Lepilo - Lok

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Odgovor Napisal/-a ludwe »

=D> =D> =D>
Ti si car.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Zlato
Razpravljalec
Prispevkov: 110
Pridružen: 20 Dec 2009, 23:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Zlato »

HUUUUUDDDOOOOO !
:o :o :o
Tale frača ti je pa resnično v ponos :lol: =D>
Jo bo treba enkrat potegnit, pa čeprav lopatica prej zleti ven kot puščica.
Res PRAVA STVAR.
Uživaj v letenju
Zlato
Razpravljalec
Prispevkov: 110
Pridružen: 20 Dec 2009, 23:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Zlato »

Samo eno vprašanje, ker se s slike ne vidi dobr. A si okno naredu na kant, ali si ga naredu z blagim lokom, da ne bi prišlo do strižnega učinka :oops:
Uživaj v letenju
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Okno bo dokončano po tillerju. Preden je lok dokončno uglašen nikoli ne dokončam okna, ker navadno pride postrani, saj brez nekih namenskih priprav ne moreš pilit pravokotno na krake, meni se pa ne da delat aparatur za teh par lokov. Ko bo okno dokončano bo zaobljeno z vseh strani, tako da se bo puščica dotikala loka resnično le na dveh točkah. Vogal okna je oster, saj je ročaj več kot preveč močan in nikakor ne more spustit, v to sem prepričan.
Ko bo gotov ne bo problem udarit enih par šusov, tarčo imam na travniku za hišo in razdalja gre do 80 m, vendar imam na 25 m najbolj zguljeno travo...



p.s.

Počasi bo lepilo okrog srnjakovih rogov trdo in ga bom lahko prvič napel. Slika Ko se to zgodi se navadno počutim podobno kot pred prvim startom enega strupenega modela. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
mico
Tekmovalec
Prispevkov: 275
Pridružen: 12 Mar 2007, 16:07
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a mico »

Odličen izdelek Sašo =D>

raktivec napisal/-a: Počasi bo lepilo okrog srnjakovih rogov trdo in ga bom lahko prvič napel. Slika Ko se to zgodi se navadno počutim podobno kot pred prvim startom enega strupenega modela. Slika
:D :D :D
Lp, Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Slika

Slika


Kačja koža je iz večih tankih slojev, ki so vodotesni, med sabo pa se ne vežejo kaj prida. Posledično lahko izbereš še tako dobro kontaktno lepilo, pa se bo vseeno pričela luščit.
Zadevo sem rešil tako, da sem jo nalepil z Henklovim najmočnejšim kontaktnim lepilom in čez dve uri nanesel čez kožo precej redkega trenutnega lepila, ki sem ga z pvc vrečko čez prst dobro utrl v površino. Kot kaže je lepilo "prebilo" vse do osnove in drži kot pribito.
Tako na oko se mi zdi, da je koža dodala kakšen funt k potegu loka.
Slika


Zaradi tega na sliki mi je sliva tako všeč! Ko bo lok čez mesec dokončno spoliran, bodo nori globinski kontrasti, pa še patino bo dobil.
Slika
lp
Sašo
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Oblika je vse na roko zbrušeno?

Zanima me kako naredite,da ostane prozorno po premazu z sekundnim lepilom(ponavadi lepilo naredi tako belo vse naokrog..)?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Če bi pazljivo prebral bi zaznal, da je sekundno lepilo le na kačji koži, ki je naknadno obdelana z istim oljem kot les. Ostalo je oljeno in polirano, sekundnik čez les je malce cenena in ne ravno dobra zaščita. Postopek je dolg in preden bom dobil končno kvaliteto površine bomo globoko v aprilu.

Brušeno je ročno, a ne le z rašpo. Uporabljal sem tudi ročno orodje, le končna površina nastaja povsem na roko, gre pa takole:

- brušenje z papirjem 80, da izginejo vse globje raze.
- brušeno z papirjem 180, da izginejo globje raze
- brušeno z papirjem 320
- brušeno z papirjem 600
- z vodo namočena površina in na radiator za čez noč
- brušeno z najbolj fino mehno brusno gobico
- brušeno z 600 papirjem
- glajeno z bombažno krpo, da se posveti. Biti mora resnično gladko in brez vsakih raz.
- zjutraj debelo namazano z tungovim oljem, odvečnega čez eno uro obrišem iz površine
- eno uro pred fotografijo sem površino zgladil z fino jekleno volno 0000 in tanko namazal z Balsam Schaftoel namenjen puškinim kopitom. Ker sem imel srečo in dobil tole volno, ne bom potreboval brušenja z papirji med 800 in 2.000.
- vsak dan bom zjutraj površino zgladil z fino jekleno volno in potem tanko namazal z schaftoel. Po dvajsetih premazih bo površina pripravljena za poliranje. (Lovci dajo na puškino kopito le tri sloje...)
- lok bom okrog 10 dni pustil čisto pri miru, da olje trdo polimerizira in ga nato gladko spoliral
- čez pride tanka plast karnuba voska mešanega z malce limoninega olja, da se ne bodo poznali odtisi od prijemanja.

Površina bo proti vlagi zaščiten, kot steklo poliran les, z na videz prozorno površino.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Sašo, ni kaj, pravi mojster si... ah, ko tole gledam dobim kar solzne oči. =D>
Končni izdelek bi rad v živo videl, ker fotografija ne bo mogla predstaviti vsega.
lp Melly
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Vem da je lepilo samo na kačji koži,ponavadi karkoli se lepi z sekundnim pusti za sabo oz v okolici tak belo zato sem vprašal...

P.s.ob takih stvareh človek rata pozoren,no vsaj jaz..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Belino je najbolje premazat z kako voščeno polirno pasto. Včasih zadostuje že navadna Nivea.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Noro. Lepa kolekcija, tale bo pa sploh posebna umetnina. =D>
Fly it like you stole it!
Zlato
Razpravljalec
Prispevkov: 110
Pridružen: 20 Dec 2009, 23:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Zlato »

Se oproščam, da tako pozno čestitam, ampak res od srca !! =D> :D
Sašo , videl in držal sem marsikateri lok, za katerega sem rekel, da je lep,AMPAK TAKEGA KOT JE TVOJ ŠE NIKOLI.
Res redek primerek lepote. Za slivo si pa res imel prav ; fantastično izpade. Bom se mogel nekje prigrebst do enga štuca.
Še enkrat čestitke ! :D :lol: =D>
Uživaj v letenju
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Temo sem pričel bolj zaradi prikaza kaj se da z malo orodja, na precej enostaven način izdelat iz DOMAČEGA lesa in niti ne zato, da bi žel pohvale. Slika

V živo ročaj ni tako slonokoščeno bel, ampak ima več rumenega odtenka. Fleš in diletantstvo v fotografiji pač napravita svoje. Vseeno je zanimiv.
Slivo so včasih na veliko uporabljali za ročaje malce boljših nožev, bodal in mečev. Tudi kaka kronana glava se je ponašala z mečem, ki je imel tak ročaj.

Včeraj sem se pogovarjal z ženinim bratom, ki je mizar in ta pravi, da ima veliko sadnih dreves slivi podoben les. Menda se včasih podoben najde pri češnji in tudi jablana je podobna, le malce bolj rjava.
Bomo videli kako bo naslednje leto izpadel jabolčni lok. Verjetno bom lamele kombiniral z hruško.
Razmišljam tudi o loku iz "zanič" lesa z obronkov potoka. Jelša je recimo prav lepo oranžna, če jo sušiš v vmesnim namakanjem in tudi sredica bresta ni od muh.


Uf, upam, da me mine preden vse to realiziram, saj nikoli ni konca. Slika




p.s.

Zlato, kaj se je zgodilo z vejami murve? So iz tvojega vrta in verjetno ima kot vsak mediteranski les prav izrazite letnice. Morda bi bila dobra za ročaj? Če je les pust se ga da malce zatemnit...
Prilimaj tu ali na zs kakšno sliko pod kotom odrezane veje.
Lamele so konec koncev lahko vse iz javora, pod steklo pa daš trak furnirja željene drevesne vrste.
Steklenih trakov ne bom več sam delal, čez lužo jih imajo po dovolj ugodni ceni, da jih je bolje nabavit.
lp
Sašo
Zlato
Razpravljalec
Prispevkov: 110
Pridružen: 20 Dec 2009, 23:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Zlato »

Prejšnji vikend sem odrezal par vej, debelih. pol me je pa u križu zagrabilo, da nsem mogel pospravit. Jutri ( nedelja) jih grem obrezat do konca in spravit. Slike dobiš
Uživaj v letenju
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

..
Zadnjič spremenil raktivec, dne 14 Mar 2010, 08:15, skupaj popravljeno 1 krat.
lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zlato napisal/-a: pol me je pa u križu zagrabilo, da nsem mogel pospravit.

Slika Švoh lok maš! Slika


Poizkusi z stilom za angleški bojni lok in potegni celih 32". Dan ali dva, pa bodo bolečine minile.
Če ne poznaš si oglej video iz enega od mojih linkov, lahko tudi tiste, ki narobe streljajo, a dobro stojijo. Pomembno je kako stojiš, da se med potegom "zavrtiš" v križu in potegneš z celim telesom od kolka navzgor. Klasični strel kot ga prakticirate na tekmovanjih je meni le poslabšal stanje, tale englez pa resnično dela čuda.






p.s.

Murva je pogostokrat omenjena kot dober les za mediteranske loke, ki so bili praviloma kratki in ploščati. Morebiti bi se dal izdelat iz vej tudi kak dober primitivc? Za nekaj dobrih vej in gajbo piva ti ob letu dni izročim ploščati lok bronaste dobe izdelan iz tvojega grma. Če boš recimo investiral v nabavo kit (sinev) in ustreznega lepila, ti tudi to namalam nanj in bo nesel kot lepljeni loki z fiberglasom na vrhu.
Za tak lok bi moralabiti veja dolga vsaj 1,7 m in debela vsaj 100 mm, bolje pa je, če je večja. Bila naj bi tudi kolikor toliko ravna in vsaj na refleksni strani brez vej.


POZOR:
Vse veje, ki so debele več kot 100 mm in imajo čim manj vej takoj z obeh odrezanih strani namaži z belim lepilom in jih postavi pokonci nekam v senco ali na temno, da ne spokajo.
lp
Sašo
mitjakk
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 12 Avg 2010, 23:39

Odgovor Napisal/-a mitjakk »

Pozdravljeni

mene zanima kje se bi dalo dobiti tisin les za izdelavo loka ali kaj podobnega.

lp Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Pri nas je zaščitena, išči v Avstriji, Italija ima na območju dolomitov izjemne tise, najbolje pa je nabavit poleno iz ZDA in sicer iz pacifiške tise.

Les je drag, izdelava zahtevna, zato se tega ne loti, če nimaš konkretnih izkušenj iz gradnje tovrstnih lokov. Če nisi uspešno izdelal vsaj 5 ali bolje 10 dolgih lokov iz enega kosa lesa boš imel precej več uspeha z lokom iz javorja ali še bolje jerebike. Iz teh dveh lesov so odlični ploščati loki. Razmisliš lahko tudi o gorskem ali primorskem brinu. Tisti iz primorske, ki raste kot drevo ima rdeč les in strašno dobro diši. Iz njega lahko izdelaš dolgi lok, ki ima še večji kontrast med trdino in belino kot tisa.


Ne pozabi, da bo lok zanič, če lesa ne boš sekal pozimi in, če ga boš prehitro sušil. Dokler ni resnično suh ne sme videti sonca ali toplega prostora, sušilnica ga uniči!
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Ultimate
Tekmovalec
Prispevkov: 371
Pridružen: 07 Dec 2004, 21:46
Kraj: Rezervat

Material za loke

Odgovor Napisal/-a Ultimate »

Kar nekaj materiala za izdelavo se da nabavit v Grazu pri Kaufmannu... tudi kakšno že suho poleno...
http://www.bogensport-bogenbau.at/produ ... 20Bogenbau

Pri nas v SI je Mins d.o.o. (g. Stane Natlačen) Postojna...
http://www.mins.si/

:wink:

p.s.: zelo zanimiva tema :D
Albert Einstein:
Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, čeravno glede prvega nisem gotov.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zanimiv link tisti iz avstrije!


Predvsem njihovi rogovi so zanimivi za mongolski lok, dober zna biti tudi 1 mm steklen laminat. Kar se tiče lepila UHU 300 endfest preverjeno ne prenese loka z 60#@28" in fastflight tetive. Precej pred 500 streli se lamele delaminirajo. Robinija, ki jo prodajajo je sicer odlična za lok, vendar se da dobiti v naravi na vsakem koraku, po drugi strani pa sta ravno robinija in tudi češnja vrsti lesa, ki sicer omogočata izdelavo vrhunskega loka, vendar moraš imeti ogromno izkušenj preden iz tega lesa izdelaš obstojni lok. Le majhna napaka vtileringu in češnja bo počila, robinija pa povsem razpokala. Dobro izdelan češnjev lok je neverjetno hiter.
Za take, ki začenjajo in tudi druge sta vsaj po moje DALEČ najboljša lesova od javorja-predvsem gorski javor in jerebika. Nikakor ne poizkušajte z jesenom, je prepočasen in nikamor ne nese.

Jaz lepilo, kačje kože, material za tetive... nabavljam pri 3riversarcheri. Čeprav je čez lužo je vseeno ugodno in vrhunske kvalitete.


Od domačih mi je najbolj všeč Agro Vreček iz Kranja, kjer prijazno pomagajo z pravilno izbiro puščic..., z minsom nikoli nisem imel sreče. Ali niso bili zainteresirani za prodajo materiala, ali pa niso imeli tega kar sem želel. Na začetku mi je z nekaj nasveti pomagal mojster Oblak, ki po moje še vedno rad pove kako od svojih brezštevilnih skrivnosti, če le vidi, da si resno zapel za stvar.
lp
Sašo
mitjakk
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 12 Avg 2010, 23:39

Odgovor Napisal/-a mitjakk »

zdravo.

pravkar si izdelujem svoj prvi lok pa sem naletel na en problem, in sicer me zanima, kako naj izboljšam prožnost svojega loka. s čim premažete vi svoje loke?

hvala za odgovore!


Lp, mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Stare replike z olji kot recimo Tungovo olje, ostalo navadno z brezbarvnim 2K avto lakom. Če nočeš leska je odličen kak dober parket lak z svilenim sijem, a ne na vodni osnovi.

Prožnost loka moraš iskat med izdelavo, ne pa z premazi.

Iz česa je lok , kako si sušil les, kako si ga cepil, kako si ga delal, kako sliko?
lp
Sašo
borisk
Zagrizenec
Prispevkov: 273
Pridružen: 20 Jun 2002, 01:00
Kraj: šmarje

Re: lepilo

Odgovor Napisal/-a borisk »

http://www.youtube.com/watch?v=uT_wcY-k ... re=related

Na spletu sem naletel na en dober video izdelave loka, pa sem ga prilepil kar v tole temo, kjer je že razkritih veliko skrivnosti izdelave :)
Uporabniški avatar
ssikuc
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 10 Sep 2005, 21:02
Kraj: Zagorje

Re: lepilo

Odgovor Napisal/-a ssikuc »

VEM da je stara tema, pa bom vseeno kar tu vprašal.

Kje se dobi Tungovo olje v manjših količinah? Ima to olje močan vonj?

Katero olje za les bi bilo skoraj brez vonja?

LP, S
How hard can it be?
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti