3D modeliranje

Vse o risanju, 3d modeliranju, programski opremi,...

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
stajnkot
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 07 Avg 2010, 13:24
Kraj: Ljutomer

F-117

Odgovor Napisal/-a stajnkot »

Lepo pozdravljeni vsi!

Z veseljem sem prebral tole rubriko od začetka do konca.
Še sam predstavljam svoj izdelek: gre za model F-117, zmodeliran s programom SolidWorks, osnovni gabariti modela so povzeti iz starih 2D načrtov. Ker so bili le ti nepopolni (beri neuporabni), sem se pač moral znajti :wink:

Osebno smatram, da ni bil moj cilj prfektno do potankosti zmodelirati F-117; ampak zmodelirati model do take mere, da se ga da izdelati v realnosti. Kot dokaz bom pripopal še sliko, da ne bo kdo mislil, da samo nakladam... :D ...sicer samo skelet, model je medtem že dobil oplate.


S progamom sem si pomagal tudi tako, da z njim lahko razberem funkcionalnost servo motorjev (dimenzije in pozicije), prav tako eventuelne kolezije med posameznimi elementi.

Model bi rad opremil z dvema vgrajenima impelerjema, tako da......modelarji, priporočite mi (gola teža lesa=cca.1800 g)

ps. Model lahko obračate in zumirate, ker je naložen kot "3D pdf". Klik po modelu->držanje levega ušesca miške=obračanje,
držanje desnega ušesca miške=zumiranje.
Priponke
F-117.PDF
(117.22 KiB) Prenešeno 297 krat
stajnkot
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 07 Avg 2010, 13:24
Kraj: Ljutomer

f-117 (2)

Odgovor Napisal/-a stajnkot »

Ker mi ne uspeva in "obljuba dela dolg", bom pripopal zgoraj omenjeno sliko zdaj! Upam da bo tako uspelo :D
Priponke
F-117 - skelet a.JPG
F-117 - skelet a.JPG (75.22 KiB) Pogledano 9643 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nisem ravno doma v impeler pogonih, ampak že takole "od oka" se mi zdijo odprtine v trupu, kjer bo speljan zrak, zelo majhnega preseka.

Mislim, da ta model ne bo letel uspešno z impelerji, ker že oblika modela onemogoča zadostne preseke za pretok zraka, pa še izpuh je pri tem letalu dobesetno skrit in je le ozka izpušna reža na zadnjem delu trupa.

Vse to ne gre v prid učinkovitemu delovanju impelerskega pogona, da o slabi aerodinamiki, ki bo povzročala veliko upora ne govorim.

Seveda pa se pustim prijetno presenetiti in ne bom nič jezen, če bo tvoje letalo popolnoma ovrglo moje pripombe in bo letelo odlično. :wink:

Mitja
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Kaj je ta tema zamrla ?


Slika
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

jannyy napisal/-a:Kaj je ta tema zamrla ?
Niti ne......

Prva slika je "idejni projekt" ultralahkega visokosposobnega footlaunčerja, ki bo postal aktualen šele takrat, ko bodo kompoziti z armaturo iz nanocevk postali komercialno dostopni navadnim smrtnikom.

Druga slika pa je smerno krmilo mojega lanskoletnega projekta jadralca SZD-10.


Tretja slika prikazuje glavno podvozje ultralahkega jadralnega letala. Ima nenavaden sistem..tri točkovno vpetje v odprtem položaju. Pogon zapiralnega mehanizma ni viden na tej sliki.

Mitja
Priponke
Risano leta 2007.
Risano leta 2007.
Supra on the launch place 2.jpg (294.83 KiB) Pogledano 9101 krat
Risano leta 2009.
Risano leta 2009.
SZD-RDDR.jpg (128.45 KiB) Pogledano 9068 krat
Risano leta 2002.
Risano leta 2002.
GL-POD-2.JPG (28.69 KiB) Pogledano 9040 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tole je pa moj prvi izdelek po ene 4 urah raziskovanja in igranja z demo verzijo programa Rhinoceros3D...davnega maja 2001.

Lahko si mislite, kako sem bil navdušen nad programom, kajti to je bil moj vstop v svet modeliranja .....

Propeler je morda videti čuden, a je bil namenjen za motorizirano jadralno letalo Windrose, montiran direkt na gredi Hirth ali Rotax motorja.
Priponke
Windrose prop rotax direct.jpg
Windrose prop rotax direct.jpg (164.94 KiB) Pogledano 9181 krat
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a 8pac »

lepu =D>
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

8pac napisal/-a:lepu =D>
Že, že, ampak takrat še nisem znal tekstur pravilno orientirati, pa še marsikaj.... :oops:
Uporabniški avatar
RomanM
Tekmovalec
Prispevkov: 394
Pridružen: 02 Maj 2001, 01:00
Kraj: Il._Bistrica

Odgovor Napisal/-a RomanM »

sm še jaz malo pobrskal nekaj starih nekaj novejših
Priponke
assem18.jpg
assem18.jpg (22.26 KiB) Pogledano 9083 krat
assem17.jpg
assem17.jpg (81.2 KiB) Pogledano 9083 krat
assem1.jpg
assem1.jpg (39.46 KiB) Pogledano 9083 krat
KEEP AWAY FROM LAND
Uporabniški avatar
RomanM
Tekmovalec
Prispevkov: 394
Pridružen: 02 Maj 2001, 01:00
Kraj: Il._Bistrica

Odgovor Napisal/-a RomanM »

še malo
Priponke
sestav2.JPG
sestav2.JPG (74.54 KiB) Pogledano 9071 krat
sestav.JPG
sestav.JPG (48.56 KiB) Pogledano 9071 krat
KEEP AWAY FROM LAND
Uporabniški avatar
RomanM
Tekmovalec
Prispevkov: 394
Pridružen: 02 Maj 2001, 01:00
Kraj: Il._Bistrica

Odgovor Napisal/-a RomanM »

...
Priponke
5.JPG
5.JPG (67.78 KiB) Pogledano 9019 krat
2.JPG
2.JPG (132.72 KiB) Pogledano 9019 krat
1.JPG
1.JPG (107.48 KiB) Pogledano 9019 krat
KEEP AWAY FROM LAND
Uporabniški avatar
RomanM
Tekmovalec
Prispevkov: 394
Pridružen: 02 Maj 2001, 01:00
Kraj: Il._Bistrica

Odgovor Napisal/-a RomanM »

...
Priponke
P4220481.JPG
P4220481.JPG (112.35 KiB) Pogledano 9012 krat
narejene
narejene
P4220482.JPG (113.38 KiB) Pogledano 9012 krat
narisane
narisane
4.JPG (87.76 KiB) Pogledano 9012 krat
KEEP AWAY FROM LAND
Uporabniški avatar
B-1B
Razpravljalec
Prispevkov: 81
Pridružen: 23 Jul 2008, 19:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a B-1B »

Pozdravljeni,

jaz imam en model zrisan v 3D DXF formatu. Zanima me, če bi mi znal to kdo uvozit v 3D Part, torej da bi v SolidWorksu ali Catiji nastal lep 3D izdelek, ki ga potrebujem za rezkanje.

Hvala za pomoč in LP,
Gregor
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Ultralajt napisal/-a:
8pac napisal/-a:lepu =D>
Že, že, ampak takrat še nisem znal tekstur pravilno orientirati, pa še marsikaj.... :oops:
Ko bom jaz znal tako risat kot ti bom pa lahko pljuval po ostalih izdelkih :lol:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

8pac napisal/-a:Ko bom jaz znal tako risat kot ti bom pa lahko pljuval po ostalih izdelkih :lol:
Hmm..pljuvati se ne spodobi.
Bolj primerno je, če se že ne moremo zadržati, samo povedati svoje mnjenje o nekem izdelku. Je pa res, da mnogi, če mnenje ni ravno sama hvala, vzamejo mnenje, predlog za izboljšavo ali konstruktivno kritiko kot pljuvanje.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Na enem tujem forumu sem nekomu pokazal, kako se naredi trup letala samo na osnovi zgornje, spodnje, leve in desne konture letala... paktično da imaš za osnovo le štiri krivulje....
Priponke
tutor.jpg
tutor.jpg (58.6 KiB) Pogledano 10314 krat
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Slika

Slika

Slika

Stojalo podobno kot iz teme v Gradnja in projekti.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Uporabniški avatar
B-1B
Razpravljalec
Prispevkov: 81
Pridružen: 23 Jul 2008, 19:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a B-1B »

B-1B napisal/-a:Pozdravljeni,

jaz imam en model zrisan v 3D DXF formatu. Zanima me, če bi mi znal to kdo uvozit v 3D Part, torej da bi v SolidWorksu ali Catiji nastal lep 3D izdelek, ki ga potrebujem za rezkanje.

Hvala za pomoč in LP,
Gregor
Noben? :cry:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kako enostavno priti od preproste skice do 3D modela?

In ker so me začeli spraševati vse sorte, sem naredil še en prikaz izdelave trupa:
ultralajt napisal/-a: O.K., a question was placed on another thread, if there is a program that could make 3D model of fuselage if side and top views are available.

There is no such program, but using some commands it can be done in Rhinoceros3D program.
Of course, there is many ways to make 3D model using different approaches and sets of commands, but here is a presentation that starts with fuselage contours, following by cross sections and surface loft.

I will show how it is possible to get 3D fuselage using just 4 to 6 lines...(4 enough for eliptic cross sections like sailplanes, more lines for more "boxy" cross sections)
- upper fuselage contour
- lower fuselage contour
- side fuselage contour

Of course, we are not able to have full controll over the cross sections as program do that by its best way, and that doesnt suits us well everytime.

But this writting is only for presentation what commynds are used to go trough that steps. One can always use surface modifying tools to fine tune shape here and there later.


So lets go drawing a fuselage!

I will use a jpg drawing, a hand shetch of a vintage racer looking sport aeroplane, as an base for my 3d modelling.

Slika

Now I will place this shetch into Rhino as an background image.
View
Background bitmap
Place
browse to and pick that image stored in my computer
pick first corner and second corner, where you want this image to appear on your Rhino drawing space (I use Right view).

Slika

Now you use bolean curve tool and draw a line that represent upper contour of the fuselage. Dont make any sharp cornerns! make smooth transitions! Look how I go with line over a canopy area!

Slika

Note the curve avoiding coners at cockpit area!

Now I draw also the bottom line (the belly curve of the fuselage)

And we made also two aditional lines that will represent location of the widest fuselage line in top view.
This will make our fuselage more beffier.

Slika

Note all lines done. Of course, I draw them just roughly following the background shetch, but they can be made excatly as you want, up to your actual aeroplane measurements. As lines aee bolean cuves, we can still change or modify them to get closer to what we want. Just pick the "handle" point of a line and move to desired location. As you can see, I made lines at rear end of fuselage longer than needed.

Now we move to the top layout of the fuselage to make line that will repesent side contour of the fuselage.

As we did on side view, we just draw an bolean line over a side contour of the fuselage.

Slika

Note the red line in top view. It is made to get a straight line for a fuselage centerline in top view.
Note the green lines that are just a guidelines in order not to missalign sideview and top view lines.
A yellow line is the side contour of our fuselage.

What next?
We must rotate side contour that we just make for 90 deg.

Slika


Now we can see in perspective view that side curve is rotated and became also visible in top view.

But now we must place that top side contour to match both lines on the side view that were previously drawn between upper and lower contour as a line where fuselage side line will be placed.

It is an simple mater!

Let mirror side contour first, to get two! (we need two of them..we can also use copy comand)

Slika

See mirrored line over a red centerline. See top view and perspective view.

Now we will use simple Rhino command to "married" two lines and get one at the place we want!
We will use "intersecting curve projections".
Just pick one of the side curves and one of the lines at side view and click this button:

Slika
and new line is created!

Lets do that with another pair of lines!

Slika

Of course you will notice that lines (yellow) are somehow odd... one on left side, and another on right side.
We just pick both and mirror them around fuselage ceterline on the top view window.

Lets mirror them and hide or erase all other unwanted lines!

Slika

I make lines in color, so you can see on different views where each line is placed.
I remove all other lines that helps me het up to here.

Now we need just thoese 6 lines.

What next?

We will use another interesting Rhino command to get fuselage cross sections that will goest exactly between the lines that we already prepared.

Slika


Now we must pick contour lines in proper order. I pick as follows:
bottom contour, bottom left, upper left, upper contour, right upper, right lower.

Slika

If we mix order, the fuselage cross section will be crooked...like 8 number or worse!

Now we pick the locations of cross sections. Do wherewer suits you.

Slika

Showing the cross section locations.

And finished:

Slika

Note the different desnity of cross section locations. More dense where we dont want porogram to go his own way. See more dense at cockpit area.

And let see these cross sections that were just automatically created in all views:

Slika

Note: yellow cross sections! That wee need!

Now erase or hide all lines except these cros sections!

Slika

WE will now use these cross sections to create a surface over them!

We will show all sections and choose command Loft. (menu Surface, command: Loft)

Slika

If we want surface, that goes excatly over our cross sections, we will choose option "Tight", we can also use option "Straight sections" (maybe when we shape metal plane), or left Rhino to smooth surface ("Loose") avoiiding sudden bumps and voids..

I choose "Tight" in this case.

Slika

As we confirm our choice a surface is created:

Slika

Now we go to the details!

We will cut oppening in the cockpit area.

We just make a plilyne that will goes trough a opening line in a side view:

Slika

Now we use split command and split fuselage surface at line we just made.
We can erase surface part that we dont need or use it as a canopy glass if the shape is O.K.
Here is not the case, so I will erase that part.

Slika

Now I will make a windshield.
I will draw a windshield rear frame and after that create a surface between frame and front cockpit edge.

Slika

We need two rails and two coss sections to make a canopy surface.

Rails are upper canopy contour, left canopy openning edgem, and cross sections are rear cockpit edge (turtledeck edge) and forward canopy opening edge.

We will use command Surface, Sweep 2 rails. And surface is created.

Slika

This is only one half of surface we need. We can mirror it now ar later.

Now wee draw a line that will represent rear frame of the windshield. Then we will split surface at that line.
Then we will erase unnecessarry part of surface..the rear part as wee need just windshield in my case.

Slika

Now look what we have!

Slika

Now only minor work is needed to complete that fuselage. For instance trimming front end for a spinner, closing rear end, making surface offset toward inside (if we want to presentate fuselage sandwich thickness), make some bulkheads and fuselage formers, arange cockpit internals as seat and instrumental panel, headrest, cockpit edges leather padding, wing root attachments, vertical and horizontal tail, landing gear and of course the wing.

And final work should look something like this:

Slika
Slika


Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 04 Sep 2010, 13:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

B-1B napisal/-a:
B-1B napisal/-a:Pozdravljeni,

jaz imam en model zrisan v 3D DXF formatu. Zanima me, če bi mi znal to kdo uvozit v 3D Part, torej da bi v SolidWorksu ali Catiji nastal lep 3D izdelek, ki ga potrebujem za rezkanje.

Hvala za pomoč in LP,
Gregor
Noben? :cry:
A Catia ali Solid Worka ne znata uvoziti 3D DXF ?
Skoraj ne morem verjeti.

Je pa res, da zna biti 3D DXF sestavljen iz množice manj ali bolj velikoh trikotnih ploskvic, ki dejansko ne zagotavljajo natančno zunajo obliko predmeta.
Uporabniški avatar
B-1B
Razpravljalec
Prispevkov: 81
Pridružen: 23 Jul 2008, 19:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a B-1B »

Ultralajt napisal/-a:
B-1B napisal/-a:
B-1B napisal/-a:Pozdravljeni,

jaz imam en model zrisan v 3D DXF formatu. Zanima me, če bi mi znal to kdo uvozit v 3D Part, torej da bi v SolidWorksu ali Catiji nastal lep 3D izdelek, ki ga potrebujem za rezkanje.

Hvala za pomoč in LP,
Gregor
Noben? :cry:
A Catia ali Solid Worka ne znata uvoziti 3D DXF ?
Skoraj ne morem verjeti.

Je pa res, da zna biti 3D DXF sestavljen iz množice manj ali bolj velikoh trikotnih ploskvic, ki dejansko ne zagotavljajo natančno zunajo obliko predmeta.
SW zna uvozit ja, samo zgleda zadeva tak, kot v autocadu - torej ne naredi "ploskve"
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ena moja novejša ideja:

Slika


Mitja
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Ultralajt napisal/-a:Ena moja novejša ideja:

Slika


Mitja
Zanimiva ideja =D> =D> =D> A to drugače misliš tudi naredit?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

To je tako imenovan "preliminarni dizajn", ki ga je treba še nekaj časa premlevati, narediti še kake dodelave ali popravke, razdelati celoten notranji ustroj, tehnologijo, načrte..., prototip, nakar se lahko pristopi k izdelavi....

Na kratko: nimam časa! :wink:
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Luštkana ribica, bi se dalo uporabit za Twirl gyro...
Lep dan Franc
Odgovori

Vrni se na Risanje in 3D modeliranje