Iščem razlago za izgubo modela

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a Zizy »

Pozdrav vsem skupaj.
Danes žalujem za izgubo modela,pa čeprav je bil easystar je bila notri kvalitetna oprema od futaba.Naredil sem si ga posebej za jadranje zelo lahki servoti,baterija lipo 1000mAh,majhen brezkrtačnik,res model je bil peresno lahek.Ker pa sem v jadranju na termiko in pobočje začetnik in nepoznam raznih zahribnih rotorjev,močnih dviganj in je bil model mogoče celo prelahek sprašujem vas,če bi znal kdo kaj povedati.
Jadrou sm na pobočju v okolici Osilnice.Naredil sem 2 štarta in naletel krasnih polure brez motorja,kar mi je za začetnika v pobočnem jadranju bilo v neizmerno veselje.Pihalo je čisto prau da je easystar brez problema penjal v višave,dvakrat je bila(verjetnu)termika tako močna,da je model še ko helikopter v vertikalo za kakšnih 20-30m,nato sem spet se malo vozil naokoli in me je easy presenetu kako je obvladljiv na tisto majhno smer ko jo ima zadaj in to tudi v vožnji proti hribu,sepravi polure je bilo popolnoma vse uredu.Potem sem šel spet v veter in v višave in je bil solidno visoko pa sem reku bom šel še malo gor,potegnem višino,da sem iz moje perspektive vidu krila in rep v liniji.(v tem položaju težko opazen model)Tisto črto od avijona sem gledal 2 sekunde in potem konec vidne povezave z modelom.Hitro očala dol,palco naprej iščem model po nebu njega pa nikjer.Vidnega polja sem imel kar precej naokli,oblaki so bili zelo visoko in za hribom.Palico sem držal polno v levem zavoju in višino na polovico dol 15minut modela pa nikjer,nakar sem žalostno obupal in z neverjetnimi mukami izklopil oddajnik in se se odpravil domou :( :( :(
Hvala lepa za mnenja.
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

V letalstvu velja pravilo: ne pusti, da te avion odpelje nekam, kjer tvoja zavest ni bila pred nekaj minutami.

V modelarstvu lahko to zožiš na nekaj sekund in ohraniš isti princip.

Preden se z modelom odpraviš v tako oddaljenost ali višave, da ti pod določenimi položaji že zginja iz vidika, moraš biti z njim tako uleten, da točno veš, kje ga lahko pričakuješ čez nekaj sekund.
Tipična situacija je tekmovalno jadralno letenje, ki se zna odvijati tudi po kilometer daleč. Takrat vidiš model le dva trenutka v celem krogu, a ti mora biti to dovolj, da veš kako ga upravljat in da ga znaš pripeljati nazaj. Ta situacija je tudi edina pogojno opravičljiva za tovrstno tvegano početje; vse ostale so zgolj kurčenje, preseravanje in kar je še takih izrazov. Zapomni si, v letalstvu ostanejo živi tisti, ki se zavedajo svojih omejitev in ne pretiravajo po nepotrebnem.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Na napakah se učimo. To je šola za naprej.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Saj si sam povedal, da si ga odpeljal tako daleč, da ga nisi več videl. Ne vem kakšno mnenje še potrebuješ? :D

Če misliš model vozit daleč, moraš bit skoncentriran na tisto piko v nulo, ker če ga enkrat zgubiš bo verjetno že prepozno, ko ga boš spet našel, pa še vedel ne boš več kaj dela model. Sploh če letiš v vetru in v nemirnem ozračju lahko pričakuješ razne zanimive reči v zraku in je lahko hitro konec.


V temi aerozprega vrhnika si lahko pogledaš kako se je končalo par trenutkov nepozornosti pri ultralajtovem tavelikem gupiju.
Fly it like you stole it!
Zizy
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 17 Jan 2011, 20:59
Kraj: KOČEVJE

Odgovor Napisal/-a Zizy »

torn4do!
Napisal sem da sem videl model kako se vzpenja in sem dodal še malo višine in pač model videl v liniji repa in kril in v tej poziciji sem ga gledal cca 2 sekundu in sem bil prepričan,da ko bom dal palco naprej bom še zmeraj videl križ modela in ne piko,ker easy stara vozim največ ur in vem kako velik je na določenih višinah.Ko letim zjim na ravninah z motorjem sem bil znjim še višje kot takrat ko sem ga videl v zadnjem položaju.Nisem se hotel preizkušati do kje seže moj pogled,pač pa navadno pobočno jadranje.Razumem da se v zraku na višinah dogaja vsesorte,ampak bi potem ga moral še zmeraj videti,ko ga po nebu premetava v vse smeri,tok da je moja razlaga ta ker druge nevidim in naj me kdo potrdi,da je v model udaril izredno močan,širok termični steber in me je katapultiralo v višave in to v neverjetnem kratkem času,da od izija ni ostala tudi pika,pa če se da s kašnim manevrom tole rešit.Model je namreč izpuhtel iz zraka.
Vedno je bolje, če si spodaj in si želiš, da bi bil zgoraj, kot pa da si zgoraj in si želiš, da bi bil spodaj.
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Da ti ga niso ugrabili vesoljci :D
Lp Luka
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Sliši se še najbolj temu podobno ja. :) Glavno da ni pilotova napaka pa je kul. :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Res ne vem kaj sploh jokaš,drugič pa nižje jadraj,tuki si čisto sam kriv!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Temu se reče strokovno "sublimacija".
Sublimacija je prehod snovi iz trdnega v plinasto stanje.

Torej, ko model izgine... se je spremenil v plin.... :wink:
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a 3D »

Na modelu, ki ima vgrajen motor, je treba dati gas do daske in v zaporedne lopinge. Če pa motorja ni, pa role do onemoglosti. Ni hudič, da se enkrat nekaj ne pobliska v zraku.
Ves problem je v tem, da se oči ne sfokusirajo na pravo razdaljo. In potem begaš z očmi po zraku sem in tja, modela pa nikjer.
Meni se je to že večkrat zgodilo in to vzamem v zakup. Pogosto zijam okrog, potem je pa panika. :wink: :wink:
Zaenkrat sem imel kar srečo. Iskal sem ga po zraku tudi s pomočjo kolegov, ki so bili prisotni. Ob tej priložnosti se jim zahvaljujem in se priporočam za naprej, ko bom v težavah. =D> =D>

LP Bogo

PS: Ko jaz vržem model na pobočju, se vedno poslovim od njega. :P :P
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Se strinjam z ugotovitvami 3D-ja. Tvoj problem (verjetno) ni zaradi vesoljčkov in sublimacije, ampak zaradi omejitev očesa. Ta se namreč v težkih vidnih pogojih (ko komaj še vidiš kar gledaš, ali pa samo še prepričan da gledaš nek objekt) sfokusiran na recimo temu "default" fokus, ki pa je od 3-10 metrov.

Iz teorije v prakso... izredno težko je najdi letalo na modrem nebu, ki leti visoko in ne vleče za sabo bele črte. Ko je pikica na nebu in z očesom prečesavaš modrino neba, je tvoj fokus na 3-10m, kar pomeni, da ga ne boš našel. Zelo pa pomaga, če pogledaš na kak oblak v bližini in nato iščeš po nebu, saj tako oko prepričaš da se fokusira na razdaljo, kjer naj bi bilo letalo.
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a flesh »

Ne no, to so bile baze tako nizke, da je model v oblak posrkal.
Marco
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Mar 2009, 05:41

Odgovor Napisal/-a Marco »

Tudi meni se je to že zgodilo. Nekje je sigurno padel na tla. Od kar sem izgubil model, na vsak model napišem svojo GSM številko.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Marco napisal/-a:Tudi meni se je to že zgodilo. Nekje je sigurno padel na tla. Od kar sem izgubil model, na vsak model napišem svojo GSM številko.
Ja pa še mol,da bo prletu skoz Mercedezovo šipo :lol: :lol: .
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Odgovornost, neodgovornost... zato pa naj bi zavarovali odgovornost, ne?
Uporabniški avatar
dakaloka
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 07 Okt 2012, 13:16

Re: Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a dakaloka »

Uporabniški avatar
janko1
Profesor
Prispevkov: 1051
Pridružen: 06 Avg 2007, 06:14
Kraj: Novo mesto / Dolenjska / Slovenija / EU / Zemlja / Rimska cesta /
Kontakt:

Re: Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a janko1 »

Zdravo
Mislim da je vsakdo vsaj nekajkrat doživel da letala nisi več videl, ali da nisi vedel kam leti,...
To se dogodi takrat ko letiš na robu svojih sposobnosti.
Pri nas je modelarski kolega Jernej, vpeljal izraz ; " Motnja med ušesi "

Pa naj se ob tej priložnosti pohvalim; Easy starja sem letel na višini 1110,5m in mi je tudi skoraj ušel.
Sem pa pri teh poskusih doseči veliko višino opazil, da je zelo velika razlika v vidljivosti. Najbolj sem videl, če je bilo nebo rahlo oblačno.

8) Janko
Modelarstvo zaradi službe ne sme trpeti !

Ko sem pijan me vsi vidite, ko sem pa žejen pa nobeden.

NEUČAKANOST je izraz za dejanje, ko Dolenec začne jesti grozdje.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Pa naj se ob tej priložnosti pohvalim; Easy starja sem letel na višini 1110,5m in mi je tudi skoraj ušel.


Ja kake oči pa maš ti :o :o :o :o :o . 6m glajda se še komaj vidi na tej višini kaj še le 1,4m Easy starja 8-[
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 719
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Re: Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a Jaro »

janko1 napisal/-a:Easy starja sem letel na višini 1110,5m in mi je tudi skoraj ušel.
Nadmorske višine...
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Če je pa stal na višini 1110m. =P~ :D :D
Andreo
Uporabniški avatar
janko1
Profesor
Prispevkov: 1051
Pridružen: 06 Avg 2007, 06:14
Kraj: Novo mesto / Dolenjska / Slovenija / EU / Zemlja / Rimska cesta /
Kontakt:

Re: Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a janko1 »

Glede mojega rekorda z Easyjem.
http://www.youtube.com/watch?v=ZDkr2rSl834&lr=1
Pred pričami , merjena višina pa od mojih poplatov navzgor.
Naj povem da je pa bilo poskuov kar nekaj ob različnem vremenu, da sem ugotovil kdaj je najboljša vidljivost.
Vozil sem brez očal - daljnogleda.
So mi trije kolegi pomagali, ampak ko je samo še pikica ki jo slutiš je to težko.
Priznam, da smo ga ob povratku kakšne pol minute iskali po nebu in našli nekje, kjer ga po logiki ne bi smelo biti

8) Janko
Modelarstvo zaradi službe ne sme trpeti !

Ko sem pijan me vsi vidite, ko sem pa žejen pa nobeden.

NEUČAKANOST je izraz za dejanje, ko Dolenec začne jesti grozdje.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Iščem razlago za izgubo modela

Odgovor Napisal/-a Krist »

Podobno se je tudi meni. Vzlet je bil normalen, po dveh minutah sem našel močno dviganje in po treh minutah je model izginil. S kolegom sva prečesala tisti del neba in modela kar ni bilo. Potem sem spustil flape do konca dol in višino naprej, po nekaj minutah sva ga zagledala in odločil sem se za pristanek. To je bilo najdaljših 13 minut v modelarski karieri.

Drugače pa šola za naprej....
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno