Prosim za pomoč pri izdelavi lipo balancerja.

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Prosim za pomoč pri izdelavi lipo balancerja.

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Pozdravljeni.
Lepo bi prosil nekoga, če bi mi napisal,narisal,ali poslal kak link o izdelavi-vezavi lipo balancerja,kateregashemo sem videl tudi na našem forumu ,vendar ne najdem. Namreč baterije so nano-tech 1s . Imam 6 konektorjev in zdaj bi rad naredil da polni vseh 6 preko balancerja. Saj vem in sva že z kolegom naredila za the beasta umx balancer ,ko polnim 3 x 2s vendar bi rad vseeno shemo za sigurno narejen balancer.
Sem pa naročil in tudi dobil 6 konektorjev ki so vezani skupaj se pravi 6x+ in 6x-. Nevem ,ni mi jasno kako bodo te baterije s tem konektorjem vse enako naplnjene?
Hvala vsem za odgovore.

LP Dejan
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Balancer bo poskrbel da bodo isto napolnjene, vendar samo, če nimajo prevelike razlike v napetosti. Drugače bo trajalo veliko časa, da se izenačijo.

http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=h ... Bw&cad=rja
Priponke
3s.jpg
3s.jpg (47.58 KiB) Pogledano 2591 krat
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Damir to bova kar skupaj naredila :lol: :lol:
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ti kar uporabi ta konektor ki si ga kupil, pri 1S baterijah pa res nimaš česa balansirat.

Če jih priklopiš vzporedno (se pravi + skupaj, - skupaj), bodo vse enako napolnjene.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Pri 1S res nima česa balancirat. Če pa jih da 6 skupaj pa naenkrat postane to 6S baterija. In pa če recimo ima prva 4 V. Druga pa 3.2V. Bi se znala prva preveč napolnit, če bi polnil brez balancerja.

Razen če veže skupaj vzporedno in ima dalje 1S samo z večjo kapaciteto. Bi pa bilo zanimivo preverit kako se napolni če ima prva celica 4V druga pa 3,2V. Po moje bi se prva napolnila do konca. Druga pa bo na pol prazna.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ne. Dokler bo druga še jemala tok, bo polnilec polnil. Je pa res da bi z veliko Ri znal polniti dolgo, ampak pri lipotih se bodo napetosti zelo hitro poglihale.

Ko bo polno, bodo polne vse. Za majhne kapacitete je brez veze delat serijsko vezavo. To pride v poštev, ko na polnilcu dosežeš maksimalen tok pa bi rad polnil hitreje. Potem vežeš baterije serijsko, da ob nižjem toku spraviš več moči iz polnilca, v tem primeru rabiš balanser kable.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
ervinklemen
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:53
Kraj: Šiška

Odgovor Napisal/-a ervinklemen »

ti rabiš tole http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... le%5F.html s pravimi konektorji
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

ervinklemen napisal/-a:ti rabiš tole http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... le%5F.html s pravimi konektorji

Jaz to imam :lol: . PA še to ni tisto kar rabim. To so konektorji ki so večji kot rec za baterije pri blade msr. Nič nebo pomagalo. Imam pa celo vrečko kontaktov ,ki so primerni in bom zadevo sam naredil po shemi ,katero mi je poslal Damir skorp_jon.

Hvala vam vsem za trud.
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
ervinklemen
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:53
Kraj: Šiška

Odgovor Napisal/-a ervinklemen »

sam konektorje pol zameni in ne odkrivaj tople vode
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

ervinklemen napisal/-a:sam konektorje pol zameni in ne odkrivaj tople vode
+1
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
dinko
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 04 Okt 2006, 00:40
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dinko »

jst sem si naredu sam konektor ki mi paše za vse LIPOte ki jih imam... lahko ti naredim še tebi če te zanima
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Dinko hvala. imam jaz tudi univerzalnega,imam pa turnigy 4 ch polnilec in tudi tam na vsak pol univerzalnega ,tako da ni dirk glede tega. Jaz sem samo rabil shemo ki jo sicer vem,vendar ziher je ziher :lol: .

Lp Dejan
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Prav zanimivo je videti, kako se debata, ki bi bila lahko končana v dveh ali treh prispevkih, vleče že na drugi strani, ključno vprašanje pa še vedno ni rešeno. K temu je v dobršni meri prispeval kar avtor prvotnega vprašanja, saj bi z njegovim natančnejšim oblikovanjem omogočil, da bi se spisal korekten in celovit odgovor. Kolikokrat bo še potrebno poudariti, da je kakovost odgovora pogojena tudi s kakovostjo postavljenega vprašanja ter podatki, ki jih le to vsebuje?

K reševanju problema se je pristopilo na napačen način. Najprej je potrebno opredeliti kaj je cilj, nato se izbere ustrezno sredstvo, tu pa to ni bilo storjeno.

Če sem iz pisanja pravilno izluščil, gre za 6 samostojnih in enakih akumulatorjev zasnove 1S, očitno pa je cilj, da bi se jih lahko polnilo istočasno.

Prvo dejstvo, ki se ga je potrebno zavedati je, da morajo tako v vzporednem, kot tudi zaporednem načinu vezave le ti približno enako napolnjeni, sicer nastopi cela vrsta težav in problemov.

Velika razlika v napetosti posameznih priključenih akumulatorjev namreč pri zaporedni vezavi podaljša čas polnjenja, saj mora izenačevalnik najprej napetosti med posameznimi členi izenačiti, pri vzporedni vezavi pa takoj ob priklopu steče relativno velik tok iz bolj polne na bolj prazen člen, s tem pa se le ti samodejno medsebojno izenačijo, vendar nastanejo relativno visoki tokovi, ki pa so lahko za sprejemni člen škodljivi, zato velika razlika v izpraznjenosti ni priporočljiva. Če se torej želi polniti takšne akumulatorje, ki imajo veliko razliko v napolnjenosti, potem je učinkoviteje politi vsakega posebej.

O tem, v kakšnih primerih naj bi se odločalo za zaporedno ali vzporedno vezavo je bilo tu že govora, zato naj zgolj povzamem. Vzporedna ni primerna, če polnilnik ne zmore zadostnega toka pri potrebni napetosti, prav tako zaporedna vezava ni primerna, če izenačevalnik ne podpira zadostnega števila členov, zaporedna ni primerna, če se akumulatorji med seboj razlikujejo po kapaciteti, veliko vprašanje je tudi, ali se bo vedno polnilo enako število akumulatorjev (s tem povezane težave so odvisne od tipa polnilnika in izenačevalnika), ipd.

Zaporedna vezava
Za akumulatorje iz vprašanja je potrebno uporabiti izenačevalnika, shema vezave polnilnih ter kablov servisnega priključka je že prikazana v enem od prejšnjih prispevkov. Nastavitev polnilnika; kapaciteta enega člena, napetost vseh vezanih členov skupaj.

Vzporedna vezava
Za akumulatorje iz vprašanja ni potrebno uporabiti izenačevalnika shema vezave (vsi + na + izhod polnilnika, vsi - na - izhod polnilnika), servisnega priključka in kablov v tem primeru ni. Nastavitev polnilnika; kapaciteta vezanih členov skupaj, napetost enega člena.

Če nekoliko banaliziram. Avtor vprašanja sprašuje, kako povezati izenačevalnik, iz zapisanega pa je razvidno, da pri vzporedni vezavi ta sploh ni potreben. Kot sem omenil že na začetku, na takšno vprašanje ni mogoče odgovoriti, posledica nejasno postavljenega vprašanja pa je bila, da so različni posamezniki govorili o različnih načinih vezave, še vedno pa ni odgovora katera je v danem primeru najprimernejša, saj za to ni zadosti informacij.


LP
Alex

P.S. Mimogrede, govora je o povezovalnih kablih in s tem povezanih shemah, kar avtor zmotno poimenuje "izdelava balancerja".
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Alex.
Kot si popravil mene,lahko začneš popravljati marsikatero temo. Berem po forumu in sledim kaj,kako pišejo posamezniki in jih nihče ne komentira,popravlja. Pa ne da se kregamo ampak se mi zdi ponižno. Lahko bi še kaj argumentiral vendar se mi enostavno ne ljubi. Za ta spis pa bi ti rad izrekel pohvalo. Vseeno hvala. =D>
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Z zgoraj napisano trditvijo se v celoti strinjam. Nikakor ni bil moj namen spisati prispevka na način, ki bi bil do kogarkoli poniževalen, sem pa pač na tem primeru ponovno opozoril na stalno prisoten problem, ko tisti, ki sprašuje, vprašanje ne oblikuje na način, ki bi omogočal podajanje kakovostnega odgovora. Nekoliko pikre pripombe so namenjene predvsem vsem sedanjim in bodočim članom, ki bodo ta forum, vsaj upam, prebirali in bodo želeli postaviti kako svoje vprašanje. Če se bo takšen zapis kogarkoli dotaknil, potem je bil cilj, pa čeravno nekoliko provokativno, dosežen.
Marsikdaj vidim kako vprašanje in v pomanjkanju časa nanj raje ne odgovori, saj bi kakovostno sestavljen odgovor glede na zasnovo vprašanja terjal čas, ki ga vse prevečkrat nimam, zgolj odgovore, ki pa nimajo zadosti pojasnila pač ne želim pisati. Moj način pisanja najverjetneje marsikomu ni ravno blizu, bi mi bilo pa najverjetneje v večini primerov težko očitati, da so moji prispevki nepopolni ali dvoumni. V drugem delu mojega prispevka sem vsekakor poizkušal problematiko prikazati na kar najbolj širok način in upam, da je to vsaj do določene mere uspelo, saj si je tako z odgovorom dejansko mogoče pomagati.


LP
Alex
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki