Multiplex Funjet

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
bellanca
Tekmovalec
Prispevkov: 244
Pridružen: 23 Sep 2007, 12:50
Kraj: Trate

Odgovor Napisal/-a bellanca »

Imam namen kupit funjet , in ker že imam 60A regulator in 14,8V 2600mAh
35C Lipo , bi še potreboval motor. Kateri bi bil primeren?
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Het 2W25 s prop 5.5x4.5. Ali 2W23 s prop. 5x5(če že nebo preveč). Ne dajat prop z večjim korakom ker boš skuril regler. Mislim da ti je to nekje ta poraba. Če pa hočeš kaj več izvedet pa vprašaj g. Reaktivca ali pa g.Coila. Za njiju vem da vesta in imata meritve v nulo.
Lp Dejan

PS: Če ti denarnica seže vzemi ultro,ker je trši prodornejši pa tudi materjal se ne zmatra tak hitro. Navaden čez čas postane mehak.....
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Laširanje Funjeta

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Danes smo laširali Funjeta Ultra, glede na trenuten pogon je letelo zelo zadovoljivo.

Setup:
- motor Turnigy 2836 Outrunner 2350kv (Turnigy 2226-3000 70mm EDF Outrunner čaka na remont, ta hudi setup pa pride na vrsto, ko se dodobra vletim...)
- regulator Foxy R-65 SBEC air/heli
- celice Turnigy nano-tech 2650mah 4S 25~50C
- servoti Hitec HS65 carbonite
- sprejemnik Jeti R4
- elisa Graupner SpeedProp 5,5x4,3

Treba se bo še poigrat z nastavitvami hodov, da bo postal še prijaznejši in da bo valjalo kot po vrvici, trenutno ga še malenkost zanaša :D

Slikal snemal kot ponavadi naš Damč (damjane), pogledat pa nas je prišel tudi Dušan (lukas)...

lp D&D
Priponke
Funjet hitrost po doplerju
Funjet hitrost po doplerju
Funjet.JPG (65.1 KiB) Pogledano 5579 krat
Pilotovska
Pilotovska
Funjet ultra.JPG (84 KiB) Pogledano 5579 krat
Zadnjič spremenil Ultimate, dne 15 Avg 2011, 21:23, skupaj popravljeno 2 krat.
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

To pa je spomin na čase ko sem še..... :lol: :lol: :lol:
Kak hud pogon imaš v načrtu? Kakšen prop si imel gor?
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

dprulles napisal/-a:To pa je spomin na čase ko sem še..... :lol: :lol: :lol:
Kak hud pogon imaš v načrtu? Kakšen prop si imel gor?
Se mi je zdelo, da sem nekaj pozabil :oops: podatki o elisi (zgoraj dodano)...

Za tazlobni pogon pa že čaka CC ICE 100 in pa HET, ki pa naj zaenkrat ostane skrivnost :D

lp
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
bellanca
Tekmovalec
Prispevkov: 244
Pridružen: 23 Sep 2007, 12:50
Kraj: Trate

Odgovor Napisal/-a bellanca »

Koliko imate težo funjeta , moj je precej težak , komplet 1080g. Bo mi zadeva sploh letela dobro glede na takšno težo?
Uporabniški avatar
digidon
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 13 Dec 2009, 13:15
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a digidon »

nit ni tak huda teža, če je le pravi motor, moj ga je vagal cca 1200g edino malo težje gre met iz roke :)
3D is art painted in the air :)
bellanca
Tekmovalec
Prispevkov: 244
Pridružen: 23 Sep 2007, 12:50
Kraj: Trate

Odgovor Napisal/-a bellanca »

Motor imam ta: http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... cts_id=755
Propeler 4,7Ă—4,7 Zadeve še nisem sprobal , upam da bo zakaj.
alex83
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 03 Jan 2010, 20:59
Kraj: Zabukovica

Odgovor Napisal/-a alex83 »

S koliko vrtljaji startate te funjete? Polni obrati, ali 3/4 ali kaj tretjega? namreč danes imam v planu poizkusni let z funjet ultra (original pogonski set). Ima se kdo kakšen koristen nasvet za prvič? Kolko sem opazil na filmčkih se štarta nekje po 45 stopinj. Edin to ne vem kolk vrtljajejev.
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Orig . pogon ima ca 2500-2700kv/v,propeler 6x5.5 če se ne motim...? In na 3s obljubljajo brisni prelet ćez 200kmh? Potem ga komot vržeš s 60-70% gasa.
Naj ti ga prvič negdo drug vrže. Lepo kot sulico, pod kotom 35 do 45 stopinj. Za visoke hitrosti pa motorje z manj kv/V in na 6S. Ker z 4.75x4.75 ne bo dosegal dosti preko 200kmh(poglej koliko propa ti seže čez trup nosilca motorja.Mogoče kak cm).
O pogonu ki zdrži in požene ultro ca. 260-280kmh smo pa že večkrat govorili.
Uspešen polet.
lp Dejan
:D
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
alex83
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 03 Jan 2010, 20:59
Kraj: Zabukovica

Odgovor Napisal/-a alex83 »

hvala za nasvete. Originalen motor ima 2950kV, propeler si navedel pravi ja, končna teža pa je 950g, razen če mi vaga ne kaže prav.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Funjet

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Glihkar iz travnika...

danes sem nastavil hode na tovarniške nastavitve, čeprav je malo skregano z logiko in sicer:

- višina: -8 (dol) / +10mm (gor)
- eleroni: -11(dol) / +8mm (gor)
- kot motorja sem pustil na 0°
- expotenciali na elerone in na višino -40%

Take nastavitve mi ugajajo, rola pa je sedaj kot na špagi...

Teža s komponentami iz prejšnje strani:
- 935g

Moč in poraba:
- cca 800W
- cca 55A
(na tleh)

Timer sem imel narejen na 4min in pokuril 1700mAh z nažiganjem in presledki, podaljšal ga bom na 5min...

V razmerah kot danes je letelo v vodoravnem letu okoli 200km/h pri pikiranju pa znatno več. Motor se je precej segrel, tako, da bom naredil nov CFK nasilec z večjimi zračnimi odprtinami in vstopnikom zraka. Ta setup mi je glede cena/zmogljivost/masa trenutno bomba :D

lp
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
bellanca
Tekmovalec
Prispevkov: 244
Pridružen: 23 Sep 2007, 12:50
Kraj: Trate

Odgovor Napisal/-a bellanca »

Sem malo prej sprobal moje komponente za funjeta , regulator 60A , motor: http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... cts_id=755
Lipo 14,8V 2600mAh 35C , propeler 4,75Ă—4,75 , teža komplet 1080g. Zaenkrat sem ga sprobal samo na tleh , in sem bil malo razočaran nad močjo oziroma potiskom , razmerje nekje 1:1 , s tem da mi komponente postanejo precej vroče , je to normalno? In glede potiska , bi lahko vzel malo večji propeler?
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Če ni hlajenja-na tleh,se segreje. To je normalno. O potisku tega propa(4.75x4.75) pa sem omenil že prej. Če daš večji propeler ti bo trošil preveč A in
regler nebo zdržal. Mislim da je že sedaj preko meje 60A. Turnigy 2836 3200kv/V potegne na tvoj prop in 4s med 65-70A,ta motor glede na to da ima 3400kv, bi lahko pokuril še več A. Za ta motor pa nevem,vidim pa da je težka zadeva. 225g fijuu.....
No malo se boste igrali,potem vas bo pa minilo :D :D . Jaz sem porabil za motorje in reglerje malo morje denarja. Pokuril reglerjev in motorjev,da sploh sam ne vem. Lahko pa povem da mi je ultra šla najbolj na Het 2w25 in to na 5s in na prop 5.2x5.2. To je zneslo nekje 1700w in ob pametni vožnji,se pravi dosti hlajenja je to HET 2W25(2650kv/v ,50A,1100W so karakteristike) prenesel brez problema.

Lp
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Nosilec motorja

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Rečeno storjeno, danes sem porihtal nov nosilec motorja, kateri bo zagotovil bistveno več prepiha skozi motor... :D

Za nastavitev kota motorja sem naredil skalo kot v orininalu in med karbon ploščice vlepil varovalno matico, funkcionira perfektno... :wink:

Jap... kot je Dejan (dprulles) povedal je še vedno najprimernejši motor HET 2W25... to je to... :D

lp
Priponke
CFK nosilec
CFK nosilec
P8220253.JPG (76.05 KiB) Pogledano 5160 krat
Skala za stopinje
Skala za stopinje
P8220255.JPG (60.94 KiB) Pogledano 5160 krat
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Če imaš zunanjevrteči motor ga je najbolje zmontirat kar na zunanjo stran, tako sva imela tudi z Dejanom nameščeno Cobro za hitrost (285 km/h). Je tudi malo bolje zaradi izkoristka propelerja.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Pogon

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

mihah napisal/-a:Če imaš zunanjevrteči motor ga je najbolje zmontirat kar na zunanjo stran, tako sva imela tudi z Dejanom nameščeno Cobro za hitrost (285 km/h). Je tudi malo bolje zaradi izkoristka propelerja.
Outruner, ki je sedaj v Funjetu je samo začasen oz. da se vletim, zatem bo HET 2W25, kateri se mi zdi najprimernejši, hitrostnih podvigov ne bom delal, čeprav me je Dejan (Coil) žical s HETom 2W30 na 6s... Kolebam še edino z izbiro 5S1P celic s kapaciteto okoli 2600mAh...

Zunanja pritrditev za outrunerja je vsekakor dobra ideja, to kar pa sta s Coilom oz. Dejanom počela pa je že mejilo na "znanstveno fantastiko"

Vsekakor je Funjet res jet za zabavo, glede sposobnosti za kos gradbenega materiala... 8)
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Pogon

Odgovor Napisal/-a mihah »

Ultimate napisal/-a:
Zunanja pritrditev za outrunerja je vsekakor dobra ideja, to kar pa sta s Coilom oz. Dejanom počela pa je že mejilo na "znanstveno fantastiko"
No ja, v bistvu ni bilo nič kaj takega, samo dobro premišljeno je bilo vse skupaj in oba sva se potrudila maksimalno. :-) Kljub temu, da je bil pogon res zmogljiv, bi imel takega funjeta tudi za vsakdanje letenje če bi lahko motor termično zdržal kar pa je seveda nemogoče.

Kar ti je Dejan svetoval, bi ti tudi jaz, saj se boš hitrosti z 2W25 tudi hitro navadil...

Če pa vztrajaš ti pa za celice priporočam tele: http://www.billowy-battery.com/products ... il672.html

Se da vlečt 40C trajno... :-)
www.lipo.si
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Odgovor Napisal/-a scrat »

Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Re: Multiplex Funjet

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Danes prvič preizkusil štart funjeta s pomočjo elastike in moram reči, da se je zadeva bolje obnesla kot pa met iz roke.
Elastiko sem uporabil tole: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=10609 in sicer sem jo dal v dvoje, daj je moč večja pri sami iztrelitvi.
Sama rampa je narejena tako, da se popolnoma zloži in razstavi ter je enostavna za transport.

Bližnjica do video posnetka: http://www.youtube.com/watch?v=nSaofTCWteU
Še nekaj slik:
Priponke
111111.jpg
111111.jpg (121.81 KiB) Pogledano 4839 krat
DSC0442911.jpg
DSC0442911.jpg (149.61 KiB) Pogledano 4839 krat
DSC0443011.jpg
DSC0443011.jpg (145.87 KiB) Pogledano 4839 krat
Lp, Primož
ddark
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 16 Mar 2011, 09:20
Kraj: Zadar

Re: Multiplex Funjet

Odgovor Napisal/-a ddark »

Jučer se naganjao stari Funjet u okolici Zadra :D Pogon je Turnigy 2836 3200KV, 6x4 prop, 2100 3S 35C baterija, HK 60A ESC.
Priponke
funjet227kmhmala.jpg
funjet227kmhmala.jpg (90.42 KiB) Pogledano 4610 krat
fjm1.jpg
fjm1.jpg (99.73 KiB) Pogledano 4610 krat
fjm2.jpg
fjm2.jpg (93.15 KiB) Pogledano 4610 krat
Uporabniški avatar
Dandy
Razpravljalec
Prispevkov: 76
Pridružen: 08 Apr 2007, 21:20
Kraj: Ljubljana

Kako težko ga je leteti?

Odgovor Napisal/-a Dandy »

Lep pozdrav,

sedaj končujem s sestavljanjem mojega mpx funjeta ULTRA, pa se mi je porodilo vprašanje, kako težko ga je leteti? Ne bi ga rad že pri prvem metu razbil ... [-X

Do sedaj sem letel z trainerjem, nizkokrilnim trainerjem, mpx Merlinom. Predvsem me zanima, kako težek je prehod iz mpx Merlina?

Hvala vnaprej za odgovore, Marko
Sky fits heaven so fly it!
(Madonna)
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Multiplex Funjet

Odgovor Napisal/-a manpower »

Model je zelo stabilen in zna leteti tudi počasi tko da brez panike mora jit če je vse kot mora biti.
LP
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
Dandy
Razpravljalec
Prispevkov: 76
Pridružen: 08 Apr 2007, 21:20
Kraj: Ljubljana

ULTRA

Odgovor Napisal/-a Dandy »

funjet ultra
funjet ultra
IMG_4215_1.JPG (97.74 KiB) Pogledano 4408 krat
Pa je tudi moja gotova - ULTRA namreč. Pripenjam nekaj slikic ... Bom poročal po prvih poletih! LP, Marko
Priponke
funjet ultra
funjet ultra
IMG_4208_1.JPG (102.1 KiB) Pogledano 4408 krat
funjet ultra
funjet ultra
IMG_4212_1.JPG (122.55 KiB) Pogledano 4408 krat
Sky fits heaven so fly it!
(Madonna)
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Re: Multiplex Funjet

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Zgornji del mi je zelo vsec. Pogon?
Me ze malo nostalgija daje. Ce si ga bom spet omislil, ga bo poganjalo 6 celic in pa kakih 1500kv/V motor, het ali pa mega ,ki bi prenesel 2KW. Je pa spet problem. Za visoke hitrosti mora biti prop vsaj 6 ali 7 col. Moment propa pri teh dimenzijah, ,tako mocan, da ga vlece v smeri vrtenja propa. Drugace z "normalim pogonom fajn igracka".
Toliko o mojih izkusnjah.
Naj te dobro sluzi.

Lp
Sem prvak v postelji.......


.....lahko spim cele dneve.
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov