Emotion

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Emotion

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

No, pa je leto okoli in Jurček je spet porabil prosti čas ob faksu za konstruiranje letal. Do sedaj sem naredil Sniperja in Allstarja, torej jadralno letalo in trenažni model, zdaj pa sem se odločil za akrobata. Navdih sem dobil po mojem Mini Oxalysu, saj je že drugi celi bogi, novega se pa ne dobi več. V tem rangu modeli so grajeni iz vse več umetnih materialov. No, moj ostaja leseni, ker les je lep :).

Trenutno vam nimam za pokazati nič drugega kot par slik 3D modela in nekaj osnovnih podatkov. Že jutri pa imam plan doma začeti z gradnjo, saj je model že v celoti razrezan, in načrt pripravljen. Tudi napis je v pripravi. :)

Emotion (E-motion)
Razpon: 960mm
Dolžina: 960mm
Predvidena teža: 450gr
Motor: AXI 2212/26
Prop: 10x4.7 APC SLOW
Regler: JETI 18A ECO
Akku: Hyperion 1100/3s ali Li-police 800/3s
Sprejemnik: SMC 16 Scan
Servoti: 4x Graupner DES 427BB
------------------------------------------------
Opremo sem sicer gledal tudi v Hobbykingu, kjer pride res poceni in je ekvivalentna tej, le da to že imam doma in jo le premestim v drug model. :)

Slika

Slika

Slika

Večja slika:
http://img62.imageshack.us/img62/1710/84232222.jpg

PS: Hvala Mitji (Ultralajtu za teksture).
Zadnjič spremenil JKSniper, dne 04 Mar 2011, 17:59, skupaj popravljeno 1 krat.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Po dolgem času spet en dober projekt :) =D> =D> res lep model...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Slika

Slika

No, kot sem rekel, sem prvi model že tudi zrezal...
Slika
SFG! :)
Slika
Kupček :)
Slika
Kdo ve kaj bo iz tega? :)
Slika
Tega hudiča morem še pa pojedkat ali pobrusit :)
Slika

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

=D> =D>
Odlično!

Raje pojedkaj. Je hitreje.
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

hudo =D> ta prava stvar =D>
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
flyone
Tekmovalec
Prispevkov: 264
Pridružen: 25 Apr 2010, 10:57

Odgovor Napisal/-a flyone »

kaj pa kit koplet bo?
Ali pa arc model?
vsak zna vozit ... sam vprašanje kk dolgo :S

*M: rainbow f3a 50.e
*M:sebart katanaS 30E
*cesna 182
*extra 300S 3D
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

JKSniper napisal/-a: Kdo ve kaj bo iz tega? :)
Slika

LP!
Jure
Vodila za bovdne? :) drugace pa lušn projekt =D>



lp simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Evo, zadevo sem začel izdelovati in kaj naj rečem... presrečen sem, ker se mi je posrečilo točno to kar sem želel. Narediti model, katerega se da sestaviti brez načrta. (Vsaj do krila), in tako če bo kdo želel lahko dobi pri meni ali Kit komplet letala ali pa puzzle. Razlika je le v tem, ali je načrt za sestavo zraven ali ne. He he :)

Prvič sem sestavljal model, ki bi bil sestavljen vse do krila v nekje treh urah, pa še to zato, ker sem vmes fotografiral in dokumentiral.

Takole, gradnja se začne tako kot pri vseh mojih gradnjah do sedaj. Najprej sem vzel svojo staro smrekovo desko debeline nekje 2cm in nanjo položil načrt. Nato sem ugotovil da sem večino načrta, ki sem ga na hitro pripravil in natisnil na A4 narobe skaliral in tako ni uporabnega. Ampak nič ne de, bom pokazal v nadaljevanju zakaj. :) Nato sem čez načrt položil PVC folijo za varjenje vrečk, ki se jo dobi v roli. Našpanal sem jo z makirnim selotejpom - abdektrakom.

Priprava delov poteka takole, da najprej dele, katere misliš da jih boš potreboval (mogoče sem jaz malo pretiraval :) ) vzameš iz platic. Če so prekinitve prečno na smer rasti letnic jih je potrebno prekiniti z olfa-nožem, če so pa vzdolžne, se pa del kar potisne ven iz plate.
Slika

Košček vzet iz plate izgleda nekako takole:
Slika

Potem ga pobrusimo z smirkovim papirjem nalepljenim na ravno deščico - kjer so prekinitve na ravnih linijah oz. z pilico na težje dostopnih mestih. Lahko pa jih tudi odrežemo z olfa nožem. Važno je, da nič ne ostane.
Slika

In ko ta proces naredimo za tisti kupček delčkov, dobimo nov kupček:
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nato se pa začne "fun-part" :). Vsaj jaz imam to najraje. Ta kupček si kot puzzle raspostrem po mizi in začnem z iskalno akcijo... in ko že misliš da manjka, ga najdeš :).

Takole, začel sem najprej z "nosom" modela...
Slika

Ko sem vse delčke sestavil po načrtu in jih pribuckal, sem z redkim (črn ali rumen) sekundarjem previdno nakapal spoje in pustil dovolj časa da se je cak vpil v spoj. Nato sem zadevo preprosto odbuckal in konkretno ta nos naredil še enkrat za drugo stran modela.
Slika

Ko čakamo da se vpije sekundar in posuši, lahko nadaljujemo že kar z novim kosom... V mojem primeru T-Canalizerjem, ki pa je seveda OPCIJSKI pri tem modelu in je zrezan zraven tudi že nadomestni del, ki trup izravna - za vse tiste ki ne želijo "dvokrilca" ali "mize za odlaganje piva". :)
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

No, v naslednjih nekaj minutah sem sestavil še višinca... Vendar je tu že bil načrt napačno skaliran in si z njim nisem več pomagal. Tu sem prvič opazil to, da gre vse skupaj kot puzzle.
Slika

Nato še smerc...
Slika

In še smerni stabilizator...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ni je večje uživancije kot zlagati in samo čakati ali bo res šlo vse skupaj, četudi sprva ne zgleda... in gre tako, da skupaj drži brez lepila.
Slika

OK. Do tu smo končali s sestavo NOSA, VIŠINCA s STABILIZATORJEM, SMERCA s STABILIZATORJEM, T-canalizerja.

In gremo z gradnjo naprej pri trupu. Tukaj pa sploh ni potrebno načrta. Pribuckaš eno stran, k njej pristaviš drugi del in nato vmes daš še povezovalne prečke.
Slika

Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Evo, tukaj je odgovor na vprašanje zakaj so tisti koščki iz topola. :) Ubistvu gre za nosilčke servomotorjev, ki imajo že luknjice, tako da servo enostavno privijačiš brez predhodnega vrtanja v model.
Slika

Trup je zamišljen tako, da je centralni del iz 5mm balse, oblečen pa pride iz obeh strani z 1.5mm balso. Pri teh je pomembno, da se pazi katera je leva in katera desna stran, saj to vpliva na postavitev servotov in pripravljeno pot za servo povezave!
Slika

Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

No, takole izgledajo vsi trije deli trupa.
Slika

Ko se zjasnimo katera oplata paše na katero stran trupa, jih lahko prilepimo. Tukaj bom uporabil lesno lepilo, ki ga bom razredčil z vodo in ga nanesel s čopičem. Nato bom v piko pozicioniral med seboj te tri dele in nato vse skupaj obtežil na strogo ravni deski in pustil kar lep čas na sušenju. (Vendar sem lesno lepilo pozabil v LJ in bom ta korak prikazal naslednji vikend).

Za probo pa sem pribuckal dele trupa skupaj. Takole izgleda ležišče servota na eni strani trupa...
Slika

In takole na drugi.
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
ALEX_R
Profesor
Prispevkov: 1131
Pridružen: 16 Apr 2007, 16:28
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a ALEX_R »

Puzle! :lol: =D> =D> :D
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Na kratko bom prikazal postopek izdelave kateregakoli RAVNEGA dela pri tem modelu (vsi do sedaj).

POSTOPEK PRIPRAVE IN LEPLJENJA

Na mehko ravno desko zadostne debeline da se ne zvija (naprimer smrekovo) napnemo PVC folijo iz role, ki jo kupimo v trgovinah z živili in je namenjena vakuumskemu pakiranju in varjenju. Na robovih jo prilepimo s krep papirjem = maskirnim selotejpom = abdek trakom. (jaz sem spodaj dal bel papir, da se bo lepše videlo na slikah nadaljevanje). To je potrebno zato, da se nam izdelek ne prime na načrt ali na desko.
Slika

Nato dele najdemo na platicah in jih vzamemo ven. Nato vsak del tam kjer ima prekinitev pobrusimo. Če delamo kaj 2X isto (recimo eleron) dele zložimo...
Slika

Prvi korak izdelave je, da nek del, ki je večji od ostalih in se na njega na večih točkah navežejo drugi deli pritrdimo s pomočjo bucik na osnovno ploščo. Pazimo da ga pri tem ne skrivimo. (če imamo načrt pač devamo kose na načrt in vrstni red ni tako pomemben).
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nato k njemu damo del, ki lepo paše v njega in ga ni moč rotirati = paše samo na en način k temu delu.
Slika

Malo od bližje spoj:
Slika

Del enostavno damo k temu fiksnemu, stisnemo (vendar ne preveč) in fiksiramo z buciko. Dela ne smemo deformirati ali zamakniti.
Slika

Nato naredimo še kak drug del po istem kopitu.
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nato k drugemu delu dodamo nov del, ki sedaj paše le med ta dva, ki sem jih pravkar pritrdil. Spet ni možnosti, da bi ga vsekali kje mimo, zato damo zraven in fiksiramo.
Slika

Na drugi strani se zadeva že ujame:
Slika

Nato vmes damo "rebre", vendar ker jih zaradi oblike lahko obrnemo narobe, pokažem tudi kako to zgleda... narobe obrnjena rebra... vidijo se kako luknje zgoraj in spodaj niso enake - pravilne, niti ne paše lepo v utore...
Slika

PRAVILNO JE TAKO:
Slika

In nato povežemo vse skupaj še z preostalimi deli in jih na koncu pokapamo po spojih z redkim sekundarjem.
Slika

In voila! :)
Slika

.. nadaljujem po filmu :P
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

OK, pavza med filmom.

Po koncu eleronov sem izrezal še SFG-je in jih pobrusil... samo zato, da bo naslednji teden manj dela. Tudi SFG-ji so popolnoma OPCIJSKI, če kdo noče imeti dodatnih smernih stabilizatorjev, ker so mu grdi :D.

Slika

Model sem nato za hec poskusil sestavit in vse paše skupaj v piko :)
Slika

Slika

Slika

Tako mi ostane za naslednji vikend le še krilo in za zalepit trup skupaj. Te posamezne kose modela bom najprej prekil in šele potem zlepil skupaj.

... film :P
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo;

A ne bi bil trup močnejši, če bi bila srednja 5 mm balsa rezana navpično, stranski dve pa tako kot sta? Dobil bi klasično vezano ploščo.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Nekako imam občutek da je tista 5mm tako naluknana da smer letnic niti ne predstavlja nekega velikega efekta. Je pa to, da če bi celotno dolžino trupa ca. 1m razdelil na 80 ali 180mm visoko deščico bi porabil veliko več časa za razrez in gradnjo. Trup je povsem dovolj močan takšen kot je. Največji problem mislim da je tako zvijanje trupa po smeri - kot SAL, česar pa mislim da nebi rešil s pokončno postavljenimi letnicami 5mm balse in je tako trše. Sem mislil tudi na gradnjo trupa z usmerjenimi letnicami, vendar je preveč dela za premalo efekta.

Hvala vseeno za komentar. :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
wind
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 01 Jan 2006, 23:21
Kraj: Šentjur

Odgovor Napisal/-a wind »

Mogoče bi ojačal trup tako da bi vstavil karbonsko ploščato letvico po dolžini(recimo 0,5X5xdolžina modela) tako bi dobil veliko bol tog trup z minimalno maso.

L.P.
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

Kje si kupil tako "zanimive" "bucike :) ?

hvala
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

@Wind; Sem razmišljal, vendar mi je bil cilj narediti All-wood varjanto, tako da če bo kdo ponovil moje korake, da mu ne bo treba čarati z nabavo karbonskih pasnic, sploh pa, trup je popolnoma dovolj trd, težo in kako to vpliva na let bomo pa videli na koncu. Gotovo se da prihraniti na teži z uporabo drugačnih materijalov, vendar ni cilj narediti specialke, vendar poceni lesen in lep model, ki je enostaven za izgradnjo za vsakogar in leti dobro. Če ne bo prototip takšen, bom šel pa še naprej :).

@carcar: Tele zanimive bucike so pa dale že par projektov skozi in so iz Schw...
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... _50_stueck

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
jolly
Razpravljalec
Prispevkov: 156
Pridružen: 21 Jun 2010, 22:45
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a jolly »

Lep pozdrav zanimiv avion in seveda gradnja!
No da ti predlagam še nekaj jaz, in sicer jaz bi trup ojačal tako, da bi teh 6 ogromnih izvrtin ojačal z diagonalami, ampak ne volumensko mišljeno ampak bi palčke potekale po površini kot vidim iz slike imaš trup narejen v 3 slojih se pravi diagonale spelješ po površini. Zelo pomembo je da diagonale tudi pravilno usmeriš npr. čelni plošči prilepiš diagonalo, ki se vzpenja zadnji plošči pa diagonalo ki pada tako da izgleda X vse izvrtine delaš po tem postopku in pomembno je da izbereš dober materijal recimo kakšno res trdo balso ali kaj podobnega. No to je vse iz moje strani.
In obilo veselja pri sestavljanju!
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Jolly, hvala za namig, vendar tako kot je sedaj bo zaenkrat ostalo, do prvega testa modela. Če se bo izkazalo da zadeva ni dovolj trdna, bom posegel gotovo po vaših idejah kako izboljšati gradnjo. Izbral sem tisto najhitrejšo za katero menim, da bo ustrezna za namen, ker če tega nebi menil, bi naredil drugače. :)

Prosim, če bi raje sedaj skupaj razmislili o barvni shemi, katera še ni določena fiksno. Želim spet nekaj atraktivnega :)! Bolje kot predlogi o trdnosti trupa, za katerega sploh ni bilo rečeno da je prešvoh. :)

P.S: Custom napis Emotion je že pri koncu, kmalu vam dam kakšen tloris in stranski ris za kakšen dober predlog barvne sheme, tekom tedna pa še dokončam načrt za sestavo modela in ga dam plotat. Naslednji vikend pa korajžno na gradnjo krila.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti