En kompleks - naj delam paniko?

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

No gre se za Tomosovo Husqwarno in se eno Solo motorno zago. Stvar je pa malo hecna, pred zimo sem mislil da bom vse hlode sezagal na metre ampak me je ta prehitela jaz pa sem si pripravil prevec mesanice in je tudi ostala v zagi cez zimo. Seveda nisem nic menjal gorivo in sem ob prvi priliki sel zagati z njo. Zamima me, ali lahko tank ali dva kaj resno okvari motor?
Slika
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Odvisno, ali si kaj pretresel žago, preden si šel žagat. Olje se sčasoma posede na dno tanka, gorivo pa ostane na vrhu brez olja. Ker pa bencin sesa običajno pri normalni legi vedno spodaj, je mešanica v začetku bogata z oljem, kasneje pa vse manj. Čisto brez olja pa ni, saj se žaga pretresa in sproti meša preostalo vsebino. Ni pa neenakomerna mešanica dobra za stroj, zato je treba vendarle paziti.

LP

Marko
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Nekoliko huje pa je, če zadeva stoji toliko časa, da se zasuši gorivo v uplinjaču ( to je zelo značilno tudi za modelarske bencinarje, po daljši pavzi).

V tem primeru, ti motorka ne bo vžgala in brez temeljitega servisa uplinjača ne gre.
Škode na motorju pa zaradi tega ne more biti, razen če ti zaradi dolgotrajnega besnega vžiganja, motorka ribne :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

Brane napisal/-a:Nekoliko huje pa je, če zadeva stoji toliko časa, da se zasuši gorivo v uplinjaču ( to je zelo značilno tudi za modelarske bencinarje, po daljši pavzi).

V tem primeru, ti motorka ne bo vžgala in brez temeljitega servisa uplinjača ne gre.
Škode na motorju pa zaradi tega ne more biti, razen če ti zaradi dolgotrajnega besnega vžiganja, motorka ribne :lol:
Ker se na novo spuščam v ''bencinske'' vode mi je to pisanje dalo malo misliti.
Bencinski motorjii imajo vplinjače z membrano. Kako jih negovati?
Da ne mešamo tem, prosim za odgovare v tej TEMI.
Lp Rado
gas
Freak
Prispevkov: 468
Pridružen: 11 Feb 2008, 11:24
Kraj: Cerkvenjak

Odgovor Napisal/-a gas »

Sam sem naredil enako. V motorki mi je ostala mešanica plus še dva litra v posodi. To gorivo sen v novi sezoni tudi uporabil. Rezultat je bil fenomenalen - zaribana motorka. #-o
Na servisu mi je dejal, da je pripravljena mešanica lahko stara 3-4 tedne več pa ne, ker se olje razgradi. [-X
Ta dva litra goriva me je kar drago stalo.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Ja obicajno venomer "pregonim" tako zago kot "kanto" za mesanico kadar tocim. Ce sem prav ugotovil zaenkrat ni krize, ker obe lepo vzigata le mogoce malo na moci izgubljata. Nic sem ze spraznil staro ven iz njih. da sta suhi. ta stara mesanica bo pa za copice prati. Je pa ta Tomosova, kar precej dala skoz saj je bila nekdaj v 80ih v ocetovih. gozdarjevih rokah in je takrat pila 4% prezganega olja.
Slika
Darko Skok
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 Dec 2005, 14:26
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Darko Skok »

Sam imam kruto izkušnjo s staro mešanico na izvenkrmnem motorju na čolnu, zadeva ne sme biti iz konca lanske sezone, odgovor serviserja je bil da je za 90% vseh servisov na kosilnicah spomladi kriva stara mešanica
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Ja to vem samo ali naj delam paniko zaradi dveh tankov ali naj enostavno pozabim. Ena petliterska kanta je drugače kot dva tanka od motorke.
Aja pa še to kako je kaj z motorji, če daš nekaj več olja v mešanico. Namesto 2% daš tri 3% vem da še je premalo je narobe, če pa je preveč pa bolj kadi ali je možno da se kje kaj začne mašiti? Kako mešate pa vi za modelarske motorje, te ki gredo na mešanico?

Malo so mi ratale vžeč te male motorke(leve znamke proizvajalcev), ki se jih dobi za nekje 130€ katere so lahke in fine za obžagovanje(klestenje). pri njih razmišljam da bi verjetno bilo dobro dati kekšen procent več olja kot pri ostalih priznanih firmah. Zaradi preventive sem tako razmišljal.
Slika
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Že ogromno let imamo pri nas doma Husquarno, ki brezhibno dela, kljub temu, da v rezervoarju v jeseni ostane še skorej vedno nekaj mešanice, pa vedno lepo kresne. Je pa res, da vidi vedno kakšen procent olja več, kot je priporočeno. Saj motorka ni tako 'haklik' stroj in dokler količina olja ne vpliva na samo moč, ki jo motor razvije ni panike.

Pred 2 letoma smo nabavili tudi 120€ varijanto, kar neke firme, fajn zadeva za klestit itd. Preden sem jo letos prvič 'zakurblal' je bilo še pol tanka stare mešanice in sem dopolnil z novo pa deluje bp.
Smo sklestli grmovje okrog modelarske steze ko keks.

Takda to so trpežni stroji in ni bojazni neke da bi zaradi stare mešanice kaj crknilo. Pa tudi olje ne more kar izpuhteti, kvečjemu se lastnosti mogoče kaj poslabšajo.

Bolj pomembno je pomoje da maš vedno olje za verigo, kdaj pa kdaj sčistiš zračni filter ter da tu pa tam generalno 'spucaš' zadevo, da se ne pregreva.

LP
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Uporabljaj vedno svežo mešanico! Olje se v NEOSVINČENEM benzinu scasoma razgradi in izgubi mazalne lastnosti. Poznam kar nekaj primerov, ki so imeli precej stroškov zaradi varčevanja pri litru mešanice.
Slika
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Kako pa je s to razgradnjo, koliko se razgradi to olje, ali bi bilo mozno z dodajanjem novega olja mesanico popraviti? Menda jo moras, kar zavrsti. Skoda se mi zdi saj tako poceni pa spet ni ta bencin. Cene bo res dobra, le za pranje trdovratonih madezev.
Slika
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

To pa nisem vedel, da moraš vedno novo mešanco uporabljat.

Meni je včasih v kanti stala po 2 ali 3 mesece. Ni čudno, da mi je na MVVS lagerje vrag vzel. Posledica tega pa je še uničena gred, ker je vse zbrusilo.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Leta grejo naprej in človek se z dneva v dan uči. Letošnjo sezono sem se malo bolje zavzel nad motorjem se ga spravil servisirat. V osnovi sem že navodila moral ignorirati saj privzeto niso pisana za nadmorsko višino 600m. Zato sem namesto z enim obratom odpru za dva obrata in potem opazoval delovanje motorja na različnih vrtljajih ter ga natančneje kar dobro nastavil. Privzeto ga je namreč zalivalo saj so bili vijaki odprti za tri obrate. Tako mašina dela na polno in me je kar veselje veje klestiti s njo.

BTW: PIL IMPEX d.o.o. MOST NA SOČI je za en kur'c vreden, k njim smo dali na servis motorno žago s katero so bile težave, v upanju da jo pregleda in nastavi, pa jo klinc niti taknil ni.
Slika
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Tole je prav zanimiva tema, kajti nekaj let nazaj se je začelo govoriti o tem, da mešanica "zastara" in po nekaj mesecih v kanti je neuporabna.
Pa sem začel spraševati strokovnjake in "majstre serviserje" zakaj?

Do sedaj še nisem dobil strokovne razlaga podkovane z neko logiko.

Odgovori so bili naslednji:

- po nekaj mesecih oje začne izhlapevati (kaj ima večjo hlapljivost, benzin ali olje...)
- olje se razgradi (v kaj oz. kako?)
- olje zgubi mazalne lastnosti (zakaj?)

Na moja nadaljna vprašanja so bili odgovori največkrat "ja mi je un to reku, un to dobr ve"

Ali obstaja kakšna strokovna razlaga, ali je to "kr'neki"
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kot so meni razložili....bencin je bencin približno štirinajst dni....
Slika
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a štajerc »

za bencin tudi jaz razumem da izgubi po času oktane..pa dobro tudi na 5 oktanov manj mora mašina it..
Sedaj pa še mam jaz vprašanje...čist bencin sem vlil v avto da ne smrdi v garaži...kaj pa z mešanico? mam jo za moped s katerim se vozim poleti... lahko vlijem v avto? je pa mešanica sintetičnega olja...po moje bi pri polnem tanku v avtu se to olje skoraj da izgubilo... pa še to, ne avto ni nov mercedes ki bi tulil da mu gorivo ne paše :) je kar polnoletna Fordova damica :)
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Godzila
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 21 Jul 2012, 21:19
Kraj: Ljubljana

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a Godzila »

Ne! Ne bom našteval razlogov proti, ampak verjemi da ni dobro. Sicer je odvisno kater motor je notri, ampak nobenemu tisto olje ne bo odgovarjalo.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Storil to pred leti na Stoenki. Čisto brez pritožb je popila vse kar je ostalo od poletja. Seveda pomešano v sveže gorivo.
Pazi, da motor nima katalizatorja.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

V sodobne avte ni pametno zlivat mešanice, čeprav ga par litrov ne bo ubilo. Zlij v kakšno 4t kosilnico ali traktorček, tisto prebavi vse, tudi če je malo manj oktanov se ne sekira.

Kar se tiče starosti mešanice, z bencinom brez etanola v diht zaprti posodi ni problematično tudi nekaj mesecev stara mešanica. (Po mojih izkušnjah in na lastno odgovornost, uradno se povsod priporoča uporaba sveže mešanice). Problemi nastanejo pri približno zaprtih posodah (beri: tanki z odduški) kjer lahko bencin nase veže vlago. Še posebej je problematično pri E10 bencinu (10% etanola), ker etanol še toliko bol agresivno veže vodo (poleg tega da razžira nekatere gumjaste dele, pa bol bogato mešanico gorivo-zrak potrebuješ itd...) Skratka če imaš enkrat toliko vode da se loči iz mešanice zna po zelo hitrem postopku zagrabit bat, zato se priporoča da sprazniš tank pred koncem sezone :)

Pri nas na srečo še ne forsirajo etanola v bencin, američani imajo pa kar precej težav s tem.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
filius
Freak
Prispevkov: 775
Pridružen: 30 Dec 2006, 11:26

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a filius »

Za bencinarje nevem, za dizle pa priporočajo pa se na vsake tolk časa zlije kak deci dvotaktola na tank, zakaj pa je že dost napisanga po netu.

Drgač pa naš polo, je že parktat pil mešanico, mami čaka do zadnga predn gre tankat, in se je že doskat zgodil da ni blo bencina več za do bencinske, pa smo vlil mešanco :) Pa zaenkrat ševedno dela BP :)
Mladost je norost, ki skače čez jarek tam kjer je most!
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a robar »

Kolikor sem bral, je treba biti previden pri novih motorjih, ker se ob nepravem gorivu poškodujejo katalizatorji in pri dizlu visokotlačna črpalka. Stari dizel motorji, kot so v Golf 2 ali v kakšnem starem traktorju, pa delajo tudi na staro olje iz friteze. Bencinska 4 taktna kosilnica z Brigsovim motorjem tudi sigurno normalno dela s staro mešanico, tudi moja stara Dolmar žaga ni občutljiva, s kako novo profi Husqvarno, pa se ne bi upal igrati.
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 719
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Re: En kompleks - naj delam paniko?

Odgovor Napisal/-a Jaro »

Ne bom se poglabljal v strokovne utemeljitve, filozofiranje kaj je prav in kaj ni, bom pa napisal moje izkušnje.

Doma imamo kar precej gozda, tako da motorke prelaufajo kar nekaj.
Imam Alpino, staro točno 32 let. Koliko smo z njo podrli in razžagali, oziroma koliko mešanice je prebavila ne ve nihče več. Jo je pa ogrooooomno.
Dolga leta sem delal mešanico kar z navadnim motornim oljem. Ina Delta ali kaj je že bilo včasih. Kanto resda vedno pretresem napredno gorivo točim v motorko, motorke same pa nikoli. Tako kanta z narejeno mešanico, kot polna motorka dostkrat stojita dlje časa sploh slednja, ker ni edina pri hiši.

Da skrajšam: Alpinca še vedno dela, vsi vitalni deli pa so še originalni... Razpada samo aluminijasto ohišje, ki ga načenjajo vibracije.
Je pa res, da sem z leti in boljšimi (beri dražjimi) stroji postal bolj previden glede izbire olj.

Pa še to: tudi 2 taktne kros motorje imam pri hiši že od ne vem kdaj. Običajno je tank bolj poln kot ne, dostikrat stoji tudi po več mesecev (sploh zadnja leta :oops: ).
Nikoli ga nisem tresel in butal pred vožnjo pa sem bate vedno menjaval zgolj preventivno. Še noben ni zaribal in tudi nikasil ni bilo treba obnavljat...
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom