Konstruiranje modelov letal

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Ja to naj bi bil termični oz. tudi pobočni jadralec. Aha no hvala nekaj sem pa le izvedel. Ampak nekaj loma bi pa lahko mel , pa čeprav bo imel krilca.

Zanima me kakšen profil bi bil primeren za takega jadralčka? Ultralajt je dal na hot krilo RG14 , bi bil primeren tud za moj model?

Hvala!
...Carpe diem...
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

RG14 je precej hiter profil. Za začetek si pomagaš s kakšnimi MH profili

http://www.mh-aerotools.de/airfoils/ - tukaj si lahko prebereš več glede profilov

Glede loma: načeloma če bo imelo krilo elerone je v-loma cca 1-3 stopinje max oziroma ravno krilo, drugače pa je v-loma od 5-10 stopinj. Razlog je učinkovitost repa, saj je pri ravnem krilu smerni rep praktično neuporaben. Če delaš Y krilo potem je pač na vsaki strani ca 10-20 stopinj v-loma. Ni nobenih "jasnih" pravil, saj če sam rišeš model potem pač probaš nove zamisli. Drugače pa najdi načrt in tisto letalo je ponavadi preizkušeno.
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Sem gledal, profile za jadralce (MH-30,32,42,43) pa se mi zdi da so bolj za večje modele kakor za 130cm velikega jadralčka.Če že, kateri bi bil najbolj primeren?

Hvala
...Carpe diem...
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Reaktivec je zapisal: Razdalja med nevtralno točko višinskega stabilizatorja in nevtralno točko povprečne globine krila = 4xpovprečna globina krila.
Nevtralna točka je navadno na 25% globine profila, merjeno od nosu.

S tem bi lahko izračunal koliko morata biti krilo in višinc narazen. Kako naj izračunam povprečno globino krila? Kaj je nevtralna točka pri višinskem stabilizatorju?

Zanima me tudi, ali bi bilo 30cm krilc na vsaki strani zadosti za normalno upravljanje?

Hvala za odgovor!
LP Anže
...Carpe diem...
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

http://webpages.charter.net/rcfu/HelpsHints/index.html na še en link o tem. Učinkovitost krilc je definirana z njihovo "globino" in tudi dolžino predvsem pa od oddaljenostjo od centra krila-modela. Torej 30cm pri trupu bo bolj delovalo kot flap, 30cm stran pa 1cm globine pa bo delovalo bolj kot zračna zavora. Kot veš je predvsem za jadralce pomemben podatek površina krila/teža in enako je pri velikosti krilc - večja kot so (po globini skoraj bolj kot po dolžini) bolj so učinkovita pri majhnih hitrostih in imajo manjše odklone pri večjih hitrostih oziroma ustvarijo pri manjših odklonih večji vrtilni moment (primerno kadar loviš termiko, da je čim manj upora zaradi spremembe profila) so pa tudi primerna kasneje za aka. 3D letenje.

Sicer sem bolj amaterski konstruktor vendar kolikor vem se te stvari delajo na strojni fakulteti smer letalstvo, kjer so tudi natančno določene in podani osnovni matematični izračuni. Zagotovo niso takšni, da bi jih lahko ti, s svojim znanjem matematike dovolj natančno uporabil, da bi prišlo vse to do izraza (kot se mi zdi, še nisi naredil srednje šole). Takšnega znanja seveda ne bo nihče želel poenostavljati in takole pisati po forumu saj so o tem napisane celotne knjige, debate, razprave, seminarji ipd.

PS: Raktivec je napisal da je nevrtralna točka 25% globine profila merjeno od nosu torej to velja tako za višinski stabilizator kot za glavno krilo. Boš pa na zgornjem linku našel precej poenostavljeno razlago... vendar kot sem že napisal: enostavnejša kot bo razlaga manj bo natančna. Predvsem mislim, da boš moral najprej osvojiti nekaj več matematike in fizike preden se lahko podaš v vode natančnega konstruiranja. Do takrat pa rajši malce "poizkušaj" na približkih v kolikor ti žilica ne da miru ali pa izdelaj modele po načrtih
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Aha hvala za tale link. Zelo uporabno zame. Zanima me kaj pomeni striped ailerons???

Izvedel sem da za moj model bi potreboval pol simetrični profil, pa me zanima kateri poleg MH-ja bi bil še primeren?

Hvala!
...Carpe diem...
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Profilov je tone in o najprimernejšem bi bilo nesmisel govoriti. Vsak je po svoje dober. Sam sem zagovornik MH profilov.

Striped= črtasti ali bolje podolgovat torej čez celotno krilo kot je narisano. Chord je globina kot si najbrž že ugotovil.

Pa veliko sreče ;)
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Pa bi mi znal povedati kateri MH profil bi dal ti na tvojem mestu?(1300 čez krila, 980 trup).

Krilca bojo dolžine 310Ă—30. Trup pa bo 150-120(krila)-710. V čem pa je fora črtastega krilca?

Hvala!

P.S: če kdo ve kje dobim illegalno verzijo programa Profili naj mi to prosim pove (aja pa po ZS, da ne javno podperamo piratstva :-? )
...Carpe diem...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

MH 32 je zelo hvaležen profil, vsaj kolikor sem imel opravka z njim. Recimo GOE 602 je tudi odličen, sam ga imam na Kolibriju maxi in sem zelo zadovoljen z njim. Omogoča dokaj velik razpon hitrosti, lepo pobira termiko, skratka odličen.

Profili PRO stane borih 45€, pa ga imaš za celo življenje.
Sam drugače uporabljam Compufoil 3D in sem zelo zadovoljen z njim. Cena kompletnega pride 100€, mogoče kak € več, ampak je vreden vsakega centa...

Sam se drugače lotim konstruiranja model bolj ne znanstveno, pač se zanašam malce na izkušnje od prej, potem še preberem kaj na forumu in po spletu poiščem kaj uporabnega in to je to. Recimo Dominator FS7 leti veliko bolje od kupljenega Briota 10, s katerim so sami problemi pri malih hitrostih, med tem, ko moj model leti v rangu od 0-60km/h kot je treba, pri briotu pa pod 30 ni biznis vozit. Z obema pa lahko letim enake akrobatske like.
MAGISTER
Freak
Prispevkov: 643
Pridružen: 14 Okt 2005, 20:36
Kraj: Ljubljana-Šentvid (localhost - 192.168.8.20)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAGISTER »

Jaz sem tudi za MH 32. Profil se dobro obnese in ni nevem kako hiter. Priporočam MH 32.
Nič več... :)
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Ja Krist res je da se 45€ ne sliši veliko, toda za srednješolca brez štpendije, ki ima le toliko denarja za karto pa za malico, ogromno :-?

Ja superca, profil bo MH32, zanima pa me kako naj določim višino profila? Če me razumete kaj mislim. Recimo imam rebro in vem da rabim dolžino 120, šinirno pa...?


Hvala za vašo pomoč!
Lp Anže
...Carpe diem...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Če rabiš krilo narisano, mi pošlji glavne mere pa kateri profil, pa ti ga narišem.
Misliš debelino profila. Ponavadi so ti profili nekje v rangu 10%. Odvisno je, kaj boš počel s tem modelom. Za jadralca je 10% uredu, tanjši samo poveča hitrost in zakomplicira gradnjo, ker je težko izdelati zelo natančna rebra. Glede na to, da boš imel globino kril 120mm in razpetino 1300mm, bo tole kar vitko krilo, še posebaj, če ga misliš ožati proti uškam.
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Od česa je pa merjeno ted 10% ?
...Carpe diem...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Globine krila. Se pravi 120x10/100, kar nanese 12mm debel profil.
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Se pravi da je ubistvu globina krila=dolžini rebra?
...Carpe diem...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Tako je.
Sem ti narisal 3 verzije krila, sicer brez zaključkov, ker tega program ne omogoča (še).
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Ful dobro!

Najbolj se mi dopade verzija 2. Koliko časa ti vzame da bi mi tole poslal in samo izrisal posamezna rebra?

Hvala ti!
LP Anže
...Carpe diem...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Evo...
Uporabniški avatar
Anžo
Freak
Prispevkov: 601
Pridružen: 06 Jan 2005, 12:43
Kraj: Ljubljana(škofljca)

Odgovor Napisal/-a Anžo »

Krist pa ti si faca :P ful ti hvala!...Še neki :oops: bi mi lahko samo še povedu mere lesa? FUL TI HVALA!
...Carpe diem...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Malenkost :oops:
Rebra so iz 2mm balze, planke na d boxu pa iz 1mm balze, letvice so smreka 5x2mm, zadnja pa pride 4 ali 5mm debela balza, prva letvica je iz 5mm balze.
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

LoL Krist sej si mu letalo dobesedno naredu :D

Btw rebra so lahko tudi 1.5mm balse glede na velikost modela (se bo tko prišparalo na teži), za prednjo letvico pa se pri MH profilih lepo vključi okrogla karbonska paličica, ki bolje prenese "udarce" ob trde predmete, kar se pogosto dogaja pri pristankih. Sam bi se odločil za prvo ali tretjo obliko krila;)
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Uporabniški avatar
T3PC
Razpravljalec
Prispevkov: 153
Pridružen: 18 Nov 2007, 12:41
Kraj: Imeno

Odgovor Napisal/-a T3PC »

To je samo del izdelovanja letala.
Naročim, kupim in plačam a dobim le strjen drek
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Letme napisal/-a:LoL Krist sej si mu letalo dobesedno naredu :D

Btw rebra so lahko tudi 1.5mm balse glede na velikost modela (se bo tko prišparalo na teži), za prednjo letvico pa se pri MH profilih lepo vključi okrogla karbonska paličica, ki bolje prenese "udarce" ob trde predmete, kar se pogosto dogaja pri pristankih. Sam bi se odločil za prvo ali tretjo obliko krila;)
5 min dela :lol:
Lahko so. Čeprav pri tako malem krilu ne bo kriza, če so iz 2mm balze, sploh ker je globina krila dokaj majhna. Sam nikoli ne dajem karbonskih palčk v krilo, ker ni potrebe po njih, če lepo ravnaš z modelom, ti bo dolgo služil.

Enako tudi jaz...zadnjo še najraje
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

T3PC napisal/-a:To je samo del izdelovanja letala.
Če bi ti kej pametnga napisu, bi vedu, da je izdelava načrta vse kar pri modelarstvu kaj pomeni. Ko imaš enkrat načrt je 99% ostalih stvari enostavnih

@Krist: lepo ravnaš... hah lepo se že ravna, vendar skale na padini ponavadi ne ravnajo lepo. Saj veš murphy je zmeraj in vedno prisoten ;)
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

EDIT:

"Dobrota je sirota!"
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 10 Feb 2008, 14:50, skupaj popravljeno 1 krat.
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike