Izrez eleronov

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Izrez eleronov

Odgovor Napisal/-a dh »

pozdravljeni,

prvič sem se lotil izdelave krila v tehniki stiro+balza. Sredice so že prekrite, pravtako izdelan naletna letvica (ali rob), zanima pa me, kako pravilno izdelati elerone:

- kolikšna je globina elerona, nekje sem prebral, da imajo različni profili pač kao različne priporočene širine eleronov

- kako potem prekrivati

Add 1)
krilo je sestavljeno iz treh delov, centroplan in dve uški. Centroplan je dolg cca 85 cm, uške po 45 cm. K temu bom še dodal neke zaključke kril. Profil je HM32. Globina krila je na začetku uške cca 16-17cm, na koncu je ožje, za ene 4 cm. Plankano je z 1mm balzo. Nameraval sem napraviti elerone cca 40 cm, poravnano na zunanji rob uške, na notranje bi pustil nekaj mesa za spajanje s centroplanom in ojačitev s steklenko.

torej, kolikšna naj bi bila globina eleronov, verjetno se to izraža v % globine krila, ali ne?

Add 2)
pri prekrivanju me pa nekaj skrbi: če samo izrežem elerone in jih pobrusim, porem bo pri prekrivanju folija nasedja direkt na stiropor. In to me skrbi, da bom pri prekrivanju striropor pregrel in se bo stopil...

Kakšno rešitev predlagate?

Na webu (R&G home page) sem našel tole slikico, priporočajo vlepljenje trikotnih letev... je to OK, ali obstaja še kaj preprostejšega...

hvala, lp,

Dejan Hergan
Priponke
R&G priporoča
R&G priporoča
querruder.jpg (17 KiB) Pogledano 2218 krat
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Pozdravljen...če se ne motim je za MH32 priporočljivo delati globino eleronov - flapov cca 20% globine krila na tistem mestu! Nisem pa prepričan....dobro bi bilo če bi kdo tole mojo teorijo zanikal ali potrdil!

Drugače pa poišči in preberi TUKAJ!


Jan
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Jan,

hvala, sem našel na tisti strani... Priporočljivo je 22%...

lp, Dejan
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti