Viktorija

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Viktorija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Pred šestimi leti je LORD GoGo že objavil temo s pravilnim imenom jadrnice, jaz pa ga bom kar malo poSlovenil... Na koncu te teme obljubljam video, do takarat pa prosim veliko POMOČI !!! Za začetek 2 sličici, kako bi to moglo bit ...
Priponke
victoria2.jpg
victoria2.jpg (5.02 KiB) Pogledano 8974 krat
Victoria.jpg
Victoria.jpg (12.54 KiB) Pogledano 8974 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Nadaljevanje v malo drugačnem "stilu", kakršnega ste pričakovali ... Viktorija je še nvedno v trgovini, jaz pa semk že danes poskrbel, da bo jutri delavnica fraj in drujžinski skupni interesi va razmerju 1 : 1 ... :wink:
Priponke
Slika2333.jpg
Slika2333.jpg (64.08 KiB) Pogledano 8971 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ko ta se obe okenski krili (?) že sušili, sem s police mtelo MC 12, jo najprej s krpo očistil vsega prahu in ker se potem s stikalom za vklop ni zgodilo NIČ, sem jo priključil na polnilec, 1 x do jutri zjutraj ...
Priponke
Slika2334.jpg
Slika2334.jpg (60.99 KiB) Pogledano 8967 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ko je bilo to opravljeno sem pričel iskati nekaj, kar sploh nisem vedel, če imam in tudi našel ... :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:
To bo moja literatura pred spanjem, če bom v navodilih tudi res našel tisto, kar iščem. Siguren sem,. da obstajajo "avio moduli", "heli moduli", mogoče tudi "navtic moduli" ????????????????????? Verjetno bom to ugotovil še danes zvečer ... [-o< [-o< [-o<
Priponke
Slika2335.jpg
Slika2335.jpg (66.18 KiB) Pogledano 8960 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ti mi je pa malo prej uspelo "skinti" z Interneta. Zdi se mi, da se je to imenovalo "vinč", zanima me pa, če bom, in kako, bom to sploh rabil ??? V originalnih Angleških navodilih, se mi zdi (zopet ...), da sta omenjena standardna (?) servo mehanizma ???
Priponke
HS-815BB+.jpg
HS-815BB+.jpg (11 KiB) Pogledano 8949 krat
HS-785HB.jpg
HS-785HB.jpg (8.72 KiB) Pogledano 8949 krat
HS765 hb.jpg
HS765 hb.jpg (5.51 KiB) Pogledano 8949 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
dr.fly
Tekmovalec
Prispevkov: 265
Pridružen: 22 Apr 2011, 17:39
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dr.fly »

na svoji victoriji imam tist servo z edolgo roko
dr.fly
Tekmovalec
Prispevkov: 265
Pridružen: 22 Apr 2011, 17:39
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dr.fly »

na moji victoriji mam tist servo z dolgo roko in dela vredu
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Pri jadrnicah uporabljamo za napenjanje jader vinč - jaz mu pravim navijalo, ali pa močnejši servo z daljšo ročico.
Vinč rabi manj prostora, je pa težje naredit napeljavo vrvic - ne smejo se odvit iz koluta. Servo z ročico pa rabi več prostora, vendar vrvica lahko visi, doklej je jadro ne potegne.
Mislim da za jadranje ni posebnega "programa" na vodenju. Jaz dam na ročko za gas pomik jadra, na smer pa krmilo in dela.
Sam se dosti ukvarjam s F5G jadrnicami - 75 cm dolžine in škoda, da sva tako daleč narazen, sicer bi se kar sam ponudil za pomoč.
Redno spremljam Robertovo okrevanje in le tako naprej.
LP Niko
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Niko, Hrastnik, ali sva se mogoče tudi poznala ???

Če bi mi na natu usoelo najti kakšen video, kako to izgleda v praksi (servo - napenjanje jadra) bi mi bilo to več kakor dobrodošlo ...

Glede komandnih ročic pa sem jaz "pogruntal" popolnoma isto. Na levi ročici, kjer imam tudi na letalih smer, bi bila tudi pri jadrnici smer, na ročici za gas, ki se sama ne vrača v nevtralni položaj, pa napenjanje jadra.

Ker sem nekje (?) zasledil, da je v ponedeljek napoveden JZ, se zna zgodit, da tudi Viktorija že v ponedeljek prijadra v svoj domači pristan, zato sem ji danes zjutraj najpej "naštima" njen privez (?) ...

Pravijo, da je Internet okno v svet, toraj se s tem tudi razdalje zelo zmanjšajo in ker ima že skoraj vsak mujo tudi fotoaparat, mislim da mi bo tvoja pomoč zelooo dobrodošala. Vsakakor tudi od kogarkoli drugega ... v [-o<
Priponke
Slika2336.jpg
Slika2336.jpg (57.52 KiB) Pogledano 8812 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Tudi spoznala sva se pred leti na Kalu sem bil zraven, ko si pri nas pustil Swifta čez zimo. Pri avionih sem jaz v drugi vrsti, tako da se me najbrž ne boš spomnil.
Pri zagonu jadrnice pa ti bom sigurno pomagal.
Ko jo boš dobil poglej kaj so naumili konstruktorji. Potem bomo pa naprej ugotavljali kaj bo najbolje.
LP Niko
Priponke
Varianta s servoti
Varianta s servoti
servota.jpg (28.73 KiB) Pogledano 8768 krat
Varianta z vinčem
Varianta z vinčem
vinÄŤ.jpg (74.24 KiB) Pogledano 8768 krat
dr.fly
Tekmovalec
Prispevkov: 265
Pridružen: 22 Apr 2011, 17:39
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dr.fly »

živjo a tista jadrnica k ma vinč zadi pr krmi je tvoja
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ne spomnim se več v kateri temi je bil "govor" o tem, toda pravilno sem se spominjal bnavtičnega programa ... Na MC 12 res obstaja "program" za čolne ... Seveda bi prav sigurno šlo z vsakim oddajnikom, ki obvlada 2 kanala ???
Priponke
Slika2337.jpg
Slika2337.jpg (62.34 KiB) Pogledano 7443 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

KJer sem danes hotel preizkusiti oba servomotorja, ki ju mislim uporabiti na jadrnici, sem moral najprej na enega "prišvasati" konektor, kar mi je tudi kar fletno (?) uspelo ... =D>
Priponke
Slika2339.jpg
Slika2339.jpg (56.48 KiB) Pogledano 7438 krat
Slika2338.jpg
Slika2338.jpg (54.24 KiB) Pogledano 7438 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Seveda takoj sledi vprašanje !!! Ali bo Graupnerjev servo DS 8411 z ustrezno ročico (zdi se mi, da je priložena kompletu jadrnice), dober za premikanje jader ???
Priponke
Slika2340.jpg
Slika2340.jpg (48.51 KiB) Pogledano 7432 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Naslednjo težavo pa bo verjetno moral rešiti Bogdan ... Kljub kar precejšnjemu številu quartzev, ki jih imam na zalogi, sem vseeno moral enega sprejemniškega 92 K vzeti iz Swifta, da sem sploh lahko preizkušal, če servo sploh dela. In tu se je pojavil še en problem, ki mi je vzel skoraj celo popoldne, rešil pa ga vseeno nisem ... :oops: Delovanje servota sem lahko testiral samo z oddajnikom MC24, z MC12 pa NE !!! Uporabljalo sem isti oddajniški quartz in isti sprejemnik. Z MC24 je servo delal 111 % OK, z MC12 pa je samo poskakoval "prosto po Robertotu" ... V katerem zajcu tiči gozd ???????????????????????????

Danes sem mislil s seboj "na ranč" odnesti tudi X-400 (?) heli, da bi ga poiskusil "zavrteti" vsaj na tleh, vendar zaradi dopoldanskih slabih izkušenj, tega NE bom storil !!!
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Pri komandi poglej način dela PPM ali PCM - lahko da je tukaj zajec.
Sicer ne vem karakteristik tvojega serva. Za jadrnice naj bi bil navor nad 10 kgcm pa je v redu. Za šibek veter je dovolj tudi manj.
Lahko, da bosta servota že zraven.
LP Niko
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

MC12 ima verjetno samo PPM. Da obstaja tudi PCM pa si me spomnil prev ti !!! Še ena nova zadeva, zaradi katere se bom lahko butal z glavo ob zid ... #-o Ali se razlikujejo tudi PPM in PCM sprejemniki ??? Med kar precejšnjmim številom qvarcev sem zasledil tudi nekatere z oznako DS (doplsuper ???). [-o<
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
PCM in PPM se kar razlikujeta, čeprav če jaz dobro vem ne v kvarcih, običajno na sprejemniku piše če je za PCM, sicer je za PPM.
Nekateri sprejemniki imajo dvojno stopnjo pretvarjanja frekvence (vse za manj motenj) in ti rabijo potem druge kvarce. Mora gor pisat.
Vsekakor "na suhem" preveri delovanje in ko se bo ujelo bo v redu (hy).
LP Niko
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Za Viktorijo sem namenel ta dva servota. Eden ima okrog 6 kg (smer), drugi okrog 12 (jadro) ...
Priponke
Slika2345.jpg
Slika2345.jpg (56.16 KiB) Pogledano 7259 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ko em v sprejemnik in oddajnik MC 12 končno vstavil oba prava quartca, sta tudi oba servota delala 111 % ... In kako sem to dosegel ??? Izvedel sem še edino stvarm ki je do sedaj še nisem !!! Iz oddajniškega modula na MC 24 sem oddajniški quartz preselil v MC 12, ki se na to ni prav nič pritoževala ... Sedaj brez kakršnihkoli problemo delajo prav vsi sprejemniki, mki sem jih preizkusil ... :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:
Priponke
Slika2350.jpg
Slika2350.jpg (53.34 KiB) Pogledano 7253 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Žalostno poa je, da sem med kar precejšnji številom raznoraznih quarcev našel samo en "normalen" par, vendar sem skoraj prepričan, da sem imel nanmanj en (50 K) rezerni par za tekmel, če ne celo dva (58 K). Zanimivo je predvsem to, da ne najdem oddajniških, ki jih niti slučajno ne bi mogel pozabiti v kakšnem sprejemniku ...
Priponke
Slika2349.jpg
Slika2349.jpg (65.33 KiB) Pogledano 7652 krat
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Mare77
Razpravljalec
Prispevkov: 149
Pridružen: 09 Jul 2006, 22:28
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Mare77 »

Damn man... tri strani dolga tema, pa še niti jadrnice nisi dobil :o
Bom z veseljem spremljal, da se bom kaj naučil =D>
Upam, da bom tudi jaz uspel kaj nabavit... [-o<
Slika LPG -ja

Every flight ends in the crash. Some are just a little worse then others.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Mare77 napisal/-a: Damn man... tri strani dolga tema, pa še niti jadrnice nisi dobil :o
Verjetno je ta tama za sedaj (?) vsebinsko bolj povezana s temo "Okrevanje očeta Roberta", toda ker imam v delu kar 3 (?) različne projekte, sem tudi za jadrnico odprl svojo temo. V tej temi še več vprašujem vnaprej, ker se res ne morem sklicevati na pomanjkanje mojega spomina, saj jadrnice res nisem še nikoli sestavljal ...
Danes bi morala Viktorija že prijadrati iz Cerknice, vendar ko gledam skozi okno ni še no benega sledu o JZ ... :wink:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Zaradi prevelikih temperatur na celini, je Viktorija (Bogdan !) danes dopoldne izkoristila kratkotrajno spremembi vetra iz JZ na SV in odplula na mmmuurrjjjjeee ... :oops: :oops: :oops:
Upam, da se bo do naslednjega ponedeljka res vrnil(a), kakor je obljubil (a) ... :oops: :oops: :oops:
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Mare77
Razpravljalec
Prispevkov: 149
Pridružen: 09 Jul 2006, 22:28
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Mare77 »

Torej si že nasedel #-o
Slika LPG -ja

Every flight ends in the crash. Some are just a little worse then others.
Odgovori

Vrni se na Jadrnice