Začetnik v ECO Expert kategoriji ali pravilnik to dovoljuje

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
AAndro
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 04 Mar 2008, 12:28
Kraj: Ljubljana

Začetnik v ECO Expert kategoriji ali pravilnik to dovoljuje

Odgovor Napisal/-a AAndro »

Pozdravljeni,

Sem začetnik v čolnarjenju, čeprav izkušnje v rc tehniki imam saj sem do sedaj bil usmerjen v letala in sem še vedno.

Ker se zanimam za nakup čolna tipa RTR ECO Expert 08, sprašujem kakšne so omejitve glede nastopa na tekmah. Ogledan imam čoln v carbon izvedbi ter z motorjem TSEZ 1530/6, 4600kV.

Skrbi me edino 2.4Ghz sprejemnik in kratka antenca, drugače pa se zavedam da je potreben cut-off kabelcek, nosilec za številko, po možnosti prevrtati dodatne luknje na strani potopnega kanala (predvidevam da se čoln na račun le tega hitreje popravi), pobarvano dno (kašna barva pride v poštev za karbon?...) Navodila Naviga 2011 sem že prelistal in zavedam se da bo potrebno predhodno precej vaditi, vendar iščem nekaj nasvetov od izkušenih/manj izkušenih tekmovalcev. Nekje sem zasledil da lahko začneš kot začetnik z tekmovanjem v skupini ECO, le z čolni tipa Mini ECO ali je to res pogoj? Prav tako sem zasledil starostno omejitev 15 let (sem 43, sprasujem zaradi sina). Kakšne so omejitve za starosti 11 let in več in ali moramo biti člani čolnarskega kluba? Sam sem član rc letalskega kluba? Za kakršno koli informacijo glede pogojev za udeležbo na ECO Expert tekmovanjih se vam v naprej zahvaljujem. Vsekako bo to prišlo verjetno v poštev prihodnje leto odvisno od prevoženih km/krogov. Lp Andrej
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Zdravo!

Če boš prišel na tekmo boš zelo zaželjen saj tekmovalcev primanjkuje, pa naj bo to v mono, hydro ali eco. Tekmuješ lahko kjer želiš, le da imaš čoln "porihtan" v skldau z pravilnikom. (neuradno ti za barvo dna ne bo nihče težil)
Zaželjeno je, da si v čolnarskem klubu, če pa tudi ne boš, tekmoval boš definitivno lahko. Naslednja tekma je 11.9. porihtaj čoln, malo zvadi vožnjo pa bo.

PS: Ni potrebe da večkrat napišeš isto :wink:
LP Blaž :)
AAndro
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 04 Mar 2008, 12:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AAndro »

Blaž hvala za izredno hitri odgovor ter namig. Čoln ne bo tako hitro porihtan tako da bom lahko prišel kot opazovalec. Kje pa je tekma 11.9?

Ali se na tekmah starostne omejitve 15let za ECO Expert držite kot pribito (vsekakor je vse odvisno kako junior obvladuje coln)?

Lp, Andrej :D
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

AAndro napisal/-a:Blaž hvala za izredno hitri odgovor ter namig. Čoln ne bo tako hitro porihtan tako da bom lahko prišel kot opazovalec. Kje pa je tekma 11.9?

Ali se na tekmah starostne omejitve 15let za ECO Expert držite kot pribito (vsekakor je vse odvisno kako junior obvladuje coln)?

Lp, Andrej :D
Naj bi se in tudi spodobi se da se drži, namreč "otrok" do 15leta ki še ni nikoli vozil modela na tekmi, lahko povzroči veliko zmedo z svojim neznanjem med ostalimi tekmovalci, kar posledično privede do trkov, ki kaj hitro potopijo sotekmovalčev čoln.
Zato mislim, da se otroka uvede v nižji razred kot je to predvidoma.

Če je že namen vklopiti otroka v tekmovanja, se dokupi še primeren čoln za mini eco.
Če je pa vsa zadeva kot "muha enodnevnica", potem je bolje , da ostane to na nivoju kreativnega "igranja".

Pri eco expertu je potrebno veliko več znanja, saj so modeli relativnoma veliko hitrejši kot njihovi manjši bratje, posledično je tudi oprema nekoliko dražja in med tekmo ni prostora za igranje in "treniranje"
lp
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

jaka napisal/-a:
Naj bi se in tudi spodobi se da se drži, namreč "otrok" do 15leta ki še ni nikoli vozil modela na tekmi, lahko povzroči veliko zmedo z svojim neznanjem med ostalimi tekmovalci, kar posledično privede do trkov, ki kaj hitro potopijo sotekmovalčev čoln.
Zato mislim, da se otroka uvede v nižji razred kot je to predvidoma.

Če je že namen vklopiti otroka v tekmovanja, se dokupi še primeren čoln za mini eco.
Če je pa vsa zadeva kot "muha enodnevnica", potem je bolje , da ostane to na nivoju kreativnega "igranja".

Pri eco expertu je potrebno veliko več znanja, saj so modeli relativnoma veliko hitrejši kot njihovi manjši bratje, posledično je tudi oprema nekoliko dražja in med tekmo ni prostora za igranje in "treniranje"
lp
Ne vem, zakaj ste tako dlakocepski.
V naših kategorijah (FSR-V in O) nikogar nikoli nismo omejevali z znanjem. Čolni v teh kategorijah so težki od 4-12kg in dosegajo hitrosti 50 - 80km/h. Takšen čoln lahko naredi zelo veliko škodo.
Vsakega začetnika smo temeljito podučili o osnovnem ''bontonu'' na vodi in nikoli nismo imeli problemov.
Osnova je, da neizkušen tekmovalec ne oz. čimmanj vijuga po progi, drži konstantno linijo in v prihodu hitrejšega tekmovalca drži zunanjo linijo.

Tudi sam sem še dokaj neizkušen in neroden voznik in vedno puščam prednost hitrejšim in boljšim tekmovalcem. Tisti, ki so pa že zverzirani se znajo lepo izogniti nerodnim situacijam.

Iz tega sledi, da mora sedaj Andrej kupiti novi ECO mini čoln se ''izšolati'' in šele potem bo lahko vozil ECO expert kategorijo.
Saj vem, da boste sedaj ''skočili'' in mi razložili kako to ne dovoljuje pravilnik in bla,bla, bla.

Posledično se vprašajte zakaj je tako malo tekmovalcev v teh kategorijah.

Naj moje razmišljanje ne zveni kot zlonamerna kritika pač pa kot tema za razmislek. :wink:
Lp Rado
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Govora je če se ne motim o Andrejevem otroku, ki verjetno še nikoli ni držal komand v roki + da trema in neizkušenost naredita svoje...
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

jaka napisal/-a:Govora je če se ne motim o Andrejevem otroku, ki verjetno še nikoli ni držal komand v roki + da trema in neizkušenost naredita svoje...
Jaz nisem nikjer zasledil opisa znanja uporabe komand tega 11- letnega otroka.
Ne sodi prehitro.
Lp Rado
AAndrej
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 06 Jan 2011, 16:00

Odgovor Napisal/-a AAndrej »

Da vas pomirim. Otrok se nebo udeležil tekme, dokler ne bo primernega znanja oziroma izkazanega potrpljenja za učenje vožnje (da nebo muha eno tednica). Komando je sicer že držal v roki vendar za jadralno letalo ter predelanega Villaina z dvema 2900kV motorjema. Sam sicer imam nekaj osnovnih iskušenj ob predelavi Villaina če to šteje (kar dvomim) se pa zavedam da je ECO Expert class z 4600kV motorjem razred zase. Glede na to da določenih informacij nisem dobil na tem forumu sem postavil vprasanja. Zahvlajujem se za vaša mnenja in ter za vse podane informacije. Bom pa pozorno spremljal forum na to temo. Lep pozdrav Andrej
Uporabniški avatar
MatejMusic
Freak
Prispevkov: 658
Pridružen: 06 Apr 2009, 14:53
Kraj: Cerklje

Odgovor Napisal/-a MatejMusic »

Andrej, prej bosta žačela dirkat, prej bo oči moral nabaviti še kakšen drug model čolna v drugi kategoriji. :lol:
Ta kot je Rado omenil, linija pa gas.
Če boste tako nepopustljivi, bo kmalu vse izumrlo... Saj vas ne vozi 20, da bi bila takaaaaaaa gužva, da bi se kar zaletavali vse povprek. Podmladek je treba sprejeti, ne pozabite, vsak je enkrat začel. Glede na to, da 'že znate' voziti, vam začetnik nebi smel delati večjih težav.


Lp, Matej
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci