ZAPLATA

Uživanje v jadranju v vzgonskih vetrovih na slovenskih in tujih pobočjih

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

ZAPLATA

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo :D

Lep sončen dan, prost službenih obveznosti je kot nalašč za modelarstvo. Z mojim novim modelom DG-300R sem se odpravil na Zaplato, ki leži nad Preddvorom. Stojišče je na približno 1300m (višina Potoške gore). Hrib skoraj ni poraščen z drevjem in tudi naklon je odličen. Trava je že precej zrasla zato so pristanki lepo ublaženi. Zmeren veter po hribu navzgor (J), ko pa vetra ni pa termika za =P~ . Prvič sem ga zabrisal s cmokom v grlu in kmalu zakrožil nazaj v hrib na pristanek. Drugi polet je trajal celo večnost, natančneje 1 uro in 23 minut :o . Pa bi še lahko, samo se je počasi oglasil želodec in sem odhitel v dolino na kosilo. Hoje do stojišča je približno eno uro. Čisti užitek, nažigancija levo, desno #-o , itak je držalo kamorkoli sem peljal, in tudi dviganja v termiki so bila nora. Zaplata je ZAKON in jo toplo priporočam. Itak zadnje čase zaradi modelarstva trpi rekreacija, tako da sem današnji dan lep združil oboje, se pravi prijetno s koristnim.

Priporočam ogled videa, kjer se natančneje vidi ustreznost lokacije.

Model:
DG-300R Made in Slovenia
razpon: ~2500 mm
masa: 1450 g z 150g svinca v nosu (lahko bi ga obtežil še za ene pol kile :evil: )
profil je ena mešanica a večinoma je RG-15
nagib: 2Ă—HITEC 81MG
smer, višina: 2Ă—HITEC 85MG
sprejemnik:R16SCAN
napajanje: 5 celic 6V 1400mAh

Lep pozdrav, Andrej

P.S.Zelo težko je z levo snemat z desno pa letel, zato je video bolj :-? . Kapo sem seveda pozabil doma.


Video:http://www.youtube.com/watch?v=7LfyQ65FkyE
Priponke
IMG_1790.jpg
IMG_1790.jpg (79.18 KiB) Pogledano 7578 krat
Razgled.jpg
Razgled.jpg (66.06 KiB) Pogledano 7578 krat
Zaplata.jpg
Zaplata.jpg (51.51 KiB) Pogledano 7578 krat
Uporabniški avatar
sandi.smid
Freak
Prispevkov: 974
Pridružen: 06 Mar 2006, 07:16
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a sandi.smid »

Toooooo, Andro.. Res carsko. Sam pismo, k je tolk za hodit. #-o :lol:

Se vidiva jutri.. Obvezno poročanje..

Khm...... Pa svinc - [-o<

LP
Slika
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Spet sem se odpravil na Zaplato a tokrat na žalost brez fotoaparata. Danes sem bil na flugplacu malo prej, ker imam popoldne službene obveznosti #-o . Se je poznalo, da je bila ura šele 11. Vreme se je šele dobro začelo kuhati. Vetra po pobočju skoraj ni bilo, zato sem šel bolj na termiko. Pogoji so bili slabši kot zadnjič a se je vseeno dalo dobro pojadrat le brisancev je bilo veliko manj kot zadnjič :evil: . Vse skupaj je bil model v zraku 1 uro in 20 minut, prvi pristanek je bil po 17 minutah, drugi pa po 1 uri in 3 minutah. Prvič sem tudi preizkusil loger višine, ki sem ga pred parimi dnevi dobil iz ZDA. Grafi, današnjega letenja so spodaj. Najvišje sem bil ~166m nad startno točko na nadmorski višini 1472m. Največje povprečno dviganje pa je bilo 1,25 m/s. Stvarca deluje fenomenalno. Doma sem ga skalibriral tako, da je izmerjena višina flugpaca ~1300m, kar pa je glede na zemljevid zelo točno. Dnevi, ki so pred nami so kot nalašč za takšna doživetja, ket je bilo danes moje. Tako, da le pot pod noge in letalo v nahrbtnik.

P.S.Selotejp odnesite s seboj v dolino.

Lep pozdrav, Andrej.

P.P.S.Po natančnem pregledu grafa, sem ugotovil, da so bila ponekod kratkotrajna dviganja precej močna.
Priponke
Drugi polet, kjer je bila dosežena tudi maksimalna višina...
Drugi polet, kjer je bila dosežena tudi maksimalna višina...
Zaplata2.jpg (90.82 KiB) Pogledano 7384 krat
Prvi 17 minutni polet...
Prvi 17 minutni polet...
Zaplata1.jpg (78.38 KiB) Pogledano 7384 krat
Detajlni prikaz dviganja v m/s...
Detajlni prikaz dviganja v m/s...
Dviganja.jpg (64.83 KiB) Pogledano 7363 krat
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

Zelo zanimiv teren, ki je tudi meni ze padel v oci ampak nekako ne vem s katere smeri bi prisel gor. Lahko malo bol podrobno opises pot?
Priponke
Resize of zaplata.jpg
Resize of zaplata.jpg (55.12 KiB) Pogledano 7347 krat
se podoben pogled s stojisca kot na Kalijevi sliki...
se podoben pogled s stojisca kot na Kalijevi sliki...
Resize of zaplata2.jpg (50.34 KiB) Pogledano 7332 krat
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Pot do tja vodi skozi Preddvor v vas Mače. V Mačah se zavije desno za Kališče. Kmalu ko zapelješ na makedam je na desni strani veliko urejeno parkirišče in tam pustiš avto. Pot nadaljuješ po gozdni poti, ki vodi od parkirišča lepo po pobočju navzgor (ne proti Kališču). Ko se pot zaključi zaviješ levo v gozd proti Kozjeku. Kmalu prideš na pot, ki vodi iz Kališča preko Zaplate do Jakoba. Slediš ji desno in kmalu prideš do flugpaca. Hoje je približno eno uro. Pot je vseskozi dovolj široka. Ko bom utegnil ti lahko pošljem še zemljevid, samo trenutno sem v službi.


Lep pozdrav, Andrej.

P.S. Spodaj sem dodal zemljevid. Do vasi Mače boste našli, naprej je pa narisano. Rdeča črta pomeni do kam se da z avtom, modra pa je potem peš. Upam, da vam bo v pomč.LP
Priponke
Zaplata.JPG
Zaplata.JPG (58.36 KiB) Pogledano 7179 krat
Zadnjič spremenil Kali, dne 17 Jul 2007, 21:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

Kali napisal/-a:Živjo

Pot do tja vodi skozi Preddvor v vas Mače. V Mačah se zavije desno za Kališče. Kmalu ko zapelješ na makedam je na desni strani veliko urejeno parkirišče in tam pustiš avto. Pot nadaljuješ po gozdni poti, ki vodi od parkirišča lepo po pobočju navzgor (ne proti Kališču). Ko se pot zaključi zaviješ levo v gozd proti Kozjeku. Kmalu prideš na pot, ki vodi iz Kališča preko Zaplate do Jakoba. Slediš ji desno in kmalu prideš do flugpaca. Hoje je približno eno uro. Pot je vseskozi dovolj široka. Ko bom utegnil ti lahko pošljem še zemljevid, samo trenutno sem v službi.


Lep pozdrav, Andrej.
Tele ho!

Bravo, rad bi te le pohvalil, super prispevek itd. Takih rabmo!!!

čeprav nimam nobenega aviona za take hece me ravno taki prispevki vedno bolj silijo v razmišlanje o...


lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

Kali hvala za opis poti. Ko se tale vrocina malo omiri se bom tudi jaz odpravil pogledat kako zgleda tam gor. Ravno zdaj koncujem s servisom enega modela, ki bi znal kar lepo letet tam gor. ;)
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Lenko
Razpravljalec
Prispevkov: 190
Pridružen: 17 Nov 2004, 17:12
Kraj: Preddvor

Odgovor Napisal/-a Lenko »

Je pa še ena pot. Z avtom (cesta ni najboljša, tako da kakšni nizki avtomobili odpadejo.) se lahko pripeljete do spodnje postaje žičnice, ki je na zemljevidu, in greste po poti, po levi strani Kozjeka.
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

In sva šla :D ...na Zaplato. Z modelom, itak. Očitno sem nabral že nekaj kondicije. Od parkirišča 50min. Naslednjič obvezno vzamem spet fotoaparat s seboj, kajti že drugič sem brez dokaznega gradiva #-o . Je bil pa loger (Zlog4), tako da sem malo beležil let v zelo spremenljivih pogojih. V treh urah kolikor sem bil na hribu sem se kar precej naletel. Je švigalo levo desno kot puščica. Višina dneva 1588m se pravi 240m nad stojiščem ter kar nekaj hudih dviganj, ~6m/s =P~ . No o spustih ne bi zgubljal besed. Čakam, da se še kdo opogumi [-o< .

Lep pozdrav, Andrej.
Priponke
Spusti.jpg
Spusti.jpg (65.11 KiB) Pogledano 6872 krat
Zaplata 26.7.2007.jpg
Zaplata 26.7.2007.jpg (70.22 KiB) Pogledano 6872 krat
Polet.jpg
Polet.jpg (66.05 KiB) Pogledano 6872 krat
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

helou!

Ja dobr teren ampak kar je meni znano so kar nekaj časa na tem terenu pasli ovce , nekatere med njimi niso imele sreče! Baje je bil travnik posejan z minami! :o

A je še kdo zasledil podobno zgodbo?


lp.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Ja, tko se govori, jest tud za to vem. Treba bi blo prašat kakšnega bolj domačega, da ne bi blo res kej narobe :-?
Po drugi strani, tud na Dobrči sm slišou de so mine :wink:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Zaplata oziroma Cjanovca (1820 m), leži za vasjo Preddvor. Zadnjih sedemindvajset let se vsako jutro zbudim in skozi okno uzrem omenjeni hrib. O znamenitem Hudičevem borštu na tem hribu govori celo legenda, ki se prenaša z ustnim izročilom;
Hudičev boršt (1328 m) se nahaja na hribu imenovanem Cjanovca (1820 m), a ljudje mu ponavadi, zaradi zapuščenega gozda, rečejo kar Zaplata. Gozd meri 9 hektarov in je sekundarni pragozd. Kako je nastal, se še danes ne ve, legenda pa pravi, da sta se nekoč, v davnih časih, dva kmeta s Suhe pri Škofji Loki prepirala o lastništvu nad gozdom. Tipično slovensko, bi lahko rekli! Vse skupaj je pripeljalo celo tako daleč, da sta šla pravico iskat pred sodnika na loški grad. A tudi on ni razsodil, saj sta oba kmeta trmarila vsak na svojo stran. Ko je enemu od njiju prekipelo, je dejal: "Hudič naj ga vzame!" In res ga je. Vragec je ponoči prišel in si gozd naložil na ramo. Ob zori je pozvonilo v cerkvici Sv. Jakoba, vrag, prijatelj teme, je izgubil moč in izpustil gozd na pobočju Cjanovce. Če se ozrete na hrib, še vedno leži tam.
Še kot osnovno šolec se spomnim table, ki je stala na vsaki strani hriba ob poti, ki je vodila od Kališča mimo Hudičevega boršta do Jakoba. Mine je pisalo na njej. Nikoli nisem slišal, da bi na Zaplati kdorkoli nastradal zaradi min #-o.
Ovce, ki jih ni malo, se še vedno pasejo na pobočju hriba. Pred opoldansko pripeko se skrijejo v omenjeni gozdiček, ko pa se temperature ohladijo, sledi pojedina. Bilo je pred nekaj leti, da je strela ubila nekaj ovac, ki so se pred nevihto stiskale v gručo, to pa je tudi edini pripetljaj, za katerega se spomnim, da se je zgodil na Zaplati. Nobene mine, nobene ekspozije ni bilo slišati [-X . Ne dologo nazaj so planinci Preddvorskega planinskega društva posekali veliko smerek na Zaplati, ker se hrib vseskozi zarašča.
Naj vam govorice o minah ne bodo za izgovor, da ne bi ubrali pot pod noge in šli uživat =P~ . Z modelom ali samo na izlet. Z leti se trebuh veča :wink: .

Lep pozdrav, Andrej.
Priponke
Slika z interneta....Zaplata z malo drugačnega kota...sive lise na travi so posekane smrečice...
Slika z interneta....Zaplata z malo drugačnega kota...sive lise na travi so posekane smrečice...
030913_1.jpg (52.48 KiB) Pogledano 5237 krat
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Če je tko je pa dobro. Ja, trebuh...ravno sem se vrnil z večernega teka :oops:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

nimam težav!

Pred vsakim obrokom hujšam! :D

lp.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
Uporabniški avatar
breny
Freak
Prispevkov: 474
Pridružen: 29 Avg 2005, 09:06
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a breny »

Pozdravljeni!
Tele zgodbice z minami so....če nič drugega smešne! Spominjajo me na medvede v gozdovih, kjer se sicer ne pojavljajo. In to kot po naključju ravno v gobarski sezoni! Saj ne morš verjamet !! :D :D :D
LP Brane
35 MHZ, Ch 76
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

breny napisal/-a:Pozdravljeni!
Tele zgodbice z minami so....če nič drugega smešne! Spominjajo me na medvede v gozdovih, kjer se sicer ne pojavljajo. In to kot po naključju ravno v gobarski sezoni! Saj ne morš verjamet !! :D :D :D
LP Brane

napiše se VERJETI!!!! :D


LP.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
Uporabniški avatar
breny
Freak
Prispevkov: 474
Pridružen: 29 Avg 2005, 09:06
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a breny »

Na take finte ne padam! 8) Pa lep dan še naprej in eno :kronik: za živčke.

LP Brane
35 MHZ, Ch 76
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

:D :D

ne ne ni finta! Res se tko napiše! :D :oops:

lp.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Minilo je že kar precej časa odkar sem bil nazadnje na Zaplati. No, danes sem končno spet bil. Že po poti navzgor so me dražili krokarji in tleskali s kljuni. Ob prihodu na "spot" je bila v zraku kar gužva, kar je kazalo na to, da so pogoji dobri. In so bili :D . Sicer bi bilo verjetno še bolje, če ni bi bilo koprenaste oblačnosti samo potem bi bilo že kičasto. Dobro uro nažigancije z dvema pristankoma in potem z nasmeškom na obrazu nazaj v dolino. :D. Cvetovi trave ob poti so bili višji od mene zato so pristanki res puhasti. :o

Lep pozdrav, Andrej.
Priponke
Je šlo na čase kar dobro gor.
Je šlo na čase kar dobro gor.
Dviganja1.jpg (66.79 KiB) Pogledano 4671 krat
Višina dneva...214m
Višina dneva...214m
Polet1.jpg (67.28 KiB) Pogledano 4671 krat
Sonde ;)
Sonde ;)
IMG_6051.jpg (54.61 KiB) Pogledano 4671 krat
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

...na hitro sem spravil skupaj še en video. Moj fotoaparat ima zelo majhno resolucijo snemanja videa (320Ă—240) a se lkjub temu nekaj vidi. Naslednja investicija bo najbrž Pentax Optio S10 (samo še na tržišče mora priti), ki snema video v Divx formatu resolucije 640Ă—480 in gre na 1Gb kartico 40min videa v najboljši kakovosti 30fps...velik pa je kot kreditna kartica :o

LP, Andrej.

VIDEO: http://stage6.divx.com/user/Kali500/vid ... 8/RC-DG300
Priponke
Takole pa Zlogec beleži lupinge..
Takole pa Zlogec beleži lupinge..
Lupingi.jpg (66.52 KiB) Pogledano 4621 krat
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Kooončno sem bil spet na hribu, ki ga vsak dan gledam skozi okno. Prvič letos a najbolj noro do sedaj 8) . Naj v nekaj alinejah povzamem današnjo odpravo;
- 13:30 še doma, 14:30 že na spotu
- ker sem s parkirišča prehitro začel, sem po poti skoraj izdihnil (beri brez kondicije #-o )
- fotoaparat sem imel s seboj a kaj ko v njem ni bilo kartice =D>
- drugi fotoaparat za snemaje filmov sem tudi pozabil doma :oops:
- verjetno je vse skupaj splet srečnih okoliščin, da je bil v nahrbtiku jadralec DG-300R z vgrajenim logerjem in komanda
- veter precej močan po bobočju navzgor in pomešan s termiko

Slik zaradi zgornjih razlogov ne bo, lahko pa si ogledate analizo današnjega norenja za spodnjih grafih. Naj v poduk povem, da je šlo samo gor :o . Vsi spusti so rezultat odklona višinskega krmila na dol. Na trenutke je bilo dvigaje 7m/s :D . Bilo je tudi nekaj treninga DS, kar se vidi v sredini grafa od 1300s do 1700s.

Kar se brisancev tiče sem na grafu našel največji spust 30,7m/s. To znese ~110km/h :o . in ker se letalo ne spušča navpično navzdol je dejanska hitrost letala še večja.

Najkrajši povzetek bi bil: :ratata: :o =P~ :jumpjump: :whistle:
Priponke
TOP.jpg
TOP.jpg (64.46 KiB) Pogledano 4813 krat
GOR.jpg
GOR.jpg (70.66 KiB) Pogledano 4813 krat
Graf.jpg
Graf.jpg (100.41 KiB) Pogledano 4813 krat
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

Živjo

Spet na hribu, kot sem že včeraj omenil. Danes je bila vsaj druščina. Miha, kot gledalec in Sandi ter jaz, vsak s svojim DG-jem. Sandi je na pobočju krstil DG-1000, ki bo, ko ga malce bolj dobi v prste pošteno žvižgal. Model ima zelo vitka krila in zato se hitro odzove na majhno hitrost (beri treba ga je žult). Jaz sem bil s starim znancem...DG-300R

Pogoji, no ja, lahko bi bili veliko boljši. Letelo se je na občasno termiko, ki je držala do 15 min, potem pa je šlo samo dol. Akrobacij je bilo bore malo...pa drugič :D .

Ko smo odhajali v dolino se je mimo in to recej nizko, pripeljala prava glajda =P~ .

Slike in krajši vide si lahko ogledate spodaj.

VIDEO:http://www.youtube.com/watch?v=rGrYMw2_DzI

Lep pozdrav, Andrej.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
DG-1000
Slika
Slika
Final Approach...
Slika
Prava glajda =P~
Slika
Uporabniški avatar
SpEkTr
Freak
Prispevkov: 816
Pridružen: 29 Jan 2006, 13:29
Kraj: Dvorje

Odgovor Napisal/-a SpEkTr »

Jest tutt :)
lp Dejan

Slika
Uporabniški avatar
Kali
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 31 Maj 2006, 14:28
Kraj: Preddvor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kali »

SpEkTr napisal/-a:Jest tutt :)
Hi hi, saj nisi veliko zamudil, vsaj danes ne. Naslednjič gremo za vikend, ko bo napoved prava :evil:, pol pa le glej, da ne boš iskal izogvorov.

LP, Andrej.
Uporabniški avatar
sandi.smid
Freak
Prispevkov: 974
Pridružen: 06 Mar 2006, 07:16
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a sandi.smid »

Kali napisal/-a:
SpEkTr napisal/-a:Jest tutt :)
Hi hi, saj nisi veliko zamudil, vsaj danes ne. Naslednjič gremo za vikend, ko bo napoved prava :evil:, pol pa le glej, da ne boš iskal izogvorov.

LP, Andrej.
Andrej> Video produkcija zakon.. Slike prav tako....

Dejan> Ja... Ampak glej, da se prej ustrezno natreniraš.. Jaz (po kakih 10 letih) kr na Zaplato!!! Mi je že mal sapo jemal.. (tist ''mal'' bom kar izpustil..)

Ampak se splača.. Slike tukaj ne povedo več kot 1000 besed.. Razgled je ''gate trgajoč''.. =P~ =P~ =P~

Aja Dejan... Z elektro lahko letaš tudi na Pšati.. :lol: :lol: :lol:

LP
Slika
Odgovori

Vrni se na Jadranje na pobočju