Cessna 177 Cardinal

... pogovori radijsko vodenih pomanjšanih različicah pravih letal

Moderatorji: Pisaneli, igi

Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Cessna 177 Cardinal

Odgovor Napisal/-a 2R »

Pred leti sem izdelal model Cessna iz stiropora ( http://www.modelarstvo.si/modeli/cessna ... opora.html ). Model se je v praksi zelo dobro obnesel, zato me je kolega ČujČuj začel nagovarjati, da mu naredim šablone za ta model, vendar vsaj 2 metra razpona. Zaradi preobilice drugega dela me ta ideja ni preveč zanimala. Ker pa se Čuj ni dal in me še naprej nagovarjal za tak projekt sem zadevo začel premlevati v glavi. Tako poenostavljen model povečat se mi ni zdelo prav posrečeno, zato sem začel razmišljati o pravi maketi tega letala.
Pol leta se je vlekla ideja, risanje skic in končno tudi pravega načrta. Izbral sem Cessno 177, ki ima za mene najlepše aerodinamične oblike, poleg tega pa je oblika dokaj enostavna za izdelavo.
Ideja je bila narediti velik model polmaketo iz stiropora. Iz dveh metrov razpona se je načrt povečal na cela 2 metra in pol. Seveda je že v osnovi predviden elektro pogon.
Počasi je načrt nastajal in prišel do točke, da se stvar začne graditi. Več kot 70 kosov šablon, ki so nekatere tudi podvojene, sem lasersko izrezal kar iz 3 mm debele topolove vezane plošče. Šele pravi pogled na velikost šablon mi je dalo vedeti, da ta projekt ne bo kar tako in ne bo gotov v enem tednu, kakor sem si na začetku predstavljal.

Začel sem z rezanjem posameznih kosov. Ker je pogon še v vprašaju, sem se lotil najprej kril. Rezanje blokov iz 10 cm debelega stiropora ni delalo težav in tudi ne odrez profila. Krila so dobila hitro svojo pravo velikost.

LP2R
Priponke
Šablone za zgornjo konturo
Šablone za zgornjo konturo
177_03.jpg (45.17 KiB) Pogledano 10474 krat
Rezanje spodnje konture profila
Rezanje spodnje konture profila
177_02.jpg (69.08 KiB) Pogledano 10474 krat
Rezanje blokov stiropora na prave dimenzije
Rezanje blokov stiropora na prave dimenzije
177_01.jpg (73.36 KiB) Pogledano 10474 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Vsaka polovica krila je sestavljena iz treh glavnih delov. Krajši ob trupu ima namen nasedanja na trup z vsemi nosilci za pritrditev. Srednji del je namenjen flapom, končni del pa eleronom. Zaključek krila bo iz stirodura, da se lahko lepo obrusi.
Krila sem sestavil na mizi in zarisal lego nosilca. Nosilec bo iz dveh smrekovih letvic 10x5 mm, ki bosta v sredini povezani s 3 mm debelo vezano ploščo. Na ta način bom dobil tako imenovani I profil nosilca.
Za rezanje utora sem si naredil pripravico, s katero lahko ob ravnilu odrežem zelo natančen utor za letvico. Da letvica zelo natančno sede na svoje mesto sem utor pobrusil. V ta namen sem na enako široko letvico nalepil vodobrusni papir in utor natančno obrusil. Letvice sedejo v utor v nulo.

LP2R
Priponke
Brušenje utora
Brušenje utora
177_06.jpg (68.39 KiB) Pogledano 10449 krat
Rezanje utorov za letvice
Rezanje utorov za letvice
177_05.jpg (60.55 KiB) Pogledano 10449 krat
Sestavljeno krilo in risanje lege nosilca.
Sestavljeno krilo in risanje lege nosilca.
177_04.jpg (77.58 KiB) Pogledano 10449 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Utori so narejeni in letvice lepo sedijo na svojem mestu. Kar nekaj časa sem porabil, da sem zadovoljen z izdelkom. Kasneje se letvic ne bo dalo več brusiti, saj bom samo poškodoval površino stiropora, zato mora zadeva sesti že takoj natančno na svoje mesto.

LP2R
Priponke
Krilo postaja vse bolj togo
Krilo postaja vse bolj togo
177_08.jpg (83.99 KiB) Pogledano 10442 krat
Letvice na koncu krila
Letvice na koncu krila
177_07.jpg (63.05 KiB) Pogledano 10442 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Takole lepo sestavljeno krilo pa je sedaj treba razrezati, da se naredijo utori za spoj eleronov, flapov in nosilca krila.
Flapi bodo imeli pregib na spodnji strani, zato je utor lahko raven, eleroni pa na zgornji strani, zato imajo utor odrezan pod kotom 20 stopinj, kar menim, da je dovolj za odklon elerona navzdol.

LP2R
Priponke
Rezanje utorov za končni del, kjer se nahajajo eleroni
Rezanje utorov za končni del, kjer se nahajajo eleroni
177_10.jpg (82.3 KiB) Pogledano 10433 krat
Rezanje utorov za srednji del krila, kjer se nahajajo flapi
Rezanje utorov za srednji del krila, kjer se nahajajo flapi
177_09.jpg (83.87 KiB) Pogledano 10433 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Krilo ima V-lom 3 stopinje, zato je treba v korenu vsak blok odrezati pod kotom stopinjo in pol. Za ta namen sem si naredil preprosto mizo za rezanje poljubnih kotov, ki bo zelo prav prišla pri rezanju delov za trup.
Nato sem odrezal oba utora za nosilec in še dva za vlepljenje pritrdilnih ploščic. Te ploščice so nalepljene na glavni nosilec in bodo nosile cel model.

LP2R
Priponke
Rezanje utorov za ploščice, skozi katere se pritrdi krilo na trup
Rezanje utorov za ploščice, skozi katere se pritrdi krilo na trup
177_13.jpg (73.62 KiB) Pogledano 10424 krat
Rezanje utorov za nosilce
Rezanje utorov za nosilce
177_12.jpg (75.14 KiB) Pogledano 10424 krat
Rezanje pod kotom v korenu krila
Rezanje pod kotom v korenu krila
177_11.jpg (76.69 KiB) Pogledano 10424 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na vrsti je glavni nosilec. Ker sta že obe letvici dovolj nosilni, sem I profil nosilca speljal le do konca srednjega dela krila.
V korenu sem nalepil dve ploščici ob strani letvic in tako dobil škatlo v katero se bo vstavil lesen bajonet. Bajonet bo segal 12 cm v krilo in bo dimenzije 47x10mm. Zlepil ga bom iz dveh 5 mm debelih avio šperov.

LP2R
Priponke
Ta del bo najbolj obremenjen na krilu, zato mora biti lepljenje temeljito.
Ta del bo najbolj obremenjen na krilu, zato mora biti lepljenje temeljito.
177_16.jpg (72.26 KiB) Pogledano 10411 krat
Lepljenje škatle za bajonet
Lepljenje škatle za bajonet
177_15.jpg (80.88 KiB) Pogledano 10411 krat
Lepljenje glavnega nosilca v krilo
Lepljenje glavnega nosilca v krilo
177_14.jpg (74.28 KiB) Pogledano 10411 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Posušeno lepilo. :)
Ploščici sem lepo obrusil v isto linijo letvic, saj bo kasnejše brušenje veliko težje, in začel sestavljati dele v korenu krila.
Na svoje mesto sem nalepil še ostale dele iz stiropora. Spoj stiropor - stiropor sem lepil z UHU por lepilom, spoj stiropor - les pa kar z mekolom. Upam, da bo les popil vso vodo iz lepila in se bo spoj dobro posušil.

LP2R
Priponke
Lepim počasi in natančno.
Lepim počasi in natančno.
177_19.jpg (58 KiB) Pogledano 10403 krat
Na svoje mesto se lepijo ostali deli iz stiropora
Na svoje mesto se lepijo ostali deli iz stiropora
177_18.jpg (78.58 KiB) Pogledano 10403 krat
Leseni deli v korenu krila
Leseni deli v korenu krila
177_17.jpg (85.65 KiB) Pogledano 10403 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Lepim pritrdilne ploščice v koren krila.
Prilepil sem še zadnjo stojino iz topola 3 mm, ki bo predstavljala drugi nosilec in obenem spoj med eleroni in flapi s krilom.
Krila sem temeljito obtežil, da se nič ne premakne in pustil čez noč, da se lepilo dobro posuši.

LP2R
Priponke
Krila med sušenjem
Krila med sušenjem
177_22.jpg (89.83 KiB) Pogledano 10388 krat
Pritrdilne ploščice na svojem mestu
Pritrdilne ploščice na svojem mestu
177_21.jpg (81.91 KiB) Pogledano 10388 krat
Krilo je med sestavljanjem obteženo, da so vsi deli na pravem mestu
Krilo je med sestavljanjem obteženo, da so vsi deli na pravem mestu
177_20.jpg (87.38 KiB) Pogledano 10388 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Čas je za končno lepljenje vseh delov v korenu krila. Za natančno prileganje obeh polovic krila pod kotom 3 stopinje, sem na mizi improviziral in postavil dva iverala pod določen kot. Zalepil sem oba končna rebra krila in krilo točno pozicioniral, da se ta spoj lepo posuši.
Obteženo krilo je treba pustiti pri miru, zato sem preko pritrdilnih ploščic zalepil še odrezane kose stiropora in tako v krilu skril vso šaro.

LP2R
Priponke
Pritrdilne ploščice sem zaprl z odrezanim stiroporom
Pritrdilne ploščice sem zaprl z odrezanim stiroporom
177_25.jpg (69.53 KiB) Pogledano 10375 krat
Zaključna rebra profila morata biti brez špranje.
Zaključna rebra profila morata biti brez špranje.
177_24.jpg (75.79 KiB) Pogledano 10375 krat
Krilo pod kotom 3 stopinje
Krilo pod kotom 3 stopinje
177_23.jpg (68.74 KiB) Pogledano 10375 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Lepilo suho, zdaj pa trenutek resnice, da vidimo kako gre tole narazen in kako nalegajo odprtine za bajonet. [-o<
Prvi vtis je kar spodbuden. Na laserju odrezani deli nalegajo v nulo. :lol:

LP2R
Priponke
Odprtina za bajonet
Odprtina za bajonet
177_28.jpg (59.67 KiB) Pogledano 10367 krat
Odprtina za zadnji čep, da se krilni polovici lepo zatakneta pod pravim kotom
Odprtina za zadnji čep, da se krilni polovici lepo zatakneta pod pravim kotom
177_27.jpg (67.67 KiB) Pogledano 10367 krat
Krilo v korenu
Krilo v korenu
177_26.jpg (73.45 KiB) Pogledano 10367 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na vrsto pride meni najbolj dolgočasen del gradnje. Oblepljenje flapa in elerona.
Flap je enostaven, saj je ploščica postavljena navpično, težje pa je pri eleronu, ki ima kot 20 stopinj. Že pred lepljenjem je treba robove zbrusiti pod kotom, kasneje bo to veliko težje.
Nič mi ne diši tole dolgočasno delo, ampak stisnem zobe in vojla, pa se že vse suši. Zdaj se mora res dobro posušiti, da oblepim še stranske robove. Sicer v osnovi to ni bilo v planu, toda tanek stiropor bo med transporti hitro ujel kakšno poškodbo.

LP2R
Priponke
Detajl lepljenja elerona
Detajl lepljenja elerona
177_31.jpg (63.76 KiB) Pogledano 8031 krat
Detajl v vogalu flapa
Detajl v vogalu flapa
177_30.jpg (64 KiB) Pogledano 8031 krat
Vse trakove je treba že v osnovi dobro opasati
Vse trakove je treba že v osnovi dobro opasati
177_29.jpg (75.8 KiB) Pogledano 8031 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Bravo Robi,lepa gradnja in ponazoritev =D>
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

tako temo pa bomo z veseljem spremljali :wink: =D> =D> bravo 2R
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Odgovor Napisal/-a snoopy »

Bravo 2R. Z veseljem bom spremljal gradnjo.

LP
vaja dela mojstra..
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Malo sem zidal naprej. Zaključki elerona, flapa in krila so dobili ojačitev iz 1,5 mm debele lahke balse. Sicer nimajo pomena, imam pa boljši občutek za malo kompaktnejšo konstrukcijo.

LP2R
Priponke
Ojačanje zaključkov
Ojačanje zaključkov
177_33.jpg (58.99 KiB) Pogledano 7627 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na vrsti so repne površine. Rezanje blokov in profilov ne bom opisoval, ker bo postala ta tema dolgočasna. Le par slik za boljšo predstavo, da je kar nekaj uric tu notri.
Ampak se uživa v delu.

LP2R
Priponke
Kmalu bi pred lepljenjem pozabil odrezat utor za krmilno ročko
Kmalu bi pred lepljenjem pozabil odrezat utor za krmilno ročko
177_36.jpg (72.5 KiB) Pogledano 7616 krat
Navpišno in pod kotom odrezan spoj med stabilizatorjem in krmilom.
Navpišno in pod kotom odrezan spoj med stabilizatorjem in krmilom.
177_35.jpg (76.42 KiB) Pogledano 7616 krat
Odrezana višina in zarisane konture letvic
Odrezana višina in zarisane konture letvic
177_34.jpg (69.54 KiB) Pogledano 7616 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Višina je zalepljena. Čeprav ima stabilizator razpon 80 cm ne potrebuje nobenega nosilca. Za nosilec je dovolj pokončna stojina narejena iz 3 mm debele topolove vezane plošče, ki je visoka 22 mm.
Med risanjem načrta sem dodatne letvice za nosilec sicer predvidel, vendar sem raje v praksi preizkusil trdnost brez njih. Odreže utor in vlepi letvice se lahko tudi na koncu, vendar ni potrebe. Je treba šparat s težo, ročica je kar velika in vsak gram na repu se bo maščeval pri določanju težišča.

Smer je narejena po istem postopku. Razlika je le ta, da bo ta del za pregib imel pante, zato sem na premični del nalepil 6 mm debelo mehko balso, ki se bo na koncu z obeh strani poševno obrusila. Na nepremičnem delu pa sem enako zalepil 3mm topolov šper. Ta res naredi pravo trdnost.
Največji problem je odrezat spodnji del smeri, ki se nadaljuje po trupu naprej. Kar nekaj kosov je romalo v koš, nazadnje pa sem najboljšega malo obrusil pa je.

LP2R
Priponke
Zlepljena smer in višina
Zlepljena smer in višina
177_38.jpg (78.89 KiB) Pogledano 7607 krat
Sušenje višine
Sušenje višine
177_37.jpg (87.56 KiB) Pogledano 7607 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Tuhtam okoli končnega brušenja stiropora. Dokler stiropor le zagladiš je zadeva čisto OK, ko pa želiš malo popraviti kakšen utor pa se začnejo iz stiropora trgat kroglice in narediš več škode kot koristi.
Letvice, kar jih gleda iz stiropora, bom brusil tako, da bom stiropor oblepil z lepilnim trakom. Tako bo brusni papir drsel po njem in ga ne bo ranil. Če se lepilni trak pregloda bom itak to hitro opazil in ga zamenjal - površina stiropora pa bo le nepoškodovana.
Skrbi me le trup, ki je sploh še izziv zase, tu bo treba kar pošteno prebrusit površino. Naredil sem že par poskusov. Par potegov z brusno ploščo in takoj sesanje prahu je za majhne neravnine čisto v redu. Če se med brušenjem površina stiropora ne čisti, se prah posvaljka in naredi utore v stiropor. Moram poskusit še z vibracijsko miško.
Tu bi bil kakšen preizkušen nasvet dobrodošel.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Igor63
Tekmovalec
Prispevkov: 263
Pridružen: 17 Jan 2009, 19:04
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a Igor63 »

Bravo =D>, to bo še zanimivo :o :o.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

2R napisal/-a:Tuhtam okoli končnega brušenja stiropora. Dokler stiropor le zagladiš je zadeva čisto OK, ko pa želiš malo popraviti kakšen utor pa se začnejo iz stiropora trgat kroglice in narediš več škode kot koristi.
Letvice, kar jih gleda iz stiropora, bom brusil tako, da bom stiropor oblepil z lepilnim trakom. Tako bo brusni papir drsel po njem in ga ne bo ranil. Če se lepilni trak pregloda bom itak to hitro opazil in ga zamenjal - površina stiropora pa bo le nepoškodovana.
Skrbi me le trup, ki je sploh še izziv zase, tu bo treba kar pošteno prebrusit površino. Naredil sem že par poskusov. Par potegov z brusno ploščo in takoj sesanje prahu je za majhne neravnine čisto v redu. Če se med brušenjem površina stiropora ne čisti, se prah posvaljka in naredi utore v stiropor. Moram poskusit še z vibracijsko miško.
Tu bi bil kakšen preizkušen nasvet dobrodošel.

LP2R
Priporočam uporabo brusnega papirja na gobici. Nekje 12x12cm so velike in debele 1cm, obstajajo tudi s papirjem na eni strani.

Lep projekt! =D> =D>
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

=D> =D>

to bo pa prava "mama" vseh Cessen iz stiroporja - bravo .... komaj čakam nov post!

Kakšen je pa namen za prektivat - laminiranje, selotejp (gotove ne?), mekol in "rjavi papir" - mogoče rjavi papir in epoxi smola (?? -špekuliram)?

=D>
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

mega napisal/-a:=D> =D>

to bo pa prava "mama" vseh Cessen iz stiroporja - bravo .... komaj čakam nov post!

Kakšen je pa namen za prektivat - laminiranje, selotejp (gotove ne?), mekol in "rjavi papir" - mogoče rjavi papir in epoxi smola (?? -špekuliram)?

=D>
Ha ha, nič od tega. Rjavi papir z mekolom imam namen prekriti le začetne in končne robove krila - le toliko za boljšo trdnost. Ostalo prekrivanje bo samo dodatna teža. Sicer pa - to je še malo v zraku.
Prekrivanje s papirjem je sicer super, vendar imam slabe izkušnje z F-16, ki sem ga celega prekril s papirjem. Površina je sicer fenomenalna, teža je skoraj zanemarljiva. Težavo sem imel s tem, da se papir pri sušenju nevarno napne in ukrivi krila. To se mi je zgodilo na F-16, zato ne bi rad naredil nove napake.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Danes sicer ni bilo veliko časa za zidanje, ampak eno urco sem si pa le vzel zase, čist tko, da si privežem dušo.
Cel dan sem tuhtal tole okoli brušenja. Zaščititi stiropor z lepilnim trakom in obrusiti letvice se fenomenalno obnese. Obrusil sem cel višinski in smerni stabilizator. Ugotovil sem, da se stiropor na tračni brusilki lepo brusi brez trganja kroglic. Bistvo je, da se trak premika le v eni smeri in sem to poskusil uporabiti tudi pri ročnem brušenju. Stvar deluje. Le preveč pritiskanja ne prenese stiropor.
Nekje sem prebral, da se stiropor začne mehčati pri 60 stopinjah. To mi je dalo misliti za poskus, kako bi bilo, da z likalnikom primerne temperature zgladim površino stiroporja. Počasi sem dvigoval temperaturo in poskušal na odpadnem kosu stiropora. Pri določeni temperaturi se stiropor sicer res zagladi, vendar je rahlo brušenje še vedno boljše. Ko se temperatura dvigne preveč, pa se pokaže struktura kroglic. Poleg tega je velika nevarnost, da se likalnik zalepi na površino. Stalno je treba imeti likalnik v gibanju. Čeprav sem imel likalnik s teflonsko prevleko postane kmalu površina zelo pusta in noče drseti po površini. Poskusil sem likati preko povoskanega papirja, pa sploh ni bilo efekta. Ta varianta torej odpade.
Zbrusil sem tudi smerni stabilizator in vgradil pante. Manjka le še prilepljena ročica za pogon.

LP2R
Priponke
Pregib smerca
Pregib smerca
177_41.jpg (78.86 KiB) Pogledano 7900 krat
Obrušen smerni stabilizator z vgrajenimi panti
Obrušen smerni stabilizator z vgrajenimi panti
177_40.jpg (63.1 KiB) Pogledano 7900 krat
Obrušen višinski stabilizator
Obrušen višinski stabilizator
177_39.jpg (65.77 KiB) Pogledano 7900 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Uspelo mi je tudi narediti zaključke krila. Ker ima pravo letalo zaključke zakrivljene nekoliko navzdol, potem mora imeti to tudi model. Sicer ne vidim razloga za tako ukrivljenost, ampak ni kaj, treba je posneti čim več detajlov.
Zaključke sem odrezal iz stirudura, da se bo zaključek lahko lepo obrusil. Pred rezanjem profila sem kos odrezal v trapez, kjer ima vsaka stranica 2 stopinji kota, nato pa iz tega kosa odrezal profil. Ker je zaključek iz dveh delov je končni kot 4 stopinje. Na načrtu je to sicer izgledalo čisto v redu, v praksi pa se ta kot zelo malo vidi. Mogoče bo kasneje, ko bo zbrušeno videti bolje. Brusiti bo treba tako, da bo zgornji del brušen v večjem loku navzdol. Upam, da bo uspelo.
Skratka, deli so zlepljeni, jutri pa dalje. Treba bo le še razmislit o vgradnji visoko svetlečih LED diodah, ki morajo nujno na zaključke kril.

LP2R
Priponke
Zaključki kril
Zaključki kril
177_42.jpg (71.5 KiB) Pogledano 7886 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

upppssss..... vmes padel med slike .... izbišite post!!
Zadnjič spremenil mega, dne 31 Jan 2011, 22:38, skupaj popravljeno 4 krat.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Odgovori

Vrni se na RV makete letal