Viktorija

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Roberto napisal/-a:To je pa ostalo še za jutri ... Na tem mestu se "štrika" iz prednjega in zadnjega (?) jadra združita in naprej na vinč (?) gre samo še en "štrik" ... V navodilih za gradnjo je narisan tudi vozel (?), ki omogoča ??? dva štrika v enega ... Seveda ga bom moral najprej probati narediti s kašnimi "prostimi" vrvicami in ko ga bom 1x res obladal, šele s "štriki" na moji Ljubici ... :wink: :) :D

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Tole mi je še ostalo od kompleta !!! In seveda zadnji pokrov, ki sem ga seveda pozabil poslikati ... :oops:
Tisti kovinski ??? je morda celo višek ??? , plastični čep pa prav sigurno ne !!! Moram še malo prelistati navodila, če sem ga kam slučajno pozabil namestit ???
Vrvica ??? Rad bi ga spoznal umetnika, ki bi jo v komplet dal na centimeter točno ... :wink:

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Iz strogo zaupnih virov sem izvedel, da bo mogoče Roberto jutri v svoji delavnici testiral jadra .................................................. v vetru ... :wink: =D> :jumpjump:

:mahaj:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Saj napreduje!
Sedaj pa ženo prosi naj te nauči izdelati zanko. To je tako, da če ne daš nič noter se reši sama ko potegneš. Ena stran vrvice vedno zateguje, druga pa popušča zanko. Vrvico iz serva v jadrnici prveži na palubi na tisti rogljiček pod obročkom, potem skozi ročico serva in nazaj proti krmi. Tam mora biti luknja v palubi za prehod vrvice na svetlo. Tam nekje pa naredi to zanko ki bo zategovala ob vleku serva. Ne sme jo potegniti v jadrnico, ker bo nastal štoplc. V to zanko pa priveži oni dve vrvici iz jader.
Začni v zategnjenem položaju (ročica serva povsem naprej) priveži jadra tako da bosta čim bolj po sredi jadrnice.
Vrvica floka ki ga drži na palubo mora biti kar dobro napeta. Tudi tista iz vrha jambora na krmo mora biti napeta. Jambor naj bo malo ukrivljen nazaj.
Sedaj pa popusti servo za jadra in na roke preveri odmik jader približno 80° odmika. Ko bo to tako priveži vrvice, prej pa ne.
LP Niko
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Niko še 1x se ti zahvaljujem za tvojo pomoč, ki pa mi, zaradi mojega spomina, na žalost ne pomaga veliko! Zakaj ??? Ker takrat ko berem recimo tretji stavek, pozabim že vse kar si napisal v prvem ... :oops: Risbice v navodilih, prevedene v tekst, bi tudi vsebovale kar precej besed ali stavkov, ki pa so v obliki risbe "vsi v enem kosu" ... Upam, da me razumaš ... :oops:
Sedaj pa takoj en štuk nižje v moj UMK center by Roberto, še malo prebrskat po navodilih in še kaj postoriti ... Danes zjutraj sem se spomnil, da se jambor da tudi "štelati v rikverc", kar bo mogoče prispevalo k boljši napetosti jadra.
In še nekaj mi je pravkar "stopilo v glavo" ... :wink: Pri srfanju se še vedno spomnim, da sem moral pri vožnji proti vetru, jambor nagniti "v rikverc", pri vožnji z vetrom pa proti sprednjemu delu. Kako je s tem pri jadrnicah, ker je jambor fiksen, oziroma se ga med jadranjem ne da "premikati" ????? :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Danes dopoldne je "test v bzračnem tunelu" odpadle, za kar nje deljena krivda: 50 % ThunderTiger, 50% Roberto ... :oops:

Zjutraj sem najprej ugotovil, da se vrvice skoti izvrtrini na plastični objemki (?) spolh ne da spraviti (ThunderTiger !!!). Najprej sem mislil, da bom obe luknjici povečal kar z "vrtalnikum", toda ker sta preblizu jambora in "in vrtalnik predebel" sem moral to narediti kar "na roko", kar pomeni, vrteti sveder fi 1,5 mm s palcem in kazalcem desne roke ... :oops:

Vendar mi je le uspelo ... :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:

Slika

Pomagal sem si tudi s čisto navadnim, tankim žebljičkom ... =D> =D>

Slika

Moral sem sneti celo jadro ... :oops: :oops: :oops:

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Brez ustreznega orodja je človek nemočan (?) ...

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

:jumpjump: :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ko sem hotel jadro še pritrditi ob jambor z obročki sem reees žalosten ugotovil, da je bilo moje delo zaman, ker sem spregledal, da bi kar dva obročka morala pridit (?) v višini že namedščenih plastičnih ????? kar je seveda neizvedljivo, zato sem moral "štrik" na vrhu jambora malo skrajšat in "ponoviti celo vajo" ... :oops: :oops: :oops:

Slika

Slika

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

:jumpjump: :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:

Slika

Mislim, da mi je ostala še "rešitev Gardijskega vozla" dva v enega in potem mogoče res še test v vetrovnem kanalu ... :wink:

Ja, ja, saj vem ... :oops: Že bežim nazaj v ......... :wink:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Popoldne sem rešil težavo z ¨Gardijskim vozlom" tako, da sem "opalil" kar enega navadnega kmečkega ... :oops: :oops: :oops:

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

... :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump: ...

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Stikal za vklop in izklop je težko dosegljiv, ker se "loputa" prek obeh krmil skoooraj ne da odpreti zato sem moral izzumit "podaljšek" za stikalo, da je kljub new popolnoima odprti lopti veeeliko bolj dosegljivo ... :wink: =D> :jumpjump:

Slika

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ali sem že kaj omenjal varčnost "poševnookih" ??? Toliko vrvice je ostalo, na kolutu 0,00 ... Še kakšen cm je ostal v smeteh, toda pri delu z vrvico nisem polil z vodo (zamočil ...) ničesar ... =D> =D> =D>

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Tako pa izgleda vetrovni kanal by Roberto :wink: katerega sem omenjal že dopoldne ??? =D>

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Tako pa je jadro "pritegnjeno" in "popuščeno". Najprej se mi je zdelo odpiranje in zapiranje jadra malo majhno, todu tudi v sličicah v navodilih za gradnjo je prav podobno.

Glede trenutnih nastavitev jadr bom pa RES rabil kakšen NASVET. Vem, da bi bilo to veliko lažje na terenu, vendar to zaenkrat zame še ni mogoče ... :oops:

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Šele sedaj sem opazil na zadnjih dveh slikah. Prednje jadro je v obeh položajih "zadnjega jadra" na "istem mestu". To verjetno ni OK ??? :oops: :oops: :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Roberto's video production je posnela tudi video, vendar na žalost danes ni bila prisotna Bogdanova Tv ekipa (mujo - samsung ...), zato je rezultat en velik zmazek ... :oops: :oops: :oops: ..., s katerim sem hotel pokazat, da se jadro res "odpira in zapira" ... :oops: :oops: :oops:

http://www.youtube.com/watch?v=stqEHAc-x7I
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Za konec (???) pa še ena "znanost" by Roberto. Če bi čebula če ne imela in če bi Roberto cel 6. september 2009 prespal, bi verjetno že jutri šel, recimo na Cerkniško jezero, ali če ravno ne bi imel veliko časa, na Bajer v Godoviču ... :(
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Roberto napisal/-a:Šele sedaj sem opazil na zadnjih dveh slikah. Prednje jadro je v obeh položajih "zadnjega jadra" na "istem mestu". To verjetno ni OK ???
Flok (prednje jadro) bi se moralo premikati skupaj z bumom (zadnje jadro).
Poglej na filmčku kako se premika:
http://www.youtube.com/watch?v=E_c5P-UfeCQ
John ima stikalo, da lahko flok in bum zateguje posebaj ali pa oba jadrna naenkrat. Ampak to so finese. Mogoče za tvojo drugo jadrnico :wink:
www.okarbon.eu
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Roberto napisal/-a:Za konec (???) pa še ena "znanost" by Roberto. Če bi čebula če ne imela in če bi Roberto cel 6. september 2009 prespal, bi verjetno že jutri šel, recimo na Cerkniško jezero, ali če ravno ne bi imel veliko časa, na Bajer v Godoviču ... :(
No če boš že hodil kaj na naše konce pa le javi .Še jest mojo prinesem pa bova mal namakala te male bajnce.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

HVALA !!! Posnetka si nisem niti ogledal do konca, ker .................... se mi preveč mudi v delavnico, pogledat kaj sem polil z vodo ........................ (zamočil) ... :wink: ... :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

ludwe napisal/-a: No če boš že hodil kaj na naše konce pa le javi .Še jest mojo prinesem pa bova mal namakala te male bajnce.
Zelooo mamljivo vabilo. Pred kar precej leti sem bil v spomladanskih časi vaš "reden gost" s srfom ... Torej je v meni poleg letalca tudi nekaj mornarja ... :wink:

Sliko, ki jo tokrat pripenjam, imam že kar nekaj časa za ozadje na prenosniku in če boste pogledali malo bolj natančno, boste ugotovili, da so še nekoga drugega motila krmila na palubi, ki so res samo za okras in ..................................................... v napoto ... :oops:

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

ludwe napisal/-a: No če boš že hodil kaj na naše konce pa le javi .Še jest mojo prinesem pa bova mal namakala te male bajnce.
"Vidim", da si iz Cerknice. Kje je nastala ta slika, pred dobrimi 30 leti ... :oops: Vsaka podobnost z mano je zgolj slučajna ... :wink:

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Takoj po današnjem prihodu v deloavnico mi je med prsti ostalo nekaj, kar mi ne bi smelo !!! Lepilo reši tudi tako težavo, toda kaj, če se ponovi še kje, med plovbo ... :oops: :oops: :oops:

Slika

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Odgovori

Vrni se na Jadrnice