RepRap 3D printer

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Odgovor Napisal/-a Finch »

Pozdravljeni!
Printer je se nedelujoc zaradi tezav z elektroniko. Bi prosil za pomoc ce se slucajno kdo spozna... tezava pa je da mi noce nalozit firmwara na cip (atmega644). In sicer nalagam prek arduino softwara na elektroniko pa preko usb-ttl adapterja. Poskusal sem ze zamenjati atmego644 in tudi usb-ttl konverter ampak je vedno isto.
Ker se na te stvari ne spoznam kaj prida bi prosil za pomoc.
Hvala
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Če imaš HEX kodo, ti lahko zadevo z ISP zapišem v procesor (ne preko bootloaderja). Bootloader imaš?
(če si kupil "navaden" procesor, ne tak z arduino bootloaderjem, ti nalaganje (logično) ne dela: najprej moraš preko ISP programatorja dati gor arduino bootloader, šele nato lahko nalagaš program preko USB-TTL vmesnika)

LP, g

p.s. Pa kje so dobil še ta star (ne-FR4) pertinaks za plato?! :)
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Odgovor Napisal/-a Finch »

Ta pertinaks za plato sem nasel doma....je pa star ja :)
Ja bootloader (hex kodo) imam ze nalozeno.
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Si ob nalaganju bootloderja pravilno nastavil fuse bite? (reset vector mora kazati na bootloader itd.)

LP, g
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Odgovor Napisal/-a Finch »

To pa nevem,ker nisem jaz nalagal bootloaderja. Ampak mislim da je to ok. A bi blo se kej drugega mozno. Ce probam kvarec zamenjat?
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Upam, da ti rata zrihtati elektroniko [-o<
www.okarbon.eu
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Finch napisal/-a:To pa nevem,ker nisem jaz nalagal bootloaderja. Ampak mislim da je to ok. A bi blo se kej drugega mozno. Ce probam kvarec zamenjat?
To je pomembna informacija - če fuse biti niso OK, potem ne more delati.

Kvarc lahko poskusiš zamenjati, čeprav načeloma še nisem prišel v situacijo, ko bi bil kvarc pokvarjen. Če imaš osciloskop, lahko tudi enostavno pomeriš, ali kvarc deluje.

LP, g
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Odgovor Napisal/-a Finch »

Projekt je bil nekaj casa na mirovanju ampak se nadaljuje.

Elektronika je usposobljena! Je kolega porihtal. Bootloader je bil vredu le firmware je bilo potrebno prvic naloziti preko programatorja sedaj pa dela tudi preko arduinota.

Tako da printer je ozivel, moram pa se nastavitve porihtat ter usposobit grelec za plastiko...

Slike sledijo
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Po dolgem času spet javljanje...
Printer deluje...potrebno je še nekaj malenkosti, uglavnem pa zadeva funkcionira.

Slike printerja:
Priponke
1.JPG
1.JPG (274.18 KiB) Pogledano 11476 krat
3.JPG
3.JPG (261.95 KiB) Pogledano 11476 krat
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Še dve:
Slike sedanjih in pa začetnih printov,ki so izgledali bolj klavrno, pa sledijo takoj ko dobim kabel za prenos...
Priponke
2.JPG
2.JPG (259.22 KiB) Pogledano 11475 krat
4.JPG
4.JPG (212.69 KiB) Pogledano 11475 krat
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Evo prvi printi
kocke za kalibriranje printerja, vidi se katere so bile začetne 8)
Priponke
3.JPG
3.JPG (142.06 KiB) Pogledano 11407 krat
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Poskus piramide in 3d vozla,oboje žal neuspešno, vidi se kako se zaradi ohlajanja zvija plastika.
Priponke
1.JPG
1.JPG (117.17 KiB) Pogledano 11405 krat
2.JPG
2.JPG (97.12 KiB) Pogledano 11405 krat
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Sedaj pa nekaj bolj uspešnih printov :)
Priponke
8.JPG
8.JPG (144.35 KiB) Pogledano 11404 krat
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Sedaj je naprinterju narejena tudi ogrevana podlaga, ki preprečuje zvijanje plastike.
Uspel pa je tudi print 3d vozla.
Priponke
9.JPG
9.JPG (188.13 KiB) Pogledano 11403 krat
7.JPG
7.JPG (170.43 KiB) Pogledano 11403 krat
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

=D>
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Po dolgem času spet malo osvežitve teme.
Imel sem težave z zvijanjem podlage saj ogrevalna podlaga iz zjedkane plate ni dovolj grela poleg teka pa je bila hladna ukrivljena navzdol vroča pa navzgor. Podlago sem zamenjal z aluminjasti ki jo greje uporovna žica nalepljena na spodnji strani. Grelni podlagi z g kodo tudi uravnavam temperaturo in sicer je za prvo plast nekoliko višja kot za naslednje. Poleg tega sem računalniški napajalnik zamenjal z 20A 12V usmernikom, 5V linijo pa sem dobil z Becom iz hobbkinga. Računalniški napajalnik se mi je namreč zaradi preobremenitve kar naprej izklapljal in mi stvar resetiral.
Tako da sem zaenkrat s printerjem zadovoljen. Izdelki bi lahko sicer bili nekoliko lepši za kar pa bo še potrebno nekoliko prilagajati g kodo.
Priponke
1.jpg
1.jpg (124.34 KiB) Pogledano 11077 krat
2.jpg
2.jpg (170.45 KiB) Pogledano 11077 krat
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Če smem vprašati. Kakšno CAM programsko opremo uporabljata tako tale RepRap kot MakerBot?
Slika
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

G kodo naredim v Skeinforgu
http://fabmetheus.crsndoo.com
Printer pa potem dela v Pronterfacu
http://koti.kapsi.fi/~kliment/printrun/
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

No to me zanima zato, ker vem da na spletu obstajajo brezplačna CAM programska oprema vendar tiste, ki za komunikacijo izrablja USB port ne poznam.
Slika
matjazl
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 26 Avg 2012, 19:57

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a matjazl »

Zdravo,

Imam Printrbot in imam težave s prijemanjem plastike na ploščo. Dodal sem steklo, s katerim bi naj povečal prijemanje. Vendar še vedno se pogosto dogaja da se tudi na steklo ne prime dovolj. Po navadi že prvi sloj pokaže ali se bo prijelo, včasih pa se tudi po 5 minutah tiskanja brez kakršnih koli znakov, model odlepi plošče in seveda print je fuč.

Vidim, da je na slikah neki trak. Kakšen je to? Ali je bolše kot steklo? Ali je dodatek steklu?

Hvala!

Matjaž
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Tudi jaz imam s tem tezave. Vcasih se ne prime podlage... To je kaptonov lepilni trak, ki pomaga ampak vseeno je nujno gretje podlage.
http://global.ebay.com/kapton_tape/list ... 0&Region=0
Aly99
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 16 Mar 2012, 13:13

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Aly99 »

Zdravo Finch, lepo je videti, da ti je uspelo sestaviti printer do konca in da že printa razpoznavne izdelke :)

Sam sem pozimi začel sestavljati mendel pruso in po večmesečnih problemih z nalaganjem firmwara na čip (pač sem noob kar se elektronike tiče, vmes sem investiral v arduina ravno zato, da se naučim kaj več o teh zadevah :P - pa malo za zabavo seveda), je printer že dal od sebe prve znake življenja. Problem imam predvsem s koračnimi motorji, ker se ne vrtijo v določeni smeri ampak malo naprej, malo nazaj, malo sploh ne ampak trzajo na mestu ipd. :D Bom moral še malo raziskati kje točno je problem in "poštimat" zadevo.

Imel bi eno prošnjo zate. Namreč ko sem preko ebaya kupil plastične dele, je prodajalec verjetno videl moj naslov in pogooglav "where the f**k is slovenia?" ter mi dal zelo hecno sprintana zobnika (tudi sicer nakup ni bil najboljši) za x in y os. Zanima me, če bi mi bil pripravljen pomagati in bi mi lahko sprintal dva nova zobnika, ker ta dva žal nista uporabna. Problem je predvsem v tem, da so zobje predebeli in mi jermen skače preko njih namesto, da bi ga lepo zagrabili, kar je seveda velik problem, ker bom lahko printal le zmazke in si tudi uporabnih novih dveh zobnikov ne bom mogel sprintati :(

Zanima me še, kje si kupil plastiko za printati? Glede na to, da je 1kg ABS plastike minimalno ~20$ + poštnina če kupiš preko ebaya, sem razmišljal o drobilcu plastičnih flaš in podobne "odpadne" plastike (seveda posamezno vrsto plastike na enkrat) ki bi mu sledil nekakšnen brizgalec s 3mm šobo, ki bi poskrbel za neomejeno (odvisno od zaloge flaš) količino plastike. Videl sem že nekaj primerov med brskanjem po internetu a noben ni objavil kakšnih resnih končnih rezultatov, ki bi vsaj spominjali na špulo plastike, ki jo lahko kupiš na ebayu in bi z njo lahko zanesljivo printal. V to se bom resneje še spustil ko opravim z vsemi problemi, katere ima printer ... :)


Lp, Aly
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a miharix »

Aly99 napisal/-a: Sam sem pozimi začel sestavljati mendel pruso in po večmesečnih problemih z nalaganjem firmwara na čip (pač sem noob kar se elektronike tiče, vmes sem investiral v arduina ravno zato, da se naučim kaj več o teh zadevah :P - pa malo za zabavo seveda), je printer že dal od sebe prve znake življenja. Problem imam predvsem s koračnimi motorji, ker se ne vrtijo v določeni smeri ampak malo naprej, malo nazaj, malo sploh ne ampak trzajo na mestu ipd. :D Bom moral še malo raziskati kje točno je problem in "poštimat" zadevo.
Preveri ali imaš vrstni red kablovja od koračnika pravilen, ter če motorjem elektronika ne daje prehitrega impulza za korak.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Aly99
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 16 Mar 2012, 13:13

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Aly99 »

matjazl napisal/-a: Imam Printrbot in imam težave s prijemanjem plastike na ploščo. Dodal sem steklo, s katerim bi naj povečal prijemanje. Vendar še vedno se pogosto dogaja da se tudi na steklo ne prime dovolj. Po navadi že prvi sloj pokaže ali se bo prijelo, včasih pa se tudi po 5 minutah tiskanja brez kakršnih koli znakov, model odlepi plošče in seveda print je fuč.
Matjaž
Na RepRap wiki (žal ne najdem linka) sem zasledil, da mora biti steklo popolnoma čisto, da se plastika lepo prime (brez kaptona in drugih "dodatkov"). Na steklu ne sme biti niti najmanjše sledi prstov in drugih nesnag ter bog ne daj maščob. Celo video je kjer možakar vse to razloži in pravi, da pred vsakim printanjem očisti steklo z alkoholom in nima nobenih problemov. Res je tudi, da če ne printaš z PLA plastiko, ki se prime tudi na "hladno" podlago, moraš (npr. za ABS) imeti podlago nujno ogrevano, že zato, da se ti plastika sproti ne krivi ker se začne hladiti.
Če pobrskaš po RepRap Wiki vem, da je bilo objavljeno v povezavi z modelom Mendel in izboljšanjem kvalitete tiska.
miharix napisal/-a: Preveri ali imaš vrstni red kablovja od koračnika pravilen, ter če motorjem elektronika ne daje prehitrega impulza za korak.
Hvala za nasvet. Mogoče bi moral dopisati, da z os (gor/dol) načeloma dela brez popravkov, se pravi oba motorčka se vrtita levo ali desno, brez trzanja. Ostali trije motorčki (x, y in ekstruder) pa plešejo po svoje kot sem opisal. Vsi so vezani isto, tako, da vezava verjetno ni problem (ne bom trdil, ampak ker so vsi motorčki isti je verjetno tudi vezava na vseh ista). Ko sem na pololu-jih spreminjal vrednost potenciometra se obnašanje ni vidno spremenilo, kar me je seveda še bolj zbegalo, saj naj bi ravno s tem fino nastavljal jakost toka na motorček in tako spremenil njegovo obnašanje. Sumim, da dobijo preveliko voltažo, saj sta motorčka na z osi vezana vzporedno in verjetno skupaj pokurita več kot en sam (pač moja logika ...).
To kako in kje točno preveriti impulze in voltaže pa se moram še podučiti (sanja se mi že a bi raje bil siguren v svoje sanje), ker sem se z elektroniko komaj začel ukvarjati (še to kot samouk in flikam znanje kjer pač peša, ko nastane problem) in po pravici povedano nimam pojma kakšne vrednosti bi moral pričakovati na izhodih. Moram pregledati reprap wiki in najti informacije kaj in kako.

Za dodatno info, naredil sem RepRap Gen7 v1.3.1 elektroniko in dodal pololu step. motor driver-je.


Lp, Aly.
Uporabniški avatar
Finch
Razpravljalec
Prispevkov: 146
Pridružen: 18 Dec 2004, 19:09
Kraj: Slovenske konjice

Re: RepRap 3D printer

Odgovor Napisal/-a Finch »

Poskusi vseeno malo kable premenjat. Ali pa končna stikala prestavi iz min na max (ali obratno). Meni je pri gen7 to nekaj motlo.
Kar pa se zobnikov tiče zs.
lp
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja