Velleman elektronski kit kompleti:

Pogovori o splošni elektroniki, vezjih, usmernikih, samogradnjah, itd.

Moderator: mucek

Odgovori
Uporabniški avatar
˙brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 19 Jan 2007, 16:13
Kraj: Nm

Velleman elektronski kit kompleti:

Odgovor Napisal/-a Ë™brokenwing »

Pozdravljeni!

Ker se že nekaj časa zanimam za elektroniko, ona(elektronika) pa ob vsakem stiku z mano dela samomor :oops:, sem se odločil, da temu naredim konec. :D

Pod budnim očesom Krista se med prihajajočimi počitnicami nameravam lotiti dveh kompletov iz Vellmanove serije in sicer preprostega utripajočega božičnega drevseca ter kompleta "leteči napis". Zanima me, če ima že kdo kakšne izkušnje z tovrstnimi kit kompleti, ker po forumu podobne teme nisem zasledil (Ja, funkcijo "išči" sem uporabil :wink: ).

Zdi se mi, da so ti kiti zelo zanimivi za začetnike na tem področju, kakršen sem tudi sam. Že sama raznolikost napravic je ogromna, tako da bi moral vsak najti nekaj za svoj okus. Napravice so tudi razdeljene po težavnosti izdelave tako, da lahko počasi, po stopnjah, napreduješ od lažjih k zahtevnejšim vezjem.

Tudi komentar kakega "starega mačka" o temi je vsekakor dobrodošel [-o< .

Hvala za odgovor-e!

BW

P.S.: Link do matičnega podjetja(v Slo. prodaja Conrad, HTE in IC elektronika): http://www.velleman.be/ot/en/product/list/?id=366970
Drznost manevrov je pogojena z dvema dejavnikoma: izkušenostjo pilota in dejstvom, da ima/nima dovolj denarja/znanja za nov model.

Slika
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Tisti kompletki so kr fletna zadeva. Sam sem si že pred časom naredil 15W ojačevalec, ki sem ga vtaknil med PC in starejše hiif zvočnike in zadeva je špilala bolje od vseh 200w plastik fantastik pc zvočnikov.

Če bi si pregledal celotno ponudbo, bi gotovo našel še precej zanimivih gizmotov za zlotat in uporabit ...
Uporabniški avatar
˙brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 19 Jan 2007, 16:13
Kraj: Nm

Odgovor Napisal/-a Ë™brokenwing »

Lepo, da "špila" :D .

Jaz se želim predvsem naučiti rokovati z spajkalnikom tudi za finejša dela od lotanja konektorjev na kable baterij. Ti kompleti niti niso tako dragi(9€ naprej), tako da ne vržež celega premoženja v nič, če narediš napako. Tudi sam princip delovanja vezij in komponent me zanima, tako da bom Krista malo pocukal za rokav tudi v tej smeri.
Drznost manevrov je pogojena z dvema dejavnikoma: izkušenostjo pilota in dejstvom, da ima/nima dovolj denarja/znanja za nov model.

Slika
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Jaz hodim v drugi letnik, za elektronika in v na praksi zelo veliko sestavljamo te wellemanove kit komplete. Do sedaj smo naredili:

http://www.velleman.be/ot/en/product/view/?id=342937

http://www.velleman.be/ot/en/product/view/?id=343403

http://www.velleman.be/ot/en/product/view/?id=337909

Ta smrekca je mal drugačna, ker vezje tiska šola. Seveda ne smem pozabiti na najosnovnejše- astabilni multivibrator. Spajkaš tut zelo hitro cca. 3h za tisti zvonček. V sloveniji zastopa velleman podjetje I/C/Eelektronika. Rado se jim zgodi, da pozabijo dodati kakšno LED diodo, ali pa jih dajo preveč.

lp, Metod kolar
Uporabniški avatar
˙brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 19 Jan 2007, 16:13
Kraj: Nm

Odgovor Napisal/-a Ë™brokenwing »

Se mi je zdelo, da se te kite uporablja v učne namene. Zanimiv je tudi podatek o 3 urah spajkanja za zapleten animirani zvonček(seveda, če je roka vešča). Če slučajno dajo v moj paketek kakšno ledico več, se ne bom pritoževal :wink: , če premalo, pa ne bo fino #-o .
Drznost manevrov je pogojena z dvema dejavnikoma: izkušenostjo pilota in dejstvom, da ima/nima dovolj denarja/znanja za nov model.

Slika
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Za moje pojme je zgolj sestavljanje kompletov bistveno premalo; naučiš se sicer lotati in brati navodila v smislu "prilotaj R1 na mesto R1", samega delovanja pa ne poznaš. Mnogo boljša ideja se mi zdi učenje s kompletom Mehana Izola (Play electronics), kjer ti je dejansko jasno tudi samo delovanje - in začne se povsem od začetka, pa do zelo naprednih vezij.

Lp, Grega

p.s. Imam scan navodil, če kdo rabi (ca. 40MB) - kiti baje (!) niso več dobavljivi, vendar imaš v navodilih kosovnco z vsem potrebnim, kar dobiš v vsaki elektrotrgovini (HTE, IC).
Uporabniški avatar
˙brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 19 Jan 2007, 16:13
Kraj: Nm

Odgovor Napisal/-a Ë™brokenwing »

Glede nedobavljivosti:

KITA STA DOMA! :D =D>

Prav tako tudi fini 15W spajkalnik, tako da se bom lahko vrgel na delo, takoj, ko bo "dobri mož" božiček prinesel te elektronične dobrote.

Komaj čakam!

Mucek, res je, da je lotanje le fizikalična stran elektronike, ampak, če si ne znaš čevljev zavezat boš težko ladjo zasidral :lol: .
Drznost manevrov je pogojena z dvema dejavnikoma: izkušenostjo pilota in dejstvom, da ima/nima dovolj denarja/znanja za nov model.

Slika
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Se strinjam.
Ampak sem še vedno mnenja, da je treba vedeti tudi zakaj kaj kako dela...
In tega se iz dotičnih KIT kompletov ne naučiš. In potem imaš problem, ko kaj ne dela kot bi moralo in ne veš kaj storiti (saj ne poznaš osnovnega delovanja).

Lp, Grega
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Večinoma so problemi, ko so preveč skupaj spajkani in se včasih zgodi, da prevaja med dvema spojima. To se mi je zgodilo, ko sem uporabljal kremo za boljši prijem cina. Ker je prevajala sem s kosom kartona obrisal med vsemi spoji na vezju. Drugače pa se učimo delovanje kitov pri osnovah elektrotehnike, sestavljanje kito je le del prakse.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

@KolarModelar
Hmm...
Pri nas v službi veliko spajkamo klasične in SMD elemente tudi velikosti 0603. Nekako tako, kot da bi imeli kit komplete, samo da namesto enega sestavimo recimo 500 enakih vezij. Nekaj gre seveda na strojno spajkanje, popravljanje in nekatere elemente pa je treba še vedno zaspajkati ročno. Pri temu ne uporabljamo v večini primerov nikakršnih past ali tekočin za spajkanje, pa so vsi loti lepi in brez stikov med vezmi. Spajkanje je bolj stvar spretnosti in rutine, ki se da z veliko vaje lepo izpiliti. Paste ponavadi pustijo samo svinjarijo za seboj, še posebej, če pretiravamo z nanosom le te. Učasih je sicer potrebno uporabiti pasto samo ne cinol, ker je za fino elektroniko bolj neuporaben, dobi se specialne paste, ki v veliki meri olajšajo spajkanje elementov. Trenutno uporabljam eno od teh past za spajkanje SMD tranzistorjev na enih vezjih. Problem so bili tranzistorji z oksidiranimi nogicami #-o , s pa pasto, pa so se dali zaspajkati brez večjih težav. Seveda brez orodja se ne da...

@mucek
tukaj se ne strinjam popolnoma s teboj. Naučiš se spajkanja :lol:
Pri teh kitih ponavadi vse dela v prvo, ker so zadeve bile že prej dobro dodelane in premišljene, tako da ima uporabnik čim manj dela z nastavljanjem in ugotavljanjem napak na vezju.
Uporabniški avatar
˙brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 19 Jan 2007, 16:13
Kraj: Nm

Odgovor Napisal/-a Ë™brokenwing »

HO, HO, HO srečen božič!
Priponke
1.JPG
1.JPG (62.6 KiB) Pogledano 5022 krat
Drznost manevrov je pogojena z dvema dejavnikoma: izkušenostjo pilota in dejstvom, da ima/nima dovolj denarja/znanja za nov model.

Slika
Uporabniški avatar
˙brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 19 Jan 2007, 16:13
Kraj: Nm

Odgovor Napisal/-a Ë™brokenwing »

Evo, oba kita sta že sestavljena in glej ga zlomka, tudi delata. Magic message je delal v prvo, pri božičnem drevescu pa so tri diode štrajkale. Izkazalo se je, da sem preveč segrel tiskanino, tako da je le ta odstopila od podlage(spajkalni otoček pri eni od diod). Krist je stvar uspešno popravil, tako da stvar zdaj pali :D !

Tole bomo še kupil =P~ :jumpjump:!
Drznost manevrov je pogojena z dvema dejavnikoma: izkušenostjo pilota in dejstvom, da ima/nima dovolj denarja/znanja za nov model.

Slika
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

Zdravo!

Ne bi rad kritiziral tvojega spajkanja,ker je solidno za začetnika-vendar tista konica ,na fotografiji je pa vseeno predebela za SMD elemente!Ko boš imel možnost si omisli bolj tanko konico za zelo male elemente.(načeloma se z lopato da nasuti sladkor v skodelico kave-vendar bo težko).Ja in vaja vsekakor dela mojstra... Upam,da imaš tudi kakšen multimeter,ker je zelooo uporaben pri delu z elektroniko!
P.S Spregledal sem,da so slike Krist-ove-vendar tanjša konica pripomore k uspešnem spajkanju..
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

@demag
Andro ima skoraj pretanko špico., bolje bi bilo, če bi bila ploščata in nekje vsaj 2mm široka.
Tista moja je 3,2 mm široka in za klasiko odlična, tudi za SMD, odvisno od velikosti elementov. Z 1,6mm špico se komot lota upore velikosti 0603, 0805 in 1206. Pač je treba bit spreten.
Na mojih slikah polotavam tranzistorje z preveliko špico, ker je tam odvod toplote ogromen in bi pri mali špici bolj težko polotal nogico tranzistorja.
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

1.6 mm konica je bolj primerna za smd element-kot si sam napisal.
Toda začetnik,bo z SMD komponentami imel težave,če pa je orodje neprimerno bodo težave še večje?!Za začetek priporočam klasiko-šele nato z manšimi elementi.Sam recimo dodam malo cina na tiskanini,nato položim element in na hito pogrejem nogice.Vendar z preveliko konico ,ali pregreješ komponento ali pa spojiš več nožic skupaj-kar je zelo nerodno...
Kot sem iz postov razbral,je Krist profi in nima težav(praksa ,izkušne),nekdo ,ki pa šele začenja z izdelavo pa bo z SMD imel težave!
Zato vsakega, ki me vpraša za nasvet priporočim naj začne z klasičnimi elementi.Seveda je pomebno tudi,kakšne so" ročne spretnosti".Nekdo bo po nekaj tiskanih vezjih obvladal spajkalnik in dodajanje cina,kot da to počne že vse življenje-nekdo drug pa bo še vedno dodal preveč ali premalo...
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Uporabniški avatar
damjane
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 23 Okt 2004, 21:24
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a damjane »

Jaz pa lotam SMDje tudi z kolom, dobesedno :D Pa se ti zalotajo lično
kakor kvalitetno, boljše, kot pa to počnejo nekateri z specilanim orodjem.
Jaz imam pri tistih milimetrih konice kar "ignor filter" :D :wink:

Baje, vaja dela mojstra :wink: LP D.
Priponke
P1090025_1.JPG
P1090025_1.JPG (43.51 KiB) Pogledano 4612 krat
P1090039_1.JPG
P1090039_1.JPG (44.91 KiB) Pogledano 4612 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Z pravim orodjem se da delati čudeže, seveda je orodje neuporabno, če ga uporabnik ne obvladuje, to pa pride samo z vajo in vajo.

Daleč sem še od profi, pač s tem delam vsaj 40 ur na teden, nič drugega....

Za Andreja bodo klasični elementi še nekaj časa v uporabi, dokler ne izpili ročnih spretnosti, potem pa kak enostaven smd kit pa gasa. SMD tudi ni nek tabu, dokler so elementi velikosti 1206 ali 0805, manjši pa znajo zadevo malce zakomplicirati.
Drugače pa imam v službi še dve sodelavki, ki sta iz čisto drugega foha (vrtnarka in oblikovalka), pa jima lotanje ne predstavlja nekih težav, tudi kak SMD element zamenjajo ali popravijo.
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

NO NO Krist,če to počneš v službi ali pa kje drugje [quote]Daleč sem še od profi, pač s tem delam vsaj 40 ur na teden, nič drugega...[quote]potem to ni ljubiteljsko, ampak je profesionalno!Vsaj jaz bi nekoga ,ki se 40 ur na teden ukvarja(najbrž za plačilo) z elektroniko ,enačil z profesionalcem!!
Druga stvar pa so omenjene gospe,(ki verjamem da imajo ročne spretnosti),ne pa tudi da vedo kako stvar deluje??
Ker tudi sam servisiram določene stoje(se profesionalno ukvarjam z elektroniko),me tako namigovanje,da lahko kar vrtnarka servisira elektroniko,kar malce razburi!?!Če pa to drži-potem se preko "zasebno ",dogovorimo ,da mi popravita krmilno kartico proporcionalnega ventila REXroth.Ker je omenjena kartica razreda nekaj 1000Eur,bo tudi popravilo temu ustrezno nagrajeno....Moram priznati,da imam sam težave pri popravilu in detekciji napake in najbolj se obnese zamenjava z originalno iz tovarne.
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Yanny
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 23 Jun 2006, 12:59
Kraj: Cerklje

Odgovor Napisal/-a Yanny »

krist je verjetno da lahko vrtnarka zamenja element katerega ji eden pokaže oziroma je nek spisek elementov ker sama gotovo ne najde napake.
Sicer pa sam ko lotam prototipne ploščice lotam 0603 brez težav, manj pa ne opremljam plat ker tam koder damo delat plate jim tehnologija ne omogoča če pa delamo kaj večjega (16 slojna tiskanina) pa seveda pridejo še manjše velikosti saj je npr samo blokircev na plati čez 500 :wink: )

Sicer pa sem sam tudi enkrat od kolega popravljal en kit ki mu ni deloval pa lahko rečem da so kar solidni čeprav sm še vedno pristaš svojega dela :wink:

Lp, Janez
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

No sej one ne popravljajo v takem smislu, kot si ti mislil Yanny, pač večino platk damo strojno lotat, one pa jih potem pregledajo, če je kje kak element, ki štrli ven, narobe kaj obrnjeno, kak stik med pini in podobno, ter polotajo kar ni uredu. Zlotajo pa tudi po cele platke, sej mogoče v prvo ni najlepše, samo z vajo se da vse izpilit...
Ni to tako popravljanje, kjer gruntaš še 2 dni, zakaj ne dela. Pač imamo za to naprave za testirat, in se napake dejansko takoj pokažejo, ker se ponavadi ponavljajo ene in iste.

Poanta vsega je, da je vsakdo sposoben sestavit kit komplet, ne glede na spol in izobrazbo.

Sam sem po pravici učasih prov sit lotanja, tako da doma bolj poredko prižgem spajkalnik, bolj v nuji, ko rabim kak konektor prilotat, ali pa kako malenkost popravit.
Zadnjič spremenil Krist, dne 13 Jan 2008, 00:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

No eni boste doktorirali o tem kaj in kako :lol:

Drugače pa sem pred kratkim "sestavil" tudi sam Kit od Velleman-a in sicer mini robotka 8) ESCAPE KSR4
V bistvu išče izhod iz prostora 8)

Še slikce:
Slika

Slika

To je pa video iz youtube-a(za lažjo predstavo...)
http://www.youtube.com/watch?v=j5dQUpNdCH4
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
legenda
Tekmovalec
Prispevkov: 285
Pridružen: 21 Nov 2004, 20:53
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a legenda »

...mi smo se pa malo s tem poigrali O:)
Slika
... :-k je pravilna polariteta...? [-o<
Slika
...kaj pa tole, praznikom primerno... :xmas: !
Slika
Slika
...dela :D/ !!!!
Slika
Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
Uporabniški avatar
2248
Razpravljalec
Prispevkov: 140
Pridružen: 22 Feb 2005, 08:49
Kraj: kranj

Odgovor Napisal/-a 2248 »

mucek napisal/-a:Za moje pojme je zgolj sestavljanje kompletov bistveno premalo; naučiš se sicer lotati in brati navodila v smislu "prilotaj R1 na mesto R1", samega delovanja pa ne poznaš. Mnogo boljša ideja se mi zdi učenje s kompletom Mehana Izola (Play electronics), kjer ti je dejansko jasno tudi samo delovanje - in začne se povsem od začetka, pa do zelo naprednih vezij.

Lp, Grega

p.s. Imam scan navodil, če kdo rabi (ca. 40MB) - kiti baje (!) niso več dobavljivi, vendar imaš v navodilih kosovnco z vsem potrebnim, kar dobiš v vsaki elektrotrgovini (HTE, IC).

Zanima me osnovno delovanje elektronskih komponent brez kake znanstvene razlage (bolj taka razlaga za telebajske bi mi prav prišla). Tako, da si bom omislil mehanov komplet. Bi pa prosil mucka, če mi pošlje ''scan navodil'' na e-mail (gregor.kaucicAFNAtele-cablePIKAnet) pa ne več kot 15MB naenkrat (predal omejen na 30MB). Povprašal bi tudi, če obstaja kaka knjiga v stilu ''Elektronika za teleba(ne)jske''.. Hvala!!

Lp Grega [-o<

Spremenil mail - da ne bojo robotki preveč spama pošiljali...
Sicer pa pošiljam prvi del maila, odgovori, ko/če ga dobiš (je ravno 14,5MB)
DeepSpeeD
Odgovori

Vrni se na Elektronika