Piper Pawnee PA-25 (1.4m)

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Evo, na sredinskem rebru sem naredil most, le to je zaenkrat se nedotaknjeno, do zdaj sem v izgradnji pokrova potegnil 3 letvice, se 2 prideta, potem pa se stranske in tako naprej... Kar ne zmanjka... V prihodnjih dneh bom poizkusil stehtati trup da vidim kje sem...
Priponke
Pokrov prednjega dela v izdelavi...
Pokrov prednjega dela v izdelavi...
Piper Pawnee 047.jpg (92.45 KiB) Pogledano 6305 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

=D>
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Pri pokrovu prednjega dela sem danes dodal se dve vzdolzni letvici in nato okostnjaka stehtal - pokazalo je 230 gramov - saj ne vem ali je to dosti ali ne, tako na augenmaso se mi zdi glede na trdnost kar v redu...
Priponke
Trup do sedaj tehta 230 gramov...
Trup do sedaj tehta 230 gramov...
Piper Pawnee 048.jpg (89.47 KiB) Pogledano 6089 krat
Uporabniški avatar
benyy
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 18 Okt 2009, 10:15
Kraj: Kamna gorica

Odgovor Napisal/-a benyy »

Lepo in natančno =D> =D> =D>
graupner mx 12 k79 35 mhz
okolica kamne gorice,jamnik
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

pri pokrovu manjkata se dve letvici, zaenkrat gre se na/ven iz trupa na tesno kar je bols kot da bi bilo prevec lufta vmes... malo sem se zacel sukati tudi okoli kabine... aha, RABIM POMOC- na vrh kabine bom dal rdeco LED ki bo utripala - prosim za kak link do sestavnih delov za to - ali potrebujem tudi kakšno elektroniko da bo ledica utripala recimo z 1Hz 100ms (se zmislujem podatke ker nimam kej dosti pojma o stromu) - ali za to potrebujem posebaj napajanje ali se da kej iz receiverja potegnit? lp, anze
Priponke
skelet pokrova gre h koncu...
skelet pokrova gre h koncu...
Piper Pawnee 049.jpg (148.93 KiB) Pogledano 5689 krat
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

V soboto je prisla dolgo pricakovana roba - 4T motor OS FS-30S, izpuh zanj, nosilec motorja, dva servomotorja Futaba S3001 in en kup drobnarij... Odslo pa je kar nekaj evrov... Ko bi bilo le se casa kaj vec :roll:
Priponke
prispel motor OS FS-30S
prispel motor OS FS-30S
Piper Pawnee 050.jpg (67.05 KiB) Pogledano 5498 krat
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Trenutno se ukvarjam z zadnjim delom kabine in se matram da bi vse lepo upasal notri :)
Priponke
zadnji del kabine v delu...
zadnji del kabine v delu...
Piper Pawnee 051.jpg (50.4 KiB) Pogledano 5299 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

:glasba: To bo fino, ropotalo :glasba:
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Utripajoča led dioda..... če misliš imeti samo nad kabino eno rdečo potem ti je enostavna rešitev sveča za nagrobnike tista z led... vzameš ven elektroniko, odlotaš led diodo iz vezja in jo priklopiš na 1,2v, Utripala bo sama ker ima v sebi neko vezje ki ji to omogoča :wink:
L.P.Samo
P.S. Lepo napreduješ =D>
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

bravo štajerc, to je to kar jest rabim... =D> očitno premalo po britofih hodim ali sem pa še na šibice in stenj navajen haha... grem kuj jutr eno tako svečo razdret!
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Ni problema, rad pomagam, najbolj pa v moji stroki. Če vežeš še eno vzporedno in eno zaporedno imaš še možnost utripanja leva desna za na krilo :wink: ......
Ena možnost če si kaj vešč z elektroniko je tudi ta:
viewtopic.php?t=49841
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Pa parih mesecih suše sem zopet zašel v klet... Skrajšal in na novo ukrivil sem (alu?) nosilec za zadnje kolo in ga pritrdil na rep, naredil sem nosilce za servo mehanizma za smer in višino (oba futaba S3001), ter upasal motor v nosilec (nylon, 27mm) in le tega na nos. Vse je seveda samo provizoricno, prednjo steno in morda notranjost (lahko kaksen predlog ali ja ali ne?) bom prebarval z dvokomponentnim epoksijem da se metanol ne bo kaj na/v les spravljal. Za plin nameravam uporabiti tudi servo S3001, morda kaksen drug predlog, se ne spoznam kaj dosti na finese servo motorjev. V Sch.... sem narocil tudi podvozje, ki bo tehtnem premisleku ne bo niti malo scale, bo aluminijasto in ga bom montiral na trup pred krilom. Glavna razloga za to odlocitev sta dva - namrec krilo bo iz enega kosa in se ne mislim vsakokrat hecati se z montazo podvozja pol na krilo pol na spodnji prednji del trupa, in pa seveda bolj kot bo podvozje naprej, manjkrat bom pristajal na spiner... Na zadnji sliki še en vzporeden projekt - slabih 20 let stara cessna skyhawk 172, z 3,5ccm zalimano enyo, razturenim visinskim in smernim krmilom pa se kaj bi se naslo...
Priponke
Motor namescen..
Motor namescen..
Piper Pawnee 054.jpg (63.09 KiB) Pogledano 6022 krat
Zadnje kolo...
Zadnje kolo...
Piper Pawnee 053.jpg (48.76 KiB) Pogledano 6022 krat
Serva za smer in višino
Serva za smer in višino
Piper Pawnee 052.jpg (50.96 KiB) Pogledano 6022 krat
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

...
Priponke
...in cessna 172
...in cessna 172
Piper Pawnee 056.jpg (75.57 KiB) Pogledano 6019 krat
pawnee...
pawnee...
Piper Pawnee 055.jpg (75.01 KiB) Pogledano 6019 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jutri bo eno leto, ane?
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

:oops: Kaj naj recem, to je en tak lusten hobi, meni je kar fino takole zidat, vmes pa razmisljam kako bi kaj naprej naredil... Priznam da sem počasen za umret ampak kaj ko je tukaj še posel, otrok, zena, hribi, rekreacija, vrt, ipd :) Pa se bolj zelene sorte sem in potem je to tako kot je :)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja sej tudi počasi se daleč pride.
Samo na obletnico sem hotel opomniti.

LP Mitja
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

majhen korak naprej... servo motorji za smer, višino in plin so vgnezdeni (za plin futaba S3003), povezava (bovden) na motor takisto, tece gladko... podvozje pa cakam ze kar nekaj casa pa ne vem ce bo kaj iz tega... Zadnjic sem poleg podvozja pri schw*** kupil se en kup drobnarij, placal z mastercardom celoten znesek, v posiljki pa ni bilo podvozja ampak ostale stvari (kasneje sem ugotovil da je bil na rdeci zalogi), racun so mi pa poslali za znesek zmanjsan za podvozje in pripisom 'Ruckstande: podvozje bla bla bla'. Zdaj mi ni jasno ali mi bodo podvozje se poslali ko ga dobijo na zalogo, ali imam dobropis (na njihovi strani ko se logiram ga ni videti) ali obstaja se tretja opcija... ce ima kdo izkusnje dobrodosel, najbrz bom moral pobarati pa kar njih...
Priponke
Povezava bovdna na motor...
Povezava bovdna na motor...
Piper Pawnee 058.jpg (67.83 KiB) Pogledano 5702 krat
Servoti na mestu...
Servoti na mestu...
Piper Pawnee 057.jpg (61.7 KiB) Pogledano 5702 krat
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Kaj si pa s tem mislil?
Priponke
nekaj.jpg
nekaj.jpg (55.88 KiB) Pogledano 5520 krat
Lp Matej
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Tudi meni se zdi tale izvedba skrajno čudna... Razen če iz kakšnega razloga želiš met feder tam na sredini. :o
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

vsak komentar, je dober komentar :) gre samo za to, da sem povezavo med servomotorjem (ki ga nocem imeti v nosu tik za motorjem) in motorjem cim bolj umaknil ob 'rob' notranjosti trupa da ne bo motil drugih komponent in da imam plac in 'cist prostor'. Je pa bovden se mi zdi 2mm in sem ga krivil na sraufstok, tako da nima niti malo funkcije fedra, je trd ko skalakamenkost...
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Iz schw... sem prejel posiljko v kateri je bilo podvozje, ki je prejsnjic manjkalo (kak dober mesec so potrebovali da so ga dobili na zalogo) - prav tako so mi z mastercarda naknadno trgali za poslano podvozje a brez zaracunane postnine. Podvozje sem dvakrat nizal, skupno kar za 9cm visine in ga malce razsiril da so kolesa bolj narazen. Vse skupaj je zaenkrat provizoris postavljeno ker cakam iz mibota se aksi za kolesi. niti malo ni scale vse skupaj, bohpomagej :)
Priponke
Glavno podvozje...
Glavno podvozje...
Piper Pawnee 059.jpg (79.8 KiB) Pogledano 6722 krat
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Lotil sem se povezave smernega krmila na eni strani preko bovdna na servomotor ter na drugi strani na zadnje kolo - tu nastopi tezava zaradi mojega nepoznavanja oziroma odsotnosti kaksne skice ob kupljeni robi. Mi lahko kdo poslje kaksno fotko kako naj bi to izgledalo, ne branim se tudi kaksnega opisa in namigov na kaj biti pozoren. V bistvu mi je uganka kako povezati 'feder' na obeh straneh... Rad bi pa raje eno dobro resitev 'by the book' kot kaksno bliznjico :)
Priponke
povezava?!?
povezava?!?
Piper Pawnee 060.jpg (48.6 KiB) Pogledano 6433 krat
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Na spodnji del smernega krmila pritrdiš podobno ročko, kot je na kolesu in potem ti dve ročici z vzmetmi povežeš skupaj. Dobro je, da je ročica čim bolj v točki vrtišča.
Lp Matej
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Pa se je na 'poniju' spet malce premaknilo - določil in naredil sem mesto (kandidatka za domžalski županski stolček bi najbrž uporabila besedo 'gnezdo' namesto 'mesto') kjer bo sprejemnik, v višinsko in smerno krmilo sem vpasal pante, ter z 3mm jekleno žico sem povezal skupaj obe polovici višinskega krmila - če bi vedel prej bi ga naredil iz enega kosa, u bistvu ne vem zakaj je iz dveh v načrtu, mogoče me kasneje še kaj preseneti (no do takrat ne bom še nič limal skupaj...)... Mi je bilo pa to kar sitno opravilo, tako da sem za ta jekleni 'C' ki povezuje obe polovici porabil skoraj 1m jeklene žice oziroma je bil šele ene šesti ali sedmi 'C' ok. Ampak zdej pa znam in vem kako, tako bom naslednjič veliko hitreje.Tudi bovdni so povezani z servomotorji in seveda sem ga moral priklopiti da mi je malo pomahal z repom :) Trenutno sem nastudiral kako bom v obstoječem trupu kjer je izrez za profil krila, le tega priredil tako, da ga bom dvignil za ene 2 stopinji glede na načrt in to tako da ne bo vse faulasto...
Priponke
Panti in povezani visinski polovici
Panti in povezani visinski polovici
Piper Pawnee 062.jpg (73.81 KiB) Pogledano 6102 krat
'Gnezdo' za sprejemnik
'Gnezdo' za sprejemnik
Piper Pawnee 061.jpg (42.83 KiB) Pogledano 6102 krat
Uporabniški avatar
anzze99
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Okt 2007, 19:03
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a anzze99 »

Po napotkih kamikaze sem moral dvigniti prednji rob krila za 1,5-2,0 stopinji, odločil sem se za 1,8 stopinje. Iz vezane plošče sem izrezal dva kosa ki sta se prilegala orisu profila, potem pa sem zadnji del vsakega kosa 'fiksiral' da se je cisto zlil z obstojecim profilom in tako dobil 'os', sprednji del pa sem po ustreznih izracunih ustrezno dvignil. Oba kosa sem zalepil in zdaj sledi odstranjevanje odvecnega 'prvotnega' materiala. Upam da sem razlozil tako da je kdo razumel :)
Priponke
vecanje vpadnega kota krila
vecanje vpadnega kota krila
Piper Pawnee 063.jpg (58.61 KiB) Pogledano 5923 krat
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti