F5J 75W

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

F5J 75W

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Pozdravljeni!

Tema je odprta z namenom, da se v njej podajo raznorazne informacije glede kategorije, omejitev, modelov primernih za to kategorijo in priporočila glede pogonov vsem modelarjem, ki imajo željo začeti v tej kategoriji in ne vedo s čim začeti, da bi bili popolnoma konkurenčni ostalim.

Prosil bi le za malo resnosti kar se tiče vseh, ki boste pisali v tej temi. Zaželjeno je pisanje vseh tekmovalcev v tej kategoriji in vseh ki so tekmovali v tej kategoriji, seveda le konstruktivni posti s čimveč uporabnih podatkov!

----------------------------------------------------------------------------------------------

Začel bi torej najraje z videom.

F5J-75W Class (klikni tukaj)

LP!
Jure
Zadnjič spremenil JKSniper, dne 25 Sep 2007, 19:15, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Pa še nekaj meni znanih ARF modelov, za tiste, ki nimamo toliko časa in znanja, da bi naredili konkurenčen model.

Na naših tekmah precej znan Sensor od Rive. Veliko je tudi modifikacij tega modela, kot je FLAP, predelan trup itd.

več informacij na:
SENSOR - RIVA MODELS

P.S.: Trenutno se med malimi oglasi skriva nekaj primernih Sensorjev direktno za na tekmo.

P.S.: Ko bom dovolj daleč in ko bo čas, bom odprl svojo temo o Sensor-ju, kjer bom poročal katira elektronika in pogon paše brez večjih muk v model in dal slike z detajli glede vgradnje opreme.

LP!
Jure
Priponke
sensorQ.jpg
sensorQ.jpg (96.71 KiB) Pogledano 14310 krat
sensorQprist.jpg
sensorQprist.jpg (45.65 KiB) Pogledano 14310 krat
sensorQmet.jpg
sensorQmet.jpg (46.67 KiB) Pogledano 14310 krat
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

To, da je sensor res dober ARF model za tekmovanja v 75W potrjujemo na današnji tekmi v Krškem.

1. Jure Korber (fly-q V-rep trup, Sensor krila)
2. Rok Korber (Sensor Q)
3. Mitja Žerdoner (Sensor + flap)

Slika

Slika


P.S.: Ko bom našel čas, bom dal podroben opis opreme, ki paše v Sensorja in kako jo najlažje vgraditi. Nato pa še razkril nastavitve hodov in težišče.

LP!
Jure
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Drugi primeren ARF model je FLY-Q ki ga prodaja (zaenkrat še) MIBO. Žal je na voljo le z velikim trupom ki je po oceni nekje 5-10g težji in doprinese malo več upora, kar pa se nebi smelo pri teh hitrostih poznati.

malo več informacij glede tehničnih podatkov tukajle:
FLY Q


Kakorkoli, potebna je previdnost pri izdelavi in lovljenje teže okoli 600gr do max. 630gr z običajnimi krili za popolno konkurenčnost v 75W kategoriji. Krila pa so primerna tudi za AKRO in PADINSKO letenje, polek tega so dovolj prodorna in trdna za v še tako hud veter, ki je tu in tam po tekmah. (V takih razmerah so ta krila še veliko boljša od Sensorjevih).

Tudi za ta model bom razkril vse podatke in opremo ki paše v njega, vendar ko bo čas!

Slika

Slika

Slika


LP!
Jure
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Zanimiv ARF model zna biti tudi kakšen od Art-Hobbyja.

ART HOBBY
ELECTRO GLIDERS -> CATALOG -> - Andromeda 2m ali Sky EV 2m.

Sicer se ti modeli pri nas na tekmovanjih še ne pojavljajo, v tujini pa se veliko z njimi leti in osvajajo tudi dobre rezultate! Sploh pa so zanimivi za nas, ker jih ima na zalogi MIBO.

viewtopic.php?t=15228&highlight=art+hobby

Upam da si bo kdo upal zadevo umislit (po podatkih sodeč je super avion) in nam razkrit kakšna oprema paše v model in kako zadeva leti.

LP!
Jure
Uporabniški avatar
nero5
Razpravljalec
Prispevkov: 167
Pridružen: 20 Jul 2006, 11:14

Odgovor Napisal/-a nero5 »

jure čestitam ti za to temo je res super se bom tudi jaz razpisal v naslednij dneh =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Takole, glede ARF modelov sem zaključil, ne poznam nobenega več, sigurno pa jih obstaja še celi kup, ki bi bili primerni. Če ima kdo kakšno vprašnje če je katiri model primeren naj le vpraša (tudi preko ZS lahko!).

Kot že veste je omejena masa. Minimalna masa PRIPRAVLJENEGA MODELA NA ŠTART je 600 gramov, zaradi napake tehtnice in poenostavljenega merjenja na terenu (veter... :o ) pa je dovoljeno odstopanje +/- 1g.

Druga omejitev ki je tudi zelo pomembna pa je moč motorja. S tem namreč omejimo prav tako da nebi prišli predaleč od motorja 400 (ki je še vedno konkurenčen! ) in da je izenačenost čimvečja!

Dovoljena elisa je le Aeronaut Cam Carbon, najvišji dovoljeni obrati pri posemezni elisi pa znašajo:
Slika

Zaradi tega, ker dajo sveži li-poti na začetku za par sekund od sebe več, ko znaša omejitev in nato padejo celo 100-200 obratov pod omejitev, smo dovolili odstopanje od max. dovoljenih obratov +/- 100 obratov, kar pa je hkrati tudi napaka obratomerja.

V kratkem bom napisal tudi nekaj priporočenih pogonov, ki se trenutno uporabljajo, različnih proizvajalcev (in s tem različnih cenovnih razredov) in ki so ob danih elisah znotraj omejitev. Naj omenim še to, da je včasih stala 400-tka + regler + akku + prenos + prop enako ali celo VEČ kot stane 75W brushless + regler + 3s li-po + prop !!!

Lepo pozdravljeni!
Jure
tender
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:26
Kraj: Slovakia
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tender »

JKSniper napisal/-a:... Sensor od Rive. Veliko je tudi modifikacij tega modela, kot je FLAP, predelan trup itd.
Here you can see both new fuselages for old Sensor model (longer front is suitable for bigger propeller - max. diameter 15").
UP side => fuselage for SENSOR-Q, DOWN side => ligt fuselage for Sensor XL (or Bolero).

Palo
Priponke
SENfuses.jpg
SENfuses.jpg (38.26 KiB) Pogledano 13965 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

V samogradnji se da izdelat vsaj enako dobre modele kot je ta o katerem teče nit prispevka.
Ta sensor je v bistvu povsem klasičen model, izdelan po metodi izpred 30 in več let, ki je slučajno ravno prav velik in težak, da pade v 75W pravilo. Vsaj jaz na njem ne vidim popolnoma nobene izjemne karakteristike po kateri bi izstopal.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Reaktivec, se popolnoma strinjam, da se da izdelati SUPER model, primeren za 75W, zato sem tudi s pomočjo drugih zbral nekaj načrtov.

Kakorkoli, omenit je treba, da smo jasno zelo zelo veseli raznoraznih samogradenj, vendar kot že rečeno, za vsakega je potrebno najdit nekaj primernega, glede finančnih sposobnosti in časovnih zmožnosti, da ne pridem do znanja, potrebnega za izgradnjo!

Za vse, ki imajo znanje in čas, da izdelajo kaj po svojih merah ali celo kaj modificirajo 8) , najdete kar nekaj lepih načrtov tule:
viewtopic.php?t=22053


LP!
Jure
Uporabniški avatar
miholič
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 06 Nov 2005, 11:38
Kraj: Odranci

Odgovor Napisal/-a miholič »

Četrti ARF model Billis češkega proizvajalca www.topmodelcz.cz , ki ga prinas prodaja Stopar.
Slika

Pa še tehnični podatki modela...
- razpon kril 1970mm
- dolžina 1155mm
- profil krila MH 32 mod.
- površina kril 35,8 dm2
- krilna obremenitev 21 - 23,7 g/dm2

Kolega ima v modelu naslednji setup...
- motor hacker STyle Brushless Outrunner 20-26M
- regulator Turnigy Basic 25A v3.1
- celice LM Loong max 1300 3s 15C
- 4Ă— servo HXT 900 9G
- prop 9Ă—5

Model se da dobiti ARF ali pa ARC
Cena ARF je 120€, cena ARC pa 100€ kar je več kot ugodno za takšen model.

Slika

Slika

model v preletu..
Slika

pristanek..
Slika

Pa še slika modela in pilota
Slika

LP Tadej
izdelaj, probaj, izdelaj boljše
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

plp, Matej
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Pa ker sem zadnje čase nekaj opletal z jezikom vam pokažem, da mislim resno :oops: .
Model sicer ni (ne bo) ARF, ampak bo moja mala igračka za 75W =P~ .
Projekt "RUDOLF" 8) je še v razvojni fazi, ko pa bo dovolj daleč odprem temo v primerni rubriki.
Priponke
x_3.jpg
x_3.jpg (36 KiB) Pogledano 8280 krat
x_2.jpg
x_2.jpg (50.12 KiB) Pogledano 8280 krat
x_2.jpg.jpg
x_2.jpg.jpg (34.41 KiB) Pogledano 8280 krat
plp, Matej
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Čisto slučajno sem naletel na tega:

Slika

Se mi zdi kar hud.

Samo 2,33m razpona...in pade v klaso 75W.... ali višje, če vgradite močnejši motor in težjo baterijo.


Link: http://www.rivamodels.sk/PPP/F5magNEW/f5mag125.html
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ultralajt napisal/-a:Se mi zdi kar hud.
Meni pa strupen.
Ne vem, če je to resnično prava geometrija za ta namen? Deluje bolj kot nekaj za pribijanje, ne pa ozko kroženje. Slika
lp
Sašo
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

vitkost 17. res mal hudo za majhen in lahek avion.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Meni pa deluje NOR... no, tudi tisti ki nedeljiva 2.33m krila transportira okoli :D (
Dvojskrutkové uchytenie nedeleného krídla)

Če še kdo ne ve za Sniperja;
viewtopic.php?t=25684&start=0

Slika

Slika

Slika

Slika

LP! :)
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
tender
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:26
Kraj: Slovakia
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tender »

JKSniper napisal/-a:Če še kdo ne ve za Sniperja
Very nice model.... congratulations !
Palo from Slovakia
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Lahko bi poskusil motorizirat tegale veleSALa.

http://www.pcm.at/2m-HLG/index.html
Priponke
Xt-fw4.jpg
Xt-fw4.jpg (271.08 KiB) Pogledano 7772 krat
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Sam sem razmišljal, da bi se letos poizkusil v tekmovanju v tej kategoriji. Namen imam kupiti model Siesta od Topmodel CZ. Ali sem se prav odločil? Kaj je boljše navaden ali V-rep?
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Glede na izkušnje z njihovimi modeli, bi vzel raje V rep. Klasični so namreč malo težki zadaj, in bi te to morda hecalo pri iskanju idealnega težišča. Morda se ti splača tudi ozreti po astri, malo večji sestri, ampak mislim, da bo Siesta boljša odločitev glede na izbrani profil krila. Lahko pa se ozreš do sniper-ja. Po mojem najboljša izbira ta trenutek na trgu, je pa res, da ga je treba doma skup dat. Za karkoli se boš že odločil, te bomo veseli na tekmah, kjer boš resnično lahko izvedel vse iz prve roke.

lp, Matej
plp, Matej
Uporabniški avatar
nino10
Razpravljalec
Prispevkov: 168
Pridružen: 14 Jan 2008, 20:12
Kraj: odranci

Odgovor Napisal/-a nino10 »

zdravo!
kot vidim kupujes siesto!
naj povem da sem imel blissa! ( se mi zdi da isti proizvajalec) in skoraj da isti model samo da siesta ma flap! jes bi ti bolj priprocal kaksen model od rive models! (sensor ,bolero) ! kajti ta model katerega sem jest mel je bil dokaj hiter!mel sem v rep . drugace fian model vendar bi ti bolj priporocal model od rive ! saj je ze vse skoraj koncano rep gor dan samo visnskega z vijakom das gor krila prekrita fain v nulco ! trup fain ! pa se preprost za letet je! ker ima vsaj malo vec loma! :D ( moje mnenje)
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

matej rozman napisal/-a:Glede na izkušnje z njihovimi modeli, bi vzel raje V rep. Klasični so namreč malo težki zadaj, in bi te to morda hecalo pri iskanju idealnega težišča. Morda se ti splača tudi ozreti po astri, malo večji sestri, ampak mislim, da bo Siesta boljša odločitev glede na izbrani profil krila. Lahko pa se ozreš do sniper-ja. Po mojem najboljša izbira ta trenutek na trgu, je pa res, da ga je treba doma skup dat. Za karkoli se boš že odločil, te bomo veseli na tekmah, kjer boš resnično lahko izvedel vse iz prve roke.

lp, Matej
Hej!

Hvala za odgovor. Z prijateljem resno razmišljava o tem, da se vam pridruživa. Odločam se za ARF varijanto, saj mi primanjkuje časa za sestavljanje.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
pista
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 09 Dec 2007, 21:18
Kraj: Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a pista »

Kar praviš za riva models je vse res, ampak se njigovih modelov ne da več dobit, ker jih ne izdeluje več. Razen če dobiš kakega rabljenega. Za rabljene majo pa take cene ko da so zlati!

Lp, B
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

pista napisal/-a: Za rabljene majo pa take cene ko da so zlati!
In ne letijo nič bolje od Korberjevih sestavljank, posebej tistih z kompozitnimi trupi.
lp
Sašo
Odgovori

Vrni se na F5J