Da ležaji čez zimo ne bi zarjaveli

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
ALEKSANDER
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Nov 2004, 22:53
Kraj: Vrtojba

Da ležaji čez zimo ne bi zarjaveli

Odgovor Napisal/-a ALEKSANDER »

Nabavil sem moj moj prvi (rabljen) štiritakter. Ko sem pokukal noter sem zgrožen ugotovil, da ga je že pričela gristi korozija (malo na rjavo).

Kako naj zaščitim motorje, kateri dalj časa ne bodo v uporabi.

Kako najlaže odstranim zapečeni ricinus a površine ?

Hvala za pomoč.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Za protikorozijsko zaščito že več let uspešno uporabljam Krown antikorozijsko olje ki se ga dobi v flaškah ali pa v spreju

Z redkim se da motor tudi sčistit. Gostejši pa ostane tam kamor ga nanesemo

Dobi se ga v vseh bolje založenih tehničnih trgovinah in tudi na nekaterih petrolovih črpalkah sem ga že viidel
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Da ležaji čez zimo ne bi zarjaveli

Odgovor Napisal/-a Big A »

ALEKSANDER napisal/-a:Nabavil sem moj moj prvi (rabljen) štiritakter. Ko sem pokukal noter sem zgrožen ugotovil, da ga je že pričela gristi korozija (malo na rjavo).

Kako naj zaščitim motorje, kateri dalj časa ne bodo v uporabi.

Kako najlaže odstranim zapečeni ricinus a površine ?

Hvala za pomoč.
O odstranjevanju zapečenega ricinusa sem pisal na :
http://mdm.zrcalo.si/forum/viewtopic.php?t=5122

LP
A
Uporabniški avatar
igi
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 16 Nov 2004, 17:05
Kraj: Maribor

Čiščenje ricinusa !

Odgovor Napisal/-a igi »

Pozdravljeni !

Ricinus je ena talšna čudna stvar..grdo zgleda zapečen pa še pri hlajenju ne pomaga preveč v takšnem stanju. Sem poskušal to in ono pa nič pametnih rezultatov. In ker industrija pač dela po svoje sem malce vrtal in izvrtal !

Sam motor razstavim (enklrat letno..4 taktne in ostanek 2 taktnih) in sestavne dele zmečem v posodo, z vodo in čistilom QMI all purpose cleaner (QMI SD d.o.o.) zadevo nato lepo grejem cca 20 minut na plinu, tako da je vroče in NE vre. Nato vso stvar pustim stat 24ur. Nakar sledi čiščenje z krpico in zobno ščetko....zadeva gre čist lahko !!!

Rezultat .... motor kot NOV !...preverjeno in preizkušeno.

OP. seveda od 10 let starih zapeklin ni pričakovati, da bo aluminij in ostalo bleščeče čisto, ampak več kot 60 % pa gre z lahkoto dol.
Če pa zadevo, kot jaz izvajaš od začetka življenja motorja, je rezultat KOT NOV !

Zadeva ni poceni cca. 4000 sit/liter, toda v 5 letih sem potrošil cca 2 litra !!
Torej je računica....da o dodatku k tekočini za čiščenje modela po letenju niti ne govorim...ni sledu o maščobi in folija dobi lepo zaščito !!!
Recept: 80% vode, 15 %QMI, 5% Metanol.....BOMBA!

Pa lep pozdrav !
Za več info pa na privat message !

Igor
Lepo nam je, a ne !
Uporabniški avatar
ALEKSANDER
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 22 Nov 2004, 22:53
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a ALEKSANDER »

Hvala za nasvete ! :D

Glede na stanje sem se odločil za temeljit poseg.
- najprej sem motor popolnoma razstavil in očistil z namakanjem v nitro. Maščoba gre lepo dol, pa tudi ricinus se da z zobno ščetko lepo odstraniti.
- zamenjal sem ležaje (Milošu hvala za pomoč in nasvete). Ohišje sem segrel v pečici in potem grejo ležaji lepo ven. Dobro je, da je ohišje v tej fazi že očiščeno od rincinusa in pa suho, sicer to lahko iritira občutljiva ženska čutila.
- pri sestavljanju sem dele dobro naoljil z oljem AeroSint (TopModeltehnik).

Motor je kot prerojen. Pridobil sem cca 200 Rpm :wink: , in sedaj čaka na nov projekt. Odločil sem se, da bom tako očistil tudi ostale motorje.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

:D :D Dobro pomislimo kaj bi radi sčistili z motorja odgovor je zažgano olje torej nekaj takega kot imamo v pečici

Torej motor starega ricinusa očistimo zelo preprosto z čistilom za pečice ki ga navadno dobimo v spreju malo posprejamo počakamo speremo če je še kaj ostalo postopek ponovimo čas kolik časa čakamo pa piše na piksni :o
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3308
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

MC GAYVER napisal/-a:čistilom za pečice ki ga navadno dobimo v spreju malo posprejamo počakamo speremo če je še kaj ostalo postopek ponovimo čas kolik časa čakamo pa piše na piksni :o
Preizkušeno deluje. Je pa res, da aluminj po tem postopku potemni. Motor je čist, ne izgleda pa "kot nov". Funkcionalno je motor brezhiben, le izgled malce trpi.

Mipo
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom