Problemi OS 50 Hyper?

Debate o helikopterjih z motorji na notranje izgorevanje

Moderator: Parky

Odgovori
Uporabniški avatar
isvalj
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 11 Apr 2008, 11:35
Kraj: Krško

Problemi OS 50 Hyper?

Odgovor Napisal/-a isvalj »

Lepo pozdravljeni,

Zanima me če mi lahko kdo pomaga glede motorja os-max. Motor je bi kupljen pred 3 meseci in montiran na heli Hirobo sceadu, po utekanju je motor deloval super sedaj po cca 5-6 galonah (15% coolpower) normalnega letenja ne 3D se mi dogaja da ko letim mi kar sam od sebe dvigne obrate
iz 1600 na 1800 ali iz 1800 na 2000, menjal sem gorivo, svečko očistil vplinjač, preveril vijake na karterju in na glavi, zamenjal vse cevke, preveril izpuh (funtech te3D), motorja mi ne uspe nikakor več nastaviti da bi normalno deloval, ko ga nekako nastavim da dela mi potem nastavitve spet pobegnejo. Kaj bi še lahko bilo? A so mogoče že ležaji za menjat? Res je da po vsakem letenju puščam gorivo v header tanku, kar res ni dobro za ležaje?
Ni mi jasno da bi mi motor nagajal že po 3 mesecih. Koliko galon je potrebno za generalko motorja?
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Če imaš filter, in igle nastavljene serijsko bi morala stvar delat... mogoče deluje na začetku lepo po kakšni minuti 2 se pa motor začne pregrevat in dobivat visoke vrtljaje, kakšna je kaj temperatura glave in backplate-a?
Koliko sta stara tanka... mogoče malo puščata pri dihtungah?
OSMax motorji so zelo zanesljivi pri pravih nastavitvah ...
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Jaz sem imel naslednje izkušnje v večih različnih primerih ( mogoče ti bo kaj pomagalo )

- Zanič servo za gas ( obrati so mi nihali )
- Oring na vplinjaču ( med blokom motorja in vplinječem je šel v cvet ( zaradi starosti je ratal trd in je puščal zrak )
- Plehek ki blokira iglo na vplinjaču da se ne more vrteti sama od sebe se mi je zrahljal in igla se je vrtela sama od sebe
- Potem so se mi enkrat poškodovali oringi na igli ( spet je motor vlekeh zrak )
- Zanič ležaji na motorju po dveh galonah bencina - serijska napaka- odkrušila se je ena krogljica ( zamenjal z standardnimi SKF ležaji...............motor delal kot puška.)
- Prekat v izpuhu se je odvaril in zaprl pot izpušnim plinom v izpuhu
- V vplinjaču se mi je nabrala sljuz od goriva , priklopil pumpo za tankat gorivo direktno na vplinjač, pod pritiskom spral, motor dela.............

To je na hitro kar sem se zdele spomnil za nazaj, mogoče ti bodo kaj pomagalo, mogoče pa je čisto neka tretja stvar...............
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Uporabniški avatar
isvalj
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 11 Apr 2008, 11:35
Kraj: Krško

Odgovor Napisal/-a isvalj »

pri menjavi cevi sem menjal tudi filter, preizkusil sem serijske nastavitve:
mešanico na sredino in iglo na 1,5 obrata kot je serijsko, dela nekaj časa
malo bolje samo spet dvigne obrate, mazanja je dovolj, kar se vidi po dimu samo backplate in glava sta kar vroča nista topla ampak tako vroča da lahko roko gor držiš cca 3sek ne 8-10sek

ko sem podrl fergazer sem preveril vse oringe in so kot novi, plehek za iglo sem še malo povil da so gre igla bolj na trdo, servo za gas sem preveril z roko pa se mi zdi ok, sem pa tudi hoveral na mestu 1,5m od tal in opazoval servomotor ker sem tudi sam sumil na tako napako samo servo je pri miru in uboga samo na ukaz komande ?
glede na to da ne najdem napake bom poizkusil menjt ležaje kar preventivno (6 galon??) pri SKF-u sem jih našel oba za 12€
zanima me še če je potrebno kaj pazit pri ležajih razen da na notranjemu
vzameš stran pokrovčke
Uporabniški avatar
isvalj
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 11 Apr 2008, 11:35
Kraj: Krško

Odgovor Napisal/-a isvalj »

zanima me še če je kdo letel s tem izpuhom
FUN TECH HN-50TYPE TE3D

po tujih forumih ga kar hvalijo zanima me malo kakšne nastvitve bi bile najboljše za ta izpuh doma imam tudi zimmermana pa se mi zdi da funtech
ful pritiska ruka nazaj v tank
Priponke
funtechte3d.jpg
funtechte3d.jpg (17.27 KiB) Pogledano 3674 krat
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Ali kdo ve, kje bi lahko našel krivulje s karakteristikami (moment, moč - vrtljaji) za motor Os 50 Hyper?

LP
Mipo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Os 50 Hyper poganja Viba 50. Opravil je 20 ur letenja. Najprej na 15% nitrometana, zadnje štiri ure pa na 30% (Cool Power).

Pri zadnjih nekaj poletih je na trenutke v heliju nekaj zavibriralo, pa spet ponehalo. Zato je heli romal na kirurško mizo. Začelo se je z motorjem in na srečo je takoj pokazal svojo bolezen.

Zadnji ležaj je uničen; nekaj kroglic ima oluščeno površino, tekalna površina obročev je grozljiva. Odluščeni koščki so leteli v cilinder in uničili bat in batni obroček. Srajca je OK. Sledila bo zamenjava obeh ležajev, bata in obročka ter sveče, ki je tudi doživele "obstreljevanje z ležajnimi kroglicami".

Več povedo slike:
Priponke
Tudi batu ni bilo nič prihranjeno.
Tudi batu ni bilo nič prihranjeno.
IMG_2026om1.jpg (130.59 KiB) Pogledano 2998 krat
Še malce bližje.
Še malce bližje.
IMG_2012om2.jpg (220.42 KiB) Pogledano 2998 krat
Glava je razsekana od delčkov ležajnih kroglic. Pa bo še opravljala svoje delo.
Glava je razsekana od delčkov ležajnih kroglic. Pa bo še opravljala svoje delo.
IMG_2012om1.jpg (182.63 KiB) Pogledano 2998 krat
Zadnjič spremenil Mipo, dne 17 Jan 2010, 18:07, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Še ležaj, ki je krivec za prezgodnji servis v vrednosti 105€ (rezervni deli).

Mipo
Priponke
Obdelana tekalna površina notranjega ležajnega obroča.
Obdelana tekalna površina notranjega ležajnega obroča.
IMG_2045om.jpg (154.35 KiB) Pogledano 2992 krat
Lepo se vidi poškodbe na skrajnih levih dveh  kroglicah.
Lepo se vidi poškodbe na skrajnih levih dveh kroglicah.
IMG_2043om.jpg (189.14 KiB) Pogledano 2992 krat
Zadnjič spremenil Mipo, dne 17 Jan 2010, 18:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Morda ima kdo kakšen namig, kje nabaviti keramične ležaje? Po forumih rešujejo probleme zadnjega ležaja na tem motorju s temi ležaji. Ali jih ima kdo pri nas, ali moram na net pa v tujino?

Mipo
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

Izogibaj se keramicnim lezajem!!!
Ce bo zdrobilo kroglico v keramicnem lezaju bos imel 10X vec skode >>TOTALKA<<.
Priporocam samo bolj kvaliteten lezaj stainless steel (SKF) odprtega tipa. Nekateri originalni lezaji od OSa 50 so slabse kvalitete zato pride do problemov.

Ni ti potrebno menjati sprednjega lezaja! Do sedaj se nisem slisal da bi komu odpovedal.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Robi, hvala za nasvet. Torej ostajamo na jeklu.

Sicer si pa že zadnjič priporočil pregled ležajev in res se je tako izkazalo.

Sem pa popravil število ur, kjer sem se prej zakalkuliral. Dobrih dvajset ur je že nabral.

Mipo
Odgovori

Vrni se na Helikopterji z eksplozijskimi motorji