Mini Kanja

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Mini Kanja

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Ker sem osnove letenja že nekako osvojil s svojo alfo V2, ter discusom CT2 sem se odločil za nakup letala z eleroni. To je bil windrider FOX. Pred samo splavitvijo FOX-a je moj discus pristal v bližnjem gozdu in po večdnevnem iskanju se je izkazalo da bo tam tudi ostal... do jeseni :cry: . No po nakupu novega sprejemnika sem splavil tudi fox-a. Tu pa sem doživel hladen tuš :^o . Ne glede na težišče in trimanje višine se mi ta ni hotel dvigovati. Vetra je bilo v izobilju a sem se vseeno konstantno trudil da ne bi izgubljal višine. Moje trenutno prepričanje je, da ima FOX malce slabšo aerodinamiko od hrastovega "ploha". Po enem mesecu sem po polomljenem repu nad FOX-om skoraj obupal (trenutno še vedno čaka v delavnici na popravilo). Ker sem ostal brez UPORABNEGA letala sem se spet vrnil k pregledovanju ponudbe modelarskih trgovin(=P~ ). Rešitev pa je prišla z naslednjim TIMom. Gre za zadnjo številko tima (junij 2009) v katerem je objavljen načrt HLG jadralnega letala Mini Kanja.
Pred tem še nisem zgradil nobenega "resnega" letala (nekaj prostoletečih za mulce in pa popravila alfe), a se mi je zdelo da sem sposoben zgraditi kanjo. Zaradi bližanja mature pa sem projekt pospravil v omaro. No sedaj sem maturo opravil (upam) in gradnja se je pričela.

Po kratkem pregledu zaloge,

Slika

sem ugotovil da imam nekako vse potrebno za gradnjo. Sledilo je fotokopiranje reber in preslikavanje kopij s pomočjo likalnika na balzo.
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 00:10, skupaj popravljeno 5 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Delo se ni niti dobro začelo, ko sem naletel na manjši problemčič. V kolikor se misli gradnje lotiti še kdo, ga v naprej opozarjam da je na načrtu narobe označeno število nekaterih reber!

Popravljeno:
Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No po preslikavi sem se lotil rezanja balze z olfa nožem. Domnevam da vas večina že ve, za tiste ki še ne pa: karkoli režemo z nožem (karton, papir, balza,folije,..), je najlažje rezati na stekleni površini. To pa predvsem zato ker nam nož ne dela "risov" v podlago, ki bi nadaljne rezanje motili, poleg tega pa tudi konica ostane ostra več časa.

Slika

Slika

Rebra so bila izrezana, zato sem se lotil izreza 5x2 smrekovih palčk. Za tem se je pričelo samo zlaganje oz. lepljenje.

Nastalo je tole:

Slika
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 00:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Gradnja se je nadaljevala, in kmalu sem ugotovil da sem naredil manjšo bedarijo. Za smrekove palčke sem uporabil prvo uporabno desko ki mi je prišla pod roke #-o . No po malo podrobnejšem pregledu delavnice sem ugotovil da imam tudi nekaj kvalitetnejših kosov smrekovine :roll:. Toda centroplan je že zlepljen, in kot kaže bodo morale držati kar trenuno uporabljene. Za uške bo pa high-quality.

Levo vir palčk za centroplan, desno vir za uške(seveda govorimo o gostoti letnic):
Slika
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 00:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Še nekaj rezanja, zažagovanja, ter lepljenja in nastalo je tole:
Slika

Pozor: Rebro R3 tukaj še ni vlepljeno, ampak je samo na suho vgrajeno. Lepljenje le tega je izvedeno v poznejših fazah (zaradi naklona)
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 00:15, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Med sušenjem lepila pa še tole:

Slika
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 00:15, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Sedaj pa nastaja tole:

Slika
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 00:15, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Mini Kanja

Odgovor Napisal/-a brejker »

Ericsson napisal/-a: Sledilo je fotokopiranje reber in preslikavanje kopij s pomočjo likalnika na balzo.
=D> =D>
Zaloga super izgleda :wink:
www.okarbon.eu
mattjaz
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:34
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a mattjaz »

[quote="Ericsson"]Delo se ni niti dobro začelo, ko sem naletel na manjši problemčič. V kolikor se misli gradnje lotiti še kdo, ga v naprej opozarjam da je na načrtu narobe označeno število nekaterih reber!
[/quote]

No tudi jaz sem začel z izdelavo mini kanje, rebra so izrezana, vendar še nisem začel s sestavljanjem krila, tako da napake še nisem odkril.
Hvala za nasvet :D

LP, Matjaz
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Kdor dela, greši... #-o Se opravičujem za napako, prepričan pa sem, da se bo model v zraku več kot odkupil ;)

Lep pozdrav, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Ericsson preden shraniš sliko imaš tam DODATNE MOŽNOSTI za velikost. Obkljukaj širino 800 pikslov, če že ni vnaprej izbrano. Nato pa prilepi kodo za forum in ne koda s predogledom. Tako bodo večje slike za lepši ogled modela.

lp, Metod
Nč bat, sam žgat...
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Najprej bi se zahvalil za nasvet KolarjuModelarju (slike so popravljene). Mattjaz v kolikor si že izrezal rebra, si že mimo napake oz. si se z njo soočil. Ob sestavljanju ti bo par reber zmanjkalo nekaj pa ti jih bo ostalo (tako kot pri mehankarjih, ko jim po generalni ostane ena pest "šraufou" :lol: ).

Kljub temu da je bila danes nedelja je delo bolj slabo napredovalo (nekako so me zvlekli na "južno" k stari mami in ...). Vsekakor pa to ne pomeni, da ni napredovalo nič.

Nadaljeval sem z uškami. Najprej so dobile še svoje zgornje letvice:
Slika

Pozor: Rebro R6 tukaj še ni vlepljeno, ampak je samo na suho vgrajeno. Lepljenje le tega je izvedeno v poznejših fazah (zaradi naklona)
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 00:21, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Za tem sem se lotil izdelave zaključkov. Ker na voljo nisem imel 8mm balze (klub raznoliki zalogi :D) sem uporabil svoje matematično znanje in prišel do ugotovitve da je 4mm + 4mm =8mm. Torej zlepil sem dve 4mm balze. Sledilo je brušenje, ter za tem še več brušenja :evil: , na koncu pa lepljenje (opozoril bi da zaključki še niso končno obrušeni, saj pride na vrsto še lepljenje oplat in vodilnega roba).
Rezultat je tole:
Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Ko se lepilo posuši je potrebno odrezati in pobrusiti odvečni del letvic. Po tem pride na vrsto lepljenje reber ki so nagnjena (R3,R6 torej tista ki jih nismo zalepili). To je lepo vidno na sliki:

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No sledi pohvala avtorju, saj je poleg kotov, na načrtu podal tudi razlike višin med lomi =D> . To nam prihrani nepotrebno ubadanje s kotnimi funkcijami (res da sem še ne dober mesec nazaj pisal maturo iz matematike tako da jih stresem iz rokava, a vseeno).

Slika

Da prilepimo rebro pod pravilnim kotom, enostavno prislonimo uško k centroplanu ter jo na eni strani podložimo z podlogo ustrezne debeline (sam sem imel pri roki stirodur debeline 2.7 cm, zato sem podložil malo stran od roba).

Slika

Pozor: Uške v tej fazi NE prilepimo na centroplan. S centroplanom je speta samo zato, da bo rebro zalepljeno z pravim naklonom.
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Zaradi pretiravanja z lepilom se mi je uška malo "pripopala" na centroplan, a je po manjšem upogibu popustila in dodstopila, tako da nič resnejšega.

Rezultat lepljenja:

Slika


V primerjavi z centroplanom (kot):

Slika


Njen predviden končni položaj:
Slika

No mogoče sem tule malo zabrusil, a to bo folija prikrila (upam [-o< )
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Danes so na vrsto prišle še druge uške:

Slika

Prej:
Slika

Potem (ja spet sem zabrusil ja):
Slika

Ter še kasneje:
Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Čas med sušenjem lepila sem izkoristil za rezanje 1.5mm balzinih oplat.

Slika
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Trenutno se ne posvečam gradnji ampak pakiram za nagradni izlet v Italijo. Res da bi bil raje v delavnici, a kaj morem.To se ti pač zgodi če si preveč priden v šoli #-o. Zaradi tega bo delo naslednje 3 dni stalo. No ta čas pa bi prosil za vaše nasvete.

Kateri servomehanizem bi bil najprimernejši (teža,navor)?
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... icro_Servo
ali
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... icro_Servo


Poleg tega pa še vprašanje za avtorja/konstruktorja. Sicer sem del že izrezal, a mi ni čisto jasno kje naj bi bila privita vijaka ki prideta iz krila?
Za prvega domnevam, za drugega pa se mi ne sanja.

Slika

Res pa je, da vse bolj razmišlam o kompozitnem trupu, saj imam 0.5kg epoksija, ter nekaj 80g/m2 steklene tkanine. Delal pa bi po postopku s stirodurjem in kondomom (omenjeno v neki HLG temi na tem forumu).
Zadnjič spremenil Ericsson, dne 29 Jun 2009, 17:17, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Ja lepo prikazana gradnja ...ni kaj dober si za začetnika.
Po moji (kurji) logiki so hxt900 bolši. Če se motim me naj kdo popravi. Potem pa še lahko vzameš 1s lipo primerne velikosti ki ga lahko direkt priklopiš na sprejemnik..ali druga možnost 2s lipo + regulator (prav za sprejemniški aku se dobijo(stopar ptuj 20€)) potem paše sprejemnik in oddajnik...pol pa v luft

L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Hvala za odgovor. Tudi meni se tisti HXT 500 zdijo nekam "švoh". No doma imam tudi te servote.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... raft_servo

Problem je, da se mi zdijo za HLG-ja pretežki. Same akumolatorje že imam in sicer so 4xAAA. Na njih pa sem montiral tudi piskača/lokatorja lastne izdelave (o tem pride več kasneje). Sprejemnik pa bo kitajski sinthesyed corona 8ch (imel sem sicer alfo-schulze, ki pa trenutno dela družbo discusu nekje v krošnjah #-o ). Glede priklopa sprejemnika na 2s li-po pa poznam rešitev ki stane pribljižno 1€. Reče se ji napetostni stabilizator, in se uporablja na skoraj vseh vezjih kjer je vpleten mikrokontroler (tudi o tem več prihodnjič).
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

kako napreduješ trije dnevi so mimo :lol: ali te je italija preveč utrudila za modelarske podvige ?

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Lahko kakšno shemo in obrazložitev piskača?:-S
Ko boš mel čas
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No sem že nazaj. Preden nadljujem pa nekaj vtisov z izleta:

1. Ker sem hodil na srednjo šolo s tehniško usmeritvijo (vegova, računalništvo), nisem vajen takšnega deleža predstavnic nežnejšega spola kot je bil na izletu, a sem nekako preživel :lol:.

2. V rim se vozi 9ur. Prvič sem izkusil spanje na avtobusu POD sedeži.

3. Italjanska mesta (ter avtocestna postajališča) so ena redkih krajev na svetu kjer je nafta CENEJŠA od vode.

4. Neapelj glede na število policajev oboroženih z avtomatskimi puškami spominja bolj na kakšen Irak kot pa na italjansko mesto.

5. Ljubljanska občina ima kot izgleda veliko preveč denarja da je plačala cel izlet.

6. Upam da bo naslednji gratis izlet ogled tehničnega muzeja v minhnu (kar močno dvomim).
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

No sedaj pa zares. Pred odhodom sem doma pustil kratek nakupovalni spisek. Ob mojem prihodu me je namesto spiska pričakalo nekaj stvari:

Slika

Tako kot ponavadi ko zame nakupuje nekdo brez modelarskih znanj sem tudi sedaj dobil nekaj neustreznih komponent. Torej namesto boudna 0.8 mm sem dobil boudn 2.0 mm :evil:. No kmalu sem izvedel da je prodajalec v mantui povedal, da nima 0.8 mm in v kolikor 2.0 mm ne bodo ustrezni jih lahko pridem zamenjat =D>.
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti