Elektro motor? :-(

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Elektro motor? :-(

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Najprej en lep pozdrav!
Sem čist frišen tuki gor,sicer pa forum spremljam že dalj časa.Imam pa nekaj vprašanj glede glede mojega (offshore ) gliserja.
Namreč nedolgo nazaj sem kupil tale model v dolžino 79 cm in širino 27cm,z motorjem velikosti 540 (vodno hlajenim) samo je brez regulatorja vrtljajev :( V paketu je bil narejen kot "ready to drive" edino akumulatorje sem moral zravn še dokupit in prodajalec mi je svetoval tele Ni-Cad 2100+ ..7,2 V .
Zdaj me pa zanima naslednje,namreč s tem motorjem čoln nikamor ne gre (glej slike) in sem v Mibo models na netu gledal za malo močnejšim motorjem in sicer SPEED 600 Race 7,2 cca. 22600 obr/min.Zanima me še za regulator ,kakega bi moral dati k tem motorju ter približno ceno regulatorjev,ter baterije oz. akumulatorji kaki bi mogl bit.Ali so teli sedajšnji dobri kot jih imam ,ali bi rabil boljše oz. močnejše?
Glede polnilca me pa tudi zanima koliko časa mi polni akkuje,ker nima nobenega zvočnega signala ,samo rdeča lučka gori spodaj v sredini,podatki so pa naslednji;
AC/DC ADAPTOR
INPUT:AC 220V,50/60Hz
OUTPUT:DC 7,2V 220mA
Bom poskusil poiskat še slike polnilca,čoln in motor imate pa tukaj spodaj :wink:
Hvala lepa!
Slika
Slika
Slika
Slika
BTW,tele slike čolna so pri njegovi polni hitrosti ! :( :( :evil: :(
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

tistle pack :evil: :evil: :evil: , zamenjaj pa bo šlo mogoče kaj bolje.
gp2200, glede regulatorja pa kaj okoli 30A.
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

nekako tako se izračuna (popravte me če je narobe) kapaciteta/tok*1,4=čas

2100/220*1,4=se mi ne da računat, tam okoli 12 pomoje.

PS: če dodaš še kake 2 celice bi verjetno šlo bolje
PPS: če imaš kaj rad celice si omisli kak boljši polnilec
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Ja sej vem da morm polnilec tud zamenjat za kaj bolšega,sam imam tegale samo trenutno ...
Glede akkujev je pa vrjetn najbolš da u Mantuo letim,pa da mi tist prodajalc svetuje kva bi blo dobr.Btw,kje se pa dobi gp 2200 pack?
Drugač sem pa zdele dobil tud odgovor od Mibo-ta glede regulatorjev in mi za motor 600 race ponujajo enga PRO za skorej 19.000 sit :o :(
A se kej cenejš da dobit mogoče ker tole ne mislim imet za tekmovanja ampak za razvedrilo :wink:
Uporabniški avatar
sk8er
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 29 Maj 2005, 21:18
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a sk8er »

lepo pozdravljen

imajo regler za okoli 10000sit v mibotu ferme kontronik 40amperski al pa od iste ferme 30amperski za ceno okol 8000 malo več.
za celice ti priporočam da jih imaš 7. cena gp 3300 za komad je 1400 zlotajo pa mislm da ti jih zastonj u mladem tehniku(ti priporočam) sicer pa tale link poglej... viewtopic.php?t=5894
motor pa nevem mogoče sp 500race 8,4 32000rpm al pa sp 700

lpMark
se tipkamo. Lp
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

Pozdravljen!
A veš, mogoče si malo napačno štartal v ladijsko modelarstvo, če si želiš hitrosti... [-X

Takšni kompleti, kot ga imaš ti niso ravno najbolj primerni za hitre vožnje. Mogoče bi predelava na površinski pogon izboljšala situacijo, a vendar še sedaj to pustimo.
Če boš vgradil noter omenjen motor (speed 600 race), se bojim, da boš potreboval kar dober regulator, ker bo stvar dobesedno žrla tok, ob enem pa ne bo kakšne velike razlike v hitrosti.
Sedaj konkretno, kaj bi ti jaz svetoval: najprej si umisli propeler Graupner serije S ali K in sicer velikosto 29, 31 ali pogojno 33. Tega primerno obdelaj.
Baterije pusti na miru, ne kupuj novih, dokler nimaš "pravega" polnilca. Tvoj ni dober, je samo za te baterije, ki jih imaš :-? :D . Nabavi si elektronski regulator hitrosti, seveda prej preveri, če so taki kompatibolni z tvojo RV napravo. Svetujem ti kontronik sun 3000, bo za tvojo zadevo dovolj, lahko pa katerikoli z sposobostjo 30A. Motor ohrani takšen kot je, nabavi si morda še speed 600 7,2 ampak brez oznake race.
Obdelaj krmilo, tako da bo čim bolj gladko, tanko in hidrodinamično. Po možnosti si pa ga sam izdelaj iz kovine (nerjaveče jeklo, aluminij).
Tako nekako bi dobil z minimalno truda, znanja in denarja kar največ iz tvojega čolna. Seveda ne pričakuj preveč, ker kaj hireje od sedaj ne bo šel. Na forumu je vse kaj potrebuješ za priporočane postopke, le potrebno je uporabit funkcijo "išči". No, če ti ne bi šlo, bom tudi jaz piskal za tebe, samo danes se mi najbolj ne da več... :whistle: :glasba: :kronik: :jumpjump: :zeham: .

Vseeno pa si malo poglej po forumu kakšna plovila vse imajo ljudje tukaj, pa razmišljaj rajši v tej smeri in boš videl, čez kako leto bo tvoj čoln ostal v spominu kot prva igračka :D

Mirne duše pa še vprašaj vse, kaj te zanima...

LP, Marko
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Najprej najlepša hvala za tvoj izčrpen odgovor!Je pa stvar taka...V mladosti mi je zadišal tale hobi in sem si kot prvi model nabavil maketo aviona (balsa,vezana plošča) imena tipa letala se ne spomnim več z explozijskim motorjem Cox TeeDee 0.83 ccm.Prve težave so nastopile pri samem vžiganju ter nastavitvah motorja.Nikakor mi ga ni ratal dobr naštelat tko da sem letel z njim samo 1Ă—in ker sem bil začetnik je bil pristanek precej trd,sicer sem ga nato pokrpal ter privezal pod strop,kjer se (še sedaj) praši in nato obupal nad to stvarjo.Napravo sem imel Conradovo 7-kanalno ki mi je po kakih 2-3 letih shodila :evil: :(
Nato me je po kakem letu spet prijelo ,vendar v smer vodnih športov in sem si nabavil v Nemčiji Kyosho-tov model Offshore čolna Jet Stream (spet) z bencinarjem in sicer OS Max 1.76 ccm.In spet so se začele težave pri motorju oz. nastavitvi.In tako sem spet to stvar opustil do sedaj ko me je po 12-h letih ponovno prijelo,vendar sem si rekel -bencinarje nič več,grem probat z elektro.In tako sem si nabavil sedaj tale rumeni gliser nad katerim sem glede brzine zelo razočaran.Napravo sem kupil od kolega 4-kanalno Robbe-Futaba ATTACK 4,s sprejemnikom,servote imam pa še od Conradove naprave,samo konektorje sem zamenjal da pašejo v Futabin sprejemnik vendar jo imam sedaj samo v rezervi ker je bila v kompletu s čolnom zravn pištola.
Sicer sem pa v modelarstvu še dost frišn(čeprav imam nekaj tudi lastnih maket)zato me je pa zanimalo kako bi lahko predelal oz.nadgradil gliser da bi vsaj nekam šel oz.glisiral.In kar se elektronike ter elektro-motorjev tiče sem popoln začetnik :( :wink:
Tukaj spodaj pa prilagam še sliko naprav,ter moj ...hmm :lol: vozni park :wink:
Slika
Slika
Na spodnji sliki so modeli čolnov ter tisti avion,ostalo so pa stoječe makete,ker se v prostem času tudi s tem malo dajem,Titanic v ozadju je pa nikoli dokončana zgodba ki meri v dolžino 2,20m :wink:
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Bom zdele še mal drugače vprašal.
Model je dolg 79 cm,širok 26 cm,teža praznega modela je 950 g, s precej ploskim V dnom.
Kaj bi se dalo notr vgradit da bi model dokaj konkretno glisiral,ni nujno da leti najmanj po zraku.
Motor?
Regler?
Akumulator(ji)?
..ter po možnosti še približno ceno,koliko bi me vse to prišlo :oops: ?
:wink:
Hvala lepa!
Uporabniški avatar
sk8er
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 29 Maj 2005, 21:18
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a sk8er »

poglej marko ti je lepo napisal kaj z motorjem reglerjem in akumolatorji.

statistika sun 3000 in tudi cena

regler:
Podatki modela krmilnika SUN 3000 kažejo, da brez problemov krmili motorje velikosti Speed 500/600 ali 2 do 3 motorje Speed 400 Motore.

* Mere 35x20x7mm
* 6 do 12 akumulatorjev (6 do 16V)
* 30A trajni tok, 40A 15s
* Masa 9 gramov brez, 23gr s kabli
* Presek kablov 2,5mm²
* Za modele letal

Cena: 8.952,00 SIT

motor ki ti ga je svetoval marko da si ga mogoče še kupi

motor:

Tehnični podatki:
Nazivna obratovalna napetost: 7,2 V
Območje delovne napetosti: 6 ... 9,6 V
Obrati motorja v prostem teku: 11000 min -1
Poraba toka v prostem teku: 1 A
Poraba toka pri maks. izkoristku: 7,5 A
Blokirni tok: 50 A
Maks. izkoristek brez prenosa: 72 %
Dolžina ohišja, brez osi: 57 mm
Premer: 37 mm
Dolžina osi: 8,7 mm
Premer osi: 3,17 mm
Masa: 220 g
Cena: 2.759,00 SIT

za celice ti je pa povedal da dokler nimaš doberga polnilca da lahko samo te polneš na tvojem polnilcu ali kake podobne.

svetujem pa ti da poglej na spletno stran od mibo-ta al pa kere druge trgovine(uspodi so napisane na seznamu foruma)

upam da nism se ti kj zameru

lp Mark
se tipkamo. Lp
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Ne ne ni zamerezakaj le,,sam na elektronko se bolj za en k*** zastopim zato sem pa vprašal.
Glede teh podatkov katere sem zdaj dobil in pregledal malo informacije po forumu se mi pa že malo bolj svita kako bom moral uštimat zadevo.
Hvala lepa vsem za pomoč! :)
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Vidim, da poznavalci nekam strajkajo z nasveti :evil: ....

Za tako veliko lupino pozabi na gornje nasvete glede motorizacije. Predlagam ti, da uporabis komponente, ki se na forumu najdejo pod MONO 700 :wink: . Za vec adrenalina pa BK pogon.
Uporabniški avatar
Yoni
Razpravljalec
Prispevkov: 183
Pridružen: 18 Nov 2004, 20:19
Kraj: Pivka

Odgovor Napisal/-a Yoni »

Pomoje je za tak čoln brez veze kupovat BK setup, ker že zaradi zgradbe modela ne bo nikoli letelo....priporočam da si raje najprej kupiš kako ECO lupino....
V virtualnem svetu ni težko biti pogumen! Resnični svet pa je prasica, svinja in še kaj drugega...
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Kaj zaboga je pa BK :o :oops: :oops: :wink:
Drugač mam pa še en tak model(ki je v originalu notri prišel explozijski motor) .
Je ta lupina kaj boljša od rumenega?

Slika
TIGER
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 10 Jan 2005, 18:01

Odgovor Napisal/-a TIGER »

Bk je brezkratčni motor.Zdaj bom dal pa jaz še svoje mnenje .Poglej jaz imam isti problem kot ti.Kupil sem si čoln red stilleto.Notri je imel neki ceneni motor 600.Jaz sem ga pa zamenjal s speed 600 race 7,2v.In si kupil še paket osmih celic sanyo rc-2400.Kot začetnik sem pričakoval, da bo čoln, ko ga bom vrgel v vodo poletel.No saj prvič se mi je zdel hiter.Drugič sem se pa že dolgočasil ob vožnji.Za vse skupaj sem vrgel ene 70.000sit stran.Zdaj sem pa kupil novi kalup f1 hydrolift.Sam kalup stane 145eur.Jaz sem pa imel srečo in sem dobil rabljnega s alu krmilom in osjo za 9000sit.Seveda bom tokrat šel na BK pogon.

No tukaj je pa opozorilo za vse začetnike.Ne kupujte rtr čolnov, ker so to zgolj igračke.Potem boste pa hoteli, da šel čoln malo hitreje in boste na ta način zmetali stran cel kup denarja ampak rezultat bo pa še vedno brezveze. :^o Raje na začetku več in imaš potem vse profi. :wink: In nerabiš dodatnih cekinov stran metati za nov polnilec, ko si hočeš kupit močnejše akuje.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Hmmm,mater sam brezkrtačniki pa menda niso glih pru poceni :( ali pač?
Drugač pa zdele sploh več ne vem kva nej nardim.Tale hobi sem si omislil samo malo za popestritev in zabavo,sam vidim da če se hočem kaj bolj "ornk" it,morm met že kr skor profi robo,ki pa seveda precej stane :(
Drugač pa ,najlepša ti hvala za tvoje opozorilo ker bi jest na isti oz. podobn način naredu in še jest cel kup denarja stran vrgu za prazn nič [-( :( :wink:
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

Hitrost ni poceni, še posebej po tleh in vodi ne.

BK pogoni niti niso tako dražji, za recimo okoli 50e dobiš kakega kitajčka, reglerji so sicer malo dražji, okoli 100e so 40A.
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

ne da te strašim, ampak hitrost res ni poceni viewtopic.php?t=6038&:lol:

tisti rtr modeli pa proizvajalci predvidevajo da bo hitrost za zabavo dobra, če pa želiš večje hitrosti pa posežeš po tekmovalnih modelih.

dolgoročno je mogoče BK cenejši, ker krtačnika hitro uničiš, BKja pa je praktično nemogoče dokler si znotraj predpisanih obremenitev
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
TIGER
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 10 Jan 2005, 18:01

Odgovor Napisal/-a TIGER »

Ja seveda ni ravno poceni.Ampak, če pomisliš, da sem jaz rtr-a malo predelal pa me je prišlo približno 70tisoč. :^o Je pa recimo za od ene 120.000 pa do 150.000 se, da že kar solidno zrihtat čoln na bk pogon. :wink: No saj jaz sem tudi že razmišljal, da bi kaj v stilletota vložil ampak sem ugotovil, da se ne splača. :wink:
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Zgleda da bom moral it nazaj v delavnico pa štelat bencinarja dokler ne popizdim :lol:
V roza-beli model original pride OS Max-ov motor 1,76 ccm 17.000 obr/min.
Do sedaj je bil vožen samo 3 krat od tega sem moral 2 krat plavat ponj v Savo ker mi je sredi vožnje crknu :evil: :(
Pa eni dve svečki sem tud že skuru,pa še vs usran model je od znotraj zarad goriva(Titan Super).
Glih zato sem se pa tud odloču it na elektro ampak vidm da je boljš(in cenejš) če se še naprej trudim z bencinarjem :grrrrrrrrrrr: ](*,) na tem gliserju :wink:


Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
marko fujan
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 20 Maj 2004, 09:23
Kraj: Medno
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marko fujan »

Moje mnenje je da bi vseeno šel raje na elektro, saj kot sam vidiš ti pri benzinskem motorju dela veliko težav.

LP Marko
MODELARSTVO PRAVI HOBI ZA DUŠO
Kar ni na internetu ne obstaja.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Maš prav,sam kokr sem že reku bi me predrago prišlo elektro,ker mam še dost drugih bolj pomembnih stroškov v "lifu"...
Mah sej sam ne vem kva nej...pomoje bo vse-skupi prav kmalu spet romalo na police,dokler se finančno tolk ne opomorem da me ta žilca s5 zagrab ](*,) :wink:

Sam to mi še povejte,kake sete imajo v teh čolnih, :-k pa so še mal večji od mojih dveh...so pa elektro ne bencin :wink:

Slika
Slika
Slika
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

alesb napisal/-a:
Za tako veliko lupino pozabi na gornje nasvete glede motorizacije. Predlagam ti, da uporabis komponente, ki se na forumu najdejo pod MONO 700 :wink: . Za vec adrenalina pa BK pogon.
Tukaj se pa s tabo ne bi strinjal [-X

Glede na to, koliko so čolni zmožni in "vredni", je popoln nesmisel po mojem it na mono 700, kar pomeni dejansko dvojne stroške pri baterijah, reglerju, motorju, da ne govorim o polnilcu. Zraven tega, ima že baterije in polnilec za njih, ki zaenkrat služi namenu, pa čeprav po naših merilih tak kot da ne obstaja :wink: :D . Da ne govorim o BK setupu. Kar se tiče teh čolnov dobiš ven največ z kakim speed 600, več pa ne, ker je enostavno škoda denarja.

@Offshore
Nič nena hodi nazaj v delavnico in štelaj bencinca in nič ne devaj na polico tvojega modela na elektro. Sezone še vedno ni konec in še lahko preživiš prijetne urice ob vodi :wink:
Ti lepo obdelaj propeler
http://rcboat.com/prop.htm
po možnosti stanšaj krmilo, nabavi regulator hitrosti (to je osnova) in če ti bo še speed 600, pa bo.

@ostali
Spoštujem vaše znanje in izkušnje. Vendar tu je oddelek Začetniki in rekreativci. Tu se ne nastavlja modelov v nulo za dirke in se ne izkorišča lupin do konca (fizično in finančno). Tu smo za to, da se pogovarjamo tudi o najbolj brezveznih modelih in ugotavljamo, kako iz njih z najbolj bedno tehniko iztisniti največ. Prosim, držite se tega.


Lp, Marko
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

mogoče probaj kaplce za zadnje atome moči, v avijonih na 400tkah dobro služijo. imajo v tisti trgovini v avstriji L.... comuttator drops (pomoje narobe napisano)

PS: moj čoln šprica skor toliko kot tisti na slikah, samo to je to pomoje bolj posledica slabe izdelave kot pa hitrosti. Tko od oka bi rekel da je hitrost nekje med 15-25km/h. Pogon je pa 600tka, čoln je dolg ene pol metra, težak :oops: :oops: , narjen v 5. razredu oš ker je bilo preveč časa.

PPS: če si mahnjen samo na hitrost, ni važno kje, potem kake avijone poglej. Zrak ima najmanjši upor :wink:
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

@didodede,Sej polnilec itak morm boljši in močnejši nabavit,ta je kot sm reku sam za silo -trenutno :wink: Pa jutr grem vrjetn v Mibota po par drobnarij(regler bom nabavil pri plači),morm pa vzet osi,krmila za površinski pogon ter propelerje od graupnerja kot mi je en svetoval in tamiya konektorje...
@overlord_tm,glede letal me pa tud matra,ker imam enga doma že 15 let pa še nikoli leten ker sem imel isti problem s Cox-ovim motorjem kot z OS maxom.Samo krmilt čoln ali avion je velka razlika za začetnika,tko da ko ga enkrat mogoče le spravim u zrak,lahko samo upam na čim manj trdi pristanek :(
Sicer pa,dobr da mam doma okol bajte dost visokih travnikov :lol: :lol:

Slika
:wink:
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Vidim, da nastavljas motor v delavnici. Bolje da priklopis hlajenje, saj se lahko zgodi, da bos ob motor, ce se bos prevec igral.....


1,76 ccm je pa ABSOLUTNO premalo za tako velik coln. Malo bolje kot spid 600........
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci