Model potegne proti desni ob vzletu

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Model potegne proti desni ob vzletu

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Pred kratkim sem "splovil" =D> nov model motornega letala EASY TRAINER 40 - "mikado" s 7,5 ccm motorjem (OS FX 46).


PROBLEM:
Letalo ob vzletu s polnim plinom (in dodajanju le tega ob pospeševanju po pisti) močno potegne na desno stran.

Sicer letalce lepo leti in je od nadavnega lepo strimano, podvozje - predvsem prednje kolo sem po težavah ojačal, tako da kolo ne šajta ...

Menda ne pride do tega nesrečnega vlečenja v desno zaradi navora motorja ?!! Ali pač?
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 27 Avg 2017, 23:15, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
*markec*
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 29 Jan 2005, 11:51
Kraj: ponikva

Odgovor Napisal/-a *markec* »

Mogoče je problem ravno pri prednjem kolesu. Če ima prednje kolo samo eno nogo, se lahko zgodi da se malo deformira in model zavije stran. Poglej še povezavo od servota do kolesa, ki bi morala biti nekje ukrivljena pod kotom 90 stopinj, da se sunki blažijo, poglej če je ta dovolj toga! V skrajnem primeru je lahko tudi servo kaj poškodovan!

Ko sem jaz delal trainerja so mi svetovali naj kupim dvojno podvozje in sem tako tudi naredil, pa lahko rečem da za trainerja nimaš boljšga podvozja!

LP,Marko
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Hvala za odgovore...

Servo ni poškodovan,
kolo ne pogled ne šajta
model pelje po pisti lepo naravnost, če ga peljem pri npr pol plina

AMPAK - ob dodajanju plina model potegne na desno (tudi sila navora deluje v desno - če se ne motim - saj se prop. vrti v smeri urinega kazalca, če gledaš smer leta), če zadevo primem za rep, dodam plin do konca in spustim letalo po pisti, do tega zavijanja ne pride.

Že prej sem imel trainer SWALLOW 40 - z istim motorjem in ga ni vleklo v desno. Verjetno bo res to, da prednji bicikel nekaj šajta...

MARKEC
Kam je najboljše iti po dvojno podvozje ?

IN KJE ZA BOGA IMAJO SMUČKE ZA MODELE - zunaj je danes sneg - bemti ...
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
Uporabniški avatar
King Arthur
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 10 Feb 2005, 14:54

Odgovor Napisal/-a King Arthur »

Dvojno podvozje se dobi v švagiju (malo poglej katalog), smučke za model se pa naredijo! #-o :o

LP Aljoša
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 27 Avg 2017, 23:15, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
crt
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 16 Dec 2004, 19:08
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a crt »

Kakšen kot si dal na motorju? Načeloma naj bi veljalo 2 stopinji dol in 2 desno. Lahko da si dal prevelik kot. Vseeno pa preglej sprednje podvozje; tudi sam sem imel na trainerju najprej podvozje z eno nogo pa mi ni delalo.
Pameti je na svetu vedno enaka količina, število ljudi se pa povečuje.
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 719
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Odgovor Napisal/-a Jaro »

Če "vleče" motor lahko preveriš tako, da pri polnem plinu model pevidno (ne sunkovito) uvedeš v vertikalo in opazuješ če leti naravnost navzgor. Če v tem primeru tudi vleče v desno, je vzrok prevelik kot motorja.
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
*markec*
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 29 Jan 2005, 11:51
Kraj: ponikva

Odgovor Napisal/-a *markec* »

Podvozje sem kupil v Top modeltehniku!
Poglej pod pribor za modele in podvoza, kolesa!

http://www.top-modeltehnik.si/indexslo.htm
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Če z polovico gasa model ne zavija je zavijanje po pisti plod naglega dodajanja plina

Pri enakomernem dodajanju plina se po potrebi lahko z smerjo kompenzira smer rulanja

Pri hitrem pospeševanju pa je moment propa prevelik in ti ga ne uspa "ujeti"

Ker praviš da če model zadržiš in ga pri polnem plinu spustiš pa ne zavija je vse znanje v enakomernem pospeševenju in pravočasni korekciji smeri
Uporabniški avatar
Damian
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 27 Feb 2005, 17:08
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a Damian »

To povzroči moment motorja. Tudi pri pravih letelih (propelerskih) na začetku poletanja dodajamo "nogo" oz. smer (katero, pa je odvisno od smeri vrtenja elise).Prav tako je ta moment potrebno "popravljati" pri akrobatskih figurah (npr. na vrhu raversmana, ko je odklon smeri maksimalen, da gre letalo še naravnost.
LP Damjan
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike