4takt motor-izbira

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Pozdravljeni,
sem v dilemi kateri motor kupiti. Glede na prebrano so SAITO motorji med boljšimi...kateri pa meni trenutno ne sežejo v denarnico...
To bi bil moj prvi štiri takten motor. Do sedaj sem imel dobre izkušnje z magnumom 15ccm, mvvs 2,5ccm in 4,1asp pri dvotakterjih...
Sedaj pa iščem zamenjavo za asp 8.5ccm... Ker sem imel dobre izkušnje z magnumom je vprašanje ali bi vzel tudi 4takterja od te firme, ali priporočate katero drugo? Glede na veliko informacij na forumu sem tudi izvedel da mora biti 4takt motor nekoliko večje prostornine glede na predhodnika 2takt, za enako moč katere pa ne potrebujem....
Gledal sem v DMT-ju npr. to:
http://shop.d-m-t.at/htm/function.asp?I ... 1=JA119810
nato drugo vprašanje so ph motorji...kako je z njimi?izkušnje?
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=31738
ter seveda asp..(mi ne diši najbolj)
http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... oduct=1088

Prosim za kak komentar, kritiko na podano izbiro oz. vaše priporočilo..
Motor bo poganjal 1,7m Piperja. Trenutni pogon vleče vertikalo, kar ni najbolj primerno za scale model. Pričakujem pa od njega zadovoljivo moč za kako šlepanje...

L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Če kupiš 10ccm 4 takt magnuma sigurno ne boš falil.
V lindingerju sicer držijo samo motorje P.H. kateri so pa malo švohnejši,vendar sem takega imel na mojem 2m piperju(10ccm) pa je bil za scale letenje kar zadovoljiv,ko se je pa dodobra ulaufal je bil pa dovolj močan tudi za nekaj osnovnih akrobacij.
Uglavnem,če kje stakneš magnuma ga le vzemi.Je varianta tudi O.S. vendar ni nič boljši od magnuma,je pa občutno dražji
Na Saito pa kar pozabi,ker glede na ceno bi bli lahko boljši kokr je ta "sranje" :roll:
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

=D> hvala za odgovor... bo pa to projekt enkrat čez zimo...prvo pa moram prodati obstoječega da se denarnica napolni...
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
REDBARON
Freak
Prispevkov: 779
Pridružen: 21 Jan 2005, 13:31
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a REDBARON »

Klemen P napisal/-a:Če kupiš 10ccm 4 takt magnuma sigurno ne boš falil.
V lindingerju sicer držijo samo motorje P.H. kateri so pa malo švohnejši,vendar sem takega imel na mojem 2m piperju(10ccm) pa je bil za scale letenje kar zadovoljiv,ko se je pa dodobra ulaufal je bil pa dovolj močan tudi za nekaj osnovnih akrobacij.
Uglavnem,če kje stakneš magnuma ga le vzemi.Je varianta tudi O.S. vendar ni nič boljši od magnuma,je pa občutno dražji
Na Saito pa kar pozabi,ker glede na ceno bi bli lahko boljši kokr je ta "sranje" :roll:
Klemen zdaj pa že nehaj srati klamf :evil: :evil: . Kako moraš podajati oceno o motorjih OS in Saito katerih sploh nisi nikoli imel. Če bi kdaj imel motor enega od teh dveh znamk, bi takoj opazil razliko, ne moreš pa podajati svoje nestrokovno mnenje vsej slovenski javnosti.
Sam iman 4T ASP in do nedavnega (14 dni nazaj ) tudi OS MAX , pa lahko zatrdim, da je razlika dejanska, tako v izdelavi, kvaliteti materialov in na koncu tudi v delovanju motorja.

Pa še to: daj preden oddaš post preberi ka si napisal - vsebino
LP Peter
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Odgovor Napisal/-a manpower »

=D> =D> =D> =D>
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Klemen P napisal/-a:Uglavnem,če kje stakneš magnuma ga le vzemi.Je varianta tudi O.S. vendar ni nič boljši od magnuma,je pa občutno dražji.
S to trditvijo se pa ne strinjam. Imam kar nekaj štiritakterjev. Še več sem jih imel v servisiranju, na utekanju ali pa le na opazovanju. Razlika med OS in Magnum in podobnimi je velika. V začetku so si zelo blizu (Recimo prvih nekaj (~3) ur delovanja), potem pa nastaja razlika vedno večja. Materiali in tehnologija je pri obeh na povsem različnih ravneh.

Poglejmo si samo nihalko (klackalica, Kipphebel, Rocker arm)

Slika
asp-52712-rocker-arm-1996929_1024x768.jpg
asp-52712-rocker-arm-1996929_1024x768.jpg (53.09 KiB) Pogledano 5810 krat
Sami si predstavljajte čigava je katera in zakaj tako.
Zadnjič spremenil Mipo, dne 29 Okt 2011, 06:36, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Vedno dajem prednost rabljenemu OS-u pred novimi ASP-ji, Magnum-i,...
OS-a sem samo enega kupil novega, vse ostale rabljene, pa jim nič ne manjka.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Klemen P napisal/-a:Če kupiš 10ccm 4 takt magnuma sigurno ne boš falil.
Na Saito pa kar pozabi,ker glede na ceno bi bli lahko boljši kokr je ta "sranje" :roll:
Za OS so te že drugi opomnili za Saito pa ti moram napisati še jaz:

Sranje so kitajci v primerjavi z Saitom.


Imam že tretjega japončka in ne grem več na druge metanolarje.

Dva kitajca sem dal na Strelo, če ne bi rabil dva ista motorja bi ju zamenjal še pred testnim poletom.

Kar nekaj 4-taktarjev sem že nastavil in takih klanf na forumu res ne želim brati.

Pri 4-taktarjih velja pravilo malo denarja malo muzike, oz. za malo denarja dobiš malo moči. Z urami obratovanja pa veliko problemov. #-o
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

torej če gremo tako nekako po cenovnema rangu... na prvo sponičko uvrstimo OS, SAITO... potem pa so magnum, p.h., asp.... ?
Kot sem že omenil, moja denarnica ni ravno globoka in ne bo možnosti po nakupu motorja višjega cenovnega razreda... torej iz tega nižjega se mi dopade magnum ker imam z njim dobre izkušnje iz serije dvotakterjev.... ali mi predlagate kateri drugi motor?
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Še enkrat: raje rabljen OS kot nov Magnum, ASP....
Za isti (ali manjši) denar boljši motor.
Recimo: http://www.ebay.de/itm/Os-Fs-90-Surpas- ... 500wt_1261
Tudi tole bi prišlo prav: http://www.ebay.de/itm/Saito-FA62-4-Tak ... 500wt_1261
Tudi tole verjetno ne bo doseglo neke hude cene:http://www.ebay.de/itm/Saito-FA80-/3306 ... 500wt_1261
Parkrat poizkusiš in nekaj se bo našlo.
Zadnjič spremenil Mipo, dne 28 Okt 2011, 20:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
REDBARON
Freak
Prispevkov: 779
Pridružen: 21 Jan 2005, 13:31
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a REDBARON »

Jaz sem npr. 15 ccm OS surpassa prodal za 120 eur (14 dni nazaj), res pa da je bila malo sindikalna cena ,ker je bil klubski kolega. Če praviš, da je to projekt za po novem letu, se ti ne mudi in ni hudič, da ne boš našel kakšnega rabljenega japonca za pameten denar.
LP Peter
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

ok torej lahko kar spremljam ebay in podobne da najdem en pameten, rabljen motor..Poročam o nadaljevanju ;)
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
xeno
Razpravljalec
Prispevkov: 98
Pridružen: 13 Avg 2011, 10:21
Kraj: Lenart

Odgovor Napisal/-a xeno »

Zakaj ti ASP ne diši najbolj?? Nameravam si kupiti 10ccm asp-ja...
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

xeno napisal/-a:Zakaj ti ASP ne diši najbolj?? Nameravam si kupiti 10ccm asp-ja...
Klikni na prejšnji strani čisto spodaj na linke, ki sem jih podal. Videl boš po čem se prodajajo rabljeni Japonci. Odgovor je jasen.
Uporabniški avatar
xeno
Razpravljalec
Prispevkov: 98
Pridružen: 13 Avg 2011, 10:21
Kraj: Lenart

Odgovor Napisal/-a xeno »

Jaz sem kupil aspja in o.s. Po kvaliteti se ne moreta primerjati tako da sem za o.s.
Zadnjič spremenil xeno, dne 03 Feb 2012, 16:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Matey
Razpravljalec
Prispevkov: 162
Pridružen: 19 Mar 2007, 17:17
Kraj: Novo mesto

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a Matey »

Zdravo!

Jaz moram za moje novo letalo kupit en motor, in sem se odločil da bo 4-takter, zato sem se že skoraj odločil za enega ASP-ja, potem sem pa tole temo malo prebral, pa videl da bi res blo mogoče najbolje kupiti novega OS-a. Zdaj me pa zanima če je velika razlika med OS 56FS-a in pa OS FS-62V. Moje latalo naj bi po predpisih dovoljevalo 4-taktni motor do .61cu, zato mislim da bi bil OS FS-62V še primeren (je samo okrog 25g težji od OS 56FS-a) samo nevem kateri bi bil boljši. Ali bi bilo mogoče bolje vzeti eneg 2-takterja? 4-takter mi je nekeko bolj všeč.

Aja, pa zanima me še, če kdo ve, kje bi pri nas dobil najceneje OS-ov motor? Lahko je trgovina pri nas, ali pa spletna stran iz katere lahko naročim (lahko tudi iz tujine)

Hvala
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Pozdravljeni,
no in je že kar nekaj časa minilo od kar sem spraševal o motorju. No in na koncu koncev sem le vzel ASP-ja. To pa samo zaradi ugodne menjave :)
Moje dosedanje izkušnje so več kot prečudovite. 4-taktni motor je res enkraten. Je vreden vsakega eura, za lepše letenje in boljši zvok :)
Sedaj pa vprašanje, očitno med letenjem sem izgubil en vijak iz pokrova ventilov. Vijak bom že zamenjal, le vprašal bi, ali je potrebno kaj namazati, naliti olje v to posodo???
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a Mipo »

štajerc napisal/-a:Sedaj pa vprašanje, očitno med letenjem sem izgubil en vijak iz pokrova ventilov. Vijak bom že zamenjal, le vprašal bi, ali je potrebno kaj namazati, naliti olje v to posodo???
L.P.
Da. Ne.
Namažeš toliko, kot se pač pri montaži namaže sestavne dele, ki medsebojno drsijo. Potem pa se oljenje izvaja z oljem iz mešanice.
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a štajerc »

mastno je, nisem ničesar drugega razdiral razen vzel dol pokrov. Torej le zašraufam nazaj. Ali uporabljate kakšen loctite?
l.p.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Brez Loctita. Po občutku zategniti toliko, da ne pretegneš navojev (ha, lažje reči kot storiti). Pa vendar se da. Že velikokrat sem nastavljal ventile in samo enkrat izgubil njihov pokrov. Pa še takrat sem vijake le "provizoriš" vstavil in pozabil pritegniti.
Uporabniški avatar
murva
Tekmovalec
Prispevkov: 390
Pridružen: 10 Feb 2011, 17:42
Kraj: Šempas

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a murva »

Je mogoče al ni mogoče?! :-k :-k :-k NOV motor po tem ko je pojedel 2 dl goriva. ](*,) ](*,).

Slika

Slika

Gre za ASP 30 na katerem je razsulo oba ležaja tam kjer je uležajen ta zobnik... grozno
The Rose Squardon / Aircombat Slovenija Slika
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a Mipo »

murva napisal/-a:Je mogoče al ni mogoče?! :-k :-k :-k NOV motor po tem ko je pojedel 2 dl goriva. ](*,) ](*,).
Gre za ASP 30 na katerem je razsulo oba ležaja tam kjer je uležajen ta zobnik... grozno
Mar se nismo nekje zgovarjali o razlikah med materiali posameznih proizvajalcev motorjev? :-k

Vendar je takle primer res zrel za reklamacijo in hudo reklamo!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Pa še malce branja za lažjo odločitev:
http://www.rcuniverse.com/forum/glow-en ... ition.html

Mnenja so kar enotna in potrjujejo izkušnje že navedene v naši temi.
gas
Freak
Prispevkov: 468
Pridružen: 11 Feb 2008, 11:24
Kraj: Cerkvenjak

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a gas »

Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: 4takt motor-izbira

Odgovor Napisal/-a Mipo »

gas napisal/-a:Približno 160€
Po ceniku. FCO trgovina!

Dodaj še:
shipping cost (vsaj): ÂĄ1900
Payment fee: 3,5% (za Paypal)
Vplačnina: 1,05€
Predložitev pošilke v carinski pregled - uvoz: 3,05€
Obvestilo uporabniku, da predloži listine: 1,28€
Tiskanje dokumentov: 1,02€
DDV: 22%
Carina (morda): (poglej carinske predpise)

Po moji kalkulaciji pomeni to na naših tleh minimalno: 226,21€ brez carine.

Morda je res ugodneje kot drugod, vendar je korektno, da se predstavi celotne stroške take operacije.
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom