KATERI SAL?

Modeli jadralnih letal z metom iz roke

Moderator: samo3d

Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rock »

jap.. o teh težavah na štartu sem mislil.

Vendar jih nebi obešal na velik zvon, ker eni flatrajo drugi ne. In pri marsikaterih tistih, ki flatrajo je kriva slaba izvedna povezav krilca-servo in ne krilo.

Res je krilo malo slabše izvedeno. Kar nekaj hudo potrebnih ojačitev za vrhuski SAL model nima. Tudi razporeditev mas po krilu je napačna. Pač slabost modelov, ki se izdelujejo v ogromnih serijah, kjer je število modelov pomebnejše od kvalitete.

Pa vendar to ne pomeni, da gre za slab model. Model v zraku leti in ne slabo. Zacetnik v SAL niti ne opazi razlike med modeli. Težavo s štartom se tudi da odpravit. Za začetnika tudi ni potrebno, da vrže že v prvem na 50metrov.... tudi z vrhunskim modelom ne bo.

Menim da gre za dober model, ki lahko marsikaterega popelje v svet F3K tekem. Po eni sezoni bo pa tudi videl če je to zanj in tudi to bo videl kak model bi njemu pravzaprav odgovarjal.
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Problem tega krila je tudi, da ima elerone pritrjene na zgornji površini. Resen aerodinamičen feler, po moje.
Uporabniški avatar
p h X'
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 25 Apr 2008, 09:48

Odgovor Napisal/-a p h X' »

Na mojem krilu so aileroni pritrjeni spodaj.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

razkent napisal/-a:Problem tega krila je tudi, da ima elerone pritrjene na zgornji površini. Resen aerodinamičen feler, po moje.
:o Jaz bi z veseljem prebral razlago te trditve.

Mitja
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Točno tako kot je Rok napisal. Sam bi dodal le to, da je lahko vsak model na tekmah konkurenčen, le ta prava roka ga mora šofirat.

LP Samo
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Ultralajt napisal/-a:
razkent napisal/-a:Problem tega krila je tudi, da ima elerone pritrjene na zgornji površini. Resen aerodinamičen feler, po moje.
:o Jaz bi z veseljem prebral razlago te trditve.

Mitja
Na spodnji strani krila je zračni tok laminaren, zato je reža eleronov resna aerodinamična motnja. Večji upor pa pomeni tudi večje sile na eleron in zato večjo možnost flatra.

Na zgornji površini krila je zračni tok nekje od največje debeline naprej že itak vse bolj turbolenten, zato reža ne predstavlja take motnje. IMHO
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

p h X' napisal/-a:Na mojem krilu so aileroni pritrjeni spodaj.
Očitno so na novejših verzijah to popravili. Lahko objaviš kakšno fotko ?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

razkent napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:
razkent napisal/-a:Problem tega krila je tudi, da ima elerone pritrjene na zgornji površini. Resen aerodinamičen feler, po moje.
:o Jaz bi z veseljem prebral razlago te trditve.

Mitja
Na spodnji strani krila je zračni tok laminaren, zato je reža eleronov resna aerodinamična motnja. Večji upor pa pomeni tudi večje sile na eleron in zato večjo možnost flatra.

Na zgornji površini krila je zračni tok nekje od največje debeline naprej že itak vse bolj turbolenten, zato reža ne predstavlja take motnje. IMHO
Nisem si mislil, da je na katerikoli strani krila laminaren tok tako daleč...tja do samega panta.

Še vedno sem nejeverni Tomaž, zato bom preveril, bi pa potreboval podatek o hitrosti izmeta DLG modela.
Ima kdo podatek o tej začetni brzini?

LP Mitja
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

Ultralajt napisal/-a: Še vedno sem nejeverni Tomaž, zato bom preveril, bi pa potreboval podatek o hitrosti izmeta DLG modela.
Ima kdo podatek o tej začetni brzini?
To je tudi mene zelo zanimalo...odgovor je tukaj...

viewtopic.php?t=31745
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
p h X'
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 25 Apr 2008, 09:48

Odgovor Napisal/-a p h X' »

verjetno imam novejše krilo, ker so aleroni pritrjeni do konca krila, kar pri starejši različici ni bilo tako.

Slika kako je pritrjeni aleron zgoraj:
Priponke
sal1.jpg
sal1.jpg (71.83 KiB) Pogledano 3236 krat
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Ultralajt napisal/-a: Ima kdo podatek o tej začetni brzini?
LP Mitja
za hec ena simulacija
Priponke
met SAL.xls
(27.5 KiB) Prenešeno 199 krat
Odgovori

Vrni se na HLG/SAL/DLG modeli