Kako izbrati pravi motor ?

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
sam
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00

Odgovor Napisal/-a sam »

Sem ze dalj casa modelar vendar sem do sedaj delal letalske modele.
Sedaj sem naredil prvi coln, predelavo Stiletota.
narejen je v avtoklavu in z motorckom speed 500 race. Colnu se " trga ".
Sedaj smo se lotili vecjega colna cca 930 mm.
model je bil v osnovi narejen za tekmovanja in z bencinskim motorjem mislim da FSA? kategotija.

Odlocujemo se za motor DR. Speed 3x13 cca 209 W 34 A. model naj bi mel po moji racunici max 1000 g se rajsi kaksen gram manj. Ne vem se kolk bom dal kevlarja.

Zdej pa prosim Miha ce mi tukaj lahko kaj pomagas.
Oziroma na kaj naj pazim pri izbiri motorja.
PA SE TO MODEL NI MISLEN ZA TEKMO.
Vendar za Blejsko jezero kjer pa Stileto se pri majhnih valovih cist ponori in je skos v zraku.

Hvala
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Sam, pozdravljen na forumu.

Glede Stiletta - vozi ga Jan Pribosek v Mono Start, sicer mocno predelanega in stvar gre sorazerno v redu tudi v valovih. Problem je to, ker so originalni robovi zelo zaokrozeni (zato se colnu »trga«). Vec o tem v clankih...

Glede pogona in teze - nikakor ne bos naredil 90 cm dolgega colna da bo tehtal 1 kg RTR, ne da bi bil »zvecilni gumi«. Tako veliki modeli elektro so npr. za kategorijo Mono 3 (in se 90 cm je ZELO veliko, raje 80 cm) za 20 celic, 450 gramski BK pogon, skupaj okoli 2.5 do 2.8 kg RTR in hitrosti nad 80 km/h.

Za Bled bi bili primerni (optimalni) modeli kategorije Mono 700 (glej clanke). Za malo denarja hitro in stabilno po valovih. Dolzina od 70 do 75 cm, obvezno 14 celic, skupaj teza okoli 1.8 kg. S 540 motorcki ne bos prisel dalec se sploh pa ne s kaksnimi visokovrtecimi 13 ovojnimi, ne da bi jih kuril kot za salo pa ne bi nikamor slo. Zelo drag spas! Za ceno 13 ovojnega dobis recimo ze 700 motor in cisto spodobnih 7 celic.

700 motorji so zato cenejsi in mnogo bolj vzdrzljivi. Za tvoj 90 cm model bi se odlocil za speed 820 BB turbo race (huh, ze pralni stroj) in 20 ali pa rajsi 24 SubC celic (so poceni GM2000 ali GM2400 pri Mibotu za to vec kot dovolj). Pogon upam, da bo povrsinski, elise pridejo v upostev K serija od 48 mm navzgor (do max 54 mm).
Jasno pa je to ogromen zalogaj za »rekreativca« se vec pa za zacetnika (ne toliko cenovno), ce si hoce malce zakomplicirati in motorizirati 90 cm velik model, ne da bi bluzil naokoli (kar vsekakor bi na zacetku) ali da bi kaj skurilo ipd. Se sploh skoda, ce bo to iz kevlarja, pa kalup...ojoj, ojoj. Kar precej je takih zacetnikov s takimi visokoletecimi zeljami, ceprav mislijo, da vedo vse.

Prijateljsko ti svetujem (glede da imas zelje po vecjem modelu), da kupis kakovosten rekreacijski model. Stiletto je pac za zacetnike. Pri Hopfu se dobi poceni v setih mnogo Mono 700 modelov (npr. http://buerger.metropolis.de/in-xs/data ... edfire.htm ), ce si malo siten, dosti modelov in robe ima tudi Hydro & Marine. Kot sem ze napisal, svetujem nakup seta za njihovo kategorijo Mono 2 Standard (S 14) ki je popolnoma identicna nasi Mono 700. Tak model je odlicen za zabavo in rekreacijo, ker za svojo ceno ponuja optimum med vzdrzljivostjo, zmogljivostjo, hitrostjo in lahkoto vzdrzevanja. Zate pa se sploh, ce mas bolj valovito vodo in so majhni in lazji modeli bolj zabe. Ce pa te kdaj prime, pa lahko prides bp tekmovat. In to je poanta 700 kategorij in tudi Start in deloma mini kategorij - odlicni modeli za zabavo (optimum cena/zmogljivosti) , tekmovanja pa izenacena in napeta.

Ce ze spuscas v valovih (okoli 10 cm) omeni, da rabis model za vzvalovano vodo (Rauhwasser). Za to imajo odgovor pri H&M - »No Step S 14«. Baje gre v takih in se vecjih valovih kot po tirnicah.

Mono 700 model sem zasledil tudi v trgovini Top Modelltehnik v NG na netu - Robbe Magin One s pogonskim setom 700, vendar je cena primerljiva s tem kar dobis v tujini, ne pa kvaliteta!!! ki je pod stnadardom. Nemci so se trudili max. izvleci iz modela, za kar so bile potrebne velike modifikacije, ker je baje nacrt cisto zanic! Poglej na http://home.arcor.de/holger.bodewig/mag ... inone.html

Sicer je tu tudi Graupnerjev B-24 (ne iz novosti 2002, ta je totalen soder!) dobavljiv pri Mibo Modeli.
http://www.rc-raceboats.de/b_24.htm

Torej povedati hocem, da si raje najprej omisli nek soliden (!) model s solidnim pogonom in na njem dobivas izkusnje in cez kaksno leto ali dve bos ze videl kaj mislis, da ti lahko naredis bolje. To je PREVERJENO ceneje in veeeeeeeeliko manj casovno potratno kot da nekaj sam »pacas« kar je sploh mucno ce nisi tekmovalec, vendar hoces da bo model sorazmerno hitro in stabilno sel. Da ne omenjam koliko stvari se skuri pri takem experimentiranju.

Ce pa ze silis v samogradnjo povecan Proton - > za H 700. O tem smo pisali, ...

Svetujem ti tudi, da si del denarja in casa odvzames in preceses tole stran po dolgem in poces. Vec kot prav ti bo prislo. Ce znas anglesko in nemsko, preklikaj tudi sleherne povezave ki jih najdes ne samo med povezavami ampak tudi med clanki.

Ko bos malce premlel vse skupaj, pa se oglasi.

Aja, ali na Bledu pustijo spuscati hitre colne na elektro pogon?
Bled bi bila odlicna lokacija za E-Powerboat meeting bolj z mednarodno udelezbo seveda. Res ni lepsega spuscati colne v tako lepem kraju.


_________________
Miha, M&J Racing Team (Mengeš)
Slika

<font size=-1>[ This Message was edited by: mihah on 2002-07-05 20:38 ]</font>
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Ko sem surfal po forumih, recimo nekaj podobnega, da ne bos mislil, da nakladam:

http://www.rc-raceboats.de/cgi-bin/YaBB ... 1025637232
www.lipo.si
sam
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00

Odgovor Napisal/-a sam »

Miha kot prvo hvala za odgovor in nasvete.
Zakaj delam iz kevlerja karbona in avtoklava? Preprosto delam v taki firmi ki to tehniko obvlada do pikice ker delamo za DUCATI,Ferrari,AUDI AG,BMW,..itd.
Original model je od mojega sefa ki je sam tekmoval vcasih in nam je dal model da smo odlili kalup malo popravili in sprizirali pa je.
Kar se tice testanja materijala lahko povem da je velik problem sam GFK se pravi karbon ker je prevoden in zelooo moti sprejemnik. Uporabil ga bom samo med Plastmi za boljso trdnost.
Isto smo "sfrizirali stiletota".Kar sem kot newbe naredil napako je v tem da sem kupil regler PICO MOS 35. Grrrr 11k sit je slo pa pa.. ker nisem pricakoval da mi bo to tako vsec ker sem bolj v letalinih modelih.
Miha prebral sem tvojo stran in povezave ( znam ANG DE In IT tko da to ni problema sem pac ze malo starejsi ( 26 hu?!)Velik otrok pac heeh. No pustmo to..
Zakaj vecji model. Blejsko jezero je veliko..preveliko za tako majhen model ker valovi tako ko si rekel 10 do 15 cm gre stileto samo po zraku. res pa je da mam baterije tud boge ( 8.4 V 2Ah PPOWERPACK, GRAUPNER).
Z tezo samega modela ( brez bat, motor,..) bom zlahkoto prisel pod 1kg!!In trdnost modela bo dobra.Preverjeno!!
Zato iscem motor ki bi sel na 35A regler se pravi DR:SPEED 3x13 ma 34A.Cena je cca 12.000 SIT.
Elisa je pod colnom prav tako krmilo.
Ce zelis ti posljem sliko 0 modela pa bos videl.
Ker ce montiram recimo 3.5 bencinarja sem oplel ker ne bom mogel spuscat na jezeru in bodo takoj prisli tezit!Pride ribic pa tezi..mu reces pejt spat..poklice obcinska redarja...mu reces pejt spat..pride policija..gres sam spat.
ceprav ni v zakonu nikjer napisano da se to ne sme. Razlog za to je ogorzanje kopalcev ( hu ob 8 zvecer se 1.nobeden ne koplje 2.kopanje je na lastno odgovornost tudi podnevi 3 Ni javno kopalisce!)
Zdej ce ne bo druge bomo pa izpuhe delal da ne bo prevec prdel hehe.

Sam Miha realno mi povej ali ti mislis da je ta kombinacija ok?
Vem drugace kolko zadeve stanejo in nimam $$$ da bi se lahko preseraval.

Ce te zanima sam model ti ga lahko prinesem kam pokazat pa bos ti ocenil kako in kaj.
Predvidevam da bo prvi pecen v roku 2-3 tednov.


Pa se odgovor zate:
TEKMO BI SE VERJETNO DALO ORGANIZIRAT NA JEZERU.
Mozni termini ko ni valov je zgodaj zjutraj.. do 8 ure in zvecer po 8 uri.
Ne vem kol velik placa rabte?
Da se tud it do nasega zupana po vezah pa mal pocvilt pa se kej zment.
Ce te zanima se lahko domenva za kavo pa mal predebatirava pa je.

Lp in 10x se 1krat

SAMO
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Uff, ti pa mas svoje predstave kaj in kako glede elektro pogona. Samo ne prevec pisat, ker se ti bo se kaksen osnovnosolec tu smejal. Pa brez zamere :wink:

No pa gremo v pomoc:

Ce je ta tvoj sef ta katerega mislim, potem bi lahko malce vec svetoval o e-pogonu, razen ce hoce obujati spomine na prijetne vonjave po zazganih krtacnih motorckih :lol:

>
Kar sem kot newbe naredil napako je v tem da sem kupil regler PICO MOS 35. Grrrr 11k sit je slo pa pa.. ker nisem pricakoval da mi bo to tako vsec ker sem bolj v letalinih modelih.
>

11k sit je slo za regler in ta pa pa-pa?

Lupina colna bo sama tezka 1 kg, kar je za to velikost OK; najbrz je to FSR V 3.5. Ti colni s podvodnim pogonom so narejeni bolj ali manj za 3.5 cm3 motorcke. Ti imajo moci do 3 KS pri 30000+ obratov/min, zato imajo uporabljene prenose, propsi pa so potem premera ~45 mm. Colni so zelo stabilni, saj imajo skoraj vso svojo povrsino v stiku z vodo (vsaj v ovinku) No in to vse skupaj gre tam okoli 50 na urco. Huh, toliko gre moj ECO Expert pa ma le 250 W motorcek ali pa se bolje, moj mini kiwi, z 58 gramskim BK motorckom ze nekaj 10 W in akumulatorji, ki imajo toliko energije, kot jo dobis iz ml ali dvema tekocine, ki napaja zgoraj omenjeno prdeco zverino.

In ti hoces sedaj spraviti model, ki bo samo kot lupina imel 1 kg, v pogon z 200 gramskim motorckom, ki se vrti 40000 v prostem teku, in iz sebe dahne borih 150 W. In jasno se podvodni pogon. Kot da bi dal v tank motorcek od dirkalnega 125 kubicnega motorja, ce hoces primerjavo, ki ti je bolj domaca.

Mogoce se kaksni, ki tole berejo nasmihajo, ker smo taka vprasanja ze kar nekajkrat predebatirali. Velik “hlod” - veliko $$$. Se enkrat preberi moj zgornji post. Pa pozabi tvojo FSR-V lupino za elektro pogon, ne glede koliko ste jo “sfrizirali” in kako lepo izgleda. Bi sla za med na FSRV tekmah :wink:

In zakaj mislis, da gre na 35 A regulator 13 ovojni 540 motor? Tak regulator bi super pasal z nekaj dodatnega vodnega hlajenja tudi na 700 motor. In ker drzi samo do 12 akujev (ima BEC), bi bilo tudi OK. Speed 8.4 V Turbo BB bi bil najprimernejsi kandidat, ce te zanima. Ce te zanima kako gre ta kombinacija motor/akuji se malce potrudi in prebrskaj po forumu za linke do kratkih filmckov.

Pa karbon ni GFK ampak CFK, ce ze, in ne to ne moti sprejemnika, razen ce anteno das v stik z lupino modela.

>Miha prebral sem tvojo stran in povezave

Huh, moja osebna stran je sitnica z skoraj nic informacijami, ker jo zanemarjam na racun modelarji.com - tukaj pa dvomim, da se prebijes skozi prej kot v enem tednu, pa ce si pred monitorjem 24 ur na dan, za forum pa rabis vsaj en mesec in dobis garantirano kvadratne oci, ce bos prevec vztrajen :grin:

Glede tekme: Sem samo filozofiral :wink:
(E) Powerboati colni so dolzine od 1 do 1.5 m trenutno pa ga nima noben v Sloveniji in tudi po sosednjih drzavah so zelo redki, ker tisti, ki res nekam gredo (pa niti ne toliko) stanejo mastne $$$. Npr. http://www.ig-powerboat.de/
Bled ima zaradi povrsine znacilne dolge valove, ki so lahko precej nadlezni. Kar edino gre po taki vodi z minimalno truda je ali orenk tezek model z muchos W da se kaj premika ali pa en spodoben mono model z globokim V, o katerem sem pisal. Bi pa enkrat z veseljem prisel izparevat vodo s H3 z malce bolj ostro nastavivtijo kot na tekmah :grin:

Oglasi se kaj v nedeljo na Kosezah - ce si mogoce prezrl na glavni strani objavo za tekmo :wink:
www.lipo.si
sam
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00

Odgovor Napisal/-a sam »

Jep da narobe sem napisal GFK Glass...my bad
Hmm vidim da bo pol vseen ce vozm coln na vesla pa zadaj privezem model pa mam samo smer pa je isti pes kot ce bi montiral tega DR speeda not.Aja pa po tehnicnih podatkih ma dr speed 209W?So to napacni?
Glede modelov ki si mi jih predlagal.. v Hofu mi je zanimiv MONO 3 in pa Cyklon.
Vem da me caka kaksna investicija cca 450 Eur sam ni panike sej bo regres ehhe.
Ali mi lahko poves kje v Nemciji je ta zadeva?Oziroma ali se da dobit kaj robe pri teb?propsi, akuji,reglerji..?
Regler mi se dela drugac...sam je presvoh vsaj za hujse motorje..vsaj tko sklepam po tem da ma max 35A motoji pa zgejo precej vec?( vecji seveda)
Jutri pa se znam res pripeljat z motorjem na Koseze pa prevert mal zadevo.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Samo, pozabi na ta 23 ovojni dr. speed motor. Narejen je za avtomobile 1:10, za v colne pa nikakor ni. Ce ze pride edino v upostev kvaliteten (!) prenos, kar pa spet stane, pa dodatna teza, pa izgube. Skratka 13 ovojnih motorjev se v evropskih tekmovalnih colnih ne uporablja. Premalo navora in prevec obratov. Ce bi se ze uporabljal, bi bil to extremno lahek rigger s 6 do 8 4/5 SC RC1600 akumulatorji z eliso premera od 27 do 30 mm.

Tistih 209 ali kolikor ze W pa je itak bolj ali manj marketinska fora. Sem o tem pisal tudi na rvslovenia.com tam med elektro avtomobili.

Hopfov Cyklon je kar velika “gara”, ki tudi gre baje kar solidno. Mas na rc-raceboats.de review.
Kar moram ze ntic ponoviti, da ne jemat s preveliko zlico na zacetku. Mono 3 modela v Sloveniji ni, tudi kaksnega bolj “rekreativnega”. Tako veliki modeli zahtevajo mnogo vecletnih izkusenj, drugace je to stran vrzen denar. Preberi PZV oz. FAQ, sicer pa to trobezljamo vsem zacetnikom, ki bi se sicer drago opekli.

>Ali mi lahko poves kje v Nemciji je ta zadeva?
Hopf je v okolici Stuttgarta, Korb.

>Oziroma ali se da dobit kaj robe pri teb?propsi, akuji,reglerji..?

Vse v malih oglasih...mam vso robo seboj na vsaki tekmi

>
Regler mi se dela drugac...sam je presvoh vsaj za hujse motorje..vsaj tko sklepam po tem da ma max 35A motoji pa zgejo precej vec?( vecji seveda)
>

Uff. poskusimo

P = U x I

Vecji motor je ponavadi misljen za pogon pri visjih napetostih.

Tvoj tako opevan 13 ovojni doktor, 6 V x 30 A = 180 W in, out pri ~65% izkoristku pa 117 W

Speed 700 Neo: 12 V x 30 A = 360 W in out pri ~75% izk. cca 270 W

Got it? Da ne omenjam razlike v navoru, pa vzdrzljivosti. Samo, ne zdej misliti, da je vedno speed 700 motor “boljsi” kot 13 ovojni doktor. Je samo bolj primeren za tezje colne
www.lipo.si
sam
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00

Odgovor Napisal/-a sam »

miha...care
ves res ogromno. Hvala za pomoc.
Verjetno se bomo res vidl v zeloooo kratkem casu.. ce bo jutr znesl pridem ze dirko gledat da bom pol se bolj zastuplen in bolan heeheh.

Lp
SAMO
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki