MALI AKROBATSKI MODEL- TIM 7, marec 2005

Modeli športnih in akrobatskih letal
Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

MALI AKROBATSKI MODEL- TIM 7, marec 2005

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Odpiram temo, za pomoč in nasvete za modelarje ki bodo gradili model, ali pa jih kar tako kaj o njem in njegovi izdelavi zanima.

Kolikor bom le lahko, bom pomagal.

LP Mitja
Priponke
akrobat1.jpg
akrobat1.jpg (73.71 KiB) Pogledano 25923 krat
grega
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 15 Avg 2003, 11:47

Odgovor Napisal/-a grega »

Pozdravljen!

Najprej pohvala za lep model!

Imam eno vprašanje glede trupa. Namreč prepozno sem ugotovil, da sem za oplato vzel 1.5 in ne 2mm balso. Se da ta zadeva kako porihtat, brez tega, da začnem izdelovati nov trup? Bo takšna oplata dovolj, ali še jo od znotraj polakiram, preplankam z 27g steklenko, napravim kake balsine ojačitve ...?

Lp, Grega
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

....
Zadnjič spremenil miskolin, dne 24 Jan 2018, 23:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

Miškolin bom ti jaz odgovoril

Vse pohvale =D> =D> =D> Mitji, ker je model res lep in zanimiv tako za začetnike, kot izkušenejše modelarje, za sprostitev. Če pa nabiraš poste pa, kot je že nekdo dejal odpri svojo temo in razpravljaj sam s sabo kolikor hočeš.

Pa brez zamere, kot si dejal :wink:

LP Darko
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

grega napisal/-a:Pozdravljen!

Najprej pohvala za lep model!

Imam eno vprašanje glede trupa. Namreč prepozno sem ugotovil, da sem za oplato vzel 1.5 in ne 2mm balso. Se da ta zadeva kako porihtat, brez tega, da začnem izdelovati nov trup? Bo takšna oplata dovolj, ali še jo od znotraj polakiram, preplankam z 27g steklenko, napravim kake balsine ojačitve ...?

Lp, Grega
Če boš imel elektro varianto, bo tako (1,5mm) čisto prav, če ba želiš bolj robustni trup za motor z notranjim zgorevanjem ti pa vsekakor priporočam da ojačaš trup s stekleno tkanino, če si že tako daleč "zabredel" v izgradnjo, da se ne da nič storiti.

Mitja
Uporabniški avatar
Trick
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 02 Maj 2005, 19:15
Kraj: Lenart
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Trick »

Sem se preselil sem :)

Sicer se bom še razgledal malo, ampak mi je to letalo tako všeč, da si skoraj ne morem pomagat da ga ne bi naredil ;)

Seveda pa bom za pomoč pri letenju prosil nekoga izkušenejšega. Je mogoče kdo blizu Maribora doma? :) No, še ni panike, ker se bom komaj spravil ga delat. Upam da ga bom imel do konc poletja, odvisno je kak bo šlo s cajtom (faksom) skozi.

Prva vprašanja:
Koliko cca balze morem imet? Pozna kdo modelarsko trgovino v Mariboru?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mariborčanov, pa iz okolice je ogromno na tem forumu.
So pa tudi na temlem forumu: http://mdm.zrcalo.si/forum/index.php
Imajo pa tudi web stran: http://www.unlimited-rc.com/
vander
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 02 Maj 2005, 19:51
Kraj: lenart

Odgovor Napisal/-a vander »

Mene zanima, če je to solidna naprava za par začetniških modelov?

Futaba
Skysport 4 (T-4YF) komplet začetniška

Štiri kanalni ročni oddajnik ( frekvenca FM-PPM) je namenjena za vodenje modelov avtomobilov, čolnov ter letal. Že vgrajen učenec modul, namenjen za lažje učenje, omogoča hitro učenje brez veliko razbitih modelov. Ta sistem deluje z vsemi robbe-Futaba oddajniki.
V setu dobite: oddajnik SKYSPORT T4YF, sprejemnik 7 kanalen REX 7, 3 x servomotor S3003, par kavrcev, stikalo, akumulatorje za oddajnik 800mAh, sprejemnik 4,8V/750mAh, polnilec ( za oddajnik, sprejemnik ter svinčen akumulator ).......35.755,oo

Zanima me prevsem od česa je odvisen domet med RV pa modelom?
Mogoče bom malo tečn na začetku, sem pa že dosti stvari sam odkril na forumu!
Aja pa še to: Če je ta RV primeren za ta model?

Hvala!
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

vander napisal/-a: Aja pa še to: Če je ta RV primeren za ta model?

Hvala!
Za ta model že je ni pa ta model zate
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

vander napisal/-a:Mene zanima, .......

.....Futaba
Skysport 4 (T-4YF) komplet začetniška

....... Če je ta RV primeren za ta model?

Hvala!
TA NAPRAVA JE PRIMERNA ZA TA MODEL :D

Mitja
Uporabniški avatar
Trick
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 02 Maj 2005, 19:15
Kraj: Lenart
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Trick »

Zdaj pa nič ne razumem :D
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Trick napisal/-a:Zdaj pa nič ne razumem :D
Zgoraj omenjena 4 kanalna naprava zadostuje za ta model, saj so zanj zadosti že 3 kanali:
- prvi kanal=nagib
- drugi kanal=višina
- tretji kanal=plin motorja

Pa priključek učitelj-učenec ima, kar je seveda dobrodožlo, tako za trening v simulatorju na računalniku, kot pri letenju ko se povežeš preko kabla na učiteljevo napravo, pa ti on popravlja napake med letenjem pravega modela.

A sedaj razumeš, zakaj je ta naprava primerna za ta model?

LP Mitja
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Trick napisal/-a:Zdaj pa nič ne razumem :D
naprava je primerna za ta model

MODEL NI PRIMEREN ZA TE !!!!!!!
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 24 Jan 2018, 23:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

VEM

:D samo nekaterim je treba 100x povedat šele pol slišijo :D
Uporabniški avatar
Trick
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 02 Maj 2005, 19:15
Kraj: Lenart
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Trick »

A sedaj razumeš, zakaj je ta naprava primerna za ta model?

LP Mitja
To sem razumel, nisem pa enega posta pred tabo. Hvala ti Mitja!

Ostalim pa:
Ste že povedali da ni model za mene. Pa če mislite da sem tak fukjen (se opravičujem za izraz), da bom šel ta model sam sprobat in se frajerišit, se močno motite. Imam pa željo ta model naredit, in ga tudi bom, ko pa bo končan pa bom definitivno poiskal pomoč pri vodenju modela. Enkrat mi bo uspelo, pa četudi bom razbil 500Ă— ta model, mi ne bo žal. Sicer pa, kaj ste vsi se rodili s prirojenim znanjem za vodenje modela letala? Ali sploh obstaja kdo ki ni kdaj kakšnega modela razbil?
Ne rabite se več oglašat, saj mi bo minilo na tem forumu sploh kaj vprašat, če se zaženete v začetnika tako kot lačne hijene v svežo mrhovino.

LP,
Janez
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

Trick poglej.
Vsi smo razbili kak model, nihče se ni rodil s prirojenim čutom za letenje, vendar se z razbijanjem akrobata ne boš naučil leteti.
Če se hočeš naučiti letet, potem si omisli kakšnega trainerja ne pa živčnega akrobata.
Ker ko boš razbil model in videl pri tem, da je zahteven za vozit si boš morda začel misliti, da nima smisla.
Daj razmisli malo no.
Prosim

lp

miha
Vse je relativno :D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Vsi smo bili enkrat na začetku. Vprašanje pa je kdo je bil aroganten in tako samozaverovan vase, da ni videl dlje od svojega nosu. Če ti toliko ljudi reče, da ta avijon ni primeren zate, potem verjetno res ni. Ti ga kar naredi. Ampak naredi si uslugu. Naj ne bo to prvo letalo, ki ga boš letel. S pomočjo ali brez nje.

Se ti pa ni potrebno čudit, če ti folk ne bo več želel svetovat....

lp
matjaz
---------------------
:D
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

[quote="sharkpade"]Trick poglej.
Vsi smo razbili kak model, nihče se ni rodil s prirojenim čutom za letenje, vendar se z razbijanjem akrobata ne boš naučil leteti.
Če se hočeš naučiti letet, potem si omisli kakšnega trainerja ne pa živčnega akrobata.
Ker ko boš razbil model in videl pri tem, da je zahteven za vozit si boš morda začel misliti, da nima smisla.
Daj razmisli malo no.
Prosim

lp


Tudi sam sem tako začel in imel kup nepotrebnih stroškov. Zato premisli in za začetek izberi kaj bolj mirnega. Model pa seveda če ti je všeč naredi samo naj malo počaka na polici.Kako leto ali dve.


LP,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Pozdravljeni "prekaljeni macki" :evil:
Mislim, da ste zgresili temo. Tu so nasveti za graditelje.
Najprej cestitke Ultralajt-u za dober nacrt in lepo letalo. Malo sem povecal nacrt tako da bom vgradil 2,5 ccm motor in dogradil se smer. Model je ze izgotovljen (vceraj sem ga prekril) a imam problem s kabino. Nikakor mi ne rata jo narediti, pocasi mi ze popuscajo zivci. Ali je kdo srecnez in mu je uspela kaksna vec? Ali pa ce ima kdo rezervno za MISS AKRO?

Za kaputazo sem porabil od Multiplex Piperja (da se jo narociti).

Ce bom uspel narediti sliko pred prvim poletom jo bom tudi objavil.
:(
Lp

Tomaz
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Trick, ne se sekirat.
Če boš naletel na kake težave pri gradnji se obrni name na ZS . Če pa hočeš, ti bom pomagal tudi model spraviti v zrak!

Kladu
Všeč mi je da si se odločil narediti model nekoliko drugače. Tudi sam vedno rad naredim kako stvar po svoje. Tako dodaš modelu še nekaj lastnega..tvojega.
Zanimiva varianta, da za kapotažo vrzameš kar komercialni izdelek!
Pri kabini pa ti priporočam, da pogledaš še enkrat članek iz Tima kako se kuha kabina. Vedeti pa moraš, da nikakor po tem postopku ne moreš narediti tako močno zaobljene (ali bolje globoke) kabine kakor pri vakumiranju. Ampak za silo se da narediti tako.

Če boš imel velike težave s kabino, opusti to prozorno varianto, pa si raje oblikuj kabino iz stirodurja, ki ga nao oblečeš v kako temnomodro modelarsko folijo. Znotraj pa kabino malo izdolbi, da bo prostora za servomotor na krilu)

Če ti vrela voda ne potegne dovolj plasike po kalupu, daj tam kjer je odstopanje, popihaj z fenom za odžiganje barve, vendar zelo previdno in nahitro, da se ti ne bo začel spodaj taliti stiropor. Vedno delaj nekoliko večjo kabino kakor pa jo zares potrebuješ, da imaš potem dovolj materiala za odrezati stran medtem ko prilagajaš kabino na model.

Boš pač moral narediti nekaj poizkusov...in popiti še kako liter pa pol kokakolo :D

Prav zanima me kako se bo obnesel model na 2,5 ccm! KOliko si povečal model?

Za klubskaga kolega sem ta načrt povečal za 50% ker ga hoče imeti za motor 4,5ccm. Tako je razpetina narastla na 1,2m. Vendar modela še ni začel delati. Morda bomo o tem modelu še kaj pisali na forumu.

LP vsem! Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 15 Nov 2013, 12:21, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Hvala za nasvete, bom pa raje popil Niksicko pivo (letalo je rumeno bele kombinacije) pa bo rjava kabina bolje sla zraven (plastenka 2l). Pa se bolj zdravo je od Coca-cole.
Nacrt sem povecal v razmerje 1,7 na kopirnem stroju za motor TT 2,5 ccm (z drsnimi lezaji glej sliko)! [-o< Ostal je namrec brez modela, sirota.



Lp
Tomaz
Priponke
TT 2,5 krtov motor.jpg
TT 2,5 krtov motor.jpg (61.01 KiB) Pogledano 14883 krat
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

=D> =D> =D>


Čestitke vsem, ki ste se odločili narest model konstruktorja Ultralajt-a. Lahko povem da model izjemno lepo leti. Opremljen z 1,5 kubičnim motorjem pa je lahko neverjetno hiter.


LP Darko
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

No, morda bo model malenkost prevelik za motor 2,5 kubika, seveda bo še vedno zmožen vseh akrobacij, le tako kot kak kombat model pa le ne bo mogel "parati nebo". Predvidevam, da bo letel bolj umirjeno.

LP Mitja
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Evo prve slike!

Povecava nacrta (po navodilih) je bila namesto 1,5 1,7. Tako je razpon kril malo preko 90 cm. Ni kaj dosti vecji od originala. Celotna teza bo okoli 900 g.


Tomaz
Priponke
MALA ZVER.jpg
MALA ZVER.jpg (36.79 KiB) Pogledano 14790 krat
Odgovori

Vrni se na Športna in akrobatska letala