PEGASUS

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

PEGASUS

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kot zagrizenemu samograditelju, mi je v oko zapel tale Topmodelov jadralček PEGASUS, ki se mi zdi primeren kandidat za bolj takšne "švohotne" termične razmere.

Bogato navodilo za sestavo modela, (KLIK) pa nudi veliko informacij tudi za samograditelje, ki bi si hoteli narediti nekaj podobnega, saj je prikazano kar dosti detaljev.

Mi je pa ta model morda zanimiv tudi zaradi dejstva, ker me rahlo spominja na mojega Horneta F5J iz leta 2005.

Mitja
Priponke
pegasus 3.jpg
pegasus 3.jpg (46.58 KiB) Pogledano 5798 krat
pegasus 2.jpg
pegasus 2.jpg (19.87 KiB) Pogledano 5798 krat
pegasus 1.jpg
pegasus 1.jpg (41.57 KiB) Pogledano 5798 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:-k

Čez 250 ogledov, pa še nobenega komentarja, mnenja pripombe, vprašanja, kritike, popravka ,replike, nasveta...? :o

A se samo meni zdi model zanimiv kot F5J "floater" za mirno vreme? Sem morda kaj spregledal?
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Odgovor Napisal/-a muha »

Jah večji jadralci letijo bolje :wink:
Life is short.
Fly hard!!!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

muha napisal/-a:Jah večji jadralci letijo bolje :wink:
Že, že, vendar je nekje treba začeti.
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Sam sem enkrat kupil njegovo sestrično Astro, pa ima nekatere stvari narejene tako po češko, da se je sploh ne morem lotiti sestavljati (npr. zadnji rob flapa je debel kar 1,5 mm :cry: ). Težko bi rekel, da so to neki tekmovalni modeli. Pa da ne bo pomote, so čisto ceni primerna kvaliteta.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Na madžarskem se je veliko bolje obnesel Daidalos. Tudi v zraku izgleda bolj suvereno kot npr. scorpioni. Pa še tale poslikava seka :)

Slika

Slika
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

PEGASUS

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Tale pispevek od Mitje sem malo pozno opazil,pa vendar bi dal še svoj komentar na temo:Nekje je treba začeti z to mladino :wink:
Časi lige "Telstar"ki je bila začetek množičnosti in napredka v jadranju je minila.Ostalo je le bore malo starih ,ki so se priklučili "ta močnim",mladine ni,ali pa so preskočili vse učne ure in šli med ta velike ter okusili grenkobo pomankanja tehnike .
Morda je še čas,da se zopet začne npr.-liga PEGASUS-ki bi dala polet starim in mladim v tekmovalnem duhu jadranja in druženja v modelarskem smislu.Seveda bi bil pogoj ,da se odpre debata pravila kot je npr. pri sosedih Hrvatih:vsi enake modele (npr.PEGASUS) ki ustreza časovnim spremembam,ki jih tale modelček ima.Dobiti morda le uvoznika,ki bi za pametno ceno zbil to glede na količino. Ker več ali manj mladina ne obvlada gradnje po klasiki,bi se morda kaj več naučila,ko ga bo poškodovala :wink: Liga "PEGASUS" bi bila torej štart za kasnejše rodove in udeležbo na FAI tekmah po svetu-namesto teh posameznikov-modelarjev- ki se že zdaj tolče z ostalim svetom -----Adijo... :-({|=
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

@Jure, ja, tale Daidalos ima res carsko poslikavo. Ravno prav stilizirana, aše ne preveč kičasta. Mi je bila takoj všeč, čim sem se bolj podrobno sprehodil po tvojem albumu z zadnje tekme. Tudi na splošno deluje model na pogled zelo skladno in prikupno. Ja, vem, to še ni dovolj, da se zagreješ za nek model...važno je tudi kako leti in če je za letenje tudi prijeten...

@Tone, tale Pegasus pade čisto lepo not v FAI, samo res pa da nikakor ne more biti konkurenčen v kakem vetru. Zato sem napisal da bi bil zanimiv za bolj take švohne pogoje.... slaba dviganja in mbrezveterje.
Predvsem pa mi je všeč, kot sem že dejal, da je navodilo zanimivo, ker samograditeljem da marsikatero idejo ali ponuja rešitev nekaterih podrobnosti.

@razkent, debelina izhodnega roba profila je in ni kritična. Vse je odvisno od re števila in vrste profila. Če je debelina mejnega sloja na zadnjem robu krila debela, potem oster rob profila skoraj nič ne zmanjša profilnega upora.

LP Mitja
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Pa saj okoli se vlači še kakšen primeren model(kolikor so mi zadeve jasne)...?
Arthobby ima v ponudbi sky-e(res da brez flapov ter debelim sd profilom(da se zmenit za krila z hn profilom)).
Potem reichard ima elan ali pa maxx pa še kakšnega.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Ultralajt napisal/-a: @razkent, debelina izhodnega roba profila je in ni kritična. Vse je odvisno od re števila in vrste profila. Če je debelina mejnega sloja na zadnjem robu krila debela, potem oster rob profila skoraj nič ne zmanjša profilnega upora.

LP Mitja
Če to drži, me bo precej potolažlo. Profil naj bi bil MH32, Re pa od 80 do 100k. Naj skrbim ali ne ?
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Malo off-topic - slučajno kdo ve, če se da pri nas kje dobiti tak lep bel stirodur.

http://model.ypsi.cz/index.php?option=c ... &Itemid=58
Priponke
7.jpg
7.jpg (33.53 KiB) Pogledano 5361 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

razkent napisal/-a: Profil naj bi bil MH32, Re pa od 80 do 100k. Naj skrbim ali ne ?

MH32 je bil prvi profil v F3B, ki je zahteval tako natančnost, da so se obnesli le na CNCjih rezkani kalupi. Kot tak je dvignil ceno F3B modelov na trenutno raven.
Po drugi strani so F3J modeli izpred 15 let imeli sendvič krila in tudi MH 32 profile. Ampak recimo Philip Kolb je imel na svojem Cygnusu HQW in je letel precej bolje od MH 32 na sendvič krilih.

Model bo vsekakor letel, a verjetno niti približno tako kot nek enako velik model z enakim profilom, a iz kalupa. Tudi propadal bo hitreje, četudi z manjšo maso. Ampak, če se ne motim ima Astra torzijski nos izdelan v kalupu? To precej popravi sliko!
lp
Sašo
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Astra je isto izdelana kot pegasus na prvi strani te teme..
http://www.topmodelcz.cz/index.php?&des ... il&id=2902
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Odgovor Napisal/-a FastOne »

Mimogrede, rumena Astra z V repom je zmagala v mali klasi na zadnji F5J tekmi v Odrancih. :wink:
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Zmagala med koliko udeleženci :-? ??
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

hehe, x-foil pravi, da je tak krampast zadnji rob še boljši :o
Priponke
mh32.jpg
mh32.jpg (77.91 KiB) Pogledano 5047 krat
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

raktivec napisal/-a: Ampak, če se ne motim ima Astra torzijski nos izdelan v kalupu? To precej popravi sliko!
Sanjaj. Pri Stoparju stane 150 EUR skupaj s poštnino.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Mislim da imata v mislih vsak svojo Astro :lol:
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

mihec87 napisal/-a:Astra je isto izdelana kot pegasus na prvi strani te teme..
http://www.topmodelcz.cz/index.php?&des ... il&id=2902
jaz imam tole
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Odgovor Napisal/-a FastOne »

razkent napisal/-a:Zmagala med koliko udeleženci :-? ??
3 do 4 :lol:
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Odgovor Napisal/-a FastOne »

razkent napisal/-a:
mihec87 napisal/-a:Astra je isto izdelana kot pegasus na prvi strani te teme..
http://www.topmodelcz.cz/index.php?&des ... il&id=2902
jaz imam tole
jaz pa tole
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Mi zaupaš, kakšen pogon imaš v Astri ? Odprtina se mi zdi preozka za 28 mm outrunner, trup pa naprej ni okrogel, da bi ga odreza.
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Odgovor Napisal/-a FastOne »

razkent napisal/-a:Mi zaupaš, kakšen pogon imaš v Astri ? Odprtina se mi zdi preozka za 28 mm outrunner, trup pa naprej ni okrogel, da bi ga odreza.
V Astro čisto lepo paše 28mm outruner, le kable je treba lepo zgoraj speljati in pritrditi, da ne drsajo po rotorju.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=2110

ali

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=3732

paše preverjeno. Trupa nisem dodatno nič rezal. Isti trup je imel tudi Sweet.

lp Mitja
logar
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 31 Jul 2007, 16:31
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a logar »

Da ne odpiram nove teme. Torej, zanima me ''profesionalno'' mnenje o teh dveh modelih, saj se ne morem odločiti katerega bi izbral.

1. TOPMODEL CZ ASTRA (Sto*par)

2. REICHARD MAGIC SPECIAL (Švajgi)

Moj namen niso ravno tekmovanja, pač pa rekreativno termično jadranje!

Hvala!
Uporabniški avatar
matjaz123modelar
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 07 Maj 2011, 08:09
Kraj: črenšovci

Odgovor Napisal/-a matjaz123modelar »

logar to mene tudi zanima saj si nameravan kupiti astro ( pri stoparjau )

in me zanima ali je primerna za drugo stopnjo v elektro-jadranju (odvladovanje izistara in veliko modelov na simulatorju)
funtick
easy star
alpha 1500
atlantis f5j
F-22
boom
jak-55
cap-580
mono 2
kolibri
alpha yet
HLG
LRP S10BLAST bx


mx-12 2.4ghz
Odgovori

Vrni se na F5J