Goriva v modelarstvu

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Goriva v modelarstvu

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Od kar ga Modelar nima več sem v nevednosti kje ga kupiti. Schweighofer ga ne pošilja izven AT.

Sestavljam elektro model in kupujem gorivo. Načeloma ne gre skupaj a rezerva mora biti.

Lp
Igor
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

PrimusR-Komenda
bodrum
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 30 Okt 2006, 13:37

Gorivo

Odgovor Napisal/-a bodrum »

Zanima me če kdo slučajno ve kakšne so bistvene razlike med gorivi za letala, helikopterje in avtomobile, razen tega da uporabljajo drugačen procent nitrometana in sintetičnega olja ter so od različnih proizvajalcev.

Torej za avtomobil bi uporabil 10% mešanico nitrometana od proizvajalca Cool pover. Gorivo je pa "namenjeno" letalom. Za enkrat deluje avto odlično, samo me zanima če bi bile lahko kakšne dolgoročne posledice.

Hvala za odgovore.
Mitja
Uporabniški avatar
jadralecJ
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 06 Okt 2011, 18:40

Goriva v modelarstvu

Odgovor Napisal/-a jadralecJ »

razmišljam, da bi kupil metanol in ricinusovo olje in bi iz tega dvojega zmešal gorivo za dvotaktne letalske rv modele. Zanima me, ali bi tako gorivo škodovalo motorju. Zanima me še, če je kdo izmed vas poskusil kaj podobnega.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ko sem se jaz pričel ukvarajat z RC modelarstvom in na Cormoranota vgradil 0,8 ccm (?) COXa, za drugo olje niti vedel nisem ... Če se ne motim, je te Cox še vedno nekje v delavnici ... =D>
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Še nekaj sem se spomnil. Primešal sem ga tudi v 2% (?) mešanico za MZ-ja, da je za mano lepše dišalo :wink: in ko sem ga prodal naprej je še vedno brum, brum, brum ... :wink:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Zakaj bi škodovalo?

Samo treba je biti pri mešanju vedno natančen in dosleden da je mešanica vedno ista ne pa vsakič malo različno razmerje olja metanola.

Bi se pa vprašal v smiselnost tega početja namreč
-si pogledal cene teh ločenih komponent ter že predpripravljenih mešanic
-skladiščenje metanola namreč je zelo hidroskopičen nase veže vodo oz vlago
-koliko goriva porabiš
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: modelarsko gorivo

Odgovor Napisal/-a gusar »

jadralecJ napisal/-a:razmišljam, da bi kupil metanol in ricinusovo olje in bi iz tega dvojega zmešal gorivo za dvotaktne letalske rv modele. Zanima me, ali bi tako gorivo škodovalo motorju. Zanima me še, če je kdo izmed vas poskusil kaj podobnega.
Vćasih smo edino tako delali gorivo, od kod si? lahko dobiš eno in drugo, malo eksperimentiraš....dobiš še preverjene recepte :D
MKM
Uporabniški avatar
jadralecJ
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 06 Okt 2011, 18:40

Re: modelarsko gorivo

Odgovor Napisal/-a jadralecJ »

gusar napisal/-a:
jadralecJ napisal/-a:razmišljam, da bi kupil metanol in ricinusovo olje in bi iz tega dvojega zmešal gorivo za dvotaktne letalske rv modele. Zanima me, ali bi tako gorivo škodovalo motorju. Zanima me še, če je kdo izmed vas poskusil kaj podobnega.
Vćasih smo edino tako delali gorivo, od kod si? lahko dobiš eno in drugo, malo eksperimentiraš....dobiš še preverjene recepte :D
ali so motorji delovali dobro z domačimi mešanicami? Ker mi danes motor ni dobro deloval in je letalo ostalo na tleh. Gorivo je bilo kupljeno in naj bi bilo v redu
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a vojmir »

POZDRAVLJENI !

Naj še jaz nekaj rečem v vezi goriva. Včasih, ko so bili motorji še bolj enostavni - mislim glede uplinjačev in izpuha, goriva nismo dobili nikjer v trgovini. Razen v tujini. Mešali smo ga sami, česar pa tudi vsakdo ni imel možnosti. O nitrometanu se nam še sanjalo ni. V pravilniku za razna tekmovanja je bilo napisano, da gorivo priskrbi organizator. To verjetno, zaradi raznih dodatkov, ki so uplivali na moč, ali vrtljaje motorja. Vzemimo, da tak majhen motor ni večen. Tudi če se točno držimo navodil o sestavi goriva, bo motor slej ko prej vsaj delno omagal. Je pa res, da so cene dandanašnjih motorjev sprejemljivejše, kot so bile včasih ( recimo 30, ali pa 50 let nazaj. Samo korajžno naprej - mešaj sam gorivo, poizkušaj in deli izkušnje z nami ostalimi.

L. P. in VESELO V NOVO LETO !!!! =D> :jumpjump: :kronik: :zeham:
Ta star mormo skup držat!
Uporabniški avatar
jadralecJ
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 06 Okt 2011, 18:40

Odgovor Napisal/-a jadralecJ »

Ravnokar sem neuspešno testiral motor. Motor je mds .25. Zaenkrat sem uporabil gorivo iz galonske kante, kjer ga imam malo. Motor na majhnih vrtljajih teče, vendar pri odpiranju uplinjača motor preneha delovati. Sumim naslednje: vrtljaji se med odpiranjem uplinjača malo spremenijo, dotok zraka se zelo poveča, torej je preveč zraka in premalo goriva na vstopu. Sumim, daima gorivo preveč olja in motor ''ne potegne goriva''. Poleg tega sumim na večjo koncentracijo olja v (skoraj prazni) kantici. Poleg tega je zunaj okoli ničle in se efekt poveča. Koliko procenta olja je minimum po vaših izkušnjah? trenutno gorivo ima 10% ricinusa. Čudi me, da imajo dvotaktni motorji okoli procenta olja v bencinu?
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Delež olja:
Ker si začetnik na področju metanolskih motorjev, se je dobro držati preizkušenih pravil in receptov. Delež olja na bo v tvojem primeru 18-20% goriva. S takim gorivom motor mora delovati. Če ne, je potrebno iskati vzrok drugje (svečka, napajanje, rezervoar, cevke, nastavitve igel motorja,...)
Uporabniški avatar
stanrupe
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 12 Jan 2012, 17:31

METANOL-NITRO

Odgovor Napisal/-a stanrupe »

Prosim naj mi nekdo objasni kakšna je razlika med metanol gorivom in nitro gorivom, katero je boljše in ali se oba uporabljata v istih motorjih.
Vem da se vam bo " starim mačkom" zdelo vprašanje smešno, ampak sem začetnik v svetu modelarstva in se vam res zahvaljujem za pojasnila.
zanima me pa to predvsem za letalske motorje.
HVALA!
lp berti
my only wish is to FLYYYYYY
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Prišlo je do zmede ker se na forumu uporabljajo "popačeni" izrazi za gorivo za motorček na metanol..
Pri gorivu za modelarske metanol motorčke je osnova metanol+olje nekatera pa še imajo dodanega nekaj % nitrometana(tega goriva se prijemlje izraz nitro gorivo).
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
stanrupe
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 12 Jan 2012, 17:31

METANOL-NITRO

Odgovor Napisal/-a stanrupe »

se pravi da je to eno in isto gorivo?
kaj pa ti % nitrometanola, koliko % je potrebnih katerega?
my only wish is to FLYYYYYY
Uporabniški avatar
xeno
Razpravljalec
Prispevkov: 98
Pridružen: 13 Avg 2011, 10:21
Kraj: Lenart

Odgovor Napisal/-a xeno »

Letalski motorji delujejo tudi brez nitrometana (metanol + olje)... Za 4-t motorje je priporočeno nekje okrok 10% nitrometana in 18% olja...
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

V aviončkih jaz kurim 10% nitrometana, 18% olja, ostalo metanol mešanico.
V glavnem je za avione od 0% do 15% "nitrota", videl sem pa tudi že 35% mešanico mislim da za avtomobilčke. "hujše" mešanice dajejo pač več moči pa motorček ti bolj z veseljem štarta, seveda pa materiali potem bolj trpilo.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
stanrupe
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 12 Jan 2012, 17:31

METANOL-NITRO

Odgovor Napisal/-a stanrupe »

HVALA VSEM
LP
my only wish is to FLYYYYYY
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Re: Gorivo

Odgovor Napisal/-a david5570 »

Dolgoročno gledano ti bo motor služil dlje časa, gorivo za avtomobile vsebuje manjši procent olja in večji procent nitrometana.
Priponke
COOL POWER FUELS LUBRICANTS - Cool Power Info Product Spreadsheet Apr 09.pdf
(268.28 KiB) Prenešeno 261 krat
"Kdor leti ne zboli!"
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: modelarsko gorivo

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Pozdravljeni, mene pa zanima kje danes kupiti ricinusovo olje. Iz švajgija mi nočejo poslati v Slo, pa bi vprašal kje je še kaka opcia in oz. ali če lahko še vedno uporabim tistega iz lekarne?

PS..kaj pa kaj takega? http://www.cool-pc.org/artikel/34285/rizol-tornado-1l

V življenje bi rad spravil spet nekaj starih metanolarčkov, samo mi današnje sint + nitro mešanice prav nič niso všeč za tele stare reveže :D

Hvala in lp
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: modelarsko gorivo

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Zakaj te je strah novih goriv?
Nekoč, ko smo še sami mešali gorivo (kot je gor opisal vojmir) smo ricinus kupovali v lekarni, metanol pa pri Chemo-tu. Ricinusovo olje je imelo kar nekaj slabosti, ampak takrat od motorjev nismo imeli tako visokih zahtev. Za tem se je pojavil sintetični nadomestek ricinusa.
Ker je metanol zelo hidroskopičen, (uporabbljajo ga za ostranjevane vlage iz dalnovodnih plinskih cevi; od tam sem ga dobival :D) se je ob pretakanjih in mešanju počasi redčil, olje pa spreminjalo v vlakna. Motor je bilo po celoletni uporabi nujno očistiti (prej razstaviti na prafaktorje), kajt star ricinus oz. njegov sintetični nadomestek sta zalepila ležaje in povečala kompresijo #-o) Da o vsebnosti kislin v lekarniškem ricinusu ne izgubljam besed.
Na začetku me je teta v lekarni kar postrani gledala ob naročeni količini ricinusa. No, ko sem razložil, za kaj ga rabim, pa ga niso pretakali v 0,5 dl embalažo, so ga mi prodali na liter.
To kar sedaj dobiš že tovarniško zmešamo je čisto nekaj drugega. Z modelarsko mešanico, ki vsebuje med 5 in 7% nitrometana lahko napajaš kateri koli dvotaktni motor starejšega letnika. Vsebnost nitrometana NE BO DRASTIČNO POVEČALA števila vrtljajev bo pa zagotovila konstantno delovanje ob pravih nastavitvah.
Pa tudi velike škode ne bo, če motor po uporabi samo konzerviraš, brez razstavljanja zaradi čiščenja.
V vezi motorjev nekoč, vojmir je omenil enostavnost; ko primerjam mojega Picco-ta 6,5 ccm in skoraj 2 konja iz 88 leta (4 sesalne kanale, resonanca, RC igla, dvojno nastavljiv uplinjač) ni kaj drugačen od današnjih "Hi-tech" motorjev.
Je pa res, da sem po vsaki sezoni moral delati generalno, je pač bil tekmovalni motor. Čoln in motor še imam, morda bom pa nekoč obudil tega starodobnika [-o< .
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: modelarsko gorivo

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Saj to je, ker za nove ne vem. Včasih.... leta in leta nazaj :lol: , ko so se pojavile sint. mešanice , se je pojavil velikokrat tudi kak problem. Je pa res, da je bilo to takrat še vse bolj v razvoju.
Hvala za odgovore, torej grem v nakup nekaj nizko nitrotičnega :D

LP
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Gorivo

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

S pravilno predeavo kompresije bi šel brez nitrometana. To gorivo (FAI) bi potem lahko sam mešal doma in bi bilo res poceni(npr. 14% motul 800, ostalo metanol)
Slika
mw43al
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 21 Maj 2012, 13:56

Gorivo za nitro motorje

Odgovor Napisal/-a mw43al »

Zdravo..
zanima me ce mogoce gdo ve khe se kupi nitro gorivo za letalske motorcke? Oz kje se kupi sestavine da ga zmesas sam.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Gorivo za nitro motorje

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

modelar.si,lindinger,mantua model?




lp
www.okarbon.eu
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom