DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Po velikih akrobatih, akro helijih in termičnih jadrilicah si človek želi malo spremembe :D in se vrne nazaj na začetek...majhni visokokrilni modeli, semiscale :P

Po uspešnem projektu za "čez vikend" - Taylorcraft 450 od E-flite, ki je zelo navdušil z vzorno leseno konstrukcijo, natančno izdelavo, scale proporcami letala in dobrimi letalnimi lastnostmi je takoj padla odločitev na še eno letečo legendo - kanadski avion za nemogoče razmere - DHC-2 Beaver. To STOL letalo je predhodnik Pilatusa PC-6. Model je od E-flite-a, z nadušujočimi detajli kot npr. maska P&W radialnega motorja, rebraste krmilne površine, kot pri originalu, popolnoma skrite krmilne povezave v repu itd.

Beaver je bil izbran iz nostalgije, saj je bil Beaver od Graupnerja moj prvi motorni model in mi je vedno bil simpatičen (že 23 let). Najprej me je prijelo da bi popravil starega Beaverja od Graupnerja, ampak ko sem videl tega, je šel 22 let stari, grd, težek in majhen Beaver od Graupnerja namesto v refuzo takoj na gorečo grmado zraven starega papirja in je oddal toploto #-o. Nadomestek ga poseka v vseh pogledih.

Saj bi človek še kaj sam zmodelaril, ampak kaj ko pa so ti današnji ARF-ji narejeni v nulo, poceni, da tako poceni sam ne bi skupaj spravil in nam pač podpirajo lenobo. Je pa zato prej fertik in prej v luftu =D> =D> :whistle: Za toplo vodo odkrivat in sam izdelovat modele, ki jih dobiš že v nulo porihtane kot ARF pa nimam časa niti volje, sicer pa dosti raje letim kot gradim. Modelarji, ki slabo obvladajo letenje modelov, ker samo gradijo in nič ne letijo, ogrožajo svoje modele :P #-o .

Model je razmeroma majhen, dolga vitka krila z razponom 1,74 m, trup nekaj čez 1 m. Nekaj v merilu približno 1:10. Motor bo 770 kV, na 4S, regler bo 60A. Moram najti Turnigy nadomestke za dragi Eflite Power 32 in regler. Čim bolj poceni tem bolje, kajti vemo da bolj je poceni, bolj laufa :-$
Priponke
Taylorcraft 450 - podoben Piperju, vendar fino okreten, hovering no problem...
Taylorcraft 450 - podoben Piperju, vendar fino okreten, hovering no problem...
IMG_1208.JPG (112.52 KiB) Pogledano 3674 krat
Beaver out of the box
Beaver out of the box
IMG_1207.JPG (106.96 KiB) Pogledano 3674 krat
Konstrukcija iz trsk - ni kaj oporekat....sam ne bi znal bolje...
Konstrukcija iz trsk - ni kaj oporekat....sam ne bi znal bolje...
IMG_1209.JPG (86.36 KiB) Pogledano 3674 krat
Zadnjič spremenil bruhpilot, dne 10 Feb 2012, 22:07, skupaj popravljeno 1 krat.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

že na nogah. V kitu je priložen tudi material za plovke. Beaver je namreč tudi hidroplan... Pilotka že čaka...
Priponke
IMG_1211.JPG
IMG_1211.JPG (126.86 KiB) Pogledano 3672 krat
značilna dolga vitka krila
značilna dolga vitka krila
IMG_1210.JPG (107.89 KiB) Pogledano 3672 krat
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Tako bo zgledalo na koncu....
Priponke
Končni izdelek....
Končni izdelek....
74193_BK_DHC_2_Beaver_25e_1735_mm_Horizon_Hobby_DE_EFL452518068_650.jpg (71.56 KiB) Pogledano 3667 krat
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
psas
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 25 Avg 2011, 22:28

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a psas »

Res, tudi čas je denar!
In ko sem pri kešu; koliko si dal za kit in koliko planiraš, da bo prišel motor, regler, 6x servo. Baterij pa imaš dovolj, kakor vidim... :D
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Hehe, da damo tega Beaverčka na 12S :ratata: . Baterije na mizi so za Trexa 700 (in 600)....

Seveda je čas denar. Moje ure so drage :wink: Kit je bil 190 EUR. Za drobovino pa bomo še videli, nimam dosti izkušenj z elektro modeli, niti ne vem, kaj je nadomestek za Eflite Power 32 770 kV, ko pa nikoli ne navedejo bistvenega podatka pri teh elektromotorčkih - moči - W, kW, zakaj ](*,) ? . Sicer ocenjujem na ene 150 - 300 republiških. Sprejemnik bo original 6 kanalni Spektrum, kar ne bo poceni, servoti še razmišljam - najbrž Hitec ali pa Turnigy (velikost mini), motor in 60A regler z Switch becom pa tudi Kitajski - Turnigy. Baterije 4S obvezno kitajske - Turnigy.

Evo napredka. Spomin na plastično maketarstvo - pobarvati "maketo" radialnega 9 cilindičnega P&W motorja, majhna zadeva, pri merilu komaj 1:10. Najmanj 2 uri dela, ni za slabe živce, sploh pa ne za tresoče roke :evil: Za silo je uspelo po nekaj mukah...
Priponke
izrezljano....
izrezljano....
IMG_1212.JPG (102.62 KiB) Pogledano 3477 krat
Pobarvano in zlepljeno v haubo
Pobarvano in zlepljeno v haubo
IMG_1214.JPG (101.94 KiB) Pogledano 3477 krat
Zadnjič spremenil bruhpilot, dne 11 Feb 2012, 19:10, skupaj popravljeno 1 krat.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Potem pa šipice.... Ko sem to lepil, sem se čudil dizajnerjem - od kod te čudaške oblike oken, niti niso v liniji, niti po obliki niso medsebojno podobne. Celo sredinsko stransko okno ni čisto simetrično, kot da so nekje nagrabili okna, ki so ležala po fabriki #-o #-o in jih nametali na avion... v stilu Hundertwasser arhitekture..

Zalepljeno je vse, zdaj bo počakal na drobovje...tricky bodo povezave v repu, kjer bo v zelo ozki in majhni repni konici trupa gužva s povezavami na višinca, smerno krmilo in repno kolo. Vse ročice, povezave so namreč popolnoma skrite v ta majhen repek...
Priponke
čudna okna Beaverja...dizajn ala Hundertwasser arhitekt...
čudna okna Beaverja...dizajn ala Hundertwasser arhitekt...
IMG_1213.JPG (105.17 KiB) Pogledano 3475 krat
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Super model,ga že encajt na lindingerju ogledujem,vendar od Pichlerja ter obvezno metanol...štrom mi ne diši [-X
Če boš pohitel z izdelavo ter s plovci boš ujel še tale novo zapadli sneg,kajti vzletanje in pristajanje po snegu je svojevrsten užitek.
Sicer pa tud jest neki za na sneg pričakujem,kajti Pitts ni bil ravno dobra izbira,ampak sprobal sem pa le,pa se ni dobro končalo ](*,)
psas
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 25 Avg 2011, 22:28

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a psas »

Če obožuješ HK, potem je motorček nekje tega ranga http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _2826.html, pač odločitev. :-s
Ne priporočam pa podhranjene motorje, ali take na meji. [-X
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Ja, Beaver je legenda. Mora bit v zbirki :wink: in pa seveda Pitts. Pitts s plovci pa res nekako ne gre skupaj, sploh pa so mali Pittsi, zaj.... za pristanke, drugače je seveda pri tavelikih, tam je pristanek pis of kejk. Pichlerjev Beaver je sicer lep, nažgali so neke detajle gor, se mi pa ne zdi čisto v scale proporcah kot je tale od Eflite...je nekako "olepšan". Tale je pa prava pomanjšana De Havilland kanta. Zato sem se jaz za tega odločil. Je pa res, da bo brenčal kot komar, kar je :-& , ampak se mi zdi bolje kot pa da ga mastim.. Drugače bi se seveda odločal, če bi delal kaj večjega. Tam pa bi že bilo razmisliti o kakem zvezdastem Mokiju. Ampak tako všeč mi pa Beaver spet ni, da bi iz njega naredil tako zahteven in drag projekt [-X . Pa se poslužim instant variante :P
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

psas napisal/-a:Če obožuješ HK,
o tem ni dvoma! Hvala za nasvet. Power 32 je tamočnejši setup za ta avion. Ta Beaver mora biti akrobat ](*,) seveda ne bom pričakoval nekih presežkov od njega, pa vendar. Neakrobatsko letenje mene uspava in dolgočasi #-o
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Tako drobovina je naročena in sicer:

- Motor Turnigy G32 (identičen, kot Eflite Power 32 - zgleda je isti proizvajalec, cena pa je 1/3 od Eflite #-o - kdo tu koga nateguje? :^o ) ca. 700 W ima to motorček
- Regler Turnigy Trust 55A z 3A Switch becom
- Propeler APC 13x6,5
- Servoti za smer in višino Turnigy MG930 mini
- Za elerone in flape sem nabavil manjše - mikro servote, kot je predvideno, da bo malo lažji in sicer Hitec HS-82 MG, ki so tako močni kot povprečni mini servoti
- Baterije Turnigy 3,3 Ah, 4S 20C
- sprejemnik Spektrum AR6255

Vse skupaj s 3 baterijami vred ca. 300 EUR, kar se mi zdi ugodno za tak setup....
Zadnjič spremenil bruhpilot, dne 28 Feb 2012, 18:53, skupaj popravljeno 1 krat.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
psas
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 25 Avg 2011, 22:28

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a psas »

Ej, bruhpilot! Denar je tvoj, letalo je tvoje, ti ga boš vozil - upam pa da čim kasneje razbil :D :evil:
Le pri servotih sem malo bolj začuden; najbrž si že vredu izbral; da ne bodo preveč trpeli pri letu in pristanku.
Ne bo pa jih (če ti ne bi ustrezali) problem zamenjati. Da te ne bi glava bolela #-o
Le čimprej dobi paket, da bo stvar šla dalje. :jumpjump:
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Ja, denar ni več moj, ampak od Kitajcev in Avstrijcev :P . Letalo je moje, ni na lizing #-o . Ne razumem pa najbolj, kaj bi naj bilo s servoti narobe? :-? Če misliš na tamale Hitece - imajo 3 kg/cm navora, kar ne bo problem za elerone in flape Beaverja, ki so manjši kot pri T-Craftu, kjer jih poganjajo 1,2 kg submicroti....ne vidim razloga, zakaj bi trpeli, pri takem scale avijončku z relativno majhnimi krmili in odkloni.

Kar se pa tiče lomljenja, zadnji kreš je bil pred 2,5 leti, s helijem, tako da....ne vem, statistično gledano bi moralo spet kaj tresknit 8-[ , že trkam po lesu :wink:

Nekaj malega se je danes naredilo - krmilne ročice za repne površine in repno kolo....prsti so preveliki #-o . Že vidim, da bo zajebancija pri montaži povezav. Ročico za smeralo sem moral izdelat, ker je bil pri originalni ročici zanič navoj za tamali imbus :evil: .
Priponke
IMG_1217.JPG
IMG_1217.JPG (82.72 KiB) Pogledano 3179 krat
malo za pokušino...končno nekaj, kar ni akrobat...
malo za pokušino...končno nekaj, kar ni akrobat...
IMG_1216.JPG (98.38 KiB) Pogledano 3179 krat
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
psas
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 25 Avg 2011, 22:28

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a psas »

](*,) se opravičujem, sem spregledal oz. zamenjal cifre. #-o
Le lepo naprej.... :whistle:
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

A tole je umrlo al je fertik? Al je že razbit? :D :D
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Ni umrlo. Čaka na drobovje. Kitajci postajajo vedno bolj podobni evropejcem - npr. Schw...... Danes so zadeve komaj šle na pošto, po 10 dnevih od naročila, roba pa je bila vsa na zalogi :evil: . Bo postal zgleda dolgoročen projekt ](*,)
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a Krist »

bruhpilot napisal/-a:Ni umrlo. Čaka na drobovje. Kitajci postajajo vedno bolj podobni evropejcem - npr. Schw...... Danes so zadeve komaj šle na pošto, po 10 dnevih od naročila, roba pa je bila vsa na zalogi :evil: . Bo postal zgleda dolgoročen projekt ](*,)
Lindiger pošlje še isti dan, če si dovolj zgoden, drugače pa naslednji dan, izjema je vikend.
Bo imel model plovke? In zakaj ne?
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Lindinger morda ja, Schweighofer le če imaš srečo. Sedaj sem čakal 9 dni, da so poslali. Včasih pošljejo že naslednji dan, to je res....Ampak Lindinger nima poceni in solidnih motorjev in reglerjev, lipotov....Nisem dovolj bogat, da bi drago kupoval :lol:

Zaenkrat brez plovk, zato ker sem montoral kolesa :D . In ker sem ga namesto z epoksijem lepil z belim lepilom :wink: . Pri vzletanju in pristajanju na vodi tudi obstaja praktičen problem, da v primeru, da gre kaj narobe, je treba plavati do modela in les se razmoči #-o #-o #-o .

Mogoče pa ga kdaj vseeno postavim na plovke.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

ma menda boš najdu kak travnik. Za na vodo si pa jadrnico naredi.... :D
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Ja, primeren travnik že čaka...bi pa bilo zanimivo enkrat s plovkami probat, Krist je vrgel kost :P ...je pa potrebno malo predelat model - podvozje vključno z repnim kolesom ven, povezati dodatno vodno krmilo na plovkah na servo za smer...

No kitajci so se danes opravičili - baje se jim je med njihovim novim letom nabralo toliko naročil, da več ne folgajo...., s čimer so spet prehiteli evropejce, kajti pri Švajgiju se še nikoli niso opravičili za zamudo...
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a Krist »

V HK imajo 2 velikosti plovk na voljo. Z manjšim posegom bi se jih dalo lepo prilagodit.
Drugače pa je bil pred leti načrt za njih, mislim da za utvo 66. Tudi velikost je nekje enaka.
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Le kdo bi se branu takega lepotca,Moki 400 je pa samo še pika na i

http://www.youtube.com/watch?v=YrOZsQRk ... re=related

najlepše in najbolj "scale "za vidt je pa seveda tole

http://www.youtube.com/watch?v=KLx2crNT ... re=related

..no ja,sanjati nam je dovoljeno :wink:
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Strašen projekt :o . Ta drugi na plovkah me je čisto fasciniral. Zvok Mokija - neprecenljivo :o =P~ =P~ =P~

Enkrat bo treba reskirat in naredit en projekt okrog enega radialca ala Moki 400 cc...
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

bruhpilot napisal/-a:....Nisem dovolj bogat, da bi drago kupoval :lol:
bruhpilot napisal/-a:Enkrat bo treba reskirat in naredit en projekt okrog enega radialca ala Moki 400 cc...
Sej mogoče bodo do takrat že kitajci kašnga 400cc radialca naredl da ti ne bo treba kupvat drago :lol: :lol:

Drugač pa hudih unih 40% sam preveliko :)
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: DHC-2 Beaver (Projekt za čez vikend)

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Hja, upajmo. Kajti to je predrago za vozit na RC komando. Pol pa kaj nenadoma crkne, ko že imaš skoraj 100% zaupanje - npr. v nedeljo mi je AR500 na T-craftu izvedel lep lockout do tal :evil: . Na srečo je majhen in lahek model odnesel s šokantno malo poškodbami glede na padec vertikalno na nos iz 25 m - le s počeno haubo in zlomljenim nosilcem motorja. Pa grem gledat na svetovne forume in vidim, da je samo sr.... s temi AR500 sprejemniki, ki tako radi zablokirajo #-o - zakaj mi prej nihče ni tega povedal...je že šel AR600 predviden za Beaverja noter - AR600 velja za OK sprejemnik, Beaver bo pa dobil taboljšega AR6255, ki že preizkušeno in brez napak deluje skoraj 3 leta v helijih.

Zanimivo da z 40 MHz v 23 letih še nisem imel problema, potem pa ravno 2,4GHz čudežna tehnologija odpove....in tako tavelike še vedno furam na 40MHz...

Kar se pa tiče HK - danes je zadnja pošiljka s servoti in reglerjem šla na pot, po skoraj 3 tednih od naročila.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti