Prišel je JAKa (Great Planes YAK 54 25%-performance series)

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

LP.


Dobrih 9 kg vleka. Koliko je masa modela?


LP,klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Kar lepo prede. :D
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Zanimiv zvok :wink: poteg pa :roll: , ne vem če bo to dobrih 9 kil, moj preprosti prop selektor s takimi podatki, pravi 7,235 kg . Ker je bil ta prop selektor že nekajkrat preizkušen z meritvijo v praksi, ti lahko povem samo to, da še nikoli ni izračunal manj potega, kot ga je potem v resnici bilo.
S tem (potegom) v zvezi sem opazil še eno neprijetno podrobnost, propeler si montiral tesno ob kaputaži, čeprav je bilo na forumu že nič kolikokrat napisano, da pri modelih z velikimi okroglimi gobci, taka montaža požira poteg, propeler mora biti oddaljen pri tej velikosti, vsaj 4-5cm, da se to ne pozna preveč. Morda komu to ni preveč lepo za videt, a tudi pravi Yaki imajo propeler daleč stran.
Konkretno ti lahko povem, da sem podobno tesno, montiral propeler na svojem Suhoju 31 z razponom 2,0 m in z MVVS om 45 pod kaputažo.
Prop selektor mi je izračunal 11,226 kg potega, a ker je glede na ta izračun, nekoliko klavrno potegnil iz hoveringa, sem ga zahaklal še za vago. Pokazala je 9,5kg. Pri nekoliko manjšem, ta ploščatem Yaku, z MVVSom 35 se je izračun in dajanski poteg ujemal skoraj v nulo.
Kako bo pa v praksi, boš pa menda kmalu videl, ozračje je bilo zadnje dva dni čudovito mirno za nas akrobatirance, pohiti =P~
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

Samo na podlagi filmčka bi lahko reku, da še mal manjka pa bi ti reml izpod strehe vrgl :lol: Zvok je lep, model pa še lepš =D>
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Brane napisal/-a:Zanimiv zvok :wink: poteg pa :roll: , ne vem če bo to dobrih 9 kil, moj preprosti prop selektor s takimi podatki, pravi 7,235 kg . Ker je bil ta prop selektor že nekajkrat preizkušen z meritvijo v praksi, ti lahko povem samo to, da še nikoli ni izračunal manj potega, kot ga je potem v resnici bilo.
S tem (potegom) v zvezi sem opazil še eno neprijetno podrobnost, propeler si montiral tesno ob kaputaži, čeprav je bilo na forumu že nič kolikokrat napisano, da pri modelih z velikimi okroglimi gobci, taka montaža požira poteg, propeler mora biti oddaljen pri tej velikosti, vsaj 4-5cm, da se to ne pozna preveč. Morda komu to ni preveč lepo za videt, a tudi pravi Yaki imajo propeler daleč stran.
Konkretno ti lahko povem, da sem podobno tesno, montiral propeler na svojem Suhoju 31 z razponom 2,0 m in z MVVS om 45 pod kaputažo.
Prop selektor mi je izračunal 11,226 kg potega, a ker je glede na ta izračun, nekoliko klavrno potegnil iz hoveringa, sem ga zahaklal še za vago. Pokazala je 9,5kg. Pri nekoliko manjšem, ta ploščatem Yaku, z MVVSom 35 se je izračun in dajanski poteg ujemal skoraj v nulo.
Kako bo pa v praksi, boš pa menda kmalu videl, ozračje je bilo zadnje dva dni čudovito mirno za nas akrobatirance, pohiti =P~

LP.

Brane kje dobim ta kalkulator. Moj mislim da je bil na MVVS-sovi strani( se ne spomnim točno), lahko pa nastaviš tudi razlicne prope in z tem dobiš različne potege. Je pa za APC-W prope zelo velik koeficient, če pa res dajejo toliko pa???


LP,klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

Tele ho!

evo, tvojega komentarja sem si najbolj žele - vem da imaš ponavadi kaj tehtnih in veliko uporabnih pripomb, taro te bom "razsekal" :) :

Brane napisal/-a:Zanimiv zvok :wink: poteg pa :roll: , ne vem če bo to dobrih 9 kil, moj preprosti prop selektor s takimi podatki, pravi 7,235 kg . Ker je bil ta prop selektor že nekajkrat preizkušen z meritvijo v praksi, ti lahko povem samo to, da še nikoli ni izračunal manj potega, kot ga je potem v resnici bilo.
glede teh kalkulatorjev jaz ne vem nič, sem čisto zelen. bi pa prosil da mi mogoče svetuješ(te) kakšen prop bi teoretično vendarle lahko obesil na ta stroj? namreč motor je zdajle še daleč od utečenega, pa tudi nastavljen še ni (je kar malo pre-zalit). uradni podatki govorijo da lahko suče 20x8, spodnji pa 17x10-13 :o
vem da je potrebno še malo pogledat na sam stil letenja, pa tako naprej a vseeno...

Brane napisal/-a: S tem (potegom) v zvezi sem opazil še eno neprijetno podrobnost, propeler si montiral tesno ob kaputaži, čeprav je bilo na forumu že nič kolikokrat napisano, da pri modelih z velikimi okroglimi gobci, taka montaža požira poteg, propeler mora biti oddaljen pri tej velikosti, vsaj 4-5cm, da se to ne pozna preveč. Morda komu to ni preveč lepo za videt, a tudi pravi Yaki imajo propeler daleč stran.
HUH :o :o :o :o :o
tole je pa zame precej nov podatek. ulala. kiks. j**i ga. no čist celo celega foruma pač nisem prebral. hjaaaa. kljub temu pa je zanimivo da tudi v navodilih to ni bilo omenjeno...
Brane napisal/-a: Konkretno ti lahko povem, da sem podobno tesno, montiral propeler na svojem Suhoju 31 z razponom 2,0 m in z MVVS om 45 pod kaputažo.
Prop selektor mi je izračunal 11,226 kg potega, a ker je glede na ta izračun, nekoliko klavrno potegnil iz hoveringa, sem ga zahaklal še za vago. Pokazala je 9,5kg. Pri nekoliko manjšem, ta ploščatem Yaku, z MVVSom 35 se je izračun in dajanski poteg ujemal skoraj v nulo.
no ja, glede na to da je vse skupaj moj prvi "pravi" avijon bo moralo tudi tistih 7 kg zadostovat. če je teža še vedno skromnih 6 kg bo pač tudi 7 kg potega dovolj...
Brane napisal/-a: Kako bo pa v praksi, boš pa menda kmalu videl, ozračje je bilo zadnje dva dni čudovito mirno za nas akrobatirance, pohiti =P~
ma ja, vem, samo mi je ruderca crknila grrrrr...

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Prop selektor, mi je dal eden od uporabnikov foruma, že precej nazaj, kolikor pa vem, MVVSov kalkulator upošteva več podrobnosti in naj bi bil bolj natančen. Sem pa že nekajkrat dobil občutek, da naračuna preveč potega, saj vedno nas poceni tehtnica na vzmet, potem postavi na realna tla. Imajo jih za drobiž v vsaki kmetijski trgovini.

Kar se propelerja tiče, bi jaz kar poizkusil s kakim 20 colskim, ali celo 21 colskim, (seveda ne takoj), saj se s tem 19 colskim motor kar živo odziva.
Kdaj je propeler prevelik, se začuti, ko se motor na dodajanje gasa odzove leno in ko v vertikalah očitno padajo obrati, oz se motor razživi samo, ko ima model veliko brzino.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

tele ho

TNX Brane! =D> =D>

lp
3g
=D> =D>
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

..to je 9,1 kg vleka
...88 km/h ( teoretična hitrost za te obrate)
....3 KM moči motorja
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Brane napisal/-a:Prop selektor, mi je dal eden od uporabnikov foruma, že precej nazaj, kolikor pa vem, MVVSov kalkulator upošteva več podrobnosti in naj bi bil bolj ...
viewtopic.php?t=6952&start=5

Mipo :wink:
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Progremček najdete na spodnjem linku. Download (desni klik in nato Save Target As...) potem pa datoteko preimenujete v PropSelector.rar, odrarate in že deluje :D .

LP, Andrej
Priponke
Za omenjeni propeler program izračuna sledeči statični vlek..
Za omenjeni propeler program izračuna sledeči statični vlek..
Prop.jpg (62.06 KiB) Pogledano 5121 krat
PropSelector.pdf
(276.74 KiB) Prenešeno 205 krat
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Mipo napisal/-a:
Brane napisal/-a:Prop selektor, mi je dal eden od uporabnikov foruma, že precej nazaj, kolikor pa vem, MVVSov kalkulator upošteva več podrobnosti in naj bi bil bolj ...
viewtopic.php?t=6952&start=5

Mipo :wink:
Hvala Mipo :)
Evo, to se pravi, da sem samo delno sklerozen :roll: , kdo mi je omogočil uporabo prop selektorja se nisem spomnil :oops: :razpaljot: podatke sem pa dal kar točne :jumpjump:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Nemo
Freak
Prispevkov: 523
Pridružen: 14 Jan 2006, 16:52
Kraj: Čadovlje

Odgovor Napisal/-a Nemo »

Urban, je...eš kalkulatorje in drugo teorijo, zdaj en dan prinesem vago, pa zmeriva. Saj vidiš, da ti računajo od 6,5 do 9,5 kg.... #-o Zame, strojnika, je to čisto prevelik raztros... To je bolj po gradbeniško, :lol: pol metra levo ali desno... Sicer pa, najboljša vaga bo modro nebo... Upam, da čimprej... [-o<
LP Nemo
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

..teroretično je to 9,1 kile...

drugač pa kot praviš, tu se gremo natančnost na ta način:

Odmeriš z mikrometrom, zacahnaš s kredo, pol pa s skero miže odbiješ...
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
Yak 55
Tekmovalec
Prispevkov: 365
Pridružen: 08 Mar 2005, 08:57
Kraj: Ob Lipnci

Odgovor Napisal/-a Yak 55 »

No sej ne da bi hotu kej pa če bo no sej veš ----- če ti bo po ne vem katerem slučaju ostal samo trup ---
:lol: :lol: :lol:
pošlji mi zs

Drugače pa lepo letalce želim ti uspešno letenje =D> =D> =D>
Ou jeahhh!!
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

Nemo napisal/-a:Urban, je...eš kalkulatorje in drugo teorijo, zdaj en dan prinesem vago, pa zmeriva. Saj vidiš, da ti računajo od 6,5 do 9,5 kg.... #-o Zame, strojnika, je to čisto prevelik raztros... To je bolj po gradbeniško, :lol: pol metra levo ali desno... Sicer pa, najboljša vaga bo modro nebo... Upam, da čimprej... [-o<
LP Nemo
lahko prideš jutri pa da ga kresneva še enkrat?

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Živnorc napisal/-a:Odmeriš z mikrometrom, zacahnaš s kredo, pol pa s skero miže odbiješ...
Toliko smeha pa že dolgo ne... :lol: =D>
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Takole se montira propeler na modelih s tumpastimi gobci, da ni pretirane izgube potega zaradi senčenja propelerja.
Thunder Tiger Yak ima pri tem še nekaj dodatne prednosti, kaputaža je nekoliko bolj aerodinamično oblikovana, kot pri drugih podobnih modelih 8)
Priponke
1spiner2.jpg
1spiner2.jpg (132.63 KiB) Pogledano 4457 krat
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Hvasti
Freak
Prispevkov: 830
Pridružen: 21 Jul 2005, 11:02

Odgovor Napisal/-a Hvasti »

Kaj je zdaj Urban a je servo že prišel ? :wink:
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

Hvasti napisal/-a:Kaj je zdaj Urban a je servo že prišel ? :wink:
Tele ho!

Njet.

Situacija je takale: servo je imel skurjene fete, kar pomeni da naj bi bil preobremenjen. Seveda sam trdim da ni bil, vendar fantje na futabi tega ne priznajo. zato se sedaj malo bockamo kako in kaj. itak imam časa za letenje ta hip zelo malo tako da me niti "ne moti", mi pa počasi gre na jetra. Nočem pa kar kupovati novega serva-> ker košta mučos dinaros... -> zato čakam na rešitev reklamacijskega zahtevka.


lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

To je pa primer ravnanja renomiranih firm, imajo sicer manj šrota, a ko je nekaj narobe, ni govora, da so oni naredili kaj narobe. Poznam občutek.
Sicer pa, če bi bil amerikanos tudi nebi bilo ptroblema :^o
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

:zeham: :zeham: :zeham:

A je tole že šlo gor?
lp
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

tele ho!

Njet.

Zdej je zima. Zdej se smuča. Če se ne smuča se pa gradi modele.

Ker jaz smučam gradim bolj malo (in še takrat ko gradim, gradim ARF :))


V resnici ni šlo gor zaradi razlogov ki so že bili opisani, servoti so sedaj več ali manj dobavljeni - zdaj pa drži zgoraj zapisano... :roll:

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

Tele ho!

Evo medtem ko smo smučali (in mimogrede pobrali 3 srebrne medalje na MSP) se je rodil tudi nov servo. včeraj je bil zmontiran in - MIIIIGAA :) =D> =D>

Tako da je JAKa zdaj pripravljen za mehka kolena in prevelike hlače...

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

3g napisal/-a:Tele ho!

Evo medtem ko smo smučali (in mimogrede pobrali 3 srebrne medalje na MSP) se je rodil tudi nov servo. včeraj je bil zmontiran in - MIIIIGAA :) =D> =D>

Tako da je JAKa zdaj pripravljen za mehka kolena in prevelike hlače...

lp
3g
Ah dej no boš vidu kako to lepo leti :jumpjump: :jumpjump:
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti