Futaba telemetry

Izkušnje z RV napravami, sprejemniki, servomehanizmi

Moderator:

Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

...še mojih 5 centov, v tej temi je praktično že vse napisano le razumeti je treba...

Gre za avtonomen sistem, ki si z obstoječim deli zgolj sprejemnik (ta postane oddajnik za signal telemetrije); vendar bi še ta "zgolj" lahko izpustili, saj so sprejemniki ki podpirajo telemetrijo, torej FASSTest občutno dražji.
Box ali wi-fi sta popolnoma avtonomna, sama sprejemata signal sprejemnika.
Telemetrijo v katalogih prikazujejo kot del naprave vendar to ni (razen za tiste ki ste pripravljeni odšteti 2,5k€); v katalogu za leto 2012 protokol fasst-est podpira zgolj 18-ica. To da se wi-fi in box v katalogu prikazuje in podaja poleg naprav je nate..
Če prepostavimo, da je FASST dvosmerna komunikacija, se protokol pri FASSTest ni mogel spremeniti, drugače se oddajnik in sprejemnik ne bi razumela... Sprejemniki FASSTest torej morajo oddajati še dodatni signal v katerem je zapisana telemetrija. Če sledeče ni res in je zapis telemetrije že del obstoječega signala FASST, sledi da je box in wi-fi nate..

lp

p.s. Na vseh forumih sveta se je zadnja leta delala odlična reklama, "kao" T8FG in X20 sta telemetry redy vendar tudi to je kot kaže bil en velik nate_ da ljudje niso čakali z nakupom naprav...evo sedja pa tanaumi spet odštejmo pare za nove naprave...
Uporabniški avatar
FRIZER
Tekmovalec
Prispevkov: 258
Pridružen: 08 Maj 2009, 06:27
Kraj: BOHORC pri MB
Kontakt:

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a FRIZER »

Kar je RES je RES ! :jumpjump:
HITEC..............performance of the future !
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Matjaž, mislim da se motiš, ne bom sicer trdil 100%, ampak kolikor jaz vem se uporablja še vedno oddajnik kot tak tudi za sprejem stranskega kanala, oziroma telemtrije, box oz. wifi pa se nato priključi na trainer port oddajnika. Če je tako kot jaz mislim da je, potem so vsi FASSt oddajniki "telemetry ready" in tu ni nobene nategavščine. Je pa res da je reč malo draga, ampak ne bom komentiral dokler ne vidim, kot sem že rekel vsa telemetrija, ki je do danes na trgu na voljo ni vredna enega samega centa. Če so pri Futabi naredili tako kot se zagre, potem cena sploh ni vprašanje.

Mimogrede, močno upam, da zna ta telemetrija tudi govoriti, a kdo ve kaj več okoli tega?
plp, Matej
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

@Matej

Ne najdem več; vendar na robbe ali futaba strani sem prebral da wi-fi potrebuje povezavo z napravo zgolj zaradi napajanja. Bom probal poiskati, da bo za 100%.

lp

p.s. Box je 100% avtonom
The robbe-Futaba Telemetry-Box is fitted with an internal receiver which picks up the FASSTest® telemetry data from the model.
Zadnjič spremenil Matjaž_Černivc, dne 15 Feb 2012, 19:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Ja Matjaž, prav imaš, sem ravno listal, kaže da je res tako, ker je mogoče s telemetrijo kao nadgraditi tudi RASST sisteme. No ja, lepo so zapakirali :D .
Me pa zanima, zakaj rabiš (kateri parametri, podatki.... te zanimajo), če ni skirvnost?
plp, Matej
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

...tudi sam ravno našel: http://www.robbe.de/wi-fi-rx-box-2-4-ghz-fasstestr.html

Rad bi GPS modul, za DS (hitrost) in običajno jadranje (kot vario)... 90€ za modul ni veliko če ti podatke izpisuje na ekran naprave in shranjuje na SD kartico ki jo podpira naprava...ampak to so le pobožne želje...

lp
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

No ja. Telemetrija je nekaj vredna čeprav je res da kot varijo, kar sem do sedaj videl dobro dela le rc electronikcs, jetijevo piskanje je zaenkrat le moteče za modelarje v okolici.

Je pa lahko zlata vreden podatek o napolnjenosti sprejemniške baterije. Čeprav če smo vse počeli kot je treba bo najbrž kaj narobe ko bomo dobili podatek o prenizki napetosti baterije in zna itak biti prepozno (beri baterije so se sesedle). Povdarek je na če smo vse počeli kot je treba. Osebno se mi ne zdi pametno čakati na signal telemetrije in šele nato napolnit sprejemniške baterije, kake nizke temperature ali pa ravno hitenje z neba (večja obremenite servomotorjev) znajo baterije sesest do konca. Ampak bol kt nč. Če ne druzga vsaj veš v čem je bil vzrok nesreče. Skratka fino sam ni se 100% zanašat na to.

Ja telemetrija nekaj čebla. http://www.youtube.com/watch?v=HO6smzIyzHo Sam meni se tole ne zdi glih dobr. Se bo pa preko telefona gotovo dalo precej pogosto nadgrajevati software da bo prilagojen kot je treba. Gotovo pa bodo govorili tudi novi oddajniki in telemetry box, ki bo tudi podprt z vibracijami da ga slučajno nebi preslišali.

Kar se pa tiče cen. 8 kanalni (18 preko sbusa) fasstest bo stal 116€, spektrum 9ch 140€, multiplex 9ch 130€, jeti 8ch 85€. Ne vem no ni draga futaba, res je Jeti je pocen in dela dobro. Pocen so tud kitajci, ampak pocen so tud kitajski servoti in brushlesi, mogoče celo delajo dost dobr. Če pa si ne bom mogu privoščit 20€ razlike v ceni glede na to da bodo kmal vsi avjoni 1000€+ bom pa žal moral opustiti modelarstvo.
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Bodi pozoren, GPS modul daje samo "ground speed" (seveda odvisno kako je napisan software), medtem ko je za vario takorekoč neuporaben. Za vario vsekakor mora biti tlačni senzor, GPS-si so premalo točni.
Pri GPS-trikotnikih naprimer dlančnik uporablja podatke GPS-a in je vario dobesedno zanič, medtem ko ti pa software računa tudi vertikalno komponetno hitrosti in je zato hitrost veliko bolj točna.
Mimogrede, sam sem uporabnik telemetrije že približno 5 let in sem videl že svega i svašta, dela dobro pa resnično le par zadev (nobena od teh ni integrirana), upam da bo tale futabina ena izmed njih.
plp, Matej
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

GPS pomoje ne bo uredu niti za DS hitrost. GPS podatke pobira naprimer samo vsako sekundo. V tem času boš v hudem DS u naredu že tri kroge. Bo pa mogoče za to dober vario z kompenzatorjem. http://www.der-schweighofer.at/en/produ ... tek_futaba Če zadeva dela res točno niti ni tako drago.
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

Matjaž_Černivc napisal/-a:
mihec87 napisal/-a:Hm pol je futaba z fasst sistemom že od vsega začetka imela v mislih dvosmerno komunikacijo samo omogočena ni bila če prav razumem?
Fasst sistem je že ves čas dvosmeren, vendar sta se sprejemnik in oddajnik dosedaj pogovarjala le o kanalih...

lp
Sedaj ko še enkrat prebiram vse kar je povezano z FASST sistemom prav nikjer ne najdem eksplicitno napisno, da je FASST dvosmerna komunikacija. Mogoče kdo drug potrdi?

@Matej
Bolj kot berem bolj ugotavljam, da je to kar znajo narediti slovenski fantje svetlobna leta pred vsem kar nam ponujajo velike firme...

lp
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Ma nekaj moraš vedeti, zadaj za RC electronics je eden največjih proizvajalcev avionike za prava letala, in zato tudi naša avionika ne zaostaja kaj dosti.
Nov T3000 npr. zna računati 3D hitrost, hitrost osveževanja GPS-a je 5Hz, vario je hiter (instanten), če pa priključiš še kompenzator imaš pa pravzaprav takega kot imajo pravi :D
Zato pa skozi pravim, že star sistem je pokopal vse kar je bilo na trgu, tanov je pa še svetlobno leto naprej.
plp, Matej
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

matej rozman napisal/-a:Ma nekaj moraš vedeti, zadaj za RC electronics je eden največjih proizvajalcev avionike za prava letala, in zato tudi naša avionika ne zaostaja kaj dosti.
Nov T3000 npr. zna računati 3D hitrost, hitrost osveževanja GPS-a je 5Hz, vario je hiter (instanten), če pa priključiš še kompenzator imaš pa pravzaprav takega kot imajo pravi :D
Zato pa skozi pravim, že star sistem je pokopal vse kar je bilo na trgu, tanov je pa še svetlobno leto naprej.
Kakšna je pa cena za komplet?
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Bevcan napisal/-a: Kakšna je pa cena za komplet?
Kolikor je meni znano je all inclusive okoli 800 republiških. Samo ne me za besedo držati, daj jih kar direktno povprašaj, na spletni strani je njihov kontakt.
Mimogrede, postopoma bo prišlo še več senzorjev, mene najbolj muči on za "Ä‘i" force :D .
plp, Matej
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a sevo »

Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a Melly »

Mislim, da MPX deluje tako kot mora. Pa ne da bi hvalil, ker telemetrije ne potrebujem (sem jo imel na jetiju, pa nisem videl neke dodane vrednosti, za take modele kot jih jaz letim). Je pa res, da gps in vario sta uporabna za jadralce... in MPXov telemetrija dela, izpisuje na ekranu oddajnika, čeprav si ga kupil leta 2003 (ti ga je MPX zastonj nadgradil)... ne vem. Tole striženje ovc ne bo dolgo ...
lp Melly
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a gusar »

matej rozman napisal/-a:Bodi pozoren, GPS modul daje samo "ground speed" (seveda odvisno kako je napisan software), medtem ko je za vario takorekoč neuporaben. Za vario vsekakor mora biti tlačni senzor, GPS-si so premalo točni.
Pri GPS-trikotnikih naprimer dlančnik uporablja podatke GPS-a in je vario dobesedno zanič, medtem ko ti pa software računa tudi vertikalno komponetno hitrosti in je zato hitrost veliko bolj točna.
Mimogrede, sam sem uporabnik telemetrije že približno 5 let in sem videl že svega i svašta, dela dobro pa resnično le par zadev (nobena od teh ni integrirana), upam da bo tale futabina ena izmed njih.
Kdo trdi, da ni že integrirane telemetrije...navadna kišta MX 12 hott/MX16, MX20, MC32 ima inegrirano telemetrijo z voice in celo deluje in po zelo konkurenćnih cenah :whistle:
MKM
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a pegasus »

gusar napisal/-a:... ima inegrirano telemetrijo z voice in celo deluje ...
Med "kaže znake življenja" in "deluje dobro in zanesljivo" je ogromna razlika. Približno taka kot med rc aviončkom in potniškim letalom.
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a gusar »

pegasus napisal/-a:
gusar napisal/-a:... ima inegrirano telemetrijo z voice in celo deluje ...
Med "kaže znake življenja" in "deluje dobro in zanesljivo" je ogromna razlika. Približno taka kot med rc aviončkom in potniškim letalom.
Deluje,deluje dobro in zanesljivo..mogoče komu ni všeč :whistle: .... debata o ne čem ,kar še sploh niti približno ne deluje oz. še bo, pa se že ve da bo, ker mora :oops:
MKM
bodrum
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 30 Okt 2006, 13:37

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a bodrum »

Uporabniški avatar
VRISKAC
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 17 Jan 2012, 23:17
Kraj: Celje

Re: Futaba telemetry

Odgovor Napisal/-a VRISKAC »

Pa o tem sem zadnjic govoril !!
Priponke
CheapShitWarning.jpg
CheapShitWarning.jpg (42.36 KiB) Pogledano 2652 krat
Odgovori

Vrni se na RV naprave