Mali akrobatek Kolibri alias Čebelca - pomoč pri gradnji

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Načrt je bil vsekakor izrisan računalniško podprt, kljub temu pa nisem pripravil datotek za CNC izrez. Delov za sam model ni veliko, pripravil sem tudi nekaj "ročno CNC izrezanih" kompletkov ki so šli na razne konce Slovenije...

... pa naj bo to en model za tiste "prave" izumirajoče modelarje. V pripravi je V2 modela, za katerega se pa zna zgoditi ena rezkalna akcija.

Lep pozdrav, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
janjan1212
Tekmovalec
Prispevkov: 299
Pridružen: 02 Sep 2008, 13:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a janjan1212 »

Jaz sem prvi kandidat za kit komplet. :) Kdaj pa lahko pričakujemo V2 in kakšne bodo spremembe?
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

V2 se počasi riše, je večji, ima deljivo krilo in tlorisno lepše simetrično profiliran trup, simetrično profilirane repe, malo pa je popravljena tudi silhueta trupa s strani. Gradnja "za sladokusce" torej ;)

Lep pozdrav, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj!
Po nekaj časa se je spet nekaj dogajalo v delavnici--ja tudi roba iz H.C. je prišla,
Najprej sem prekril krila še z druge strani in nalepil trakove balze po rebrih:
Slika
Pa še roba ki je zdaj na lagerju:
Slika
Slika
Slika
Slika
Zanima pa me še sledeče : ali je potrebno podvozje vstaviti v trup do zvitja ali bi bilo dobro tudi tako kot je prikazano na sliki????Slika
Še nekaj: imam 18A regulator ki je na sliki- ali bi bil zadosti za ta motor, in kolikšen prop. bi odgovarjal temu set-up-u će potrebujem za ta model cca 200W????

L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Odlično :)

Sam sem podvozje na sredini (koncu) ustrezno skrajšal, tako da je krivna tik ob trupu.

Za električni setup pa skoči do kakšnega kolega ki ima wattmeter, pa poizkusi z različnimi propi kako in kaj (ali pa če ti kdo na forumu ki tak motor ima iz izkušenj pove, kako stvar špila)

Lep pozdrav, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
Po odsotnosti s te teme zaradi službe ,potem me je pa še bolezen v posteljo položila, sem se nekako privlekel do compa da naložim par slik napredka (sicer malo ampak nekaj je) :oops:
Po postavitvi bovdnov je bilo te potrebno še fiksirat, zaradi tega še nisem zaprl trupa s spodnje strani
Slika
Slika
Po tem je sledilo zapiranje zadnjega dela trupa
Slika
Slika
Slika
No pa še nekaj barvnih utrinkov mahalic, ki so sicer še umazane(mi "peglezen" barvo pušča)vendar čiščenje pride na koncu :D
Od zgoraj
Slika
Od spodaj pa je vse rdeče (mi je slika poniknila in je ne najdem
Tudi krila so pripravljena za prekrivanje čakajo samo malo več zdravja -sem kar mal živčen k ne morem v svoj cimer.
Slika
Slika
Slika
Toliko za enkrat pa se slišmo
L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Vajdo_opt
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 21 Okt 2007, 19:54
Kraj: Ribnica, Lj

Odgovor Napisal/-a Vajdo_opt »

Lepo napreduješ. Sedaj pa vem kaj si počel, ko te v ponedeljek ni bilo na šihtu. :lol: :lol:
LP Vajdo :)
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
No OPT se motiš Skoraj cel teden sem se kuhal v postelji z vročino :grrrrrrrrrrr: in kašljem tako da tudi če bi hotel kaj počet v delavnici bi mi vse skupaj padlo iz rok.
Slike ki sem jih nalepil pa so datirane kakšen teden nazaj, ki pa jih nisem mogel snet s fotoaparata ker je crknila baterija.Upam da bo čez vikend kaj dogajalo v delavnici ker sem že boljš. :D :D :D
Se slišimo
L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Lenko
Razpravljalec
Prispevkov: 190
Pridružen: 17 Nov 2004, 17:12
Kraj: Preddvor

Odgovor Napisal/-a Lenko »

Do sem sem prišel, zdaj je pa zmanjkalo financ #-o #-o :evil:
Priponke
DSC00564.JPG
DSC00564.JPG (136.65 KiB) Pogledano 6205 krat
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
Da ne bom ostal dolžan se je kljub bolezni nekaj dogajalo v delavnici-----
Tudi moja "čebela" bo pisana kot "kolibri"
Slika
Slika
Krilo bo v istem barvnem designu , torejmodra proti izteku krila vedno tanjsa in bela kombinacija z rdečimi zaključki kril. Kar nekaj časa sem se ubadal z šablonami ki sem jih naredil iz malo tršega papirja in jih ukrojil kar po silhueti modela.

L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

En teden sem na mini dopustu, pol pa vidim da se dejansko kaj dogaja - bravo fantje :)

Glede na to, da je model iz enega kosa je potrebno za likanje spoja trup - krilo kar nekaj potrpežljivosti, da je folija s krila zalikana čisto v rob in potem še cca. 2 - 3 mm na trup, folija s trupa jo pa potem enostavno prekrije.

@lenko - pa ne boš rekel da nimaš za tistih nekaj letvic in folije še za repne površine ;) Hec...

Lep dan, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Uporabniški avatar
Nikola Lehkec
Tekmovalec
Prispevkov: 261
Pridružen: 23 Nov 2006, 19:24
Kraj: Čakovec CRO

Odgovor Napisal/-a Nikola Lehkec »

ali izdelava gre naprej?
jaz sem danes zacel z izdelavom svojega kolibrija... :D/ :D/ :D/ :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:
Zvezda
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj!
Veliko uspeha pri gradnji!!! =D> =D> =D>
Seveda se dogaja samo gre bolj počasi ,pa fotomaterijala se še ni dosti nabralo za novo objavo. Drugač pa sem mislil da nas je ene par bolj osamljenih v tej temi pa vidim da temu ni ravno tako =D> .
Pri mojem kolibriju pa sem uspel do sedaj prekrit krila in trup pa pritrdit podvozje,sedaj pa je treba narest nosilec motorja in še montaža zadnjega kolesa ki sem ga kupil za gradnjo nekega drugega projekta, ki pa ni bil nikoli oz. do sedaj končan za katerega pa nisem čist 100% če mi ga bo uspelo ustrezno pritrdit na trup.
Kot rečeno objavim slike ko se jih bo nabralo kaj več!

L.p. Johhan
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj !
Ker že kar nekaj časa ni nobenega glasu od nas ki gradimo ta model bom prilepil nekaj slik čeprav sem jih mislil prilepit ko bo model končan je pa že nakazano kako bo izgledal. Kabino sem izdelal s pomočjo vakuuma in pozitivnega kalupa ,ki pa ni najbolj uspela . Imam pa pomisleke o izdelavi kaputaža na isti način saj se mi zdi da bo vlek folije malce preglobok, pa se nagibam k izdelavi iz epoksija in tkanine , tako kot j bilo opisano mislim da od Krista.
Za konec pa še par slik:
Čebela od spodaj-verjetno bo dobila še rumene črte:
Slika

Pa še od spredaj- Kabina je v srednjem delu razširjena pa zgleda malo bolj okrogel:
Slika

Pa še s strani :D no ta slika mi je še najbolj všeč "lufta" med kabino in trupom ni več ker so odvečni robovi kabine obrezani:
Slika

L.p. JOHHAN
Zadnjič spremenil johhan, dne 16 Feb 2009, 19:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Lepo =D> =D> =D> =D>
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
No pa je blo čez vikend nepričakovano nekaj časa da sem skup spravil še kaputaž za čebelo. Počasi se bo začelo skupaj lepit vse pripravljene polizdelke potem pa samo še kak dan lepega vremena :D .
Kopito za izdelavo narejeno iz stirodura in oblečeno v selotejp. Oblačenje mi ni šlo ravno od rok saj mi je nastalo kar nekaj gubic ki so mi kasneje malo nagajale pri laminiranju vendar pa je v končni fazi kar dobro izpadlo.
Laminat 2 X 80g + 1 X 20g za finiš.
Ločevanje izdelka od kalupa je bilo enostavnejše kot sem pričakoval ,saj sem samo izdolbel sredico rahlo stisnil skupaj in izvlekel stirodurni model.
Zdaj pa še eno vprašanje:
kaputaž nameravam pobarvat z epoxi kitom in čez to končno barvo. Ali je potrebno med špric kit in laminat dat kakšen primer ali lahko kar direktno špric kit? Prosim za nasvet!!

Še slikca kaputaža po prvem sloju laminiranja (potem je fotoaparat "zmrznil" pa ni hotel več slikc delat #-o -spet potreben servis :evil:

Slika
Slika
Na slikah so lepo vidni "faudi" od selotejpa ki pa sem jih pred laminacijo druge plasti pobrusil.
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

HAJ
Polizdelek in končni izdelek provizoriš nameščen na kjlun modela
Slika

pa še od strani
Slika
HVALA za odgovore sm naredu kar po svoje!
L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

johhan napisal/-a:HVALA za odgovore sm naredu kar po svoje!
Ah brez slabe volje... včasih kak post spregledaš ali pa te več dni ni na forumu. Očitno pa je, da je bilo tvoje izumljanje uspešno :)

Miren večer, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
Ker je bolj slabo vreme sem bil čez vikend bolj zaprt v delavnici , malo sem pospravljal potem pa sem se lotil še Čebele.
Je blo kar neki dela :vlepit pante, poštimat vodila, prilepit višino in smer , krilo ,pa še pod krilom zapret trup.......
No malo dela sem še pustil za naslednji teden (je slaba vremenska napoved), vseeno pa si nisem mogel kaj da ga ne bi vsaj malo popeljal po hodniku :D :D
Slika
Slika
Slika
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

zelo lepo si barvno shemo skombiniral =D>
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Vajdo_opt
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 21 Okt 2007, 19:54
Kraj: Ribnica, Lj

Odgovor Napisal/-a Vajdo_opt »

=D> =D> zelo lep model. Pa srečno v zraku in na tleh :lol:
LP Vajdo :)
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

Kolibri

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Zelo lepo narejeno vse pohvale. Želim veliko lepih užitkov pri letenju
pa, da bo dolgo lep kot je. Barve so lepo postavljene.

LP. čuj čuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
Hvala za vse lepe želje, vendar če se navežem na zadnje besede Čuj Čuj-a
da bo dolgo lep kot je
pa me je malo strah prvega poleta. Sicer pa pošlihtat je treba še drobovje in ga fiksirat. Pa še magnete na kabinco in dva zatiča da ne bo bežala levo desno.
Malo me skrbi težišče saj sem moral baterijo porinit čisto nazaj skoraj do nosilca servov tako da je nos skoraj prazen, izgleda da sem naredil prelahek rep :-? ,ali pa pretežek nos :^o
Po prvem poletu ali - Bog ne dej- #-o pa v vsakem primeru sledi poročilo, upam da z slikovnim materijalom.
L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

... nič se ga bat, lepo naj ti ga za prvič eden mirno vrže (dobra polovica gasa), lepo pobegni višje in ga preizkusi. Leti krasno, uboga tako kot mora, zna pa tudi zelo počasi. Če se ga bojiš bodi radodaren pri uporabi expotov na nagibu in višini, ne pozabi pa na dual/rate (osebno rad letim zelo občutljivo).

Lep pozdrav, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
Lep pozdrav iz Crne Gore pravzaprav iz Podgorice
Do sedaj mi se ni uspelo poleteti pa tudi v tem tednu bo to tezko izvedljivo saj bom na terenu do konca tedna . Ce pa mi uspe prit do konca tedna domov pa racunam polet konec tedna seveda ce bo vreme O.K.
Zaenkrat toliko pa lepo pozdravljeni.
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti