hobby king minimoa 2mtr epo

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
pipsy
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 Mar 2011, 11:29
Kraj: Podgorje pri SG

hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a pipsy »

pozdravljeni!

sem novi lastnik HK minimoa 2m. poleg tega letala imam tudi cessno 1,4m elektro, tako da ker nekaj o letenju že vem. :)
zanima pa me, kakšna so kaj vaša mnenja o tem letalu, če ga kdo ima? :roll:
slišal sem, da je nekaj težav pri vzletu, če je preveč ''gasa'' na motorju...
in pa kako bo kaj letet s to jadrilo na pobočju?

p.s.: aja pa če kdo ve, naj mi obrazloži prednost/slabost prelomljenega krila :D


še link: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=14778

hvala!
lp, jan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pipsy napisal/-a:pozdravljeni!

sem novi lastnik HK minimoa 2m. poleg tega letala imam tudi cessno 1,4m elektro, tako da ker nekaj o letenju že vem. :)
zanima pa me, kakšna so kaj vaša mnenja o tem letalu, če ga kdo ima? :roll:
slišal sem, da je nekaj težav pri vzletu, če je preveč ''gasa'' na motorju...
in pa kako bo kaj letet s to jadrilo na pobočju?

p.s.: aja pa če kdo ve, naj mi obrazloži prednost/slabost prelomljenega krila :D


še link: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=14778

hvala!
lp, jan
Prednost oziroma slabost "prelomljenega krila" ?
Prelomljeno krilo ponavadi ne leti, ali pa zelo slabo. :-k

Minimoa ima tako imenovan "galebji lom" krila. Bilo je obdobje v razvoju jadralnih letal, ko je bil galebji lom zelo popularen, saj so bili konstruktorji mnenja, da:

- letalo lepše leži v zavoju med termičnim kroženjem
- da so s tem konci kril dvignjeni visoko nad tla, kar zmanjša tveganje na izvenletaliških pristankih na poljščine (nevarnost "ringlšpila" in zloma repa).
- da je lahko koren krila pritrjen v sredini višine trupa, kar naj bi zmanjšalo interferenčne upore med krilom in trupom.
- da letalo s takim lomom krila lepše izgleda

Če to velja enako za model, dvomim.

Drugače pa je Minimoa s HobbaKinga ena približna različica Minimoe in meni osebno ni prav nič všeč.

Kar se tiče težav s preveč plina na motorju, pa bi rekel, da lahko vzrok leži v sami konstrukciji modela (napačni vpadni koti, napačen kot motorja, premočan motor) ali pa v pilotu začetniku, ki misli, da mora letalo leteti pri polnem plinu enako kot v brezmotornem letu in da mu ni treba nič s komandami korigirati.
Letenje je ja v bistvu krmiljnenje modela prek radijske zveze in mora pilot aktivno pri tem sodelovati...torej premikati komande v pravo smer za pravo mero.
Če model leti čisto sam od sebe, potem pilota ne rabi, ane?

Mitja
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Re: hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

Živjo!

Samo kot zanimivost,

že davnega leta 1946 je Božo Petek v knjigi Letalsko modelarstvo pisal, da je tak prelom krila najmanj stabilen ter je ne priporoča.

V eni hrvaški modelarski knjigi iz leta 1948 pa piše, citiram:
˝Za postizavanje poprečne stabilnosti moramo svakom krilu modela dati ˝V˝oblik. Za modele upotrebljavaju se gotovo isključivo samo ˝V˝ oblik i uške, dok se˝galebovo krilo˝, koje se na pravim jedrilicama vrlo mnogo upotrebljava, za modele ne preporuča......skošeni su dijelovi krila blizu sredine, pa je njihovo djelovanje (stabiliziranja) na maloj poluzi vrlo malo.˝



lp,
pipsy
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 Mar 2011, 11:29
Kraj: Podgorje pri SG

Re: hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a pipsy »

pozdravljeni!

no minimoa je prispela in opravljen je že prvi let. uspešen :D
glede letenja je pa tako... res je nekaj problemov pri vzletu, kar je tudi razvidno iz kar nekaj youtube videov z naslovom minimoa crash :-k
ko pa to naštudiraš, jadrila leti odlično, še bolj odlično jadra! vsaj kar se mojih izkušenj tiče (vozil sem radian, asw 28, phoenix 2000)...
tako da jo z veseljem priporočam vsem, ki nimate ''neomejenega'' budgeta. cena je resnično ugodna (HK DE warehouse 120 eur).

tako da ne samo brat teorije, ki jih strokovnjaki pišejo, ampak poskusit... meni defenitivno ni žal!!

lp
MatejŠ
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 19 Jan 2011, 06:53
Kraj: Maribor

Re: hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a MatejŠ »

Zdravo
Lepo videt, da že leti......
=D> super... :D :D naj ti služi dolgo.
Lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pipsy napisal/-a:pozdravljeni!..tako da ne samo brat teorije, ki jih strokovnjaki pišejo, ampak poskusit... meni defenitivno ni žal!!
lp
Sicer ne vem na koga ciljaš, ampak jaz sem ti le razložil prednosti in slabosti galebjega loma krila, ker si o tem spraševal.
pipsy
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 Mar 2011, 11:29
Kraj: Podgorje pri SG

Re: hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a pipsy »

Ultralajt napisal/-a:
pipsy napisal/-a:pozdravljeni!..tako da ne samo brat teorije, ki jih strokovnjaki pišejo, ampak poskusit... meni defenitivno ni žal!!
lp
Sicer ne vem na koga ciljaš, ampak jaz sem ti le razložil prednosti in slabosti galebjega loma krila, ker si o tem spraševal.
pravzaprav ne ciljam na nobenga. tudi sam sem kar nekaj prebral o tem galebjem lomu, in so mnenja bolj negativna kot pozitivna.
pravim le, da sam uživam v jadranju 8) s tem modelom, in da dobro jadra. če bere to nekdo, ki mu je letalo ušeč in razmišlja o nakupu, mu bo sigurno prav prišlo, kajne? :D
Uporabniški avatar
sasokog
Razpravljalec
Prispevkov: 139
Pridružen: 14 Nov 2008, 10:57
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: hobby king minimoa 2mtr epo

Odgovor Napisal/-a sasokog »

Pozdravljeni,

Naj dodam še jaz moje skromno mnenje okrog tega letala. Žal letalo ven iz škatle ni 100%, saj setup elektrike ni pravilno izbran za 3s lipo baterije.
V modelu je 20A regler, motor 1000 kv (če se ne motim), propelreji pa 11x7 (približna mera). S tako konfiguracijo avin leti, ampak vleče 25A, posledica
tega pa je pregrevanje motorja ter velika možnost da regler skurimo. Zaradi pregrevanje motorja se poškoduje (stopi) nosilec motorja, ter motor odleti.

Da se pa letalo zelo enostavno "urediti" za let in da je 100% na obstoječi setup elektrike. Potrebno je zamnejati original elise z elisami dim. 8x5 še bolje pa
8x 4,5. Sam imam elise 8x5 s katerimi motor vleče 9A ... z manjšimi pa bi bil tok še nižji .... imam na zalogi tudi 8x4,5 propelerja, samo se mi jih še ni dalo zamenjat,
da bi izmeril dejanski tok s temi propelerji. Motor se ne pregreva oz. je malenkostno topel .... vlek s temi elisami pa ješe vedno super, saj avion na polnem gasu vleče
pod kotom 45-50 stopinj, tako da je potrebna korekcija po višini, da ne pade na krilo.
Težišče imam na 55 mm od profila krila.

Zadeva zelo lepo jadra oz. leti pri minimalni hitrosti, je pa potrebno biti zelo previden, ker glede na dvojni lom krila, zelo rad pade v kovit.
Priporočam ga tako začetnikom, kot že izkušenim pilotom, saj nudi veliko užitkov pri jadranju.

Upam, da sem bil dovolj nazoren in natančen, pri opisu ter, da se bo na ta račun še kakšen odločil za nakup tega letala .... cena pa je itak že mikavna ....

LP,
Sašo
-= Flying pigs 8,000 feet above Sea level =-
_____________________________________

Team ElyQ
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno