Utekanje

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
Sebastijan Kravos
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 26 Dec 2007, 15:33
Kraj: Dobravlje

Utekanje

Odgovor Napisal/-a Sebastijan Kravos »

Kupil sem nov motor ASP .25 ( 4,07ccm ) Glow, v navodilih nikjer ne piše priporočeno gorivo za utekanje. Saj vem da je priporočljivo dati 20% ricinusa vendar jast imam gorivo kupljeno pred kratkim s 15% ricinusa ali lahko utekam kar s tem gorivom, kaj mi svetujete.
Nemo
Freak
Prispevkov: 523
Pridružen: 14 Jan 2006, 16:52
Kraj: Čadovlje

Odgovor Napisal/-a Nemo »

Najprej napiši, kakšno gorivo si kupil (znamko, trgovsko ime...)?
Si prepričan, da ima 15 % ricinusa?
LP Nemo
Uporabniški avatar
Sebastijan Kravos
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 26 Dec 2007, 15:33
Kraj: Dobravlje

odgovor

Odgovor Napisal/-a Sebastijan Kravos »

gorivo je Promix power Metanol 75%, Nitrometan 10%, Ricinus 15% gorivo je bilo kupljeno kot mešanica.
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Jaz nebi priporočal 10% nitrota za vtekanje motorja- še posebej ne, razen morda izjemoma kakšnega OSa. Max 5% nitrota in 20+% olja - pojdi in kupi 1 liter takšnega goriva ter pravilno uteči motor... utečen motor ti bo kasneje prihranil precej sivih las
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Tukaj imaš pa napotke za vtekanje
http://www2.arnes.si/~sspnmako/tips.htm#2.%20odst
Uporabniški avatar
filius
Freak
Prispevkov: 775
Pridružen: 30 Dec 2006, 11:26

Odgovor Napisal/-a filius »

Sam sem motorje ulavfaval z navadnim gorivom: 15% ricinus,5%nitrometan, 80%metanol. Pa vsi delujejo kakor je treba. Na tleh sm porabil caa. 0,5 l, ko sm motor lahko naštelal kakor je treba sm šel letet.
Mladost je norost, ki skače čez jarek tam kjer je most!
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

filius napisal/-a:Sam sem motorje ulavfaval z navadnim gorivom: 15% ricinus,5%nitrometan, 80%metanol. Pa vsi delujejo kakor je treba. Na tleh sm porabil caa. 0,5 l, ko sm motor lahko naštelal kakor je treba sm šel letet.
S takim gorivom jaz letim OSa :D Erm ja trik olja pri ulavfavanju je, da izredno hladi motor ter bolj "gladko" spravi ven kakšne opilke, ki so ostali tam od izdelave ter tako manj poškoduje steno bata, resonance itd. Glede na to, da ima motor ASP, sploh ne vem če bo dolgo deloval na stalno mešanico 10% nitrometana saj se bojim, da bo obraba prevelika, ampak zagotovo bodo pospeški zakon :D

Torej več ricinusa (ali bolje sintetike) ni nič narobe pri vtekavanju motorja in tudi kdaj pa kdaj lahko že dolgo letenemu motorju privoščimo tank ali dva malce bolj mastnega goriva zato, da ponovno "podmažemo" vse dele ne da bi motor razstavili... Torej tisti en liter 20+% sintetike (olja, ricinusa) bo vedno prišel prav. (Drugače pa je cajhen napisal, da se motorje vteka z 25% olja in 75% metanola - brez nitrota, kar je pomoje še najboljše za motor, saj je nitro ravno tako kot bi človek takoj brez ogrevanja začel na polno šprintati na 600m: posledice na sklepe, mišice so znane :P)
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Bor00
Tekmovalec
Prispevkov: 428
Pridružen: 04 Mar 2007, 18:35

Odgovor Napisal/-a Bor00 »

Pa sej motorja ne ulaufavaš pod polnimi obrati. Zato je tvoja primerjava slaba ;)
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Bor00 napisal/-a:Pa sej motorja ne ulaufavaš pod polnimi obrati. Zato je tvoja primerjava slaba ;)
Zakaj ne?:o

Sam vtekam ABC motorje tako, da jih čim hitreje segrejem na delovno temperaturo (za marsikoga na previsokih vrtljajih). Pustim jih teči le kratek čas (prvič manj kot minuto), potem počakam, da se nekoliko ohladijo in zadevo ponovim za kakšno minuto dalj. Tako to ponavljam dokler niso visoki obrati "gladki" in enakomerni.

Seveda imamo vsak svoj recept za vtekanje, glede na zahteve, ki jih do motorjev imamo.

Mipo
Uporabniški avatar
Bor00
Tekmovalec
Prispevkov: 428
Pridružen: 04 Mar 2007, 18:35

Odgovor Napisal/-a Bor00 »

Sicer nisem nek ekspert. Ampak na splošno se naj bi nove motorje ulaufavalo pod nizkimi obremenitvami ( avto, motor....). Pač večje trenje, posledično višje temperature....
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Nekje sem to že zapisal, pa ponavljam:
Cilj utekanja motorja je njegova obraba na delih, kjer nastaja največji tlak na stiku dveh površin, ki drsita ena po drugi. Na obdelovalnem stroju se ne da doseči ustrezne geometrije, ker se motor pri delovanju segreje in s tem spremeni svojo obliko.

Zato je najboljše utekanje pri delovni emperaturi motorja. Z uporabo goriv, ki vsebujejo dodatke proti obrabi (npr: Cool Power) preprečujemo obrabo in zato traja utekanje več časa in je slabše izpeljano. Mazalne sposobnosti ricinusa so ravno prave za postopek utekanja. Resnica pa je, da z drugačnim gorivom dobimo tudi drugačne temperaturne razmere v motorju in zato utekanje spet ni optimalno. Vendat tokrat govorimo že o finesah utekanja.

Torej: če motor utekamo pri prenizki temperaturi, dosežemo njegovo prehitro in prekomerno obrabo. Zato "gre" ABC motor mrzel le težko skozi gornjo mrtvo točko, vroč pa z lahkoto. Pri utekanju "na hladno" se srajca in bat v gornjem delu prekomerno obrabita in tesnenje je slabše s tem pa tudi kompresija ter posledično moč motorja. Srajca ima večji razteznostni faktor kot bat. Za prav veliko debate in teoretiziranja tukaj ni več prostora.

Mipo
Uporabniški avatar
Bor00
Tekmovalec
Prispevkov: 428
Pridružen: 04 Mar 2007, 18:35

Odgovor Napisal/-a Bor00 »

Zanimivo. Sicer se sliši logično.
Tuki se mi pojavita dve vprašanji.

1. Kako je potem ko je motor že vtečen? Ali malo počakat da se segreje ali pri mrzlem prec gas? (tuki je spet raztezanje in krčenej materjalov z temperaturo)

2. Zakaj potem sploh utekanje motorja, če ga utekaš pri visokih obratih. Potem pa greš kr direkt letet z recimo 1/2 do 3/4 gasa pa je. Ali je potrebno samo zaradi nastavlanja motorja ?
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Bor00 napisal/-a:Zanimivo. Sicer se sliši logično.
Tuki se mi pojavita dve vprašanji.

1. Kako je potem ko je motor že vtečen? Ali malo počakat da se segreje ali pri mrzlem prec gas? (tuki je spet raztezanje in krčenej materjalov z temperaturo)

2. Zakaj potem sploh utekanje motorja, če ga utekaš pri visokih obratih. Potem pa greš kr direkt letet z recimo 1/2 do 3/4 gasa pa je. Ali je potrebno samo zaradi nastavlanja motorja ?
Ad.1
Nastavitve motorja (uplinjača) so nastavljene za segret motor. Zato je uporaba hladnega že z vidika varnosti nesmotrna.
Motor visoke obremenitve lažje prenese takrat, ko je na delovni temperaturi. Te pa ne smemo doseči s preobremenitvami!

Ad.2
V štirih prispevkih višje (prejšnja stran) sem zapisal, kako utekam sam. Prvi zagoni motorja trajajo manj kot minuto. Poleti z modelom v večini primerov ( :wink: ) nekoliko dalj.

Mipo
Uporabniški avatar
Bor00
Tekmovalec
Prispevkov: 428
Pridružen: 04 Mar 2007, 18:35

Odgovor Napisal/-a Bor00 »

Ok tnx za odgovor.
Uporabniški avatar
Sebastijan Kravos
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 26 Dec 2007, 15:33
Kraj: Dobravlje

odgovor

Odgovor Napisal/-a Sebastijan Kravos »

Motor sem utekel s tem gorivom, ki sem ga opisal in motor deluje popolnoma odlično.
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom