom je še vedno odlična.
2K avto lak se zelo rad zlepi z Gel coatom.
Veplas je ena največjih slovenskih firm, ki se ukvarja z kompoziti in oni na veliko prakticirajo tole z špric kitom. Loščenje kalupa je mala malca in je zelo hitro opravljeno, huje je, če se zlepi z pramodelom.
Ne vem kako bo šlo, če boš uporabil epoxi za kalup, ampak za tako enostavno stvar je poliester več kot dovolj dober. Če boš delal pravilno bo vsak material dober, če zafušaš bo pa itak vsak štemplal skoz površino.
Naš največji pramodel je bil dolg 8,65 m in sem ga lastnoročnošpricnil z 2K avto lakom. Navkljub 14. dnevnem čakanju in mazanju z odličnim pol permanentnim Axelovim ločilcem smo zlepili, da je bilo veselje. Celo poletje sem potreboval, da sem brez škode za kalup spraskal pramodel z njega. Po naknadnem pogovoru z ljudmi iz Blumarja, Elana in Veplasa sem izvedel, da sem delal nekaj, kar nihče od njih ne počne rad. Če že, potem špricnejo Schwabelack in ga spolirajo, ter posnamejo kalup. 2K barve nihče ne mara! Vsi pramodeli za plovila iz Elana in Seawaya imajo površino iz poliranega Schwabelacka. Le zakaj, če je pa nekajkrat dražji od 2K avto laka, ki se enako ali še bolje špricne od šwabeja. V Veplasu sem dobil nasvet z šrpic kitom in od takrat niti pomislim ne, da bi kakršen koli pramodel finiširal kako drugače. Dovolj je, da tak kalup zbrusiš z 600 papirjem, več ni treba in, ko ga namažeš z Formulo, se bo hitro posvetil do svilenega sijaja. Kalup resnično z malo truda in do hudega sijaja spoliram z neko belo polir pasto, ki diši po borovi smoli in terpentinu. Na tako obdelanem kalupu lahko potem implementiraš kakršen koli ločilec, tudi R&G je odličen.
lp
Sašo
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Se ti zdi, da je na mojem testnem "kalupu" dovolj hitro skočilo stran ali bi lahko imel pri trupu kakšne težave?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a raktivec »

V glavnem mora "ob pogledu" odskočit iz pramodela. Ti si le dvakrat namazal, za zafilanje por je treba kar nekaj žavbe, (Zato formula, ker nič ne stane in je v bistvu parket pasta z silikonom.) nato pa glancanje. Kot drugo si grel, tega pa ni zdravo počet dokler ni laminat povsem trd. Kot tretje nisi pustil, da topilo do kraja izhlapi iz špric kita. Treba ga je vsaj kak dan pustit pri miru in nato nadaljevat z brušenjem...
lp
Sašo
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Glede na to, da sem test naredil res na hitro, mislim, da bo pri pravem kalupu, ki bo narejen čim bolj v nulo pramodel in potem tudi izdelki skočili iz kalupa ko jih bom samo pogledal kakor pravi Sašo.
Danes kupljena delilna ravnina in še nekaj lesa, ki ga bom uporabil za eno preprosto škatlo za vakumirko.
Če bom priden bi lahko bila konec vikenda delilna ravnina že odrezana.
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Še nekaj slik, da ne boste mislili, da sem med vikendom počival.
Vakumikrka stestirana in zapakirana v leseno škatlo narejeno v pol ure.
Priponke
rsz_dsc05086.jpg
rsz_dsc05086.jpg (99.74 KiB) Pogledano 5412 krat
rsz_dsc05085.jpg
rsz_dsc05085.jpg (119.46 KiB) Pogledano 5412 krat
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Delilna ravnina z ležišÄ‡em za trup pripravljena. Potrebno je še pokitati zunanje robove.
Priponke
rsz_dsc05077.jpg
rsz_dsc05077.jpg (79.03 KiB) Pogledano 5410 krat
rsz_dsc05078.jpg
rsz_dsc05078.jpg (74.05 KiB) Pogledano 5410 krat
rsz_dsc05079.jpg
rsz_dsc05079.jpg (84.57 KiB) Pogledano 5410 krat
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Delilno ravnino za krila pa prilepim danes zvečer oz. jutri saj se podstavki in V lom ravno sušijo.
Priponke
rsz_dsc05084.jpg
rsz_dsc05084.jpg (77.55 KiB) Pogledano 5407 krat
rsz_dsc05083.jpg
rsz_dsc05083.jpg (83.94 KiB) Pogledano 5407 krat
rsz_dsc05087.jpg
rsz_dsc05087.jpg (79.88 KiB) Pogledano 5407 krat
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Če bi sam izdeloval pylona in ciljal na 400 bi ga poimenoval krtek. :lol:

Drugače pa lepo da se dogaja :)
Fly it like you stole it!
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Hehe...na provokacije ne odgovarjam...no malo heca. Ime krtek zabeleženo. Kaj pa ostali? Moram obljubiti nagrado, da še ostali malo razmislite in predlagate kakšno ime? 8)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ballistic 8)
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
jozy
Razpravljalec
Prispevkov: 91
Pridružen: 02 Feb 2012, 22:45
Kraj: Domžale

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a jozy »

Ker bo to hiter model sem se spomnil na junake z risank :D
Speedy gonzales
Modri dirkač
Cestni dirkač aka "mek mek"

L.P.

J.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a brejker »

2x za Krtek :D
www.okarbon.eu
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

JKSniper napisal/-a:Ballistic 8)
Bravo, ballistic mi je všeč.
Krila so že v delilni ravnini...zvečer poslikam in kakšno sliko tudi objavim. Danes pokitam še delilno ravnino trupa potem pa kakšen dan premora in za vikend vrjetno izdelava kalupa.
farki222
Razpravljalec
Prispevkov: 101
Pridružen: 12 Feb 2012, 16:12

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a farki222 »

...
Zadnjič spremenil farki222, dne 10 Apr 2017, 16:52, skupaj popravljeno 1 krat.
The bad news is time flies. The good news is you're the pilot.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Da se ne boš zafrkaval z plastelinom ti priporočam model še enkrat namazat z ločilcem, čez 5 minut spoliraj, pusti pol ure pri miru, nato pa tisto fugo med delilno ravnino in modelom zapolni z 2K avto kitom. Kitaj dvakrat. Prvič dovolj trdo, da bo kit malce nižji od delilne ravnine, drugič pa lepo v liniji delilne ravnine. Špahtl imej plastičen, če ga nimaš ga izdelaš iz koščka pleksija, telefon kartice in podobno. Pred nanosom ge. coata še vsaj dvakrat namaži z ločilcem in se drži časovnih rokov napisanih na embalaži. Gel coat obvezno nanesi v dveh slojih in čopič vleci zelo počasi, da ne boš spravil balončkov vanj, ker ne bodo šli ven.
In ne pozabi vtaknit štifte v delilno ravnino preden namažeš z ločilcem. Jaz bi jih dal šest.

Iz česa boš delal kalup?
lp
Sašo
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Re: Pylon

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Sašo, hvala za info...če ti še kakšen hint pade na pamet kar na dan z njim, saj bo mogoče koristilo tudi komu drugemu. Kital sem z 2k Mobihelovim kitom in staro študentsko kartico, ki je vsaj enkrat prav prišla. :D
No pa se spravimo še na štifte. V mislih sem imel izdelati prvo polovico in potem samo z bormašino zavrtati v kalup (sveder 8 ali 10mm) do globine cca 5mm malo pobrusiti in namazati z ločilcem. Misliš, da se ne bo dobro končalo?
Kalup bo epoxy. 2Ă— gelcoat, 1Ă—80g, 1Ă—160g, 1Ă—250g, 650g mata (ne vem še koliko-po občutku) in na kocu 250g.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti