3D modeliranje

Vse o risanju, 3d modeliranju, programski opremi,...

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

4.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Če že potem : 2 =D>
Lep dan Franc
facil
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 27 Dec 2009, 19:54

Odgovor Napisal/-a facil »

2.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Meni se tole tekmovanje za najboljši izdelek ne zdi nič kaj uporabno, ker se tisti, ki uporabljajo 3D modeliranje preveč razlikujejo tako po znanju, programski opremi in še čem. Zato nima smisla "meriti moči".

Mislim, da bi bilo veliko bolj zanimivo in koristno, da nekdo, ki je naredil zanimiv izdelek, opiše pristop, ki ga je uporabil pri njegovem oblikovanju.

Drugače je vse skupaj le eno postavljanje s svojimi izdelki, ki pa ne prinese nič uporabnega bralcem foruma.

Slika

LP Mitja
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Morda bi se raje kot snovanje enakih izdelkov šli, da bi vsak v nulo zrisal kakšen modelarski pripomoček, ki ga ima doma. Torej šubler v roke in zrisati do potankosti. potem se pa takšen izdelek da v neko bazo, ki je dostopna vsem in v nek nevtralni format ala IGES. Recimo servote, propelerje, motorje, kolesa, bovdne, servoarme.....

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
ssikuc
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 10 Sep 2005, 21:02
Kraj: Zagorje

Odgovor Napisal/-a ssikuc »

JKSniper napisal/-a:Morda bi se raje kot snovanje enakih izdelkov šli, da bi vsak v nulo zrisal kakšen modelarski pripomoček, ki ga ima doma. Torej šubler v roke in zrisati do potankosti. potem se pa takšen izdelek da v neko bazo, ki je dostopna vsem in v nek nevtralni format ala IGES. Recimo servote, propelerje, motorje, kolesa, bovdne, servoarme.....

LP!
Jure
Se strinjam s tabo in prav tako z Ultralajtom.

LP,
Simon
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Se absolutno podpišem !

LP
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:....Mislim, da bi bilo veliko bolj zanimivo in koristno, da nekdo, ki je naredil zanimiv izdelek, opiše pristop, ki ga je uporabil pri njegovem oblikovanju....
Recimo, motor, ki sem ga zgoraj prikazal, je zelo zakompliciran na prvi pogled, pa vendarle zelo enostaven za modeliranje.

Uporabil sem originalne načrte. Večina sestavnih kosov motorja so tako imenovane "vrtenine", tako da jih je bilo narediti zelo preprosto.
Nariše se simetrala, ter presek vrtenine. Ta presek se potem zavrti okoli osi za 360°in dobimo 3D predmet.

Za izdelavo lukenj v elementih, sem uporabil metodo Solid->diference in sicer da sem na mestu luknje postavil valj ustreznega premera, nato pa od glavnega elementa "odštel" ta valj, da je nastala luknja..kot na primer luknje v prirobnici propelerja.

Ogromno "ploščatih" elementov se pa da narediti tako, da narišemo tlorisno obliko in z ukazom Extrude povlečemo na določeno debelino.

Nato pa seveda te elemente združujemo skupaj, da nastajajo novi elementi ali celi sklopi ali sestavnica nekega večjega izdelka.

Mitja
Uporabniški avatar
Modlar
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 02 Jun 2005, 19:50
Kraj: Koroška

Odgovor Napisal/-a Modlar »

JKSniper napisal/-a:Morda bi se raje kot snovanje enakih izdelkov šli, da bi vsak v nulo zrisal kakšen modelarski pripomoček, ki ga ima doma. Torej šubler v roke in zrisati do potankosti. potem se pa takšen izdelek da v neko bazo, ki je dostopna vsem in v nek nevtralni format ala IGES. Recimo servote, propelerje, motorje, kolesa, bovdne, servoarme.....

LP!
Jure
Se absolutno strinjam , saj to je modelarski forum . :D 8)

LP Mare
Kdor visoko leta - daleč vidi.
Uporabniški avatar
JKP
Profesor
Prispevkov: 1086
Pridružen: 04 Maj 2005, 09:43
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a JKP »

hmmmmmm...

Pri modeliranju gledam jaz takole na te zadeve...

1...design...Ki je lep na oko...tehnično pa ni toliko podkovano...To je zame umetnost...

2...Tehnično izrisan-modeliran 3D objekt...To je zame pravo 3D modeliranje..Iz tega lako izdelaš načrte, sestavnico orodje..itd...

Mam občutek, da se tukaj ocenjuje 3d design...ne pa sposobnost in pristop tehničnega modeliranja...

Upam da me razumete...

Se strinjam da bi bilo bolj pametno narediti bazo podatkov...naprimer servote...motorje....itd....

Te skodelice so prečudovito narisane...ampak jaz kot strojnik mi niso čisto nič posebnega...Le design je lep...

Naprimer motor kot ga prikazuje Ultralajt...kapo dol...To je uporabna stvar, ki vidiš ideje in iznajdlivost konstrukterja.

Seveda pa z veseljem spremljam temo...

Prilagam mojih par primerov uporabnosti 3D modeliranja..

Jože K.
Priponke
slikano po končanju del pri stranki
slikano po končanju del pri stranki
5.jpg (63.73 KiB) Pogledano 4575 krat
izrisano 3d za prikas stranki in izdelava načrta iz tega
izrisano 3d za prikas stranki in izdelava načrta iz tega
2.jpg (43.71 KiB) Pogledano 4575 krat
Uporabniški avatar
JKP
Profesor
Prispevkov: 1086
Pridružen: 04 Maj 2005, 09:43
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a JKP »

in še tehnični izdelek...z njega dobiš vse risbe...za izdelavo...

to je samo en majhen delček tega, s čem se ukvarjam...
Priponke
izdelani izdelki...
izdelani izdelki...
6.jpg (83.68 KiB) Pogledano 5348 krat
3d Zmodelirano in preračunano
3d Zmodelirano in preračunano
3.jpg (53.24 KiB) Pogledano 5348 krat
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

Podpis++;

Zelo koristno bi bilo tudi, da tisti ki bolj konkretno obvladajo orodje da bi navedli kje so pridobili največ koristnega znanja. Npr: literatura, linki... .
Seveda vsak zase lahko googla, samo, ko si začetnik je iskanje osnov še nekako najbolj zamudno, še posebej, ko so tisti kompleksnjši modeli toliko bolj lepši. :D Pol pa med iskanjem naletiš na kak rezultat drugega modelirnika, ki zgleda še lepše... :lol:

Jaz na primer sem do sedaj "delal"(igral) z Byce ter SolidWorks.
Bryce -> gumbek F1 ter experimentiranje -> klikni in opazuj kaj se bo zgodilo, program je dokaj logično sestavljen, žal kaj kompleksnega je že zelo težko izdelat( ne moreš risat načrta )
SolidWorks -> V sklopu študija smo imeli delavnice o osnovah žal brez skripte, ostalo pa F1

Kar pa se tiče licenc popravite me če narobe razmišljam, samo mislim, da se noben ne bo pritoževal če v izobraževalne namene tu pa tam uporabiš kako nelegalno verzijo(zlasti če še obiskuješ OŠ,SŠ,VŠ,Uni).
Saj nato če boš slučajno zečel delat in služit z tem boš pa verjetno ja toliko fer(pošten), da programerjem plačaš za njihov vložen trud. (ki mimogrede sploh ni majhen!)
Da pa se bo na forumu vedlo kdo z programom le dopolnjuje svoje znanje kodo pa dela(služi) kot profi, pa bi bilo vzorno, da se preprosto preko slike zapeče(vodni tisk) besedilo v stilu "Uporabljam nelegalno kopijo a izključno za izobraževanje"
Opomba: Poudarek je samo v izobraževalne namene, piratstva v komercialne namene ne podpiram!

Če bi se pa kdo javil, ki obvlada kak odprto kodni 3D modelirnik pa naredil parkrat neke vrste forum delavnico seveda kot risanje modelarskih predmetov :P, čez čas bi nato sigurno lahko odprli bazo za model. predmete.

Lp
M.
Mars
Razpravljalec
Prispevkov: 86
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a Mars »

Zanimiva tema in lepe slikice =D>

Še en mali projektek. Model še ni čisto končan ker se je gradnja ustavila po nekaj testnih poletih. Težišče še iščemo :oops:

lp
Priponke
sop_with_pup.jpg
sop_with_pup.jpg (278.49 KiB) Pogledano 5151 krat
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Uau
lepo, lepo =D> =D> =D> :wink:
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Evo še moj prispevek :

Helikopterček, ki se že 4 leta vozi po zraku. Kasneje je doživel še nekaj evolucij, ki pa tukajle niso dorisane.

Drugače pa je cel sestav narejen z kinematiko, tako da se vse premika in lahko izmerim razne podatke ( recimo kote repov, max min kote glavnih rotorjev.....)

Postopek izdelave je bil tak, da sem najprej risal posamezne elemente, jih dajal skupaj v osnovnem sestavu, potem ko sem imel osnovo, sem naredil še en sestav, ki je bil kinematično podprt, potem pa doteral posamezne komade do konca.
Priponke
VESA_3.jpg
VESA_3.jpg (22.78 KiB) Pogledano 5104 krat
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
matej007
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 23 Avg 2009, 22:38

Odgovor Napisal/-a matej007 »

ok pol pa zaključujemo z tekmovanjem. sem mislil da bo tema bolj aktualna če se bo še kaj dogajalo ampak vseeno. od sedaj naprej je to tema samo o modeliranju v 3d programih :wink:
Uporabniški avatar
mark8o7
Razpravljalec
Prispevkov: 111
Pridružen: 18 Nov 2004, 17:38
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a mark8o7 »

JKP napisal/-a:in še tehnični izdelek...z njega dobiš vse risbe...za izdelavo...

to je samo en majhen delček tega, s čem se ukvarjam...
kaj je pa to zaen izdelek, prenosnik toplote?
lp Marko
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Za solid works priporočam knjigo SOLID WORKS 1 Uporabniški priročnik ter DVD Solid Works 2006 -1 Avtor Boris Lutar ....sicer je 2006 vendar funkcije so zelo podobne.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Uporabniški avatar
JKP
Profesor
Prispevkov: 1086
Pridružen: 04 Maj 2005, 09:43
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a JKP »

mark8o7 napisal/-a:
JKP napisal/-a:in še tehnični izdelek...z njega dobiš vse risbe...za izdelavo...

to je samo en majhen delček tega, s čem se ukvarjam...
kaj je pa to zaen izdelek, prenosnik toplote?

ja izmenjevalec toplote...
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Odgovor Napisal/-a kanja »

še nekaj bolj začetniškega, je narisano bolj na hitro ker sem potreboval načrt za ogrodje, narisano je v ProEngineer-ju
Priponke
robot.jpg
robot.jpg (56.38 KiB) Pogledano 4717 krat
robot1.jpg
robot1.jpg (205.54 KiB) Pogledano 4717 krat
zakon je vse, kar leti po zraku
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

No da še jaz prispevam en preprost 3d render:
Slika -> Slika

Narisano je bilo v brezplačni verziji programa Delcam Drafting-e.
Program je zelo preprost za uporabo vmesnik je dokaj podoben SolidW. in navodila, ki so zraven zelo nazorna.
AMPAK brezplačna verzija ne omogoča exporta narisanega v nek standardni format,
oziroma celo če kupiš pro verzijo rabiš doplačat za vsak predmet posebej, da ti ga oni pretvorijo da ga lahko uvoziš v njihovo pro verzijo #-o
(vsaj tako je blo, ko sem to risal)
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Odgovor Napisal/-a belovic »

Se opravičujem za off-topic ampak...
Fantje vidim da obvladate zadevo, trenutno iščem nekoga, ki bi mi bil pripravljen za primerno ceno zmodelirati pozitiv za D-box (3 deli) za krilo jadralca z razpetino ~2m. Ponudbe prosim na ZS [-o<
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Bom še jaz v tej temi vprašal :D

Zanima me če bi mi bil pripravljen zrisati trup za mdm 1 foxa do te mere da lahko zreskam pramodel za kalup. Najprej sem imel namen narediti pramodel na roke vendar sem zaradi velikosti trupa v skrbeh da bo vse simetrično.

Lp Luka
matej007
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 23 Avg 2009, 22:38

Odgovor Napisal/-a matej007 »

evo še nekaj z moje strani sicer brez materialov zaenkrat

Slika

je pa najprej vse narejeno v 2d. za ozadje top pogleda sem izbral logo in nato po njemu oblikoval znak. na koncu sem samo še nekatere dele z modifierjem Shell ibočil in rezultat je tu
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Današnji update:

Slika
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Odgovori

Vrni se na Risanje in 3D modeliranje