Mini Kanja

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Po prekrivanju sem na rep pritrdil še nosilec (sedaj v barvi karbona 8))

Slika

Slika

Po repu pa je na vrsto prišlo krilo. Tudi pokrivanje tega sem dokumentiral z video materialom, a zaradi neke programske omejitve videa ne morem skrajšati na 8 min. Tako da je vse kar lahko pokažem to:

Slika

Po prekritem krilu sem še nekajkrat pregledal načrt trupa in se odločil da ga bom nekoliko spremenil. Kot sem že na samem začetku omenil, mi nikakor ne gre v glavo kam naj bi bil privit drugi vijak, ki drži krilo. Po daljšem premisleku, je padla odločitev, da bom namesto vijaka uporabil moznik. Sicer bi bilo bolje, če bi se za to določil pred pokrivanjem, a kar je je.


Brušenje moznika:

Slika

Slika



Pred operacijo:

Slika


Po uspešno opravljenem posegu:

Slika


Kot je že s same slike vidno, moznik zaradi svojega naklona poteka zelo blizu površine, čemur se zaradi tankosti krila nisem mogel izogniti. Poleg tega sem tudi malo pretiraval pri globini luknje v krilo, a mislim da bosta epoksi lepilo in pa moznik to nadomestila.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
logar
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 31 Jul 2007, 16:31
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a logar »

Lepo ti je uspelo! =D>


A je tam vevrca?? :lol:


Lp Aljaž
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Ja tista žverca na zadnji sliki je naš chipmunk, ki mi občasno dela družbo v delavnici :D .

No, edino kar mi je še ostalo je trup. Tu sem se odločil, da bom stvari vzel malo v svoje roke. Moja verzija trupa je proti originalni kakor ruski tank, torej ni tako seksi, je pa zato robusten.

Začetki gradnje:

Slika

Slika

Slika


Servo roll-cage:
Slika


In preizkus velikosti lukenj za karbonsko cev ("paše u nulo").
Slika


Trenutno:
Slika


Za konec pa še nekoliko neumno oz. nepotrebno vprašanje. Torej kako dolga mora biti karbonska cev? Sicer sklepam da je na tem načrtu mišljeno del v trupu + 550mm. Ali pa mogoče del v trupu+550mm+del pod nosilcem repa? Zelo vesel bi bil če avtor laho potrdi eno od teh dveh možnosti (ker cev je le 11€).

Slika
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Trup je dobil 1,5mm oplate balze.
Slika

Airbag zunaj in znotraj serijsko:
Slika

Po lepljenju repa sem vse skupaj pokril:
Slika

Sledila je manjša obdelava zunanjega "airbaga".
Slika

Tako je prišel čas, da zlepim na trup tudi rep. In se je zgodilo:
Slika
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
jakc94
Freak
Prispevkov: 588
Pridružen: 28 Okt 2007, 23:28
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jakc94 »

=D> =D> Super!
Lep pozdrav
Jaka

www.jakasworld.com
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Čestitam, lep model

Imam pa eno pripombo, če si se že toliko potrudil za narest krilo, bi se lahko tudi za kabino!!!

krilo je res čudovito in lepo, pedantno narejeno, kabina pa zgleda spacana skupaj kot da bi dva modelarja delala isto letalo.

Sej, razumem, da je ena od lastnosti modela enostavnost, vendar vsaj kakšen radius več kabini res nebi škodil.

l.p. Luka.
DoMy
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 11 Jul 2007, 11:20
Kraj: Radlje ob Dravi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a DoMy »

zelo lep model in lepo prikazana gradnja. prosim posnemi kakšen video, saj me zelo zanima kako model leti.

lp
Modelarski klub Radlje-Podvelka

Radlje ob Dravi, 40 MHz, Ch 85
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

zgleda lep samo kabina pa res nekako nima dovol oblin. naredi zastekljeno :wink:
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
tezo.x5x
Tekmovalec
Prispevkov: 248
Pridružen: 23 Apr 2009, 13:20
Kraj: Zg.Brnik

Odgovor Napisal/-a tezo.x5x »

Kje pa je zdej veverca? :cry:
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Imam pa eno pripombo, če si se že toliko potrudil za narest krilo, bi se lahko tudi za kabino!!!

krilo je res čudovito in lepo, pedantno narejeno, kabina pa zgleda spacana skupaj kot da bi dva modelarja delala isto letalo.

Sej, razumem, da je ena od lastnosti modela enostavnost, vendar vsaj kakšen radius več kabini res nebi škodil.
in pa
zgleda lep samo kabina pa res nekako nima dovol oblin. naredi zastekljeno
Se popolnoma strinjam ampak, kot je bilo že rečeno:
Moja verzija trupa je proti originalni kakor ruski tank, torej ni tako seksi, je pa zato robusten.

Vevrca je pa tuki (slike so žal zamazane, saj žverca ni primiru niti sekundo):
Slika
Slika
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 23 Jul 2009, 22:55, skupaj popravljeno 2 krat.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No danes me je zbudila ena izmed mojih ljubših oseb, poleg tega pa je imela zame darilo. Da uganili ste, poštar mi je prinesel paket =D>.

Slika

Slika

Glavno da se nalepka sveti :lol:
Slika
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Pri testu servomotorjev je bilo veliko, ne veliko temveč ogromno razočaranje. Izkazalo se je, da je moja RV optic6 uničila popolnoma nove, še nepolnjene li-po akuje :grrrrrrrrrrr: .

Še preden sem presedlal na li-po sem imel probleme s praznjenjem akumulatorjev, a ker so bili NiCd sem pač krivil "self-discharge", kot zgleda pa ima optic namesto off dejansko nek standby mode (sem pred kakšne pol leta stvar odprl, in lahko povem, da on/off stikalo ni vezano neposredno na akumulatorje). Kakorkoli, celice s katerimi sem naletel le kakih 5 ur mu je uspelo izprazniti na celih 1.2V oz na 0.4V na celico (ta šola me je stala 20€). Vsekakor pa me zanima če se je kaj podobnega pojavilo tudi pri drugih lastnikih teh naprav (odgovor zaželjen).

Za test sem vstavil dokaj izrabljene NiCd akumulatorje, in.. pa saj ni res. Na zadnjem poletu sem na sprejemniku odtrgal anteno, ki sem jo nato zamenjal z žico enake dolžine. Servomotorji so mi izjemno trzali. Krivil sem servote, anteno. Poizkusil sem s krajšanjem antene a brez uspeha. Odločil sem se da pispajkam novo, daljšo anteno a ponovno brez učinka. Nato pa sem kar tako za hec poizkusil zamenjati sprejemniške akumulatorje in glej ga vraga vse je delovalo popolnova vredu #-o ](*,). Žal pa imam sedaj namesto fensi neon rumene, ponovno default oranžno anteno :( . Če pa boste kdaj menjali anteno, vam lahko povem da je polno tankih močnih žic idealnih za anteno v starih LPT (printer) kablih:

Slika
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Torej deluje vse (vsaj za silo), material je na kupu, in že smo pripravljeni na izdelavo povezav. Najprej sem moral nekoliko pomanjšati kontrolne ročice, ali kakorkoli že se jim reče v slovenščini.

Slika

Stvar nekoliko obrusimo in naredimo nove luknje (0.8 mm). To lahko naredimo s pomočjo segrete žice, žeblja, bucke...
Slika


Končano:
Slika
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

V trup sem vlepil počezne paličice, na katere so priviti servoti. Te paličice so prilepljene na vzdolžne nosilce, ki so bili predhodno namenoma pozicionirani na ustrezno višino (glej sliko servo roll-cage na prejšnji strani).

Slika


Z 1mm svedrom sem zvrtal luknjo skozi karbonsko cev, ter jo nato na vsaki strani pobrusil in tako dobil vhoda za žici.

Slika

S sekundnim lepilom sem nalepil ročici ter nato vse skupaj povezal. Najprej sem na servotih naredil vezavo Z, nato pa na ročicah L. Razlog za tako kšen odmik ročic od središča in pa ukrivljenje žice je lažje premikanje, saj se je pri manjšem odklonu žica še vedno zelo drgnila ob vhod v cev kar jo je zelo zaviralo. Poleg tega pa se je pri taki vezavi pokazala še manjša prednost saj žica zaradi svoje ukrivljenosti sama sili v ročico, tako, da je varovanje skoraj nepotrebno.

Slika
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Sledil je poizkus ustreznosti kompletne elektronike.

Slika

Vse paše :lol: .

Jutri imam že svojo šesto uro vožnje v avtošoli :D, tako da pridem domov ob 11. Če bo vreme dopuščalo, bo jutri krstni let :D/ .
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Ericsson napisal/-a: Poleg tega pa se je pri taki vezavi pokazala še manjša prednost saj žica zaradi svoje ukrivljenosti sama sili v ročico, tako, da je varovanje skoraj nepotrebno.
Majhna buržirka oz. termoskrčna cevka nakoncu bovdna tudi nebi škodila.
Lepo si jo prekril.
Kapaciteta baterij je? Skupna teža modela?
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Majhna buržirka oz. termoskrčna cevka nakoncu bovdna tudi nebi škodila.
Lepo si jo prekril.
Kapaciteta baterij je? Skupna teža modela?
1. Bužirko sem namestil danes, ker je doma nisem imel ter sem jo šel iskat danes po vožnji v HTE na roški.

2. hvala :D

3. Sicer sem imel paket sprejemniških akumulatorjev 4 x AAA ENELOP 800mah a so se z discusom poslovile. Sedaj uporabljam made in china OLYMCELL, ki sem jih kupil v DELKOtu za vse skupaj 3.50€.

Teža modela:
Slika

Je to malo ali veliko?

Poleg tega uporabljam še sprejemnik RP8D1 ki po mojih dosedanjih izkušnjah močno prekaša mojo prejšnjo Alpho Schulze (resno). Servomotorji pa so Hextronic 900.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Kakšna je površina kril oz razpon ?
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Danes je moja kanja doživela predkrtni let na skoraj ravnini. Ko sem doma nastavljal težišče sem ugotovil da moram dati v nos še 5g svinca :grrrrrrrrrrr: . Ob prvem poletu pa je kanjo vleklo prveč na nos, zato sem svinec odstranil ter tako nekako ujel idealno težišče =D>. Test je potekal v brezvetrju, a že sedaj lahko rečem da to je tisto pravo =D> . Zelo sem presenečen nad odzivnostjo modela, skoraj bi se lahko reklo kdo sploh rabi elerone pri takšnem zavijanju :P. Stvar sem nekoliko strimal, ugotovil pa sem da moram defenitivno nastaviti DualRate ter Exponenco. Na mojo žalost so bili moji osebni snemalci in fotografi danes prezaposleni z ledeno dobo 3, zato slik s poleta ni :(. Za tolažbo pa tole:

Slika

Slika


Pa še ena za koledar :lol: :
Slika
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 24 Jul 2009, 22:32, skupaj popravljeno 4 krat.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Kakšna je površina kril oz razpon ?
Ravnokar gledam v TIM-u in vidim da naj bi bila masa modela 260g :lol:, razpon 1480mm ter krilna obremenitev 16g/dm^2. Same površine pa ne najdem ter se mi je trenutno niti ne da računati :oops:.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Za 1480mm razpona in klasično gradnjo je teža tvojega letala majhna, z tako krilno obremenitvijo mora leteti zelo pohlevno.

Če imaš preveč hoda predlagam da prestaviš povezavo pri servotu na kakšno luknjo bližje servomotorju, tako boš pridobil na natančnosti servomotorja, ponavadi je najbolje če na oddajniku nastavitš hode 150%/150% in imaš čim krajšo ročici na servotu.
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Ericsson napisal/-a:Test je potekal v brezvetrju, a že sedaj lahko rečem da to je tisto pravo =D> . Zelo sem presenečen nad odzivnostjo modela, skoraj bi se lahko reklo kdo sploh rabi elerone pri takšnem zavijanju :P.
... žal nimam toliko časa, da bi redno prebiral forum - šele zdaj vidim, da si mi med tekstom in slikami postavil nekaj vprašanj.

Z D/R in Expotom le ne pretiraval, sam rad letim na relativno velikih odklonih krmil. Mislim, da ti omenjeni funkciji posebej pri relativno počasnemu in občutljivemu jadralnemu modelu ne dasta popolnoma nič, temveč nasprotno - model začuti in ga uleti brez pomagal, šele takrat te bo popolnoma ubogal, ti pa ga boš obvladal in vedel kaj se z njim dogaja na celotnemu razponu hitrosti.

Me pa veseli, da si z modelom zadovoljen :)

Lep pozdrav, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
lenart
Razpravljalec
Prispevkov: 147
Pridružen: 26 Sep 2009, 18:47
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lenart »

Zanima me kako natisneš rebro na balso?
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Papir s pisarniškim lepilom za papir v stiku rahlo nalepim na balzo... to je to :)

Lep pozdrav, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
lenart
Razpravljalec
Prispevkov: 147
Pridružen: 26 Sep 2009, 18:47
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lenart »

frcac napisal/-a:Papir s pisarniškim lepilom za papir v stiku rahlo nalepim na balzo... to je to :)

Lep pozdrav, Sašo
Poglej, da ima obliko reber natisnjeno na balsi
Priponke
rebra-mini kanja.jpg
rebra-mini kanja.jpg (160.96 KiB) Pogledano 5901 krat
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti