Hitra pena - "Tekmuj s peno in ne popeni" :-)

Šaranovičeva cesta 19, Vir, 1230 Domžale, E-mail: dma.m.ptica(at)gmail.com

Moderatorji: pilot 96, overlord_tm

Odgovori
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

SUKHOI napisal/-a:Palice bo treba zaradi varnosti modela postaviti bolj narazen(obvezno) in z navpičnimi trakovi označiti širino 5m.
Drugače bomo skoraj stoprocentno spravili modele nazaj v tovarniški material.
Ja na to idejo je prišel Zvone. =D> 10 m bo pomojem dovolj. Torej popravka v pravilniku načeloma ne bo potrebno.

Limbo je dejansko pripomoček s katerim izenačimo vse modele ne glede na hitrost, jasno pa ne občutka in znanja letenja 8)
www.lipo.si
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

Mal gledam okol teh modelov in EDF-jev. Za samograditelje ste mal zašuštral pravilnik. Na trgu je ogromno EDF-jev premera 55mm, 50 mm pa komi kšnga najdeš.
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

Bevcan napisal/-a:Mal gledam okol teh modelov in EDF-jev. Za samograditelje ste mal zašuštral pravilnik. Na trgu je ogromno EDF-jev premera 55mm, 50 mm pa komi kšnga najdeš.
Po moje je pa čisto prav.
Predvsem izhajamo in modelov nano-jet, kjer je osnova 50mm.
Če damo večji razpon, potem so vsi tisti (teh je pa večina), ki imajo navedene tovarniške modele, prikrajšani ali pa bi za konkurenčnost morali dodatno nabaviti še 55mm in še dodatno predelati model.
55mm se uporabljajo predvsem za številko večje modele.
Tudi dvomim, da bi s tem pogonom zaradi večje porabe dosegel željeni čas, pa še večja teža, problem težišča... Nekaj bi lahko uredili z večjo in težjo baterijo, vendar to ni to...
Je pa res, da je izbira manjša, kar pa že je, pa čisto zadostuje :) .

...moje mnenje.

Seveda pa so vsi predlogi dobrodošli!

LP
Uporabniški avatar
JATO
Razpravljalec
Prispevkov: 62
Pridružen: 28 Jan 2007, 13:06

Odgovor Napisal/-a JATO »

Moje mnenje:
lahko bi bilo nekaj takšnega kot pri fox challenge, skupina stock - brez večjih predelav (npr.: original motor in impeler, ostalo prosto) za prvo disciplino in seveda dovoljene predelave tudi na motorju in impelerju za freestyle disciplino.
Poleplenje modela in ostale aerodinamične predelave 8) pa bi bile dovoljene v vsakem primeru.
Naslednji od načinov pa je recimo postavitev pilonov in limba tako, da sama hitrost ne pride toliko do izraza (bolj pomembna spretnost pilota :wink: )

Kot sem že enkrat napisal ... odlična ideja ... =D>
Corsair F4U
Rapid
Blade CP
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Super imat tole tekmovanje. :) Sicer pa je 50mm z omejitvijo baterije kakršna je po mojem popolnoma dovolj, da ne rabiš izumljat ne vem kakšnih kategorij.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
pilot 96
Profesor
Prispevkov: 1428
Pridružen: 15 Apr 2007, 15:24
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pilot 96 »

Še moj novi Breitlingov L-39 8) :P :wink:
Priponke
DSCF3924.jpg
DSCF3924.jpg (72.22 KiB) Pogledano 4474 krat
DSCF3923.jpg
DSCF3923.jpg (74.66 KiB) Pogledano 4474 krat
Uporabniški avatar
pilot 96
Profesor
Prispevkov: 1428
Pridružen: 15 Apr 2007, 15:24
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pilot 96 »

:D
Priponke
DSCF3930.jpg
DSCF3930.jpg (95.95 KiB) Pogledano 4470 krat
DSCF3929.jpg
DSCF3929.jpg (99.59 KiB) Pogledano 4470 krat
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Me veseli, da ste se javili tudi ostali, ne samo člani kluba, ki uživamo ob letenju z nano jeti. :lol: Kdor svojega modela (ali bolje modelov) še nima pač ne ve, kaj zamuja :wink:

No, da predstavim idejno zasnovo tekmovanj Hitra pena:

Ideja izvira iz tega, da bi v bistvu malenkostno "nadgradili" FOX CHALLENGE.
Kdor malo spremlja tuje forume, posebej recimo rcgroups.com kot
največji modelarski forum, lahko ugotovi, da po frekvenci objav zelo
popularni impelerski modeli, v zadnjih nekaj letih seveda iz penastih
materialov. Pri nas se tovrstni modeli niso množično "prijeli", saj
gredo eno stopnjo višje po zahtevnosti od primerljivih propelerskih
modelov, po hitrost glede na vhodno moč pa eno stopnjo nižje. Če si
pogledamo danes povprečnega slovenskega modelarja (po moje
poznavanju), ki je nekoliko šlampast in ne popolnoma vešč letenja
modelov z visoko krilno obremenitvijo (>50 g/dm2), je jasno, da
tovrstni modeli niso zanimivi za množice. Ali se da to vsaj malo
spremeniti?


- po možnosti že opremljeni in sestavljeni modeli (FOX -
potrebna predelava)


Modeli iz ponudbe Robbe - Nano Jets so popolnoma kompletni, saj je za
izgotovitev potrebno imeti le svoj lastni oddajnik in sprejemnik ter
seveda polnilnik.
Na kratko povedano: Veliki so malo več kot FOX, so iz podobnega
materiala, tehtajo od 300 do 400 g, poganja jih 40 g zunanjevrteči
motorček, ki žene impeler, poraba okoli 15 A (140 - 150W), napajajo se
preko 850 - 950 mAh 3S Lipo akumulatorja , imajo 2 -
3 servomehanizme 7 g. Štart iz roke, tako kot FOX. Hitrosti so nekaj
višje kot z modeli FOX, sicer se razlikujejo od modela do modela,
vendar dovolj, da niso modeli hitri in ne prepočasni. Avtonomija
letenja je od 3 - 6 minut, kar je tipično za impelerske modele.

Info:

Video Robbe: http://www.youtube.com/watch?v=E1WgPkPLDsE

http://www.fpv-flieger.de/component/con ... robbe.html

http://www.youtube.com/watch?v=u7UuLpvG ... re=related

http://translate.google.com/translate?u ... l=fr&tl=en

http://www.rcmodelreviews.com/skyangelf16.shtml

Ogromno informacij (skoraj preveč) - vse kar morate vedeti o malih modelih:
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 8665&pp=50

- preprostost

Modeli so hitro pripravljeni za letenje, potrebno je lepljenje
posameznih delov in izgotovitev, ki jo mora biti vešč vsak modelar.
Kar ni tako preprosto je, da je potrebno pri nekaterih modelih
nastavit težišče bolj naprej ali drugje kot je v navodilih, če ne
letijo slabše, večinoma je potrebno uravnoteženje impelerja. Vsekakor
pa načeloma modeli letijo >>iz škatle<<, za doseganje boljših
zmogljivosti bo pač potrebno nekaj modelarskega dela, se naučiti novih
postopkov, osvojiti nova znanja,... in to seveda deliti z ostalimi.
Načeloma pa bi ostali na ideji "leti iz škatle" torej tako kot FOX
RACE z omejitvami.

- hitro popravljivi / trpežni

Trpežna pena preživi kar nekaj udarcev, se da popravljat.
http://vimeo.com/8568296
Rezervni deli celotnega modela so recimo dobavlji po nekaj 10 €.

- optično bolj privlačni

Modeli so dokaj verne kopije pravih letal in na oko dosti bolj
privlačni kot modeli FOX.

Slike: http://www.toysonics.com/f-35-lightning ... ready.html

- Raznolikost


Raznolikih barv in tipov: F-16, F-18, L-39, AMX, F-86 in F-22 v ponudbi Robbe. Stran proizvajalca: http://www.skyangelrc.com/ , dobavljivi so tudi modeli T-45, F9F, itd...


- dobra dobavljivost


Ima jih naš glavni sponzor TOP RC kot tudi ostale trgovine z Robbe ter seveda iz tujine (HK, itd).

- čim nižja cena
Cena modela z vso opremo razen sprejemnika je pod "magično mejo" 100 EURO. Potreben je le oddajnik/sprejemnik (nekje tudi
akumulator) in seveda polnilnik.

- poceni komponente / rezervni deli

Komponente kot so 1000mAh 3S akumulatorji, servomotorčki, krmilniki 20-30A so danes res cenovno dostopni vsakemu modelarju.


V klubu smo tako zasnovali pravila, za katera menimo, da omogočajo konkurenčnost modelarjem, ki letijo z modeli "iz škatle". Dejansko sem sam poskusil F-18, ki me je pozitivno presenetil.

Čeprav še nimamo narejenih stebrov, pa sem vseeno poskusil simulacijo prvega dela tekmovanja - pilon+limbo... z mojim modelom AMX sem letel bolj na polovici plina. Model rabi kar nekaj časa da pospeši, vendar je spet ovinek pa dol na limbo... res ni simpel.

Ko bomo v klubu imeli vse pripravljeno, bomo povabili tudi ostale navdušence na "teste" ... no pa da vidimo potem iz kakšnega "testa" ste 8) Zna biti precej zabavno! =P~
www.lipo.si
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Kdaj okvirno pa imate tekmovanje/a v mislih?
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Datume tekmovanj in prireditev bomo sprejeli na rednem sestanku UO DMA MODRA PTICA, 2.2.2011. Objava seveda sledi.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

Treningi in podobne aktivnosti z jeti se pa odvijajo kar pri letališču DMA Modra Ptica? Kakšen je pristop na letališču? Plačilo članarnine ali kako drugače?

Namreč zanima me hitra pena. Vem, da lahko treniraš na domačem travniku ampak verjetno bodo piloni večkrat postavljeni v Krtini?


Lp Nejc
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

truplo napisal/-a:Treningi in podobne aktivnosti z jeti se pa odvijajo kar pri letališču DMA Modra Ptica? Kakšen je pristop na letališču? Plačilo članarnine ali kako drugače?

Namreč zanima me hitra pena. Vem, da lahko treniraš na domačem travniku ampak verjetno bodo piloni večkrat postavljeni v Krtini?

Lp Nejc
Zdravo,

Članarina za leto znaša 40€, pristopnine to leto načelno ni. Ravno sedaj poteka vpisovanje novih članov. Pa zavarovanje v primeru kakšnega neljubega pripetljaja je priporočeno. Se uredi kar klubsko.
Po dogovoru bodo piloni in limbo lahko večkrat postavljeni, no glede na zanimanje najbrž kar bodo...
Najbolj, da se oglasiš, kakšno rečemo in malo skupaj poletimo :) .
Drugače pa dosti informacij najdeš tu, na forumu pod Modra Ptica viewforum.php?f=17
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

No super hvala za odgovor! Ko bom imel model se slisimo kako in kaj :D
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

truplo napisal/-a:No super hvala za odgovor! Ko bom imel model se slisimo kako in kaj :D
Če iščeš model, kontaktiraj mihah profile.php?mode=viewprofile&u=4 , on jih zrihta po res dobri ceni :)
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

Odločam se med F-16 in SABRE :D

F-85 Sabre...malenkost večjega sem že imel na 55mm edf! Super model! 8)

Sepravi še ceneje kot je na spletni strani goriške trgovine? =D>
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Da ne bo pomote glede modelov - vsekakor bo najbolje vzeti pri TOP RC, saj se lahko v primeru kakšnih težav okoli reklamacij obrneš na njih.

Kar pa se tiče F-86 in F-16 pa je tako, da sta popolnoma različna modela. F-16 je lahek in najhitreši v seriji, F-86 pa je (naj)počasnejši. Ne glede na to za katerega se boš odločil, ti ne bo žal. Še vedno si lahko kasneje omisliš še drugega, in ... ;-)

Upam, da se vidimo na stezi in seveda na tekmi! Več nas bo, bolj bo zabavno :lol:
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Dobivam vprašanja na emaile glede modelov. Zaenkrat lahko rečem, da v klubu že letimo z naslednjimi modeli serije Nano Jets:

- F-18
- F9-F
- AMX
- L-39
- F-35

Kmalu pa tudi:

- F-16
- T-45
- T-33
- F-86

V ponudbi so še MIG-15, A4-F in novi F-22, ki pa še ni dobavljiv.

Karkoli okoli teh modelov vas zanima lahko vprašate in bomo pomagali. Bomo pa nekateri še predstavili svoje modele bolj podrobno v slikah in opisih, ko se naletimo malo več. :)
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

KOLEDAR tekem:

1. tekma, Krtina, 21.5.2011
2. tekma, Krtina, 3.9.2011
www.lipo.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Super tema! Slika

Glede na to, da imate potiska toliko kot je masa modela ali celo več, bi se hudimano izplačalo poigrat z preseki vstopnika in izpuha. Navadno to bolj pomaga kot močnejši motor.


Če se komu da, mu predlagam da:
- zmanjša presek sesalne odprtine na enak presek, kot je ploščina delovnega kolobarja impelerja. Torej kolobar med zunanjim premerom in premerom spinerja. To je najlažje izdelat tako, da na obstoječo odprtino nalepiš modificirano iz balse in rob, ki nastane zadaj lepo pokitaš z lahkim kitom, da dobiš konično razširitev z kotom kakih 7 stopinj. Ko je suho le še pobrusiš vstopnik v lep radius, premažeš z kako barvo ali razredčenim belim lepilom in je gotovo.
- zmanjšaš presek izupha nekje na 85-75% ploščine vstopnika. To je najlažje izdelat iz šeleshamerja. Izdelaš nekaj konusov z različnimi izhodi in jih preizkusiš na terenu. Tisti, ki bo dal največjo hitrost je navadno tudi za vzpenjanje dober.
- z lahkim kitom zapolnite vse morebitne nepravilnosti, da bo zračni tok med vsesnikom in impelerjem resnično dober. Šment je v tem, da vsaka motnja povzroči zračni vrtinec, ki se v cevi hudimano generira in ubijalsko vpliva na zračni tok.
Ravno na vašem flugplacu sem recimo pred leti preizkusil Hunterja, ki je le bučal in nikamor šel. Ko sem mu doma malce zaoblil prehod trupa v sesalni kanal je zapel "kot svila" in pričel letet kot se reče.
Po mojih izkušnjah vsak zvok z nizko frekvenco pomeni motnjo v kanalu. Če model rezko poje kot cirkularka in obenem morebiti žvižga zna biti vse o.k., šumenje ali bučanje pa je treba odpravit. Dvigneš ga in napraviš brisanc ali dva "nad glavo" in slišiš kaj imaš.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

Eno uprašanje. Kakšno je merilo teh modelov? To sprašujem predvsem zarad samo gradnje letal (na disku sem našu načrt F-5D Skylancer impelerja) da bi se vedelo približno dolžino pa rapon modela.
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Tole so podatki od modrega breitlinga.

Wingspan: 488mm
Length: 718mm
Flying Weight: 360g
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Sašo, hvala za tvoj nasvet, vsekakor ZELO koristne informacije!

Dva izmed mojih modelov, ki sicer ne bosta namenjena tekmam, ampak za doseganje maks. hitrostih bosta imela tudi modifikacijo sesalno-izpušnega kanala. O tem bom seveda tudi pisal tule.

Ker še nismo naredili treninga na progi dejansko ne vemo kako bo . Modeli imajo zelo različne preseke izpušnih odprtin, vendar se mi zdi, da so vstopni kanali kar približno po preseku enaki - večinoma veliko preveliki, ravno zato da lahko malce kompenzirajo izgube pri statičnem potisku, jasno pa negativno vplivajo povečan upor in izkoristek impelerja pri hitrem letenju. Problemček je, ker so modeli narejeni tako, da so na notranji strani tiste nadležne pikice iz brizganja v kalup. Ker so kanali majhni jih je zelo težko odstranit. Tudi glajenje površine je otežkočeno, nekje se da potrudit in vse skupaj prelepit s selotejpom. Rob vstopnikov je pri marsikaterem modelu relativno top.

Kakor so tujci testirali, pod 85% FSA izpušne odprtine ni več dosti efekta, razen povečane porabe motorja. To znese okoli 38 mm v premeru.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
yan
Tekmovalec
Prispevkov: 404
Pridružen: 09 Nov 2007, 19:07
Kraj: Vir pri Domžalah

Odgovor Napisal/-a yan »

klemen7 napisal/-a:Eno uprašanje. Kakšno je merilo teh modelov? To sprašujem predvsem zarad samo gradnje letal (na disku sem našu načrt F-5D Skylancer impelerja) da bi se vedelo približno dolžino pa rapon modela.
Na tem linku imaš vse mere nano jet-ov: http://www.skyangelrc.com/products.htm
Sem nahitro pogledal razpetino pravega F-18 in razpetino tega od skyangel rc-ja in je takole 0,475m : 12,3 = 1:25/26


EDIT: Sem pogledal še za F-35 in je v merilu 1:22 tako, da zgleda da niso vsi modeli narejeni v istem merilu...
Zadnjič spremenil yan, dne 04 Feb 2011, 14:37, skupaj popravljeno 2 krat.
LP Jan V.
Team Losi 8)
Buy, drive, crash, fix :P
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

klemen7 napisal/-a:Eno uprašanje. Kakšno je merilo teh modelov? To sprašujem predvsem zarad samo gradnje letal (na disku sem našu načrt F-5D Skylancer impelerja) da bi se vedelo približno dolžino pa rapon modela.
Klemen živjo,

zanimivo letalo.

Slika

Mogoče je bolj zanimiva krilna obremenitev modelov - moj AMX ima nekje 65 g/dm2 in leti še čisto dovolj počasi, še sploh, če upoštevam da imam samo tailerone.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

Miha sem pristaš delta krila kar se jetov tiče :wink: tako da so mi takorekoč všeč skora vsa letala s tako obliko. Sicer jih ni veliko: F-5D Skylancer, Eurofighter, Saab 35 draken, Mirage 2000, Saab 39 Gripen, F-106 Delta dart pa še kakšen ki ga verjetno ne poznam. Vsaj po mojem mnenju so to stvari narjene za hitrost vendar najverjetnjeje z minusom na okretnosti. Zdej pa odvisno kaj ma kdo rad :D
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Odgovori

Vrni se na Modra Ptica, Domžale