GUPPY jadralno letalo - pomoč pri gradnji

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

no tudi jaz sem se odločil da naredim Gupija, prvo bom sam naredil trup HOT krilo pa bom naročil v kompletu, ker nevem če bi to to sam zmogel doma.

Mini oblič, in balza je že pri meni, kupil sem jo nekaj več da imam malo lufta..

Sej v osnovni šoli sem že nekaj sestavljal, a je tega ža kar nekaj let,
temo sem prebral (mi je vzelo kar nekaj časa) in mislim da ni bo trup uspelo narediti, prej ali slej :D
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jakob napisal/-a:Joj, kako mečkam s tem modelom... :oops: Kdo bi bil že 3x fertik, samo so še druge stvari, pol pa kadar pač pride na vrsto... Do poletja ga bom že spravil v zrak :wink:
Pregovor pravi, da se tudi počasi daleč pride, zato nič sekirat...bo že, bo že... =D> =D>
Za sedaj lepo kaže!

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Coil napisal/-a:no tudi jaz sem se odločil da naredim Gupija, prvo bom sam naredil trup HOT krilo pa bom naročil v kompletu, ker nevem če bi to to sam zmogel doma.
Mini oblič, in balza je že pri meni, kupil sem jo nekaj več da imam malo lufta..
Sej v osnovni šoli sem že nekaj sestavljal, a je tega ža kar nekaj let,
temo sem prebral (mi je vzelo kar nekaj časa) in mislim da ni bo trup uspelo narediti, prej ali slej :D
Trup je mala malca...balzova škatla, od zunaj pokoblana in pošmirglana...samo nekaj umetniške žilice rabiš, da ga lepo oblikuješ. V pomoč so ti prerezi trupa in nekaj slik na forumu.

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Spet en nov Gupi!
Tokrat južna Amerika...Argentina :jumpjump:

Graditelj je napisal:
Hello everybody, my name is Javier Suzuki, i`m from Argentina and I would like to show to all of you my handmade GUPPY flying in Escobar Flying Field in Buenos Aires. Thanks Mitja, I`ve been following this thread and I made this exellent plane from the plans published. Actually I´m thinking in building a 2m guppy.
Mitja
Priponke
Guppy Argentina.jpg
Guppy Argentina.jpg (76.74 KiB) Pogledano 4625 krat
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

danes sem odrezal kalup za trup,
Priponke
bomo videli kaj bo
bomo videli kaj bo
SP_A0083.jpg (91.89 KiB) Pogledano 4448 krat
Hmm
Hmm
SP_A0080.jpg (81.16 KiB) Pogledano 4448 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zaradi mnogih vprašanj ki sem jih dobil na rcgroups v zvezi z leplenjem karbonske cevke v zadnjem delu trupa Gupija, sem včeraj naredil en film, ki prikazuje, kako si jaz zmešam lepilo s katerim "zafilam" praznine med karbonsko cevko in balzo.

Uporabim približno 1/3 Mitopurja E45, 1/3 belega lepila (mekol, pattex wood..) in 1/3 vode. Ta mešanica se ne napihne toliko, da bi pokvarila izdelek.

VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=GmVB24rVjQU


Mitja
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

super hvala, filmček vedno odpre oči :)
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

in iz kalupa je prišlo tole, manjkala mi je še žagica ki sem jo kupil danes...
Priponke
stranice
stranice
SP_A0086.jpg (66.39 KiB) Pogledano 4264 krat
porezan
porezan
SP_A0085.jpg (78.58 KiB) Pogledano 4264 krat
dno
dno
SP_A0084.jpg (74.87 KiB) Pogledano 4264 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

So far so good .... :wink:
Uporabniški avatar
fly
Tekmovalec
Prispevkov: 207
Pridružen: 30 Nov 2006, 10:15
Kraj: Hrvaška / Koprivnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fly »

na mojem guppyju su za sad spojene stranice i pod..nastavak bude dok nabavim trokutne letvice
qua est vestri forma?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

fly napisal/-a:na mojem guppyju su za sad spojene stranice i pod..nastavak bude dok nabavim trokutne letvice
Ne smeš vgraditi kupljenih trikotnih letvic [-X , ker imajo vlakna podolgem!

Moraš si jih nažagati sam, tako kot je prikazano na sliki ki se nahaja tudi na strani 14 v datoteki "Fotostrip izdelave Gupija"... download.php?id=35775
Priponke
Le tako narezane trikotne letvice dobro služijo svojemu namenu, in jih je lahko vgraditi v trup Gupija.
Le tako narezane trikotne letvice dobro služijo svojemu namenu, in jih je lahko vgraditi v trup Gupija.
rezanje letvic.jpg (38.13 KiB) Pogledano 4095 krat
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

imam vprašanje, ker nimam seta za vrezovanje navojev, me zanima če se da kej pri nas dobiti M4 plastične matice ?

vidim da ste nekateri stranice ojačali z avio ploščo, ker bom kupil tkanino za ojačitev krila me zanima če jo lahko uporabim tudi za ojačitev stranic
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Coil napisal/-a:imam vprašanje, ker nimam seta za vrezovanje navojev, me zanima če se da kej pri nas dobiti M4 plastične matice ?
Lahko nabaviš vtisne matice.
Coil napisal/-a:vidim da ste nekateri stranice ojačali z avio ploščo, ker bom kupil tkanino za ojačitev krila me zanima če jo lahko uporabim tudi za ojačitev stranic
Lahko uporabiš tkanino.
Vendar če boš bil z modelom pazljiv, ga ni treba nikjer dodatno ojačevati.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

hvala za odgovor, ker sem začetnik in imam naletenih kakih 50h mislim da bi bilo smiselno trup malo ojačat, ker bi šel z modelom "v hribe" in upam da bo prestal tudi kakšen bolj trd pristanek

danes bom probal narediti še smeri in višinski rep, tu pa tudi nimam možnosti narediti lukenj v krmilo višinskega repa tako da bom uporabil kar polno letvico

v začetku tedna moram naročiti HOT krilo in kupiti še nekaj materjala za izdelavo
Uporabniški avatar
Jakob
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Maj 2007, 19:11
Kraj: Podkoren

Odgovor Napisal/-a Jakob »

Coil napisal/-a:vidim da ste nekateri stranice ojačali z avio ploščo, ker bom kupil tkanino za ojačitev krila me zanima če jo lahko uporabim tudi za ojačitev stranic
Jaz sem malo bolj "ziheraško" zastavil, ker bi rad (tako kot ti) kaj konkretnega odletel na kakem hribu... Znotraj sem ojačal z milimeterskim avio šperom, spodaj pa nameravam pod folijo trup ojačati s tanko plastjo tkanine... to pa zato, ker imam trup narejen iz zelo mehke balze in nebi rad, da se mu pozna čisto vsak pristanek... Je pa zato zelo lahek... :wink:
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Živijo.
Ne da mi miru, da tudi jaz ne kaj pokomentiram. Guppy je res super letalo: primerno za učenje, dovolj trdno (je imel že kar nekaj hudih pristankov, nastali pa so le manjši problemčki) in lepo leti na pobočju. Tudi pri vleki gre lepo gor. Bravo konstruktorju =D> .
Na sliki je modri guppy z navadnim krilom, rumeni pa s hotliner krilom, kateremu sem spremenil profil in še malo "nategnil" razpon. Sedaj je prodornejši kar se pozna predvsem na pobočju.
Pri vsem tem pa ima še lepo obliko, kajne?
Guppijevski pozdrav. Se vidimo na pobočju :wink:
8)
Priponke
HOTLINER Guppy
HOTLINER Guppy
P1273074s.jpg (94.08 KiB) Pogledano 4599 krat
Običajni Guppy
Običajni Guppy
P4270069s.jpg (102.17 KiB) Pogledano 4599 krat
Andreo
Uporabniški avatar
fly
Tekmovalec
Prispevkov: 207
Pridružen: 30 Nov 2006, 10:15
Kraj: Hrvaška / Koprivnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fly »

Ultralajt napisal/-a:
fly napisal/-a:na mojem guppyju su za sad spojene stranice i pod..nastavak bude dok nabavim trokutne letvice
Ne smeš vgraditi kupljenih trikotnih letvic [-X , ker imajo vlakna podolgem!

Moraš si jih nažagati sam, tako kot je prikazano na sliki ki se nahaja tudi na strani 14 v datoteki "Fotostrip izdelave Gupija"... download.php?id=35775
to nisem videl...zdaj grem nažagat letvice...
qua est vestri forma?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Andreo =D> =D> =D>

Fly, še dobro da spremljam temo, pa kaj pokomentiram, a ne? :wink:
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

malo napredka
Priponke
SP_A0088.jpg
SP_A0088.jpg (104.86 KiB) Pogledano 4346 krat
Uporabniški avatar
fly
Tekmovalec
Prispevkov: 207
Pridružen: 30 Nov 2006, 10:15
Kraj: Hrvaška / Koprivnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fly »

Ultralajt napisal/-a:Andreo =D> =D> =D>

Fly, še dobro da spremljam temo, pa kaj pokomentiram, a ne? :wink:

ja ja, seveda..letvice so končne in zalepljene v trup.
qua est vestri forma?
matick
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:36
Kraj: Slovenj Gradec

re

Odgovor Napisal/-a matick »

Imam težavo pri letenju z Guppyjem namreč ko letim se mi zdi da se mi model nekako useda in ne leti dovolj prodorno. Kot bi ga z dvigalom spuščal navzdol :). Prosim za nasvet če kdo ve kaj bi lahko bilo narobe ali če je kdo imel podobne izkušnje.
Lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Preveri vpadne kote in težišče.

In, kako leti, če ga tiščiš naprej s krmilno palico?

Imaš kako sliko prednjega roba krila..prva letvica..kako si jo zbrusil v profil?
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Preveri kako ti dela višinski stabilizator: jaz sem imel majhne probleme z njim, potem sem bovden malo podmazal in sedaj gre BP.
Andreo
matick
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 10 Apr 2008, 09:36
Kraj: Slovenj Gradec

re

Odgovor Napisal/-a matick »

Težišče sem preveril je ok, pa sem tudi poskusil vse možne kombinacije pa ni bolje.Če držim palico naprej nekaj časa leti dobro. Imam namreč jadralno verzijo in ko ga spravim v zrak z gumico precej hitro zgublja višino.. če bi bilo krivo težišče bi padal v kovit tako pa se samo useda.Razen če držim naprej tako pa tudi ne morem jadrati.

Lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz bi prestavil težišče še malo naprej.

Če pa lahko pokažeš kakšen videoposnetek Gupijevega leta, mi bo veliko lažje ugotoviti v čem je problem.

Kako leti brezmotorni Gupi, lahko vidiš na video posnetkih Mihaila iz zelenograda (Rusija) na linku:

http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... tcount=828
in
http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... tcount=829

Mitja
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti