Pobočni jadralec iz deprona

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Pobočni jadralec iz deprona

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes sem spravil v zrak jadralno letalo lastne konstrukcije, za letenje na pobočnem vetru.

Leti zelo dobro, glede na to, kako preprosto je narejeno in kakšen profil krila ima.

Komaj čakam, da potegne zahodnik in grem preizkusiti, kaj zmore tale mala zadeva.

Če se bo pokazalo, da model povsem izpolnjuje moja pričakovanja, se ga bo mogoče dalo tudi ponuditi zainteresiranim modelarjem kot KIT komplet.

Gradnja je zelo preprosta, vendar majčkeno bolj zahtevna od gradnje indoor depronarja.

Ker je trup navadna škatla, s popolnoma ravnim dnom, je izdelava zelo enostavna.

Krilo pa se gradi kot odprta knjiga, v katero nalepimo rebra in nosilec, ter nato "knjigo" zapremo in stisnemo. Zelo preprosto.
Ker je spodnja ploskev krila ravna, lahko celo krilo izdelamo na mizi, brez bojazni, da bi se nam zvilo.

Kolikor sem videl danes, ima model kar zavidljiv razpon hitrosti, pa tudi okreten in ubogljiv je nad pričakovanji.

Za hec sem enkrat takoj po metu iz roke naredil levo rolo in se je izšla, le pristanek je bil potem bolj na hitro improviziran, ki pa je pokazal, da model prenese tudi grobe pristanke.

Mitja
Priponke
Razpetina krila 114 cm, dolžina trupa 80 cm.
Razpetina krila 114 cm, dolžina trupa 80 cm.
IMG_0189.jpg (83.38 KiB) Pogledano 12384 krat
IMG_0188.jpg
IMG_0188.jpg (111.16 KiB) Pogledano 12384 krat
IMG_0180.jpg
IMG_0180.jpg (105.84 KiB) Pogledano 12384 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 10 Nov 2008, 16:48, skupaj popravljeno 2 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Velikost modela je ravno pravšnja, da ga imamo lahko vedno v prtljažniku ali zadnjem sedežu avta :)

Jutri je napovedan JZ veter! :jumpjump:
Morda ujamem kake pol urce za test modela na pobočju!
Uporabniški avatar
sazuman
Tekmovalec
Prispevkov: 272
Pridružen: 19 Sep 2006, 20:31
Kraj: ljutomer
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sazuman »

Mitja upam, da bo model izpolnil tvoja pričakovanja in da se bo ta tema nadaljevala z načrtom in prikazom poteka gradnje. Izdelal bi si ga tudi sam, zato komaj čakam nadaljevanje. Pa ugoden jugozahodnik jutri.
Sašo.
sazu
Uporabniški avatar
slash
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 12 Jun 2008, 18:06
Kraj: Žiri

Odgovor Napisal/-a slash »

zlo posrečen model. ja dobre pogoje želim, pa naj rata, da bomo imeli načrt ;)

LP Kristjan
LP Kristjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

@ Sašo, Kristjan
Na objavo načrta za enkrat sploh ne razmišljam.
Najprej je treba model dobro preizkusiti in v načrtu upoštevati morebitne popravke, narediti navodilo za izdelavo, ter pripraviti datoteke za laserski razrez.
Sestavni deli modela so oblikovani laserskem razrezu in lahkemu sestavljanju na kožo, tako da je izrez tako oblikovanih kosov "peš-na roke" nesmiselen, kajti veliko natančnih spojev (pero/utor) zelo otežkoča ročno izdelavo, za CNC je pa šala-mala.

@Toki
Moj CNC bo za balzo in šper.
KIT kompleta tega modela ne bom izdeloval jaz.
Na kitajskem forumu imam svoj blog in ga koristim za to, da vsake toliko pokažem kaj počnem.
Ne morete mi zameriti če objavljam zadeve še po drugih forumih. Saj imam ogromno prispevkov tudi na rcgroups, pa še na drugih modelarskih in letalskih forumih.

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ker bo končna varianta modela imela še nekaj detaljev, ki niso smiselni za prototipno izdelavo, imajo pa veliko vrednost pri sestavljanju modela iz KIT kompleta, nima velikega smisla objavljati skik gradnje prototipnega modela, pa vendar na želje mnogih modelarjev, naj bo torej nekaj slik o tem, kako je nastajal model.
Priponke
"Suhi" test sestavljanja...
"Suhi" test sestavljanja...
IMG_0078.jpg (36.66 KiB) Pogledano 11795 krat
Zgornji rob kokpita je ojačan z letvico.
Zgornji rob kokpita je ojačan z letvico.
IMG_0076.jpg (31.22 KiB) Pogledano 11795 krat
Razrez sestavnih delov.
Razrez sestavnih delov.
IMG_0068.jpg (46.39 KiB) Pogledano 11795 krat
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Kakšne baterije in servoje si dal noter?
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

...
Priponke
Rebra in nosilec na spodnji oplati krila.
Rebra in nosilec na spodnji oplati krila.
IMG_0122.jpg (36.92 KiB) Pogledano 11783 krat
Lepljenje nosilca krila z dvostranskim selotejpom.
Lepljenje nosilca krila z dvostranskim selotejpom.
IMG_0112.jpg (49.3 KiB) Pogledano 11783 krat
Risanje pozicij notranjih elementov krila. Pri KIT kompletu tega ne bo treba delati, ker bodo rebrca imela čepke, v oplati krila pa bodo luknjice. Vse bo samo po sebi sedlo na pravo mesto.
Risanje pozicij notranjih elementov krila. Pri KIT kompletu tega ne bo treba delati, ker bodo rebrca imela čepke, v oplati krila pa bodo luknjice. Vse bo samo po sebi sedlo na pravo mesto.
IMG_0105.jpg (52.59 KiB) Pogledano 11783 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 11 Nov 2008, 10:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

..
Priponke
Profil krila...
Profil krila...
IMG_0135.jpg (31.19 KiB) Pogledano 11777 krat
Ena polovica krila zaprta...
Ena polovica krila zaprta...
IMG_0131.jpg (33.81 KiB) Pogledano 11777 krat
Dvostranski selotejp še na drugi strani oplate.
Dvostranski selotejp še na drugi strani oplate.
IMG_0129.jpg (44.5 KiB) Pogledano 11777 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

...
Priponke
Skozi krilo se pri močni svetlobi vidijo rebra in nosilci :)
Skozi krilo se pri močni svetlobi vidijo rebra in nosilci :)
IMG_0142.jpg (26.75 KiB) Pogledano 11767 krat
Na grobo sestavljeno....s selotejpom.
Na grobo sestavljeno....s selotejpom.
IMG_0138.jpg (36.92 KiB) Pogledano 11767 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

...
Priponke
Trup je treba pobrusiti v malo bolj lepo obliko. Ostri robovi se zaokrožijo, nos pa se obdela v elipsoid.
Trup je treba pobrusiti v malo bolj lepo obliko. Ostri robovi se zaokrožijo, nos pa se obdela v elipsoid.
IMG_0167.jpg (28.95 KiB) Pogledano 8195 krat
v trupu se nahaja en bovden za pogon višinskega krmila, spodaj pa je še slamica za sok, skozi katero napeljemo anteno sprejemnika.
v trupu se nahaja en bovden za pogon višinskega krmila, spodaj pa je še slamica za sok, skozi katero napeljemo anteno sprejemnika.
IMG_0150.jpg (20.28 KiB) Pogledano 8195 krat
Prednji del trupa.
Prednji del trupa.
IMG_0147.jpg (25.44 KiB) Pogledano 8195 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

...
Priponke
Še poziranje od strani....
Še poziranje od strani....
IMG_0182.jpg (79.48 KiB) Pogledano 8194 krat
Pred prvim poletom.
Pred prvim poletom.
IMG_0180.jpg (83.21 KiB) Pogledano 8194 krat
Model sem oblepil s širokim barvnim Aero Selotejpom.  Pa ravno pri kabini sem naletel na napako v selotejpu. Nastal je "racing stripe" ..haha
Model sem oblepil s širokim barvnim Aero Selotejpom. Pa ravno pri kabini sem naletel na napako v selotejpu. Nastal je "racing stripe" ..haha
IMG_0171.jpg (35.26 KiB) Pogledano 8194 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

SUKHOI napisal/-a:Kakšne baterije in servoje si dal noter?
Za baterije je dovolj prostora in je zato izbira velika, vse dokler ne naletimo na težavo s težiščem. Uporabil sem malo baterijo Nimh 200mAh za HLG a sem moral dodati v nos še tri vijake, da sem ujel težišče.
4x NimH velikosti AAA (60g) v prednjem "prekatu" kabine je nekje dovolj, za pravilno težišče. Če je baterija težja, se jo postavi v drugi prekat kabine, bliže težišča.

Servomotorji so primerni vsaki, ki gredo v odprtino 12x23mm... torej ZEBRA ZS-f135, HS55, HXT900 in podobni....

Sicer je pa prostora celo za servomotorje standardne velikosti :), pa tudi baterijo 4x NimH AA velikosti...vendar za tako maso najbrž ni potrebe...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slik modela v zraku nimam, ker sem bil na travniku sam.
Bodo pa morda kmalu, pa še kakšen video posnetek, kjer se bo dalo videti ali je model vreden izdelave ali ne....
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes ni bilo nič od napovedanega vetra. Pihljala je precej slaba sapica, tako da še vedno nisem mogel preizkusiti modela na polno...

Vseeno sem se toliko naletel z njim od pol štirih do teme, da mi je zlezel pod kožo.

En tri in pol minutni video posnetek:

http://www.youtube.com/watch?v=a0uiLmmHbEY


Mitja
Uporabniški avatar
slash
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 12 Jun 2008, 18:06
Kraj: Žiri

Odgovor Napisal/-a slash »

Ultralajt napisal/-a:Danes ni bilo nič od napovedanega vetra. Pihljala je precej slaba sapica, tako da še vedno nisem mogel preizkusiti modela na polno...

Vseeno sem se toliko naletel z njim od pol štirih do teme, da mi je zlezel pod kožo.

En tri in pol minutni video posnetek:

http://www.youtube.com/watch?v=a0uiLmmHbEY


Mitja
Poezija !!! =D> =D> =D>

LP Kristjan
LP Kristjan
DoMy
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 11 Jul 2007, 11:20
Kraj: Radlje ob Dravi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a DoMy »

Super zadeva. Čestitke =D> =D> =D>
Modelarski klub Radlje-Podvelka

Radlje ob Dravi, 40 MHz, Ch 85
LetiLeti
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 29 Okt 2008, 11:22

Odgovor Napisal/-a LetiLeti »

Kaj pa modifikacija na elektro pogon :D ? Majhen BK pogon za lahek model :D !
Lp Zoran.
Uporabniški avatar
rejaster
Razpravljalec
Prispevkov: 137
Pridružen: 13 Okt 2008, 22:22
Kraj: grgar- okolica nove gorice

Odgovor Napisal/-a rejaster »

To bi pa lahko bilo. :D
l.p. kevin
Pingi
Tekmovalec
Prispevkov: 401
Pridružen: 22 Nov 2004, 12:28
Kraj: Selnica ob Dravi

Odgovor Napisal/-a Pingi »

#-o Model je komaj v prototipni varjanti pa bi "vsevedi" že kar nekaj predelovali !?
Modelov s pogonom, ki so podobni je malo morje !

Ultralajt jaz bi ti čestital, ampak ne toliko za konstrukcijo ter gradnjo modela, kot za pogum da sploh kaj objavljaš.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:lol: :lol:

"Pobočni jadralec"...z motorjem #-o malce nerodno je slišati....
No, vsekakor sem mislil tudi na izvedbo nosnega dela modela z motorjem, za tiste reveže, ki so daleč stran od primernih pobočij.


Včeraj sem se prepričal o okretnosti modela. Uboga tako, da je veselje.
Žal se na video posnetku ne vidi najbolje, saj sem kamero postavil kar v travo na mejo za hrbtom, pa se je ta malce navzdol premaknila in je zato snemala preveč zemlje in premalo neba...

Sem pa včeraj ugotovil, da bo treba narediti eno dodatno rebro v trupu, tam kjer se ga prime za met. Če ga hočeš dobro zagnati, moraš dobro prijeti, trup pa mora biti tam zato dovolj trd. Dodal bom še eno 6 mm rebro, pa bo dovolj.
Tudi smerni stabilizator bom za malenkost povečal. Bo bilo videti bolje, pa tudi uvajanje v zavoje bo bilo potem lepše.
Ker je še dovolj prostora za servomotorje, bom za KIT komplet predvidel tudi dogradnjo servomotorja za smer. Ta bo prišla prav tistim, ki radi delajo lepe akrobacije in koordinirane zavoje, tam pa je nujno potrebno smerno krmilo.

Sicer pa mislim, da bo za večino modelarjev čisto dovolj nagib in višina. Potem ga žgeš kot kakšno kombat letalo.... ga nažgeš, nagneš in zategneš, pa se obrne kot na vrtiljaku.

Sedaj sledi dodelava načrtov, ter čakanje na dobro vetrovno vreme, (po možnosti sončno) da si dam duška....

Mitja
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

Pozdravljen Mitja.

Šele zdaj sem videl tvoj prispevek. Fascinira me tvoja domišlija, kateri enostavno ni konca. Predvsem pa to s kakšno lahkoto svoje ideje udejanjiš in posreduješ naprej. Vidi se, da so vsi tvoji modeli skrbno načrtovani. Kot sem spremljal tvoje "produkte" vsi lepo letijo, obenem so enostavni za gradnjo in poceni. In ravno ta pristop k enostavnosti je zanimive tudi za take, ki jim gradnja ne gre ravno od rok, želijo pa uživati v lepem letenju..


Vse čestitke.


LP Darko
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala Darko!
matej_mejac
Razpravljalec
Prispevkov: 142
Pridružen: 09 Dec 2004, 12:30

Odgovor Napisal/-a matej_mejac »

Bravo Mitja!

Bol enostavno in poceni skoraj ne gre več.
Model mi je zelo simpatičen kljub enostavnim linijam in škatlastemu trupu.

Čakamo načrt.

Pri meni pa nastaja Germanija, tudi z namenom, da ulovim kak val vetra na padini.


LP Matej
Uporabniški avatar
Ivo K.
Tekmovalec
Prispevkov: 376
Pridružen: 02 Feb 2005, 20:27
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Ivo K. »

Bravo Mitja, tebi pa res ne zmanjka idej, ki jih hvalabogu tudi takoj realiziraš in pokažeš vsem privržencem modelarstva.
Glede jugo zahodnika; pri nas ga je bilo toliko, da je prevračal cvetlične lončke, boš moral kaj priti v rojstne kraje :D .
Lep pozdrav

Ivan Kovač
HRASTNIK
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov