PRAVILA WW1

Moderator: mihasodja

Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Pastakl napisal/-a:Ok, kaj boš pa glede teže naredil, ker imajo ti modeli že itak težave?
Kakšne težave? Prelahki, pretežki, pre........? :-s
Štiritaktni imajo bonus po logiki vernosti (pristnosti) modela.
Okolju s(m)o neprijazni vsi.
Najbolje je, če se ukinemo!
Mipo
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

pretežki. Jz imam zdajle svojega že precej narejenega, pa samo nemo gledam kako in kaj okrog teže... pa ponavadi nimam težav s tem.

Mislim, 1m čez krila pa bo okrog kile...?
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Pastakl napisal/-a:Mislim, 1m čez krila pa bo okrog kile...?
1m čez krila ali krili?:D
Verjetno je to dvokrilec. Ta teža mu ne bo pomenila težav.
Mipo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Prosim za razlago pravil WW1.

Kako se upoštevajo dodatki kot: oborožitev, zajle, pilot. Ali se to upošteva samo enkrat ali za vsak polet posebej? Na sodniških listih sem videl to zapisano le enkrat, kar bi bilo logično za tiste, ki imamo samo en model. Kaj pa v primeru, da nekdo zamenja model za naslednjo rundo? In je ta drugače opremljen kot prejšnji.

Mipo
Zadnjič spremenil Mipo, dne 12 Jun 2007, 07:40, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Model imaš lahko samo en.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

mihah napisal/-a:Model imaš lahko samo en.
Ni čisto tako:
4.4 Zamenjava modela
Med bitko je dovoljena uporaba samo enega modela. Nov model se lahko uporabi v drugi bitki na istem tekmovanju
Sodniški list ostaja isti za celo tekmovanje.

Mipo
Uporabniški avatar
ogrizek
Tekmovalec
Prispevkov: 337
Pridružen: 31 Dec 2004, 11:03
Kraj: Ptuj

w1

Odgovor Napisal/-a ogrizek »

Pozdrav
Vpravilniku piše:
4.3 Ponovni vzleti
V primeru, da je model pristal na območju zemeljskih ciljev ali vzletno-pristajale steze, ga lahko pilot/pomočnik pobere samo po predhodnem dovoljenju glavnega sodnika, ki z zvočnim signalom opozori ostale tekmovalce, da se z letali umaknejo v varno cono nad 30m višine. Ko je pilot/pomočnik za varnostno črto, glavni zopet opozori tekmovalce da je konec varne zone. Letalo ki je pristalo lahko takoj ko je pripravljeno ponovno poleti.

Vendar sem bil priča,ko je Andrej pristal med bitko in ga je Gert opozoril,da nesme več poleteti ne kar se je Andrej strinjal.
Sedaj pa nevem lahko poletiš pri pristanku med turnosom ali ne.
Na Češkem pa sem bil priča kako so razbili na poletanju in so vzeli kar druge modele,pravilnik pa pravi eden model eden turnos.
lp.Vlado
hunter
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: w1

Odgovor Napisal/-a Mipo »

ogrizek napisal/-a:,pravilnik pa pravi eden model eden turnos.
Drži! Kaj pa drugi turnus? Kako se ocenjujejo pritikline na modelu?
Mipo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Torej:

Ocena modela se računa in prišteje za vsak turnus. Lahko torej uporabljamo različne modele v različnih turnusih in vsak bo ponovno ocenjen.

Temu je potrebno prilagoditi sodniške liste. Kdo ima datoteko? Jo bom malce pofriziral.

Mipo
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

Pa prosim naredi slovensko. Ne vem zakaj mečemo stran naš lep jezik takole...
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Pastakl napisal/-a:Pa prosim naredi slovensko. Ne vem zakaj mečemo stran naš lep jezik takole...
To nameravam. Če mi kdo pošlje obstoječo, bo prej.
Mipo
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

Živjo!

Tabela za vpisovanje rezultatov. Popravki in predlogi zaželjeni.

lp R.
Priponke
WW1-TOCKE.doc
(99.5 KiB) Prenešeno 273 krat
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Malce sem jo poslovenil. Ponujam v potrditev. Ali ustreza?
Ali se upošteva točke za klasično gradnjo? Na zadnji (pa tudi na prejšnjih) tekmi se to ni zgodilo.

Mipo
Priponke
ww1_tocke_178.doc
(65.5 KiB) Prenešeno 279 krat
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

Jaz sem za, da se ocenjuje klasična gradnja.
1. zato ker letala izgledajo bolj realna;
2. ker je s klasično gradnjo neprimerno več dela in bodo (bomo) bolj pazili na modele (manj trkov).

Lp R.
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

Mislim da bi bilo pri gradnji pomembno upoštevati tudi barvno shemo. Zavedam se, da bi bilo potrebno potem skorajda nositi s seboj dokumentacijo, čeprav moj predlog ni bil namenjen temu. Avijoni naj bi bili vsaj pobarvano vojaško, oz v shemi tistih časov.

H temu razmišljanju me je spodbudil model nekega avstrijca na kombatu naq Vrhniki. Ker bi želeli imeti čimbolj scale model, menim da tudi to paše zraven, in bi moralo biti nekako ovrednoteno z vsaj kako točko.

Saj letimo kombat, ne pa da zgleda kot da imamo cirkuški nastop?!
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

"Model mora biti podoben originalnemu letalu, vključno z barvno shemo in oznakami."
Verjamem, da so bili vsi modeli na tekmi izdelani v merilu... Kar pa se barv tiče, je pa za modele iz WW1 težko določiti barvo, kajti letala so bila RES pisana (vsaj na nemški strani - leteči cirkus), kjer je vsak pilot imel svojo barvno shemo. Zagotovo pa ne smejo manjkati nacionalne oznake!
Sam ne zagovarjam še dodatnega točkovanja, kajti preveč vsega....in stvari se bodo po nepotrebnem zakomplicirale.

Dobrodošli še ostali predlogi....

Lp R.
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

Si prav povedal ja, da so bili pisani, in ne gre za to. Res je, vsa so bila v merilu, ampak ena shema je bila pa mimo. Me res zanima če je bil kak Fokker pobarvan na rožnato z srebrnimi pikicami in fluorescentno zeleno.

Ampak je pa tudi res, da je že v pravilih vse o barvni shemi in nasplošno o izgledu modela za kombat. Vseeno pa mislim da cirkuški model (pa ne cirkus barve, kakršne so dejansko imeli) ne sodi v ww1 combat.

Sicer je pa stvar debate. Mogoče sem šel v teh zahtevah predaleč in bi bilo treba vseeno vzeti vseskupaj kot hec (mislim, ta ww1 tekmovanja).
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Mipo napisal/-a:Malce sem jo poslovenil. Ponujam v potrditev. Ali ustreza?
Ali se upošteva točke za klasično gradnjo? Na zadnji (pa tudi na prejšnjih) tekmi se to ni zgodilo.

Mipo
Miloš,

hvala za trud. Tvoja razmišljanja in predlog obrazca sem direktno uporabil za moj predlog.
Dodal sem nekaj stvari, ki se že leta uporabljajo na obrazcih WWII:
- formular je istočasno prijava tekmovalca in obrazec za vnos rezultatov
- tekst je dvojezičen - slovensko in angleško in je primeren tudi za menarodno udeležbo
- oblika obrazca za WWI je podobna obrazcu za WWII in zato že precej znana.
- Obrazec se ob uporabi prepogne preko podloge in pritrdi z elastiko - enako kot smo vajeni že pri WWII. Lahko uporabimo že obstoječe podloge.

Priloženi obrazec bomo uporabljali na tekmi v nedeljo, v Crngrobu, ker za popravke ni prav dosti časa.
Za naprej pa so predlogi za nov obrazec dobrodošli!

lp

Andrej
Priponke
Obrazec za prijavo tekmovalca in za vnos rezultatov za disciplino kombat WWI
Obrazec za prijavo tekmovalca in za vnos rezultatov za disciplino kombat WWI
WWI_prijava_rezultati.jpg (32.72 KiB) Pogledano 16835 krat
Obrazec za prijavo in za vnos rezultatov za disciplino kombat WWII
Obrazec za prijavo in za vnos rezultatov za disciplino kombat WWII
WWII_prijava_rezultati.jpg (28.24 KiB) Pogledano 16835 krat
Na sliki celotnega formularja se črke bolj slabo vidi - dodajam detajlno drugo polovico obrazca za WWI
Na sliki celotnega formularja se črke bolj slabo vidi - dodajam detajlno drugo polovico obrazca za WWI
WWI_prijava_rezultati_detail.jpg (57.65 KiB) Pogledano 16827 krat
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Pa oživimo spet to temo. Prihaja nova sezona in dobrodošli so predlogi za spremembe.

V neki drugi temi je bilo zapisano:
Stormovik napisal/-a: Glede pravil WW1 je veliko pritožb,ker so zelo ponesrečena!!! Namreč zmaga tisti,ki ima najlepši model in ga je celo dirko najbolj "šparal" in ne tisti,ki je kaj tvegal in se boril...to pa popolnoma uniči bistvo ZRAČNEGA BOJA...
Kje so te pritožbe? Na dan z njimi. Pravilnik je v rokah vsakega, ki si želi prispevati k razvoju te katergorije. Je še v povojih. Imamo možnost (so)ustvarjanja. Če izdelamo dober pravilnik, ga lahko posvojijo tudi ostali. Torej: podajmo vse pomisleke in predloge. Zainteresirani naj vzame v roke pravilnik in ga dopolni (MS Word), ter objavi na forumu. Dobro je, če pred spreminjanjem vključite funkcijo: track changes, da bodo spremembe hitro razvidne.

Večina nacij ima svoje pravilnike, ki se ne razlikujejo prav veliko, pa vendar. Poljaki dajo največ na izgled modela in uporabljeno tehnologijo. Ostali damo na to malce manj, pa še vedno veliko. Glavno vodilo je IGRA in ne adrenalin. V primeru, da si postavimo drugačne cilje, se seveda tudi pravila spremenijo.

Mipo
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

Pravila WWI

Odgovor Napisal/-a dremih »

Pozdravljeni!
Vem,da v tej temi naj ne bi imel kaj iskati,saj nisem tekmovalec,a sem vnet obiskovalec tekem v WW II in z tem tudi WWI.
Kot vidim so pravila v WWI zastavljena tako ,da se model čim bolj približa pravemu letalu.Z tem pa se poveča št ur izdelave in zahtevnost letenja.Sama WWI srenja v Sloveniji je še malo številčna in temu primerno je tudi št.letečih "aparatov".Če bo tu povdarek na "agresivnosti" letenja bo regularna le prva in morda druga tekma,naslednje pa bodo For-Fun,ker bo enostavno zmanjkalo modelov in bosta ostala le še en ali dva "aparata".Pa tudi predragoceni so ti modeli za namerno razbijanje ,že tako so poškodbe hitro tu.
Zanimivo pa je "poslušati"komentarje med gledalci.Neverjetno koliko je pozitivnih mnenj glede takega načina letenja:posebno ko si prej ogledajo agresivno WWII in potem "umirjeno" WWI.
Tak je moj pogled pa tudi pogled marsikaterega gledalca,kateri drugače nima "veze" z letalskim modelarstvom.
Lep pozdrav Dušan
tudi trske spadajo zraven
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

Moje mnenje je da se igled pravzaprav ne ocenjuje. Ocenjuje se samo če ima model vse elemente za katere vsak dobro ve katere mora imeti, Dvokrilec, štirtakter, žice, strojnica, pilot. Vsak se zaveda koliko točk mu prinese vsaksa stvar in če bo hotel imeti dobre rezultate si bo model spedenal tak kot mora biti, in čez čas bodo vsi modeli spedenani. Če pa se bo popustilo s pravili pri izgledu bodo vsa letala postala enostavna. Morda velja konkretno uveljaviti tudi pravilo o pripravi dokumentacije o modelu.
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

Pozdrav!

Kot je že Miloš napisal, sezona je končana in prav je da naredimo analizo kako so se obnesla predlagana pravila.
Moje mnenje:

Bonus točke:
preveč povdarka na bonus točkah
- zmanjšal bi št. točk za klasično gradnjo (sedaj 30);
- zmanjšal bi št. točk za 4T motor (sedaj 50);
- zmanjšal bi št. točk za strojnico (sedaj 10);
- zmanjšal bi št. točk za nap. žice (sedaj 10);

Rad bi spremenil proceduro štarta. Do sedaj sem opazil, da se pogosto zgodi, da je težko poletanje zaradi gneče (pomočniki, piloti...) Predlagam da se bitka začne ko imajo vsi prižgane motorje in letala stojijo na stezi (poletiš, ko zapiska začetek bitke).

REZ: rezov je dokaj malo, zato predlagam povečanje št. točk za rez (sedaj 100);
ZEMELJ. CILJ: za uspešen napad dobiš več točk (sedaj 50);

Ostalo ne bi spreminjal.

Prosim se za več predlogov oz. komentar mojih.

Lep pozdrav,

R.
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Uporabniški avatar
urke
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 06 Feb 2005, 15:54
Kraj: Hoče

Pravila WWI

Odgovor Napisal/-a urke »

Zdravo. Jaz bi predlagal da se model oceni samo enkrat in ne pred vsako bitko. Tako bi bilo letenje več vredno kot pa izgled modela. Točke bi nabirali s pravilnim vzletom in pristajanjem, zemeljskimi cilji ter z rezom traka. V kolikor bi tekmovalec tekmoval z dvema različnima modeloma (različna vrednost točk modela) bi se štelo povprečno število točk med modeloma.
Lp.
Uroš
Uroš
Uporabniški avatar
mihasodja
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 06 Feb 2005, 12:18
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a mihasodja »

Zdravo!
Ker bom sam tudi začel leteti WW1 me zanima: če letiš z eno krilcem se ti odštejejo točke ker ima samo eno krilo! Ali se ti odštejejo točke tudi ker nimaš napenjalnih žic??? Potemtakem -60 točk če prav razumem!!
Lp Miha
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

mihasodja napisal/-a:Zdravo!
Ker bom sam tudi začel leteti WW1 me zanima: če letiš z eno krilcem se ti odštejejo točke ker ima samo eno krilo! Ali se ti odštejejo točke tudi ker nimaš napenjalnih žic??? Potemtakem -60 točk če prav razumem!!
Lp Miha
Narobe! Nič se ne odšteva razen točk za prehod varnsotne linije (-200) in nevpletenost v boj (-50). Vse ostalo se samo prišteva. (A ne, da izgleda tako veliko lepše?):wink:

Poizkusi za začetek s pravilnikom. viewtopic.php?t=12747&postdays=0&postorder=asc&start=13
Prosim, podaj svoje pripombe, pa bomo poizkušali uskladiti.

LP
Mipo
Odgovori

Vrni se na WWI combat