Kanja

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
cejko1
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 06 Dec 2007, 22:26
Kraj: Osek-NG

Odgovor Napisal/-a cejko1 »

honda09 napisal/-a:=D> =D> =D> :D/
jeee =D> =D> =D> =D>
No in video tudi pride =D>

No, tukaj je =D> =D>

http://www.youtube.com/watch?v=XcHIH-6y6CY
LP UROŠ
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

kanja

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zelo lepa. =D> =D>
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1033
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a robin24 »

Bravo!
Čestitam. Pri pristajanju lahko elerone odkloniš nekoliko navzgor. Delujejo odlično kot zavora, poleg tega pa se še letalo vzdolžno poravna. Priporočam.
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Uporabniški avatar
cejko1
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 06 Dec 2007, 22:26
Kraj: Osek-NG

Odgovor Napisal/-a cejko1 »

robin24 napisal/-a:Bravo!
Čestitam. Pri pristajanju lahko elerone odkloniš nekoliko navzgor. Delujejo odlično kot zavora, poleg tega pa se še letalo vzdolžno poravna. Priporočam.
LP Robi


Ja, sej jih mam flapelerone navzdol in tudi dobro ustavljajo letalo.
To pa je prvi polet, kjer jih še nism uporabil :D
LP UROŠ
aljaz11
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 20 Sep 2010, 18:53
Kraj: Ljubljana

transport kanje

Odgovor Napisal/-a aljaz11 »

ko sem bral revijo TIM sem zasledu da je model kanja pripraven za transport. torej se dajo krila rastavit?

a ima kdo slikco z rastavljenim modelom?

hvala!
aljaž
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

KANJA.

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Tako bom pojasnil jaz sem naredil 2modela Kanje. Eden je imel krila v celem. Drugemu pa sem naredil krila deljena. Naredil sem več nosilnih reber iz 1,5mm avio špera, in uporabil sem 4mm jeklene bajonete. 4mm bajonet je bil spredaj zadaj pa sem uporabil 2mm jekleni bajonet. Je pa tako, če imaš v avtu dovolj prostora, da lahko pelješ krilo iz enega komada je tu prednost kajti meni se je zgodilo, da sem doma nekaj preverjal pri deljenih krilih pol sem pa na hribu ugotovil, da so bajoneti ostali doma na panku tam kjer sem jih pustil, ko sem preverjal lego enega dela krila. Toliko za deljena krila na manjših modelih. #-o #-o

LP. čujčuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

zdravo!

Je kanja primerna kot drugi model po easy starju z narejenimi nagibi? To bi bilo moje prvo letalo iz nule. Pri gradnji nisem začetnik naredil sem že nekaj čolnov iz balse in vezane plošče in nekaj vozil iz vezane plošče(vse iz tima).

lp

peter
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 13 Nov 2019, 09:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
dinko
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 04 Okt 2006, 00:40
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dinko »

Pozdravljeni... mogoče ima kdo podatek... kateri profil je

LP
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

dinko napisal/-a:Pozdravljeni... mogoče ima kdo podatek... kateri profil je

LP

Eppler 193
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Počasi začenjam kupovati opremo za kanjo in me zanima kje ste kupili 6x3,5(ali 6x4) propeler za speed 400?? Ker enostavno na spletu nisem našel takšnega zložlivega propelerja.

lp

Peter
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

No pa se je še pri meni začela gradnja kanje. To je moja prva samogradnja letala. Mam pa že nekaj iskušenj z gradnjo čolnov in manjših prostoletečih modelov. Če bom kaj naredil narobe mi kar povejte saj to delam prvič.
Sem pa že naročil večino opreme. Odločil sem se za motor speed 400.Trenutno delam na krilu,sem pa naredil že smerno in višinsko krmilo.
Pa še nakaj slikic:
Priponke
DSCF1143.JPG
DSCF1143.JPG (106.02 KiB) Pogledano 5372 krat
DSCF1138.JPG
DSCF1138.JPG (103.36 KiB) Pogledano 5372 krat
DSCF1140.JPG
DSCF1140.JPG (94.17 KiB) Pogledano 5372 krat
Uporabniški avatar
profesjonalc
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 27 Sep 2011, 20:35
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a profesjonalc »

peromen123 napisal/-a:Počasi začenjam kupovati opremo za kanjo in me zanima kje ste kupili 6x3,5(ali 6x4) propeler za speed 400?? Ker enostavno na spletu nisem našel takšnega zložlivega propelerja.

lp

Peter
jst sem kupil 2 taka 6x3 propelerja v schweighofru ( http://www.der-schweighofer.at/ ) in sem ju žal prodal 14dni nazaj....
See you in the air :)

Govoriti da znaš leteti ni težko, težje je ostati v zraku.
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Ja 6x3 se vsepovsod dobi to vem, ker je ta propeler tudi 6x3. Avtor načrta pa je napisal da je kanja poletela z propelerjem 6x4 in da je lahko propeler tudi 6x3,5. Teh propelerjev pa še nisem zasledil. Mislim pa da bodo dobri tudi 6x3 saj so taki priporočljivi za telstarja, ki je zelo podoben model z istim motorjem.
Uporabniški avatar
Breithuften
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 Apr 2011, 19:55
Kraj: Celje

;)

Odgovor Napisal/-a Breithuften »

Lep pozdrav!

Imel bi nekaj vprašanj glede gradnje kanje. Upam, da ne sprašujem neumnosti ampak sam si ne znam odgovorit teh vprašanj.

1. Bajonet iz jeklene žice piše, da je 4mm, na načrtu pa kaže da je treba izvrtati 5mm luknjo. Poleg luknje za bajonet je v rebru še ena lukjna istega premera. Čemu služi?

2. Bajonet bi naj bil upognjen pod kotom 5 stopinj. Zanima me ali je bajonet samo upognjena žica pod tem kotom ali je to posebna cevka v katero pride tanjša žica?

3. Če krilo ne bo razstavljivo ali je treba vseeno narediti bajonet?

4. Na prerezu skozi krilo se na zadajšnjem delu rebra vidi, da sta spodnja in zgornja zadajšnja oplata (letvici balze na kateri leži zadajšnji špičasti del rebra) obrušeni pod kotom. Ali je tako samo na načrtu ali se ta del dejankso mora obrusit.

5. Če bo krilo pritrjeno na trup z gumicami ali je treba vseeno delati zatič ali je dosti če namesto tega dam kar celo rebro.

6. Na eni od prejšnjih strani je bilo govora o stojini na centroplanu. Kaj točno je to?

Se še enkrat opravičujem ampak sem bolj začetnik v gradnji....Imam pa voljo. Mogoče bi bilo dobro, če bi si šel fotokopirat članek v knjižnjico.....

HVALA za odgovore!!
Miha.
Moja mati so djali: "Bojim se leteti z letalom. Kako bom prišla dol, če se kaj pokvari!!??"

Dol boš že prišla.......Samo v kakšnem stanju je vprašanje.....
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Sicer ne poznam Kanje ampak vseeno mislim, da ne bom ravno mimo ustrelil:
1. Bajonet iz jeklene žice piše, da je 4mm, na načrtu pa kaže da je treba izvrtati 5mm luknjo. Poleg luknje za bajonet je v rebru še ena lukjna istega premera. Čemu služi?
2. Bajonet bi naj bil upognjen pod kotom 5 stopinj. Zanima me ali je bajonet samo upognjena žica pod tem kotom ali je to posebna cevka v katero pride tanjša žica?
Bajonet je verjetno jeklena žica premera 4mm, cevka, ki se vgradi v krilo pa je premera 5mm. Bajonet je potem snemljiv in na njega natakneš krilo - cevko, ki si jo vgradil v luknjo premera 5mm. Zato se bajonet zviej pod nekim kotom (v tvojem primeri 5°), da dobi krilo značilni V lom in da se ga razstaviti.
3. Če krilo ne bo razstavljivo ali je treba vseeno narediti bajonet?
Ne, ker je le dodatna teža in ne služi več namenu razstavljanja krila.
4. Na prerezu skozi krilo se na zadajšnjem delu rebra vidi, da sta spodnja in zgornja zadajšnja oplata (letvici balze na kateri leži zadajšnji špičasti del rebra) obrušeni pod kotom. Ali je tako samo na načrtu ali se ta del dejankso mora obrusit.
Če je v načrtu potem ja, sicer ne bi bilo v načrtu, kajne?
6. Na eni od prejšnjih strani je bilo govora o stojini na centroplanu. Kaj točno je to?
Stojina se imenuje oplata med dvema nosilnima letvicama: glej sliko spodaj. Pomembno pri stojini je da letnice potekajo (glede na sliko) navpično. To je v bistu košček furnirja (balsovega ali kak drug material) nalepljen od spodnjega roba spodnje nosilne letvice do zgornjega roba zgornje nosilne letvice.
Če ima krilo le eno nosilno letvico potem stojine običajno ni.

LP,
Priponke
Stojina
Stojina
stojina.png (6.87 KiB) Pogledano 4913 krat
Andreo
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Živ!
Bajonet ravna jeklena žica fi4 cevke v uški vlepljene pod kotom.
Poglej načrt vidi se razlika na r5, r6 rebru uške in nar3, r4 centroplana.
Dodatna luknja je za -nevem če se bom pravilno izrazil-centrirni čep to pomeni dauška in centroplan ostaneta pri sestavi v isti ravnini.

lp JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Dodatna luknja mislim da je za servo kabel :wink:
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Živ!
Ja maš prav, je žekar nekej časa kar sem jo gradil :oops:

lpJOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Pri meni se gradnje nadaljuje. Dokončal sem centroplan.Tehta 115g Krilo moram še fino pobrusiti in pokitati špranje. Nadeljeval bom z uškami.
Še slikce:
Priponke
DSCF1151.jpg
DSCF1151.jpg (60.57 KiB) Pogledano 4509 krat
DSCF1145.jpg
DSCF1145.jpg (107.93 KiB) Pogledano 4509 krat
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Tako naredil sem še smer in višino ter začel z izdelavo ušk.
Priponke
DSCF1160.JPG
DSCF1160.JPG (182.85 KiB) Pogledano 5485 krat
DSCF1159.JPG
DSCF1159.JPG (171.57 KiB) Pogledano 5485 krat
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

peromen123 napisal/-a:Tako naredil sem še smer in višino ter začel z izdelavo ušk.
Sumljiva mi je smer letnic levega dela planka na uški. Mislim da bi morale letnice potekati tako kot potekajo na desnem delu planka?
LP
Janez
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Vem ja sem prepozno ugotovil, mislim pa da ne bo kakšnih težav.
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Gradnja se nadaljuje. Uška je skoraj gotova,začel pa sem z izdelavo trupa.
Slik pa mi ni uspelo dat gor. Sem večkrat poskusil pa ne gre!
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

KANJA

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Jah tudi pri meni se gradi.Krilo je enodelno spoji pa ojačani s steklenko.Malo sem tudi spremenil uške.Experimentiram in sem dodal flape.Saj me na placu kjer dosti letim omejuje prostor za pristajanje.Roba je na poti oz.danes sem že dobil paket še 2.Teža kar je na sliki je 386g.Glede na vreme pa tudi krstni let ni več daleč :D
LP R
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti